Θέμα: Λάδια
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 24-06-04, 14:15
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas*
Σημασια ομως δεν εχουν τα αλογα αλλα η θερμοκρασια που δουλευει ο κινητηρας. Αν η Porche εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας απ' το Μ3 τοτε λογικο ειναι να χρησιμοποιει 0-40 χωρις προβλημα. Επειτα δεν ειπε κανεις οτι ενα ψιλο λαδι καιγεται πιο ευκολα απο ενα χονδρο. Στο ποτε καιγεται ενα λαδι το ιξωδες δεν παιζει κανενα ρολο.
Ενα δευτερο θεμα εχει να κανει οχι τοσο με το λαδι και το αν καιγεται αλλα με την ατλια λαδιου η οποια δεν μπορει να να σηκωσει πιεση ωστε λιπανει σωστα τον κινητηρα οταν το ιξωδες το λαδιου πεσει πολυ.
Τελος τι εννοεις μοτερ υψηλων επιδοσεων και αναφερεσαι στην Porche? Το μοτερ του Μ3 τι ειναι?
1) Μήπως ξέρεις να μας πεις τότε γιατί για το Μ3 που δουλεύει στους 80 βαθμούς κελσίου η BMW δίνει το 10-60, ενώ για το 318Ci που δουλεύει στους 107 δίνει 0-30?

2) Δεν αναφέρθηκα στο μοτερ της Porsche ως το μόνο μοτέρ υψηλών επιδώσεων! Ηταν ένα παράδειγμα ενός μοτερ που χρησημοποιεί 0-40!

3) @Black5 and kostas*
Θα προπαθήσω να σας βαλω στο Forum σε ηλεκτρονική μορφή σχετικές οδηγίες της BMW προς τα συνεργεία της, για να δείτε οτι αυτά που λέω δεν τα βγάζω απο το κεφάλι μου, ούτε προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο.

Επειδή και εγώ σε όλα μου τα αυτοκίνητα έβαζα castrol RS 10-60 είδα οτι ένα λάδι που είναι κορυφαίο για ένα μοτέρ μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε κάποιο αλλο! Δέν έχουν ξοδευτεί άπειρες ώρες και χρήματα στην έρευνα αυτή απο την BMW και κάθε άλλη εταιρεία χωρίς λόγο!
Και για να προλάβω κάποιους που θα πούν οτι όλα αυτά γίνονται για να πουλάει η BMW τα δικά της λάδια, θα σας πώ οτι δίνει επίσημα όλα τα εμπορικά ονόματα των λαδιών που πληρούν τις κατάλληλες προδιαγραφές για κάθε τύπο κινητήρα ξεχωριστά
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση