Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 12-06-08, 18:04
Το avatar του χρήστη KiNG
KiNG Ο χρήστης KiNG δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2008
Μηνύματα: 121
KiNG is on a distinguished road
Πριν 12 χρόνια περίπου είχα τοποθετήσει στο αμάξι μου κιτ για υγραέριο, στα 2 χρόνια που το κράτησα δεν είχα κανένα πρόβλημα μόνο όφελος από την οικονομία.
Το μόνο κακό ήταν όταν ερχόμουν Ελλάδα δεν έβρισκα βενζινάδικο με υγραέριο. Επίσης η μπουκάλα είναι και αυτή πρόβλημα, υπάρχουν 2 τύποi, η μία είναι μεγάλη και τοποθετείται στο πορτμπαγκάζ πίσω απο τα καθίσματα, πιάνει πολύ χώρο και είναι επικίνδυνη σε περίπτωση ατυχήματος μπορεί να εισέλθει στον χώρο των επιβατών λόγω αδράνειας και του μεγάλου βάρους της και να τραυματίσει τους επιβαίνοντες (ξέρω αληθινή περίπτωση) και η δεύτερη μπαίνει στη θέση της ρεζέρβας, δεν πιάνει χώρο στο πορτμπαγκάζ αλλά από ότι θυμάμαι είναι μόνο 45lt.
Στα 14 χρόνια που πηγαινοέρχομαι Βουλγαρία δεν έχω ακούσει ποτέ σε ατύχημα για έκρηξη ή ανάφλεξη από φιάλη υγραερίου.
Ακόμα σε χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα το υγραέριο δεν μπορεί να θερμανθεί επειδή είναι κρύος ο κινητήρας και δεν αναφλέγεται άρα δεν παίρνει και μπροστά, εκεί θέλει βενζίνη.

Για όσους σκέφτονται να πάνε στο εξωτερικό για ποιο φτηνά, σας διαβεβαιώ οτι στην Βουλγαρία το 70% των βενζινοκίνητων και το 100% των ταξί είναι με υγραέριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οι μάστορες έχουν μεγάλη εμπειρία και είναι 100% αξιόπιστοι.
Η καλύτερη εταιρία για κιτ υγραερίου είναι ιταλική η LOVATO, αυτή βάζουν και στην Ελλάδα.
Ο επίσημος εισαγωγέας στην Βουλγαρία είναι αυτος

Εκτός από το προπάνιο-βουτάνιο το γνωστό υγραέριο υπάρχει και το μεθάνιο που είναι πάρα πολύ ποιο οικονομικό αλλά το κιτ είναι ποιο ακριβό και η φιάλη είναι ποιο βαριά, στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει.



stauros772000 το κιτ του υγραερίου περιέχει και ένα εξάρτημα που θερμαίνει το υγραέριο που βρίσκεται σε υγρή μορφή στην μπουκάλα, νομίζω ότι αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KiNG : 12-06-08 στις 18:09
Απάντηση με παράθεση