Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 24-01-07, 13:33
Το avatar του χρήστη Panoz_335i
Panoz_335i Ο χρήστης Panoz_335i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 462
Panoz_335i will become famous soon enoughPanoz_335i will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasos M40 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ το forum!

Πριν 4 μίνες ο αδερφός μου αγόρασε ένα corsa 1.2 μοντέλο 2004 με 18000χλμ από την αντιπροσωπεία ρωτάμε, για τα service και μας λένε μεταξύ άλλων αλλαγή λαδιών κάθε 30000χλμ ή στο χρόνο οποίο συμπληρωθεί πρώτο. Προχθές ρίξαμε μια μάτια στη στάθμη των λαδιών, έκπληκτοι διαπιστώσαμε ότι ο δείκτης δεν ‘πιάνει’ λάδι! Το μοτέρ δε χάνει αν έχανε θα το βλέπαμε το να καίει λάδι δε θέλω να το πιστέψω! Ανοίγω το manual και τι διαβάζω? Ο κατασκευαστής δικαιολογεί απώλεια λαδιού 600ml ανά 1000 χλμ!! Και αναρωτιέμαι τι γίνεται εδώ καινούριο αυτοκίνητο και θα είμαι αναγκασμένος να συμπληρώνω λάδι ανά τόσο τακτά χρονικά διαστήματα? Αυτοί είναι οι κινητήρες νέας γενιάς?
Αυτό που με εξόργισε είναι ότι λένε αλλαγή ανά 30000χλμ δε μας είπαν όμως αν θα έχει μείνει μέσα λάδι για να αλλάξουμε επίσης τι λάδια είναι αυτά που αντέχουν 30000χλμ? Εκτός και αν βασίζονται στο γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης θα συμπληρώνει συχνά όποτε το Κάρτερ θα έχει πάντα μια ποσότητα ‘φρέσκου’ λαδιού. Ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι τώρα έχει 24000χλμ και συμπληρώσαμε περίπου 1lt. το αμάξι σπανίως δουλεύει πέραν των 6000rpm
Το θέμα το θέτω κυρίως για τη μηχανολογική του εκδοχή για να ακουστούν απόψεις για τα λάδια των 30000χλμ.
Εχω ακριβως το ιδιο μοντελο με το δικο σου . Δεν υπαρχει τετοιο θεμα...εχεις απωλεια απο καπου και δεν το εχεις παρει χαμπαρι.

Επισης τα λαδια δεν τα αλλαζω ΠΟΤΕ σε περισοτερο απο 10,000 χιλιομετρα και στο BMW ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε περισοτερο απο 5500-6000 χιλιομετρα.
Ας λενε τα βιβλιαρακια οτι θελουν.
__________________

ΒΜW Freak -E92 335i -Space Grey
Απάντηση με παράθεση