Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-09, 20:50
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
λαστιχα runflat για mini cooper

καταρχας ζητω συγνωμη αν θεωρειται οτι καλυπτει αυτο το thread http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=5829&page=18 την ερωτηση μου..

ποια μαρκα να προτιμησω για ενα cooper, τωρα φοραει 16" ζαντα και το λαστιχο ειναι παχος 195. προφιλ δυστυχως δεν θυμαμαι.

αποζητω οσο γινεται καλυτερο κρατημα σε στροφες και τιμη στα 500-600 ευρω.

αυτες που εχω στο μυαλο μου ειναι mishelin,continental,dunlop .. δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος γι αυτο ρωτω επειδη ειστε πιο ψαγμενοι στο συγκεκριμενο θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-09, 20:53
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Eίναι απλό Mini Cooper ή S;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-09, 21:05
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Φοράς λάστιχα 195/55/16. Εάν θές να ξαναβάλεις Run Flat, σε αυτές τις διαστάσεις έχεις περιορισμένες επιλογές. Θα πρότεινα Continental Premium Contact 2 ή Dunlop SP Sport 01.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-09, 21:08
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Εγώ πάντως θα του πρότεινα να αλλάξει σε 205 - 50 -16. Τα απλά Cooper από το εργοστάσιο φοράνε 175-65-15, δηλ.συνολική διάμετρος 608mm. Τα 205-50-16 είναι 610 περίπου. Και δεν έχουν κάποια διαφορά με την γεωμετρία της ανάρτησης του S, οπότε μπορεί άνετα κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτή την διάσταση είτε σε απλό είτε σε S.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 17-03-09 στις 21:10
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-09, 21:26
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
απλο cooper ειναι.
βασικα το ειχα σκεφτει για 205 αλλα απο οτι διαβασα εδω οσο μεγαλυτερο πελμα εχει το λαστιχο τοσο περισσοτερο διαβαζει τον δρομο..

εδω με τα 195 πεφτω σε λακουβα και κραταω γερα το τιμονι καθε φορα μη μου φυγει.

επισης δεν θα τσιμπησει και λιγο η καταναλωση λογικα? εσεις τι λετε? (παντως αν οντως προσφερει σε κρατημα σε στροφες θα το σκεφτω)

//θα εχω υποψιν αυτα που αναφερατε πιο πανω, ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-09, 22:45
Το avatar του χρήστη gesem
gesem Ο χρήστης gesem δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 8
gesem is on a distinguished road
Γνώμη μου μακριά από runflat..
Πέτα τα και βάλε συμβατικά και για ώρα αναγκης πάρε το κιτ επισκευής ελαστικού.

Αυτό τουλάχιστον θέλω να κάνω εγώ..Αλήθεια το απλό δεν έχει ρεζέρβα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-09, 09:02
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως θα του πρότεινα να αλλάξει σε 205 - 50 -16. Τα απλά Cooper από το εργοστάσιο φοράνε 175-65-15, δηλ.συνολική διάμετρος 608mm. Τα 205-50-16 είναι 610 περίπου. Και δεν έχουν κάποια διαφορά με την γεωμετρία της ανάρτησης του S, οπότε μπορεί άνετα κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτή την διάσταση είτε σε απλό είτε σε S.
Αυτό είναι σωστό. Βέβαια θα χαμηλώσει το αυτοκίνηο κατά 9mm (από 620 σε 611mm συνολική διάμετρο), αλλά το πιο σημαντίκό είναι ότι το πλαϊνό των ελαστικών θα είναι χαμηλότερο κατά 5mm, άρα το αυτοκίνητο θα είναι ακόμα πιο σκληρό και απόλυτο, ειδικά με τα Run Flat.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maaldak Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα το ειχα σκεφτει για 205 αλλα απο οτι διαβασα εδω οσο μεγαλυτερο πελμα εχει το λαστιχο τοσο περισσοτερο διαβαζει τον δρομο..

εδω με τα 195 πεφτω σε λακουβα και κραταω γερα το τιμονι καθε φορα μη μου φυγει.
Δεν θα διαβάζει τον δρόμο λόγο φαρδύτερου πέλματος, αλλά λόγω χαμηλότερων πλαϊνών (το προφίλ είναι το ύψος των πλαϊνών, εκφρασμένο ώς % του πλάτους του πέλματος).

Όσο για την λακούβα, ειδικά σε στροφή, είναι ιδίωμα των Mini και τα Run Flat δεν βοηθάνε σε αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gesem Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέτα τα και βάλε συμβατικά και για ώρα αναγκης πάρε το κιτ επισκευής ελαστικού.

Αυτό τουλάχιστον θέλω να κάνω εγώ..Αλήθεια το απλό δεν έχει ρεζέρβα?
Δεν έχει ρεζέρβα στον στάνταρ εξοπλισμό...αλλά μπορείς να την παρααγγείλεις είτε σαν έξτρα κατά την παραγγελία είτε μετά σαν ανταλλακτικό (€57 έχει + το λάστιχο). Επίσης το Cooper σε αντίθεση με το S, έχει και χώρο για την ρεζέρβα.

Στο δικό μου, που δεν έχω χώρο, μόλις πετάξω τα Run Flat, θα βάλω ένα κιτ επισκευής της Continental (το έχω ήδη) και θα πάρω και μια ρεζέρβα ανάγκης, να την έχω μαζί όταν κάνω ταξίδια (γιατί το κιτ καλύπτει περίπου το 75% των περιπτώσεων).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-09, 17:46
Το avatar του χρήστη gesem
gesem Ο χρήστης gesem δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 8
gesem is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο δικό μου, που δεν έχω χώρο, μόλις πετάξω τα Run Flat, θα βάλω ένα κιτ επισκευής της Continental (το έχω ήδη) και θα πάρω και μια ρεζέρβα ανάγκης, να την έχω μαζί όταν κάνω ταξίδια (γιατί το κιτ καλύπτει περίπου το 75% των περιπτώσεων).
Αυτό θέλω να κάνω και εγώ..
Το κιτ επισκευής όπως λες είναι της Continental.Της mini κοστίζει περίπου 100-120Ε.Πόσο το πήρες?Είναι με αφρό ή με "κορδόνι".Απ'ότι ρώτησα πάντως,αυτά με τον αφρό καταστρέφουν το λάστιχο και δεν είναι επισκευάσιμο πλέον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gesem : 19-03-09 στις 17:50
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-09, 09:40
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gesem Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό θέλω να κάνω και εγώ..
Το κιτ επισκευής όπως λες είναι της Continental.Της mini κοστίζει περίπου 100-120Ε.Πόσο το πήρες?Είναι με αφρό ή με "κορδόνι".Απ'ότι ρώτησα πάντως,αυτά με τον αφρό καταστρέφουν το λάστιχο και δεν είναι επισκευάσιμο πλέον.
Της Mini μου είπαν €75 στον Σπανό. Της Continental το πήρα €90 (το προτίμησα γιατί είναι πιο απλό, εύκολο και γρήγορο στην χρήση). Είναι με αφρό.

Εάν το λάστιχο δεν έχει πάθει ζημιά στα πλαϊνά, τότε η Continental έχει οδηγίες καθαρισμού από τον αφρό (απλά είναι διαδικασία που θέλει 2 ώρες περίπου), οπότε μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-09, 12:08
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
λοιπον ρωτησα για dunlop sp01, continental δεν ειχε, μου λεει οτι η dunlop αλλαζει τωρα το λαστιχο (κατι τετοιο) και δεν μπορει να φερει..

μου ειπε για τα goodyear XLL αλλα δεν τα χωνευω καθολου, (αυτη τη μαρκα εχω τωρα γι αυτο..)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.