Θέμα: Λάδια 116i
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-05-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον...Κατ αρχην μην αγχωνεσαι και μη μπερδευεσαι πολυ με τα λαδια... Κι εγω ειναι να κανω σερβις την αλλη βδομαδα...των 206.000χμ!

Για το μοτερ μας μπορεις να βαλεις 0-30, 5-30 και 0-40.

Απο προσωπικη εμπειρια τωρα...

Τα 0-30 ειναι πολυ ψιλα λαδια κι οπως προαναφερθηκε μπαινουν σε πολυ κρυα κλιματα. Δε νομιζω να χεις προβλημα με τη λιπανση του μοτερ σου εκτος κι αν το σκιζεις μες στο κατακαλοκαιρο με 40+ βαθμους και εισαι σε πιστα! Ισως σου καψει λιγο παραπανω μονο. Αυτα τα λαδια μου εβαζαν στην αντιπροσωπεια οταν ημουν Βορεια Γερμανια. Στη Νοτια Γερμανια να φανταστεις που ειχε τυχει κι εκανα ενα σερβις μου εβαλαν 5-30. Και στις 2 περιπτωσεις BMW Longlife LL 04.
Στην Ελλαδα και σε εξουσιοδοτημενα επισημα και σε εξειδικευμενα εκτος επισημου δικτυου, ομοιως μου βαζανε 5-30 BMW Longlife LL 04.
Επειδη αυτη τη φορα τα αναλωσιμα φιλτρα λαδια εψαξα και τα βρηκα μονος μου, τα πηρα απ τον Πειραια απο γνωστο μαγαζι με τετοια πραγματα, αμα θες πληροφοριες με πμ, να μη φανει οτι του κανουμε και διαφημιση... 10€/λτ το λαδι BMW Longlife LL 04 5-30 και 6.6€ το φιλτρο λαδιου, συνολο 56.6 με φπα για 5 μπουκαλακια του λιτρου και το φιλτρο.

Η καταναλωση λαδιου που εχω ειναι περιπου 1λτ στα 12-13.000χμ με αυτο το λαδι και με το μοτερακι μου φορτωμενο στην πλατη του τοσα χιλιομετρα ταλαιπωριας...

Εφ οσον τα λαδια της BMW μια χαρα ειναι με προδιαγραφες κλπ και μπορεις να τα βρεις κι εσυ σε καλη τιμη, γιατι να μπερδευεσαι με της Castrol ή αλλης μαρκας... Η αποφαση ειναι δικη σου βεβαια, και για οτι βοηθεια θες εδω ειμαστε.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την απάντηση. Καλά οτι έχεις 206χιλ χλμ σε αυτό το αμάξι ούτε για αστείο δε φαίνεται !

Προτιμώ να την ψάξω με Castrol πρώτα γιατί δε μου καίει σταγόνα σε κάθε αλλαγή, και αν δε βγάλω άκρη και σήμερα θα πάω για τα BMW να τα δοκιμάσουμε κι αυτά τα τιμημένα, το πμ θα φύγει άμεσα.

Όταν δεν ξέρω κάτι συνηθίζω να διυλίζω το κουνούπι και γίνομαι απο ψείρας έως σπασίκλας. Και 112i να είχα και να είχε ανώτερη ταχύτητα τα 50χλμ/ω θα έψαχνα να του βρώ λάδια με προδιαγραφές F1.
Απάντηση με παράθεση