Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 17-01-12, 15:01
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φρένα δε σε σταματάνε από μόνα τους.
Χρειάζεται συνδυασμός και συνεργασία με τα:
Ελαστικά (πλάτος, τύπος ελαστικού)
Ανάρτηση
Δαγκάνα-δίσκος-τακάκι

Συνήθως σε απλές δοκιμές ένα αυτοκίνητο κερδίζει τα 3-4 μέτρα (και παραπάνω) σε στεγνό οδόστρωμα με καλύτερα και φαρδύτερα λάστιχα (πχ. μικρομεσαίο με 205-55-16 comfort ελαστικό και 225-45-17 σπορ ελαστικό).
Αλλο λάστιχο στην ίδια διάσταση (μεγάλες διαφορές και 2-3 μέτρα στα 100kmh).
Για την ανάρτηση το καταλαβαίνετε φαντάζομαι αν και δεν γίνονται συνήθως δοκιμές για σύγκριση.

Για τη διάρκεια των φρένων αρκούν σωληνάκια και δεν πειράζεις τίποτα στην αναλογία και κατανομή πέδησης που έχει μελετήσει ο κατασκευαστής.
(είπαμε έβαλε 300-294 σε 325 Ε46 για κάποιο λόγο αλλιώς θα άφηνε τα 279 μέχρι του 320 2.2 για παράδειγμα)

Εγώ έχω κάνει ''αναβαθμίσεις φρένων'' χωρίς να έχω πρόβλημα με τα μαμά φρένα της BMW και ανακάλυψα τα εξής με την εξής σειρά:

1) σωληνάκια υψηλής πίεσης. Μεγάλη αύξηση της αντοχής σε παρατεταμένη πίεση κατηφορικής διαδρομής...
2) Δίσκοι εμπρός από 330 (325mm) και 279 πίσω. Φαινομενική βελτίωση στο φρένο σε μεγάλη ταχύτητα στην ευθεία...κάτι μου έφταιγε και ειδικά σε φρένα οριακά πάνω ή λίγο πριν τη στροφή.
3) Δίσκοι πίσω από 325 (294mm). Βελτίωση της αίσθησης φρεναρίσματος στα μαμά στάνταρ...

Έχω καλά φρένα δε λέω τώρα, αλλά δεν ξέρω αν έχω 1000 ευρώ καλύτερα φρένα από τα μαμά...Με αυτά τα λεφτά θα είχα αλλάξει μαμά (BMW) δίσκους και τακάκια 2 φορές τουλάχιστον.
Εντάξει, εδώ συμφωνώ, το συνολικό κόστος, δεν είναι αμελητέο και το κατά πόσον αξίζει η όποια βελτίωση, δεν μπορείς να το μετρήσεις με απλό τρόπο... Η άποψή μου είναι πως αν το συνολικό κόστος δεν είναι... παράλογο, αυτό το λίγο έστω που θα κερδίσεις, αξίζει τον κόπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πιστεύω αυτό που ειχα διαβάσει στο site της Stoptech. Η τα αναβαθμίζεις με σωστά κιτ εμπρός και πίσω, ή άστα...

Ή αποφασίζεις να βάλεις κάποιο σωστό κιτ εμπρός πίσω (ας είναι και στις μαμά διαστάσεις δίσκων) ή άστα. Δεν έχει νόημα το ''ταψί'' εμπρός παρά μόνο για ψυχολογικούς λόγους ειδικά σε αυτοκίνητα με ουδέτερη κατανομή βάρους.

Κακό μπορεί να μην κάνει (πλην της τσέπης), αλλά μη το φτάνουμε και στα επίπεδα του 80-90 που όντως τα αυτοκίνητα είχαν ΜΕΤΡΙΑ (το πολύ) φρένα για την ισχύ και το βάρος τους και δεν έφτανε αυτό, πολλοί βελτίωναν και άφηναν τα κακόμοιρα φρενάκια όπως είναι.
Νομίζω πως δεν έκανα κάτι διαφορετικό από αυτό που λες: ακολούθησα την συμβουλή του εργοστασίου για την αναβάθμιση των φρένων, το οποίο δεν πρότεινε αλλαγή στα πίσω φρένα.
Γι' αυτό που λες και τα φρένα των παλαιότερων αυτοκινήτων συμφωνώ: σίγουρα η BMW μου δεν είχε κανένα πρόβλημα, απλώς για το... παραπάνω έγινε η αλλαγή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δεί επίσης ανθρώπους που θέλουν να κάνουν ''κάτι'' και πάνε και τρυπάνε τους δίσκους...δε φτάνει που δε βελτίωσαν τίποτα...κάνανε και πιο ευαίσθητους τους δίσκους λές και θα κρυώνουν πιο γρήγορα (ίσως κρυώνουν πιο γρήγορα αραγμένα στην καφετέρια...)

Τα τελευταία 10 χρόνια δεν είναι τόσο αναγκαίο εκτός αν συντρέχει ειδικός λόγος και τα μαμά φρένα δεν επαρκούν. Και φυσικά τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν έχουν ανάγκη παντρέματος δαγκανών από ότι μοντέλο τουμπανο υπάρχει με άλλα εμπρός πίσω έτσι για να ''λέμε'' ότι κάτι βάλαμε.
Καλά, το να τρυπάς ή να κάνεις χαρακιές στον τόρνο σε δίσκους που δεν έχουν φτιαχτεί έτσι, μόνον κακό κάνει και δεν έχει κανένα λόγο να γίνεται! Μόνον για "αισθητικούς" λόγους εν τέλει το κάνουν...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. (Edit) Καλά είναι όλα, αλλά να γίνονται με κάποιο ''εργοστασιακό'' σχεδιο (όπως βλέπεις και στη σειρά 1 ακολουθείται).

Συζήτηση κάνουμε.
Υ.Γ.2 Με ειχαν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει θέμα σερβο με τα φρένα του 330. Θα ήμουν πιο χαρούμενος αν είχα βάλει και τα πίσω από 330, αλλά το κόστος ξέφευγε...Γενικά το μόνο μπροστά το έκανα ...από απερισκεψία τελικά.
Κι εγώ ό,τι πρότεινε το εργοστάσιο ακολούθησα και αν δεις την 130i, είναι αντίστοιχο πλέον και το δικό μου, άρα, δεν ξεφεύγει.
Το σερβό, είναι το ένα, το άλλο είναι η αντλία. Η 130i και η 123i έχουν και διαφορετική αντλία για σερβό δεν ξέρω.
Απάντηση με παράθεση