Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 11-05-06, 14:34
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Έχω κάρτα καυσαερίων και είναι όλα οκ. Μου φένεται θα πρέπει να επισπεύσω το service για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα του πώ να μου βάλει 10-40 την επόμενη φορά.
Μα στην καρτα καυσαεριων δεν μετριουνται καμενα λαδια αλλα HC(ακουτοι υδρογονανθρακες) CO(Μονοξειδιο ανθρακα) και αν θυμαμαι καλα CO2(διοξειδιο).
Το γεγονος οτι καιει το συγκεκριμενου ιξωδες λαδι(πολυ λεπτο ειναι το 5W)οφειλεται στο οτι περναει αναμεσα απο τις ανοχες κυλινδρου - ελατηριου η αναμεσα απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων.Το οτι στο καιει δεν εχει να κανει με την μαρκα λαδιου (απο επωνυμες μιλαμε παντα) η οτι δεν λιπαινεται το μοτερ.
Μαλιστα οσο πιο "λεπτο" (δηλαδη οσο πιο μικρο ειναι το γραμμα πριν απο το W) τοσο το λαδι φτανει σε πιο δυσκολες για λιπανση περιοχες αρα το μοτερ λιπαινεται καλυτερα με κοστος την αυξημενη καταναλωση του.
Καλο ειναι σε μοτερ που εχουν ωστηρια (δηλαδη απο τα M40 και μετα) να χρησιμοποιουνται οσο το δυνατο πιο λεπτα λαδια για την καλυτερη λιπανση τους
Το τελευταιο απορρεει απο προσωπικη εμπειρια και εργασια πανω στο θεμα σε συγκεκριμενο κινητηρα και σε καμια περιπτωση δεν αποτελει κανονα
Μια επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο πιστευω θα σου ελυνε τις αποριες.
Απάντηση με παράθεση