Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 22-07-11, 19:17
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με το ανεξέλεγκτο ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω, ή κανείς δεν μου έδωσε σοβαρή απάντηση.

ΑΝ ΔΕΝ χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να πατάς φρένο, δε νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις ταχύτητα μέσα.
Πάντως σε κατηφόρες εθνικής παρατεταμένες προσωπικά όταν είμαι με έκτη πρέπει να πατάω γκάζι για να έχω σταθερή ταχύτητα (η μία τρανταχτή είναι στις Ράχες και η δεύτερη στο ρεύμα από Κοζάνη προς θεσσαλονίκη από τα διόδια της Καστανιάς και μετά, μέχρι την είσοδο της Βέροιας μόνο σε 2 - 3 ανηφορίτσες βάζω ταχύτητα, όλο το βγάζω με νεκρά και έπιασα και μέγιστη γύρω στα 160km/h. Αν είχα ταχύτητα 1000% θα έκαιγα παραπάνω, γιατί το έχω μετρήσει και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο.


Κατραχας λογο βαρους η ταλαιπωρια των φρενων ειναι σημαντικη απο εκει και περα το ανεξελεγτο ειναι οτι αν σου τυχει κατι δεν προλαβαινεις να επιταχύνεις η να φρεναρεις ποιο σωστα..
Τωρα θα μου πεις στην κατηφορα..? Ναι.. συμβαινουν και αυτα!

Τα συγχρονα αυτοκινητα κοβουν την παροχη καυσιμου οταν εχει μεσα ταχυτητα και παει χωρις γκαζι με την βαρυτητα γιαυτο και στο τελος μιας κατηφορας θα φρεναρει εναλογα με την κατηφορα και την σχεση που εχουμε στο κιβωτιο.

Παντως παλιοτερα οι οδηγοι το συνήθιζαν για να κανουν οικονομια τωρα πλεον δεν υπαρχει λογος γιατι ειναι και επικίνδυνο..
Απάντηση με παράθεση