Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 25-12-16, 11:13
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν έχεις την δυνατότητα και θα κρατήσεις το αυτοκίνητο για πάνω από 2 χρόνια βάλε την γνήσια, γιατί θα κρατήσει αν όχι 9 χρόνια σίγουρα πολύ παραπάνω από δύο
οι άλλες δεν νομίζω να την παλέψουν για πολύ στο ντίζελ πόσο μάλλον αφού έχουν και πιο λίγα αμπερόρια εκκίνησις (γιατί άραγε

άν βάλεις κάτι εκτός γνήσια πάρε και μια γνώμη από κανένα ταρίφα με ντίζελ ποιες μπαταρίες είναι καλές και θα σου κρατήσουν
Το αμάξι έχω σκοπό να το κρατήσω άλλα 10 έτη, μαζί του θα γεράσω όπως πάει. ...

Τα Ah εκκίνησης είναι όντως παράξενο γιατί δεν βγαίνουν με 900 και οι aftermarket, από την άλλη όμως έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα 95Α αντί για 92Α της εργοστασιακής.

Η σκέψη σου για ερώτηση σε ταρίφα πολύ καλή, μόλις έστειλα μήνυμα σε φίλο με ολόιδιο με το δικό μου αμάξι σε ΤΑΧΙ για να δω τι έβαλε όταν άλλαξε μπαταρία στο δικό του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εργοστασιακές κρατάνε πάρα πολύ.Και στο δικό μου 46άρι από τον Αύγουστο του 99 που πρωτοκυκλοφόρησε το αυτοκίνητο την άλλαξα τον Μάρτιο του 2010.Εβαλα μια κορεάτικη,δε θυμάμαι μάρκα που την έχω ακόμα.Η Διαφορά με την εργοστασιακή ήταν μόλις 20 ευρώ αλλά δυστυχώς έμεινα Παρασκευή βράδυ και έπρεπε να βάλω άμεσα μπαταρία.
Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν το αυτοκίνητο είναι εργοστασιακό στα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά του οι μπαταρίες διαρκούν αρκετά.Σίγουρα όσο γερνάει το αμάξι,οι καλωδιώσεις του,το alternator αυτό έχει επιπτώσεις και στη φόρτιση-διάρκεια μπαταρίας.
Καλά χριστούγεννα με υγεία.
Δηλαδή η πρώτη εργοστασιακή άντεξε 11 έτη και εδώ και 6,5 χρόνια έχεις Κορεάτικη, η οποία είχε όμως μόλις 20€ διαφορά με την ΟΕΜ. Πραγματικά αμελητέα διαφορά, όμως άντεξε - και αντέχει ακόμα - κάμποσο και no name κιόλας (και όχι μόνο 2 έτη όπως έγραψε ο ΜΖ3). Με αυτό το σκεπτικό δηλαδή, η κατά 40% φθηνότερη από την ΟΕΜ, μπαταρία Exide, εάν βγάλει κατά 40% λιγότερα χρόνια (5,5 έτη αντί για 9), θα είναι το ίδιο......

Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας!

ΥΓ: Σε Γερμανικά Forum που μπαίνω, είδα ότι βάζουν Exide & Banner στο μεγαλύτερο ποσοστό.. ..
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση