Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 05-11-13, 00:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίπα να μην ξαναποστάρω... αλλά θα παραθέσω μερικά link, να δει ο κόσμος.

1. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu.../frictire.html

2. http://bsesrv214.bse.vt.edu/Hop/Pape...oefficient.pdf

Kαι.. βεβαίως τα ελαστικά με καλούς ενεργειακούς δεν μειώνουν την αντίσταση κύλισης.. καθώς η αντίσταση κύλισης δεν έχει καμία σχέση με το ελαστικό, ναι;

http://en.wikipedia.org/wiki/Low_rol...esistance_tire

Αντίστοιχα βέβαια, τα αγωνιστικά δεν την αυξάνουν.. τα drag δεν τα χρησιμοποιούν επειδή το Α και το Ω είναι η πρόσφυση στην εκκίνηση...όχι βέβαια
Ωχ, τι έγινε εδώ; Το link που σου έβαλα εγώ για να δεις πως:

1. Η τριβή, πόσο μάλλον η στατική μόνη της, δεν είναι ο συντελεστής τριβής.
2. Ο συντελεστής τριβής δεν συνδέεται με την αντίσταση κύλισης.

Μα την ίδια ακριβώς μελέτη; Ούτε καν κάτι άλλο; Και μετά απορούσα γιατί μου έγραφες πως είπα ότι δεν υπάρχει τριβή, όταν σου έγραφα ξεκάθαρα πως η στατική τριβή είναι μέρος του συντελεστή τριβής.

Εμ, πες μας βρε συ τόση ώρα πως ούτε καν διαβάζεις τι γράφουμε και απλά γράφεις ασυναρτησίες γιατί σου αρέσει να αυτοξεφτιλίζεσαι.

Στην ίδια μελέτη αναφέρεται πως ο συντελεστής τριβής εξαρτάται από δεκάδες πράγματα, ένα ελάχιστο εκ των οποίων είναι η στατική τριβή (και δεν την αναφέρει), χωρίς να τον συνδέει πουθενά με συντελεστή αντίστασης ή ενεργειακή απόδοση. Για να ξεστραβωθείς στο έβαλα και εσύ μου το βάζεις σαν πηγή για να πεις τι, πως τόση ώρα δεν ξέρεις καν τι γράφεις, πόσο μάλλον τι διαβάζεις;

Τα 2 στα 3 είναι πηγές της πλάκας, το ένα είναι έγκριτο άρθρο, αλλά κάνω τώρα την υπέρβαση θεωρώ και τα 3 σοβαρές πηγές. Πουθενά στα 3 που έβαλες δεν συγχέει τριβή με αντίσταση, ούτε αντίσταση με ενεργειακή απόδοση. Πουθενά. Ούτε καν αναφορά σε τριβή δεν κάνουν όταν μιλούν για αντίσταση κύλισης, ούτε καν συγχέουν την ενεργειακή απόδοση με τις επιδόσεις. Μάλιστα, αναφέρεται ξεκάθαρα στα 2 από τα 3 πως άνετα μπορεί η πρόσφυση να είναι εξίσου καλή σε ένα "ενεργειακό" ελαστικό με ένα συμβατικό.

Που γράφει κάποιος ό,τι η αντίσταση κύλισης δεν μειώνεται σε ένα ενεργειακό ελαστικό; Αυτό είναι δημιούργημα της φαντασίας σου, όπως πολλά άλλα. Η φαντασία σου επίσης συγχέει την τριβή με την αντίσταση κύλισης, οπότε πάμε στο άλλο που έβαλες για να το φας κι αυτό κρύο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε εδώ και ένα linkάκι που σου δίνει και συντελεστές rolling resistance ανάλογα με τον τύπου του ελαστικού : http://hpwizard.com/tire-friction-coefficient.html

(ωχ, τι έγινε, έχει πιο πολύ rolling resistance το αγωνιστικό;;; )
Τρομερή πηγή. Οι ίδιοι γράφουν:

Παράθεση:
Rolling resistance coefficients comes mainly from the following sources. Those not mentioned are educated guesses.
Δηλαδή εκτός των 3 που είχαν πηγές, τα άλλα τα μάντεψαν και το δηλώνουν εγγράφως. Επιστημονικότατο, στηριζόμαστε στις μαντεψιές κάποιων στο internet.

Αν και σαν πηγή είναι όχι απλά της πλάκας, αλλά για κλάμματα, πάμε μία:

Hi performance:
Friction Coefficient: 1.00
Rolling Resistance Coefficient: 0.014

Stock car:
Friction Coefficient: 1.35
Rolling Resistance Coefficient: 0.020

Formula:
Friction Coefficient: 1.50
Rolling Resistance Coefficient: 0.020

...ναρκωτικά κάνεις; Μεγαλύτερο κατά 35% βγάζει το συμβατικό από των υψηλών επιδόσεων. Το formula εν τω μεταξύ βγάζει ίδια αντίσταση κύλισης αλλά μεγαλύτερο συντελεστή τριβής από το συμβατικό του αυτοκινήτου. Μόλις αυτοαναίρεσες όλα όσα λες, που άσχετα είναι κιόλας με την αρχική σου υπόθεση και δεν συνδέονται με τίποτα, πως η τριβή είναι αυτό που φταίει και αυξάνεται το rolling resistance.

ΥΓ. Μην πας και βάλεις "drag tyres" για να μου πεις πως "να, είναι μεγαλύτερο". Drag tyre δεν είναι το αγωνιστικό, είναι αυτό, που έχεις κάψει και τόσα σετ. Και οι τιμές που έχουν στην σελίδα τους, υπενθυμίζω, τις μάντεψαν.

Χτυπήσαμε ένα "friction coefficient" στο Google, αντιγράψαμε τα 3 πρώτα link και τσουπ, να, τα ξέρουμε όλα τώρα. Βέβαια, όλα αυτά δεν συνδέουν τίποτα απ'όσα λέμε, αναιρούν κι αυτά που υποστηρίζουμε, αλλά στηριζόμαστε στο πως δεν θα τα διαβάσει κανείς και θα πουν όλοι "να, το παιδί είναι διαβασμένο, τα βρήκε στο internet".

Άστο Νίκο. Όχι απλά δεν γνωρίζεις τίποτα, νομίζεις πως ψάχνοντας στο google θα μάθεις, από πηγές ό,τι να'ναι, που στην τελική δεν φταίνε κι αυτές αλλά εσύ που δεν καταλαβαίνεις καν τι λένε! Τη φυσική γυμνασίου την αφήνουμε παραπέρα γιατί δεν μας συμφέρει, συνδέουμε οτιδήποτε νομίζουμε με οτιδήποτε μας καπνίσει, βάζουμε πηγές που δεν αναφέρουν στο παραμικρό την ανοησίες που λέμε, μάλιστα αναιρούν καθέτως αυτά που λέμε (!), τα ισοπεδώσαμε όλα και τώρα τα αυτοκίνητα τρέχουν γρηγορότερα με χαμηλότερους "συντελεστές τριβής" (άρα στο χιόνι πετάνε) και εγώ, που στα 30 πάνω-κάτω τι μπορεί να ξέρω στο κάτω-κάτω, είμαι ο θεός στο βασίλειο των πιθήκων.

...θες μπανάνα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 05-11-13 στις 00:18
Απάντηση με παράθεση