Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 08-01-11, 20:57
Το avatar του χρήστη Spyros E81
Spyros E81 Ο χρήστης Spyros E81 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2008
Μηνύματα: 182
Spyros E81 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λεω για χαμηλες,για το υπολοιπο φασμα στροφων σου λεω,κ εγω εχω αλλαγμενο μεσαιο τελικο,κ το πρωτο μεσαιο που ειχα ηταν 12mm μικροτερο απο το μαμα,παρα πολυ χαμηλα ειχα κερδισει κατι ψιλα,αλλα μετα αστα να πανε,κ η "ζημια που εκανε" φανηκε στο δυναμομετρο,μετα το διορθωσα το θεματακι με 60αρι πιο ελευθερο,εχω αλλαξει κ φιλτρο,κ εχει μεγαλη διαφορα με πριν...
Εδω εχω κ μια συγκριση των δυναμομετρησεων,προ κ μετα φιλτρου
Απο ότι γραφεις όμως εσύ είχες αλλαξει και μεσαιο και μαλιστα με μικροτερη διαμετρο.Μου φαινεται λογικο ετσι να έχανες στις ψιλές.Απ΄την αλλη το τελικο που εβαλα (125i) είναι σιγουρα ποιο ελευθερο απο αυτο του 116i και με πολύ μικρή διαφορα στη διαμετρο με μολις 5mm.Επίσης η εξάτμιση του 125i όπως και του 130i εχουν ενσωματωμένη βαλβιδα που ανοιγει και την δευτερη μπουκα στα συγκεκριμενα μοντελα μετα τις 3000rpm για να φευγουν τα περισσοτερα καυσαερια που παραγονται.Επειδη το δικο μου αυτοκινητο λογω 116i δεν εχει το σωληνακι που στελνει πιεση στο να ανοιξει την βαλβιδα δοκιμασα το αυτοκινητο και με κλειστή την βαλβιδα και με ανοιχτή.Το αποτελεσμα ηταν με ανοιχτη την βαλβιδα το αυτοκινητο να δουλευει καλυτερα και να παραγει και λιγοτερο ηχο.Ξεχασα επίσης να διευκρινησω οτι στις ψιλες δεν μου κρεμάει (δουλευει καλητερα απο οτι πριν) απλως εστιάσα περισσοτερο στη διαφορα στις χαμήλες ώπου κια κομπιαζε.Σε προσφατο ταξιδι που έκανα το αυτοκινητο τραβαγε καθε ταχητυτα με πολυ περισσοτερη ανεση απο οτι πριν και εμεινα εκπλεικτος.Να προστεθει ότι μειώθηκε και η καταναλωση. Δε διαφωνω πάντως ότι μια δυναμομέτριση είναι ποιο κατατοπιστικη μιας και εχώ μια, πριν αλλαξω την εξάτμιση.
Φιλτρο αερος εχω βάλει και εγω και μάλιστα η δυναμομέτριση εγινε με αυτο.Με το φιλτρο παραδειγματος χάρη δεν είδα καμια απολυτως διαφορα.
Απάντηση με παράθεση