Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 24-01-17, 11:48
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Ρε παιδιά το σκεπτικό μου ήταν εξής. Το αμάξι την επόμενη εβδομάδα θα μπει συνεργείο για το προβλεπόμενο ετήσιο service . Επειδή θα κοστίσει κοντά στα 5 χιλιάρικα το service και κυρίως τα διάφορα καλούδια που του έχω παραγγείλει από το εξωτερικό, σκέφτηκα αντί να του κάνω το καθιερωμένο βιολογικό που του κάνω μια φορά το χρόνο που θα κοστίσει 100-120 δεν του ρίχνω και κάτι που θα το κάνει να είναι κούκλα απέξω μέσα. Έχοντας στο μυαλό μου ένα budget κοντά στα 300-500 ευρώ.

Πάω ακούω τα νούμερα που σας έγραψα οπότε πρέπει να το σκεφτώ πιο προσεκτικά. Εάν το σκεπτικό μου είναι λάθος τι να πω σταυρώστε με.

Δεν με ενοχλεί να πληρώσω μια τιμή για κάτι αρκεί να υπάρχει κάποιος λόγος ουσίας. Η μεταπώληση του αυτοκινήτου κτλ είναι κάτι που ξέρω ότι δεν πρόκεται να πάρεις ευρώ πίσω για αυτό και δεν το βάζω στην εξίσωση. Δεν υπάρχουν πλέον τιμές για αυτά τα αυτοκίνητα. Καταλαβαίνω πως το λεεί ο φίλος rapid σε φάση ρε αδερφέ δεν έχεις κανένα ferrari για να το πουλήσεις μετά και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ή για να θεωρήσε άνετος. Σου λέει κράτα τα λεφτά και μην τα πετάς σε λαλακίες. Λογικό.

Όπως επίσης σωστό αυτό που λέει ο φίλος Dim77 ότι με 200 ευρώ παίρνεις τα υλικά και μπορείς να αφιερώσεις ένα σαββατοκύριακο για να έχεις ένα παραπλήσιο αποτέλεσμα στο 70%, είναι κάτι που αξίζει να το σκεφτείς.Πόσο κάνουν τα υλικά, τι χρόνο θέλω για να μάθω να το κάνω και βγάζεις εάν σε συμφέρει. Με βασική προϋπόθεση πάντα δεν έχει ρίσκο ότι μπορεί να κάνεις ζημιά στο αμάξι, με τον αλοιφαδόρο κτλ.

Εάν επίσης υπάρχουν άλλες λύσεις ή μαγαζιά με πιο ανταγωνιστικές τιμές καλό είναι να το ξέρουμε.

Ακόμα είναι το ερώτημα ότι σχετικά με την κεραμική επίστρωση ποια επιλέγεις? Την μόνιμη ή την 2ετίας?
Υπάρχει περίπτωση με το που βρομίζει το αυτοκίνητο να το πλένεις και να φύγει η επίστρωση και να είναι απλά σαν να είναι καλοπλυμένο?
Σχετικά με την επεξεργασία της κουκούλας καλά τα βίντεο που δείχνουν την αδιαβροχοποίηση της, αλλά μήπως τα χημικά επηρεάζουν την μακροζωία της?

Απλά ερωτήματα για να καταλήξεις σε ένα ναι αξίζει ή όχι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FD3S : 24-01-17 στις 11:51
Απάντηση με παράθεση