Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #125  
Παλιά 27-02-18, 19:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν είσαι μηχανικός η μηχανολόγος η χομπίστας αλλά φίλε μου αλήθεια τώρα πιστεύεις πως οι κύλινδροι έχουν διαφορετικές στροφές ο ένας απο τον άλλο ;
Με λίγα λόγια μου λες πως ο πρώτος κύλινδρος μέσα σε ενα λεπτό αν υποθέσουμε οτι φέρνει 1000 στροφές ο πέμπτος παράδειγμα θα φέρει 900 ή παραπάνω 1100 ας πούμε ή κάποιο άλλο νούμερο στροφών εκτός του 1000 που εχει φέρει και ο πρώτος ;
Φίλε μου δεν ξέρω ποιος σου το εχει πει αυτο, αλλά πραγματικά ειναι αδυνάτων να συμβεί εκτός αν εχει κόψει στρόφαλο... εγω στα ποιο πάνω που γράφω, ψάχνω κάτι εξειδικευμένο για να βρω την αιτία τις κατανάλωσης. Στην παρούσα φάση έχουν συκωσει τα χέρια ψιλά πολλοί εξειδικευμένοι.
Χομπιστας είμαι σίγουρα..
Έχεις ένα ρελαντί που ανεβοκατεβαίνει.. Ποιος κύλινδρος επιβραδυνει και ποιος επιταγχύνει;
Σε καταλαβαίνω που δεν μπορείς να διαχωρισεις τον κύλινδρο από το στροφαλο..
Αλλά η μέτρηση γίνεται στο στροφαλο την ώρα που δίνει ρεύμα ο πολλαπλασιαστής.
Οπότε μετράει την ταχύτητα κάθε κυλίνδρου χωριστά..
Δεν μου το είπε κανένας.. απλή λογική είναι..
Για εμένα όποιος σηκώνει τα χέρια πρέπει να παραιτηθεί ως ανίκανος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση