Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-10-18, 13:27
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
"Φιλοσοφικές (?)" αναζητήσεις ή ΜΧ-5 NC 2.0 vs E36 4-door

Μια φορά την 5-τία περίπου με πιάνει μια διάθεση, πώς να το πω, περίεργη, να δώσω το μιατάκι μου και να ασχοληθώ πάλι με το παλιό μου έρωτα, BMW ντε.
Θες γιατί ούτε το 30άρι πρόλαβα να το κάνω όπως θέλω, θες γιατί ούτε το 36άρι πρόλαβα να το κάνω και αυτό όπως ήθελα (για το 21 δε θα πω γιατί δε με συγκίνησε ποτέ τόσο όσο τα άλλα δυο) πάντα μέσα μου κάτι με τρώει…
Πάντα στη σκέψη έρχεται και η λογική και για όσους δεν είχαν ποτέ αυτό που λένε «The answer is always miata” ισχύει και με το παραπάνω.
Το μιατάκι μου είναι έτοιμο, στημένο, light πράγματα μοτερικώς, δίνει χαμόγελα κάνει ωραίες ξεσκέπαστες βόλτες και κάνει χατίρια χωρίς δισταγμό.
Από την άλλη το ότι δεν έφτιαξα ποτέ ένα 3άρι όπως ήθελα με τρώει και τώρα τελευταία έχει στοιχειώσει το μυαλό μου η αλήτρα, ένα Ε36 τετράπορτο. Να πω σε αυτό το σημείο, ότι ποτέ ξανά δεν θέλησα να ασχοληθώ με τετράπορτο αμάξι και το 36άρι που είχα ήταν εργοστασιακό M-Pack coupe ’97. Τώρα θέλω τετράπορτο και δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω και M-Pack…
Αφού το συζήτησα με τον εαυτό μου και μάλλον αποφάσισα ότι δε χρειάζομαι γιατρό (μάλλον λέω γιατί μπορεί και να χρειάζομαι εν τέλει) ξεκίνησε η στεναχώρια. Τα project cars αφού δε γράφουν και τρελά χλμ και δεν είναι βασικής χρήσης δε χρειάζονται και συμβιβασμούς, οπότε λέω θα βρω κανένα BRG (πόσο κ@$%α είναι αυτό το χρώμα) και απαντώ ότι δε θα βρω γιατί δεν έβγαινε… Η δεύτερη στεναχώρια είναι ότι έχουν πάρει οι τιμές την ανιούσα και μιας που δε μπορώ να γίνω συλλέκτης και να μαζεύω αυτοκίνητα ελευθέρου χρόνου, το μιατά θα τροφοδοτήσει χρηματικά το BMW (αν λέμε αν). Εννοείται το πλαίσιο για την αλήτρα είναι δυο καθίσματα, half/full-cage, μοτέρ ανάλογα τα κέφια (και έχουμε μπόλικα), στημένο κτλπ. Θα βλέπει πίστα, θα πάει και βόλτα και ξέρω ότι θα κοστίσει κιόλας αλλά υπάρχει χρόνος και διάθεση.
Το VS μπορεί να γίνει ακόμα χειρότερο αν στην εξίσωση βάλεις και κάτι τύπου turbo kιτ για το μιατάκι που από 160 πάει «αξιόπιστα» 240-250 με κλειστό μοτέρ και χάνεις και κάπως τη μπάλα γενικώς.
Ξέρω ότι ρωτάω σε BMWδοφόρουμ για κάτι απέναντι σε BMW αλλά εσείς τι γνώμη έχετε γενικά?
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση