Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 09-01-11, 15:01
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από x3tasos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου βρηκες ακρη με το προβλημα σου? Το ιδιο αντιμετωπιζει και ενας φιλος μου. Δεν εχει ομως καμια μειωση στην αποδοση. απλως αναβει και μετα απο καποια χλμ σβηνει!!!
Τάσο
Τελικά το πήγα στην BMW γιατί δεν μπορούσα να το βλεπω με αναμένο το λαμπάκι ενώ παράλληλα αρχισα να καταλαβαίνω πάλι να αρχίζει να μην τραβάει.
Μου είπαν ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την τουρμπίνα (αστοχία υλικού). Για να γίνει μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή Τουρμπίνας (1500Ε), τα 4 μπεκ (4 χ 600 = 2400Ε) και κάτι άλλα ψιλά. Σύνολο υλικά και εργασία 4500Ε.

Έγραψα emai στην BMW Hellas και ΒΜW Γερμανίας με το σκεπτικό ότι η μη καλή λειτουργία της τουρμπίνας προυπήρχε και στα 80000χλμ σταδιακά δημιούργησε το όλο πρόβλημα. Μου απάντησαν ότι καθώς έχουν παρέλθει τα 2 χρόνια της εγγύησης, απλώς συμπαρίστανται στη λύπη μου και τίποτα άλλο. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. (Προσωπικά έμαι πολύ απογοητευμένος και απο το αυτοκίνητο και από το Service και από after sale support της BMW και τους το έγραψα στο email)

Η Τουρμπίνα και τα μπεκ υπ 'οψιν καθαρίζονται. Είχα βρει ένα συνεργείο που ασχολείται με turbo και είχα αποφασίσει να το πάω σ' αυτόν να τα καθαρίσει.

Όταν όμως πήγα να το πάρω από την BMW (πλήρωσα 300Ε μόνο για να το ψάξουν και να μου πουν τι έχει) ο ηλεκτρολογος της BMW μου εξήγησε ότι είναι χαλασμένος ένας (ας τον πούμε) ρυθμιστής που έχει πάνω της η τουρμπίνα και ότι αργότερα πάλι θα δημιουργήσει πρόβλημα και ότι τα μπεκ μετά τον καθαρισμό θέλουν κάποιες ρυθμίσεις από τον εγκέφαλο (που το συνεργείο με τα turbo δεν ξέρω αν είχε).

Τελικά τα παιδιά του συνεργείου (είναι οι μόνοι που δείξανε ενδιαφέρον και η μόνη εξαίρεση στην απογοήτευσή μου γαι την BMW) μου έκαναν μια προσφορά και κατόπιν εγκρίσεως του αφεντικού τους θα μου το κάνουν με 1500Ε υλικά (εκτός των μπεκ) και εργασία . Θα περιλαμβάνει: καινούρια τουρμπίνα, καθαρισμό (όχι αλλαγή) των μπεκ, αλλαγή βαλβίδας και σωλήνα αναθυμιάσεων και κάτι άλλα ψιλά και καθαρισμό πάλι της πολλαπλής εισαγωγής.

Τελικά αποφάσισα να το κάνω στην BMW και να μην μπλέξω και με άλλο συνεργείο.

Τώρα το έχω στην BMW και θα είναι έτοιμο μετά από 2 ημέρες. Αφού το πάρω και δω τι γίνεται θα σας γράψω νεότερα. Αν θέλει ο φίλος σου περίσσότερες λεπτομέρειες πες του ότι μπορεί να μου πάρει τηλέφωνο.
Απάντηση με παράθεση