Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 01-12-09, 10:20
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Ξέρω οτι τα 335 πάσχουν απο αντλία υψηλής και αν είναι να γίνει ας γίνει μέσα στην εγγύηση.

Prophet τι χρονολογία είναι το δικό σου?
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 12-12-09, 14:30
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Εχθές (55.000km) μου καήκε ο πολλαπλασιαστής και του 4ου κυλίνδρου (στα 50.000km είχε καεί του 3ου) και αλλάχτηκε ευτυχώς μεσα στην εγγύηση! Έγινε και update στον λογισμικό με το οποίο μου είπαν οτι θα λυθούν τα όποια προβλήματα ρεταρίσματος παρουσίαζε στις χαμηλες στροφές.
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 13-12-09, 13:59
Το avatar του χρήστη coyote
coyote Ο χρήστης coyote δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-05-2009
Μηνύματα: 89
coyote is on a distinguished road
τι μοντέλο ειναι και θέλει update? Περαστικά σου ευχομαι
__________________
ΟΧΙ αλλο κάρβουνο

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?u=9617
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 27-12-09, 10:53
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παιδιά δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι το κάψιμο των πολλαπλασιαστών είναι σύμπτωμα και όχι η αιτία.
όσο αφορά την αιτιολογία περί βενζινών ( για το κάψιμο πολλαπλασιαστών) την θεωρώ τουλάχιστον αστεία.
Κακή διαχέιριση ρεύματος ναι, μάλλον γίνεται και για αυτό καίγονται οι πολλαπλασιαστές αλλά για να μην ανιχνεύεται η βλάβη και να ανάβει το λαμπάκι όταν πλέον έχει κάεί ο πολλαπλασιαστής σημαίνει ότι ή ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα και στέλνει ρεύμα άλλα αντί άλλων, ή ότι κάποιος από τους αισθητήρες που του στέλνουν (πληροφορία με βάση την οποία ο ίδιος πρέπει να διαχειριστεί-δώσει παλμό στους πολλάπλασιαστές- μπεκ) κάνει το λάθος. Για να κάνει λάθος όμως ένας αισθητήρας και να μην ανιχνεύεται στα διαγνωστικά, υποθέτω πως οι (τιμές) που στέλνει πρέπει να είναι εντός συγκεκριμένων ορίων αλλά με λάθος πχ συχνότητα. για αυτό το λόγο σκέφτομαι ποτενσιόμετρα ελατωματικά που μία πατάνε καλα΄και δίνουν κάποιο σήμα και αμέσως μετά επειδή πχ έπεσες σε λακούβα, η πάτησε ο αισθητήρας πάνω σε ελλατωματικό σημείο του τρανζίστορ( πχ βρώμικο- ραγισμένο κτλ) στέλνει σχεδόν την ίδια στιγμή και άλλο σήμα διαφορετικό και όχι σχετικό με το προηγούμενο όποτε και ο εγκέφαλος ανταποκρίνεται στα ( περίεργα ) αυτά σήματα και κάνει ( κακή διαχέιριση ρεύματος).
Δεν ξέρω αν αυτές οι σκέψεις στέκουν αλλά προς τα εκεί ψάχνω εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 27-12-09, 18:04
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Ρε τι έχουμε πάθει με τους πολλαπλασιαστές! Καλά εκεί στη Bmw δεν βλέπουν ότι ένα σωρό τετρακύλινδροι έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, ώστε να γίνει κάποια ανάκληση? Λες και μόνο για τις bmw είναι προβληματική η βενζίννη, για όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα είναι οκ! Ρεζίλι έχουν καταντήσει πια...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 28-12-09, 16:39
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Πεστα και ξαναπεστα...
Αφου εχω αναφερθει εκτενως στο Ε92 θρεντ για το προβλημα μου με το δοχειο νερου ας συνεχισω εδω που ειναι και ο πιο καταλληλος τοπος...
Αλλαξα λοιπον μετα την 5η επισκεψη μου στην τοπικη αντιπροσωπεια το δοχειο νερου,φτυσαμε ολοι μαζι το αμαξι να μην το ξανακανει και εφυγα...Σημερα πηγαινοντας στη δουλεια ΠΑΛΙ νερα κατω απ την δεξια εμπρος ροδα.Δεν εχει βγαλει ακομα ενδειξη αλλα ...αναμενεται! Τα εχω παρει πολυ ασχημα μαζι τους γιατι απ τη μια δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να του φταιει και απο που να χανει το νερο, και απ την αλλη απ την συμπεριφορα τους που σε 5 επισκεψεις δεν εχουν λυσει ακομα το προβλημα!! Για να μην αναφερω το απαραδεκτο (επειδη σκεφτομαι να το τραβηξω το θεμα...λες και δεν ειχαμε αλλη δουλεια απ το να πηγαινουμε συνεχεια σε αυτους...) οτι καθε φορα μου γεμιζαν το δοχειο με νερο βρυσης και ηδη τα πιτσιλιστηρια εχουν αρχεισει να βουλωνουν!!!
Τι να κανω ? Χανω την υπομονη μου και θα αρχισω να βριζω χρονιαρες μερες...Οχι τπτ αλλο, αλλα για το γαμωτο δεν ειναι δυνατον σοβαρες υποτιθεται αντιπροσωπειες ΚΑΙ να μην σου λυνουν το προβλημα, ΚΑΙ να σε τραβανε απο εκει 100 φορες ΚΑΙ να τσιγκουνευονται το 1 ευρω που κανει ενα μπουκαλι απιονισμενο νερο!!!
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 29-12-09, 16:14
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχα εγώ, σε άλλη μάρκα αυτοκινήτου, έφταιγε ένας πλαστικός διακλαδωτής νερού, ο οποίος και μόλις αλλάχτηκε, αυτομάτως σταμάτησε και το πρόβλημα. υποπτεύομαι κάτι αντίστοιχο συμβαίνει. αλλα καλού κακού, όταν ξαναγεμίσεις το παγούρι βάλε μέσα χρωματισμένο υγρό. παραφλού ή κάτι άλλο μήπως βγάλεις άκρη από πιθανά ίχνη χρώματος σε κάποιο σημείο όπου θα έχει στάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 29-12-09, 17:51
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι το κάψιμο των πολλαπλασιαστών είναι σύμπτωμα και όχι η αιτία.
όσο αφορά την αιτιολογία περί βενζινών ( για το κάψιμο πολλαπλασιαστών) την θεωρώ τουλάχιστον αστεία.
Κακή διαχέιριση ρεύματος ναι, μάλλον γίνεται και για αυτό καίγονται οι πολλαπλασιαστές αλλά για να μην ανιχνεύεται η βλάβη και να ανάβει το λαμπάκι όταν πλέον έχει κάεί ο πολλαπλασιαστής σημαίνει ότι ή ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα και στέλνει ρεύμα άλλα αντί άλλων, ή ότι κάποιος από τους αισθητήρες που του στέλνουν (πληροφορία με βάση την οποία ο ίδιος πρέπει να διαχειριστεί-δώσει παλμό στους πολλάπλασιαστές- μπεκ) κάνει το λάθος. Για να κάνει λάθος όμως ένας αισθητήρας και να μην ανιχνεύεται στα διαγνωστικά, υποθέτω πως οι (τιμές) που στέλνει πρέπει να είναι εντός συγκεκριμένων ορίων αλλά με λάθος πχ συχνότητα. για αυτό το λόγο σκέφτομαι ποτενσιόμετρα ελατωματικά που μία πατάνε καλα΄και δίνουν κάποιο σήμα και αμέσως μετά επειδή πχ έπεσες σε λακούβα, η πάτησε ο αισθητήρας πάνω σε ελλατωματικό σημείο του τρανζίστορ( πχ βρώμικο- ραγισμένο κτλ) στέλνει σχεδόν την ίδια στιγμή και άλλο σήμα διαφορετικό και όχι σχετικό με το προηγούμενο όποτε και ο εγκέφαλος ανταποκρίνεται στα ( περίεργα ) αυτά σήματα και κάνει ( κακή διαχέιριση ρεύματος).
Δεν ξέρω αν αυτές οι σκέψεις στέκουν αλλά προς τα εκεί ψάχνω εγώ.
thanblan

Διαβάζοντας το κείμενο σου εκτιμώ πως οι τεχνικές σου γνώσεις σου επιτρέπουν να κάνεις σκέψεις για την αιτία του προβλήματος. Με αφορμή αυτό θέλω να συμπληρώσω πως τις 2 τελευταίες φορές που είχα πτώση ισχύς του κινητήρα το συμβάν έλαβε χώρα ώρα πρωινή με τον κινητήρα κρύο και με υψηλή υγρασία στο περιβάλλον.

Δεν γνωρίζω αν τα παραπάνω έχουν κάποια σχέση ή όχι. Το καταθέτω πάντως ως παρατήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 29-12-09, 17:56
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
42000χμλ περίπου ρετάρισμα κατ' εξακολούθηση

Μέσα σε διάστημα 3 εβδομάδων:
1. Αλλαγή μπεκ και αισθήτες nox σε όλους τους κυλίνδρους
2. Αλλαγή πολλαπλασιαστή και μπουζί στον 4ο κύλινδρο
3. Αλλαγή πολλαπλασιαστή στον 3ο κύλινδρο.

320 coupe E92
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 30-12-09, 21:14
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
εγώ φίλε μου αγόρασα το 320 ε-90 fcl,με ν43 μοτέρ τον 5/09. κατασκευή 10/08.
από την πρώτη βόλτα κάτι δεν μου άρεσε. το έριχνα στα runflat, στο στρώσιμο κτλ. μετά το στρώσιμο 2000χλμ σχεδόν βεβαιώθηκα ότι υπάρχει κάποιο θέμα. είχαμε και ένα αλλο bmw, Ε-46 318, το οποίο ήταν πραγματικά άψογο και έτσι εύκολα αντιλήφθηκα ότι κάτι τρέχει.
τέλος πάντων μπήκα στο φορουμ άρχισα να ψάχνω, βόλτες σε αντιπροσωπείες, με δεδομένο ότι δεν έχει ανάψει λαμπάκι ακόμη αλλά απλώς κάνει έτσι μικροδιακοπές (που για μένα είναι ενοχλητικές) στις αντιπροσωπείες δεν μπορώ καλά καλά να τους πείσω ότι έχει πρόβλημα.
τώρα που στρογγυλά έχω σχεδόν 10.000 χλμ έχω αλλάξει αυτά που αναφέρω σε άλλο ποστ και δεν έχει λυθεί το πρόβλημα. να μην συζητήσω για ώρες χαμένες στο ΄νετ προκειμένου να διαβάσω, να μάθω πως δουλεύουν, και τελικά να τα δοκιμάσουμε αν πράγματι φταίει αυτό που κάθε φορά υποπτευόμαστε. τώρα πάντως κοιτάζω για μετρήσεις αέρα. δεν πιστέυω πλέον πως συζητάμε για μπεκ - πολλαπλασιαστές. η διαχείριση του ρεύματος είναι μάλλον το πρόβλημα. θα δούμε. όσο έχω νεά θα ενημερώνω το φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.