Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 04-12-06, 13:52
Το avatar του χρήστη koolance
koolance Ο χρήστης koolance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-06-2006
Μηνύματα: 74
koolance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα λόγια μου έρχεσαι...........πόσο κρατάει λοιπόν το λάδι? Ποιος μπορεί να μας το πει ? Παίζει απο κινητήρα σε κινητήρα? (θα έπρεπε, αν υποθέσουμε ότι τα περισότερα συμβατικά αυτοκίνητα δουλευουν στις ίδιες στροφες, στις ίδιες συνθήκες, στις ίδιες θερμοκρασίες?)

Και υποθέτω πάλι ότι για να μην ζαλίζουν τον απλο καταναλωτη με νουμερα και πίνακες.........έχουν βγαλει την αντοχή του λαδιου με τα χλμ. Γιατί λοιπόν ενώ το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου λέει (πχ από ενα οπελ που είχα) φουλ συνθετικα κάθε 30000χιλ..........στην αντιπροσωπεία μου λέγανε κάθε 15000........όταν τους ρώτησα γιατι το κάνουν μου απαντησανε ότι είναι θέμα εμπειρίας. Ωραια ρε παιδιά αφου ξέρετε κάτι παραπάνω από τον κατασκευαστή γιατι δεν του το λέτε να το γραψει και στο βιβλιαράκι και να μοιραστείτε και με όλο τον κοσμο την εμπειρία σας..........? ................Η σιωπή τους προς απάντησή μου
Για αυτους τους λογους ο καθενας πρεπει να το ψαχνει λιγο παραπανω μονος του και αναλογα με το αυτοκινητο του να βγαζει και τα συμπερασματα του. Εξαλου ειναι πρακτικα αδυνατο να βγουν γενικα συμπερασματα για το ποσα χλμ. κρατανε τα λαδια κτλ. Εγω αυτο κανω, γιατι αν πεσουμε στη λογικη των μηχανικων, λαδαδων, αντιπροσωπειων τοτε τα λεφτα μας δεν θα φτανουν ουτε για ζήτω!(..για να καταλαβεις στην αντιπροσωπεια μου ειπαν καθε 5000χλμ θελει inspection γιατι ολο και κατι θα βρουν--ε να μην κονομησουν κι αυτοι?)

Με λιγα λογια προσεχω οσο γινεται το αυτοκινητο (λαδια,φιλτρα, φρενα κτλ)χωρις περιτα εξοδα, και οταν χρειαζεται να μπει αντιπροσωπεια για επισημο service κ σφραγιδες το παω χωρις δευτερη σκεψη. Και ετσι ολα καλα...
Απάντηση με παράθεση