Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 09-07-08, 09:00
Το avatar του χρήστη thmangr
thmangr Ο χρήστης thmangr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 182
thmangr is on a distinguished road
Μπράβο φίλε και απο μένα. Το δικό μου 520i με το Cruise control από Κοζάνη Γρεβενά φυσικά από Εγνατία το δοκίμασα κλειδωμένο στα 110Km για δοκιμή και έκαψε 6,5 λτ/100. Τρελό νούμερο για δίλιτρο όχημα. Βέβαια βαρέθηκα τόσο πολύ που στο γυρισμό το ξεπάτωσα το όχημα. Και πάλι συγχαρητήρια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-07-08, 19:19
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Λοιπόν, επειδή πολλοί με ρωτάνε για το cruise περισσότερες πληροφορίες, είπα να ανεβάσω μία εικόνα που έχει συνολικά όλα τα κομάτια που χρειάζονται. Η παρακάτω εικόνα περιλαμβάνει όλα τα κομάτια τα οποία είναι κοινά για όλα τα 36άρια. Από την εικόνα λείπει το συρματόσχοινο (bowden cable), το οποίο είναι διαφορετικό για κάθε μοντέλο (μοτέρ).



Έχουμε και λέμε λοιπόν (από πάνω αριστερά και σύμφωνα με την φορά του ρολογιού)
1. Μοτέρ και βάση αυτού (Cruise Control Actuator & Bracket)
2. Εγκέφαλος cruise (Cruise Control ECU)
3. Διάφορα παρελκόμενα, βίδες, βαλβίδα συμπλέκτη (Mounting hardwares)
4. Λεβιεδάκι (Cruise Control Steering Wheel Switch)
5. Καλωδίωση (Wiring Harness)

Επίσης κάνω attach και τις οδηγίες που εγώ ακολούθησα. Αν κάποιος επιχειρήσει να κάνει το retrofit, πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσει τις οδηγίες ΠΡΙΝ αρχίζει να αγοράζει πραγματάκια...
Στο e-bay υπάρχουν σχεδόν όλα τα παραπάνω κομάτια. Αρκεί ένα seach για "E36 Cruise" ή "Ε36 Tempomat". Εγώ τα έφερα από Αμερική, όλα από τον ίδιο. Προτείνω όποιος ενδιαφέρεται να μην πάει σε χωριστά κομάτια, αλλά σε ολοκληρωμένη λύση με όλα τα παρελκόμενα. Για επιπλέον πληροφορίες, εδώ είμαστε ...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf BMW E36 Cruise Control Upgrade - DIY_v.2.pdf (375,0 KB, 156 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-07-08, 19:30
Το avatar του χρήστη tamtamcafe
tamtamcafe Ο χρήστης tamtamcafe δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 389
tamtamcafe will become famous soon enoughtamtamcafe will become famous soon enough
πανοσαν συγχαρητηρια μεθοδικος και τολμηρος αντε να νοιωσεις τι ειναι το σταυροποδι χεχεχε καλοριζικο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-06-09, 23:36
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Talking αυτοματος πιλοτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SPYROS-MUSIC-CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε το ειχα ψαξει κ γω το θεμα παλιοτερα μετα ενα ταξιδι που πηγα με το αμαξι γερμανια.ηταν απαραιτητο.στην αρχη νομιζα οτι μονο με το λεβιεδακι θα εκανα δουλεια,οτι ισως ειχε αναμονες μεσα,αλλα οταν εμαθα οτι χρειαζονται τοσα πραγματα,κ αφου ρωτησα σε καποια ανταλακτικα(δεν ειχαν),το παρατησα...μακαρι να σου πανε ολα καλα κ τοτε ισως αναθερμανθει το ενδιαφερων...περιμενουμε φωτος κ νεα!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sswift13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο, έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι το πιο δύσκολο DIY project που έχω κάνει μέχρι τώρα, δυσκολότερο και από το OBC το οποίο είχε τρομερό καλωδιομάνι ... Ας είναι. Είμαι ήδη στην τελική ευθεία μετά από 5 ώρες δουλειάς εχθές το βράδυ. Συνεχίζω σήμερα μόλις βρω λίγο χρόνο, και ελπίζω να παίξει. Έχω λύσει κυριολεκτικά το μισό αμάξι. Το θέμα είναι βεβαια ότι δεν ξέρω αν τελικά θα παίξει. Είδωμεν. Περισσότερες πληροφορίες αργότερα ...
αντε λοιπον να "ξεθαψω" το θεμα που πριν 11 μηνες ειχα κανει τις ερωτησεις μου κ στον Παναγιωτη που τοτε ψαχνοταν κ αυτος,λογο του οτι εχω στα χερια μου ενα τετοιο κιτακι κ μακαρι να δουλεψει κ σε μενα...
ηταν πανω σε αυτοματο κ ισως λειπει κατι αλλα οχι κατι σοβαρο-ακριβο(απο οτι μου ειπε κ ο Kostas e46 που εβαλε κ αυτος)...
παραθετω κ καποιες φωτος απο το τι παρελαβα....
στην 4η φωτογραφια φαινονται 5 καλωδια με 5 χαρτακια πανω...
γραφουν
1)speed
2)+12v
3)brake
4)auto transmition
5)ground
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P6162121.JPG (177,2 KB, 61 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P6162122.JPG (176,7 KB, 57 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P6162123.JPG (172,5 KB, 61 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P6162124.JPG (181,9 KB, 56 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P6162125.JPG (173,2 KB, 53 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg P6162126.JPG (215,5 KB, 57 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-06-09, 12:47
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
ξερει κανενας.ποιος θα μπορουσε να αναλαβει να το τοποθετησει?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-06-09, 12:55
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Σπυρο σε οποιον και να πας πες τους οτι ειναι απο δεξιοτιμονο για να μην παιδευοντε με την καλωδιοση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 29-06-09, 23:38
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο σε οποιον και να πας πες τους οτι ειναι απο δεξιοτιμονο για να μην παιδευοντε με την καλωδιοση!!!
Kωστα απο αριστεροτιμονο ηταν (γερμανια...) απλα ηταν σε αυτοματο κ η μονη διαφορα που ειχε αλλα μου ειπε πολλες φορες οτι δε θα εχω κανενα προβλημα ειναι κατι στο φρενο
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-07-09, 10:25
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο σε οποιον και να πας πες τους οτι ειναι απο δεξιοτιμονο για να μην παιδευοντε με την καλωδιοση!!!
αυτη ειναι η απαντηση που μου εδωσε αυτος που το αγορασα κ την παραθετω αυτουσια...

""I sent you a set for left hand drive car.

The set is missing a clutch switch which disengages the cruise if you press the clutch first when slowing down. Almost always the driver will touch the brake pedal or release with the stalk switch to begin slowing down, not press the clutch. If you do, the engine will race slightly and you will know to touch the brake pedal.
I do not have one in my car and I have never missed it.""

τι ακριβως θελει να πει?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-07-09, 11:09
Το avatar του χρήστη fanisk
fanisk Ο χρήστης fanisk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 650
fanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SPYROS-MUSIC-CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη ειναι η απαντηση που μου εδωσε αυτος που το αγορασα κ την παραθετω αυτουσια...

""I sent you a set for left hand drive car.

The set is missing a clutch switch which disengages the cruise if you press the clutch first when slowing down. Almost always the driver will touch the brake pedal or release with the stalk switch to begin slowing down, not press the clutch. If you do, the engine will race slightly and you will know to touch the brake pedal.
I do not have one in my car and I have never missed it.""

τι ακριβως θελει να πει?
To cruise βγαινει αν πατησεις φρενο ή συμπλεκτη. Νομιζω οτι στο κιτ που σου πουλησε, βγαινει μονο με το φρενο οπως λεει και οχι με συμπλεκτη.

Για να το απενεργοποιησεις δηλαδη, θα πρεπει να πατησεις το φρενο, ενω αν ειχες και το clutch switch θα μπορουσες και με το συμπλεκτη.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-07-09, 13:15
SPYROS-MUSIC-CABRIO Ο χρήστης SPYROS-MUSIC-CABRIO δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 1.120
SPYROS-MUSIC-CABRIO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sLip Εμφάνιση μηνυμάτων
To cruise βγαινει αν πατησεις φρενο ή συμπλεκτη. Νομιζω οτι στο κιτ που σου πουλησε, βγαινει μονο με το φρενο οπως λεει και οχι με συμπλεκτη.

Για να το απενεργοποιησεις δηλαδη, θα πρεπει να πατησεις το φρενο, ενω αν ειχες και το clutch switch θα μπορουσες και με το συμπλεκτη.
αν ειναι ετσι οπως τα λες, μαλλον μικρο το κακο...
εισαι σιγουρος?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.