Θέμα: Βενζινη 116
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 02-08-16, 11:28
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, επαναφέρω το θέμα με αφορμή το παρακάτω περιστατικό.
Γεμίζω με 100αρα racing (45lt απο τα 52 που χωράει το ντεποζιτο) στη shell της γειτονιας όπου βάζουμε όλη η οικογένεια βενζίνη για χρόνια χωρίς προβλήματα, καθώς έφυγα για το σαββατοκύριακο εκτός αττικής.
Την επόμενη μέρα το πρωί που εβαλα μπροστά το αμάξι κρύο ανεβοκατέβαζε στροφές και αναβόσβηνε το check engine, ώσπου έσβησε. Ξαναβάζω μπροστά, όλα καλά χωρίς check engine και το αμάξι όπως είναι συνήθως.
Αυτό συνεχίστηκε κυριακή και δευτέρα. Εντωμεταξύ είχαν γίνει 250km, οπότε πριν την επιστροφή συμπλήρωσα 25ε απλή στο βενζινάδικο του χωριού.
Σήμερα που έβαλα το αμάξι μπροστά το πρωί δεν είχα κανένα θέμα.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η 100αρα???
Όταν στην εκκίνηση ή στην πορεία αναβοσβήνει η ένδειξη του κινητήρα,
σημαίνει οτι το μοτέρ έχει επιστρέψει σε ρυθμίσεις ασφαλείας γιατί βλέπει καυσαέρια
και προσπαθεί να διορθώσει το μείγμα..
Μετά απο 10 δευτερόλεπτα, αν δεν καταφέρει να φέρει το σύστημα των καυσαερίων εκεί που θέλει, ο κινητήρας πέφτει σε λειτουργία ασφαλείας μειωμένης απόδοσης αλλά χωρίς καυσαέρια και σε ενημερώνει με μόνιμα αναμμένο λαμπάκι.
Τις επόμενες φορές που θα βάλεις μπρός, θα ελέγχει, και εάν για 20 συνεχόμενες εκκινήσεις δεν έχει θέμα με τα καυσαέρια, το λαμπάκι θα σβήσει μόνο του..
Ομοίως, όταν το όχημα είναι κρύο και παγωμένο, ο εγκέφαλος ανεβάζει το ρελαντί
μέχρι να πιάσεις τις 1100-1400 στροφές, και ταυτόχρονα κόβει την παροχή του αέρα..
Υπάρχει μια συγκεκριμένη τιμή πόσο καύσιμο θα πετάξει για να πιάσει τις στροφές,
όταν τις πιάνει με λιγότερο ή περισσότερο γκάζι απο το αναμενόμενο παθαίνει τραλαλα.
Λογικά στο έκανε μόνο κρύο το φαινόμενο, όταν προσπαθούσε να πιάσει ρελαντί και χρειαζόταν πολύ λιγότερο γκάζι απο το αναμενόμενο του χάρτη.
Αφήνω το δικό σου αυτοκίνητο στην άκρη, και πιάνω το δικό μου..
Το δικό μου παίζει μπάλα χωρίς πρόβλημα απο 91 οκτάνια μέχρι 98..
Αν του βάλω καύσιμο 100 οκτανίων, δημιουργώ πρόβλημα διαχείρισης στον εγκέφαλο και μου ανάβει το λαμπάκι..
Αν δεν ανάψει, η 100ρα είναι μούφα και έχει 98 οκτάνια ή λιγότερα..
Αν ανάψει δεν είναι μούφα, αλλά είναι εκτός χαρτογράφησης, και δεν μπορεί να συνεργαστεί η τιμή του μαφ και του γκαζιού.
Αυτές είναι οι μικρές μου παρατηρήσεις για το καύσιμο..
Προτείνω να βάζετε το καύσιμο που έχει ορίσει ο κατασκευαστής, όπως και τα λάδια που ορίζει ο κατασκευαστής..
Το καλύτερο κατά την κρίση μας, δεν είναι το καλύτερο για το αυτοκίνητο μας...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση