Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #251  
Παλιά 05-01-11, 20:06
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emar Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν

πήγα σήμερα και το πήρα. Παραθέτω φωτογραφίες από μπουζί(μου είπε ότι είναι βραχυκλωμένα) και πολλαπλασιαστές.(αν προσέξετε φαίνονται κάτι άσπρες γραμμές)
Τον ρώτησα γιατί η bmw δεν το βάζει στο πρόγραμμα για αλλαγή σε όλα τα αυτοκίνητα και μου είπε ότι γίνεται Ελλάδα και Πορτογαλία και ευθύνονται οι βενζίνες. Άρα δεν φταίει η BMW. Και επιμένω οτι ακόμα και έτσι καλό θα ήταν να το ξέρουμε για να το ελέγχουμε.
Με συμβούλεψε να μην ακολουθώ τις υποδείξεις αλλαγής ταχυτήτων και να δουλεύω τη μηχανή 2500-3500 rpm γιατί χαμηλά δεν κάνει καλή καύση. Μέτρησαμε τα καυσαέρια 18 ppm Η/C.(ρελαντί)
Ελπίζω να τελείωσε εδώ το ζήτημα. Μου είπε επίσης ότι οι πολλαπλασιαστές που
μου έβαλε είναι καλύτεροι από τους προηγούμενους. Τα μπουζί ίδια(NGK R5 BMW, Japan, ZKBR7AP-HTU). Με συμβούλεψε τέλος στο μεγάλο service να αλλάξω φίλτρο βενζίνης.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι φίλοι από το forum!
γίνεται και στην αγγλία και στην κύπρο και παντού....
εχει πρόβλημα, ο έλεγχος από τον εγκέφαλο, της βαλβίδας του βάνος εξαγωγής.
κατά τα άλλα εύχομαι να μην ξαναασχοληθείς με το θέμα φίλε μου...
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 05-01-11, 21:26
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emar Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου αλλάξουν τους πολ/στες και τους είπα και τα μπουζί. Τα μπουζί όμως είναι εκτός εγγύησης.(Λογικό μου φαίνεται νομίζω είναι στα αναλώσιμα) ή όχι;
οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι....καλα θα κανεις και τα αλλαζεις στα 50000 τα μπουζι (και εγω στα 50 θα τα αλλαξω) και ναι ειναι αναλοσιμα...
τωρα για τους πολλαπλασιαστες δεν βλεπω πως μπορει να οφειλεται σε βενζινη
αυτες οι γραμμες δειχνουν σαν βραχηκυκλωμα ισως απο θερμοκρασια....ισως οι μεγαλες θερμοκρασιες απο καη βενζινη
νομιζω οτι ειναι θεμα οι πολλαπλασιαστες και οτι κατι δεν μας λενε στις αντιπροσωπειες
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 05-01-11, 21:57
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
ο τρόπος που εγώ μπορώ να καταλάβω το ζήτημα είναι ο εξής:
πως όταν μία καρδιά δουλεύει με τακτικές αρρυθμίες λέμε ότι αυτό δεν είναι καλό, και ότι πρέπει να χορηγηθούν αντι αρρυθμικά προκειμένου να μην σκάσει πουθενά αλλού η δουλειά, έτσι ακριβώς και το αυτοκινητάκι μας επειδή συνεχώς προσπαθεί να αντιμετωπίσει τις αρρυθμίες που προκαλέι ο ελλειπείς έλεγχος της βαλβίδας του βάνος εξαγωγής καταφέρνει και ξεπαστρεύει τα αναλώσιμα... μπουζί κυρίως πολλαπλασιαστές κτλ...και φυσικά οτιδήποτε έχει να κάνει με καυσαέρια...
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 05-01-11, 22:05
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω πως και τα προηγούμενα με τον κινητήρα των 150 ίππων παρουσίαζαν τα ίδια έφταιγε μία δίοδος του εγκεφάλου και τελικά έγινε σιωπηρή αντικατάσταση των εγκεφάλων, σε όσους είχαν πρόβλημα.
τώρα στα δικά μας, ακόμη αλλάζουν πολλαπλασιαστές μπουζί, και ότι αλλο προλάβει να σκάσει( λ sensors nox sensors κτλ) αντί να μας αλλάξουν και εμάς εγκεφάλους να τελειώνουμε.
δεν είναι τυχάιο ότι όταν πας εκέι περιγράφοντας το πρόβλημα χωρίς λάμπες,σου μιλούν για επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου, όταν πας εκέι με κίτρινο λαμπάκι αναμένο τότε κάτι πρέπει να βρουν να σου αλλάξουν, και σου αλλάζουν ότι δείχνει καταπονημένο.
Προσωπικά, δεν έχω ακούσει κανένα δίλιτρο 150hp να έχει πρόβλημα με τους πολλαπλασιαστές (συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου στα σχεδόν 40.000 χλμ πλέον), όπως και 1600άρι 115hp.
Μόνο για e.d. ξέρω και γι'αυτά μου είχαν πει και στο συνεργείο πριν κανα χρόνο που είχα πάει.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 21-01-11, 04:15
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Ερώτηση: Σε πιο συνεργείο δέχθηκαν να αλλάξουν και τους 4 πολλαπλασιαστές;
Επιπλέον πότε έγινε γνωστό για πρόβλημα το βάνος εξαγωγής και τι ακριβώς συμβαίνει;
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 26-01-11, 19:55
spirosroumel Ο χρήστης spirosroumel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 28
spirosroumel is on a distinguished road
εχω το Ε90 320i με 43500km ανοιγοντας το καπο της μηχανης παρατηρησα στο πισω μερος του κινητηρα διαρροη λαδιου στην λαμαρινα πανω απο την εξαγωγη,τελικα απο φιλο μηχανικο που εχω μου ειπε οτι ειναι απο την λαστιχενια φλαντζα του καπακιου των βαλβιδων και λυνοντας το καπακι παρατηρησαμε οτι ειχε λαδι στο 1 και στο 4 μπουζι
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 08-05-11, 15:55
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι. Τα μοντέλα που παρουσιάζουν θέμα στους πολλαπλασιαστές είναι κατά κανόνα τα Ε9Χ με τον efficient dynamics κινητήρα.
εγώ βρε παιδιά έχω μεγαλώσει και έχω βαρεθεί να ακούει Γερμανικά αμάξια να έχουν πρόβλημα με τους πολλαπλασιαστές. Ολα μα όλα, τι VW, τι ΒΜW, τι MERCEDES κτλ κτλ

Σίγουρα κάποια έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα (πχ E9X Efficient dynamics) αλλά επειδή έχω ξενοδοχείο έχω βαρεθεί να ψάχνω συνεργεία για πελάτες μου που ρετάρουν τα αμάξια τους
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 28-05-11, 21:35
antrets Ο χρήστης antrets δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 09-07-2009
Μηνύματα: 12
antrets is an unknown quantity at this point
καλησπερα ειμαι κατοχως ε90 1600 115 2007 προ fl 60000χλμ πολυ τυχερος μαλλον με αυτα που ακουω για πολλαπλασιαστες δεν εχω αλαξει τιποτα ακομη εκτος απο τα αναλωσημα, το μοναδικο προληματακι ηταν δεν εκανε επαφη ενας πικνωτης στο 3 στοπ επανω στην οροφη κ αναβε στο 1/5 της ισχιος του. το εβγαλα το ελενξα μονος κ ειδα οτι οταν το κουνουσα λιγο αναβε, κατ εθειαν σε φιλο ηλεκτονικο αλαγη του πικνωτη κ ολα οκ. κοστος 0e.
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 08-08-11, 22:31
Το avatar του χρήστη ppiccasso
ppiccasso Ο χρήστης ppiccasso δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 34
ppiccasso is on a distinguished road
καλησπερα σας

Χρηστης 316 του 2008 με τον efficient dynamics κινητήρα.
Τουλαχιστον τρεις φορες τον χρονο, ( δεν σημειωνω Κμ ), βρισκομαι εντος αντιπροσωπειας για αλλαγη του γνωστου σετ πολλαπλασιαστές μπουζί, και ότι αλλο προλάβει να σκάσει λ sensors nox sensors κτλ σε ολους τους πιθανους συνδυασμους και σε διαφορες καταστασεις, σε 2.000 rpm, σε 6.000 rpm, κρυο , ζεστο, και οτι αλλο φανταστειτε.
Ξεκινα με μικροδιακοπες στο ρελαντι και στην επιταχυνση, καποιο αναμμα λυχνιας μηχανης (σε 300-400Κμ) και λειτουργια τρικυλινδρη η οποια συνηθως επανερχεται σε τετρακυλινδρη με σβησιμο-αναμμα και μετα απο 100-200 Kμ, οριστικο αναμμα λυχνιας, τρικυλινδρο και αντιπροσωπεια. Εχω γινει πλεον ειδικος.....
Το καλο ειναι οτι προκειται για εταιρικο αυτοκινητο και εχω οδηγησει τα παντα σε αυτοκινητα αντικαταστασης, βοηθωντας με να διαλεξω και το επομενο αυτοκινητο ( μαλλον Α4 ) .
Αν και θα μου λειψει το στησιμο του αυτοκινητου , η αισθηση του τιμονιου και του σασι σε στροφες , ευθειες και στις τελικες του, δεν θα μου λειψει η αδυναμια του και η ελλειψη εμπιστοσυνης απο τις συνεχεις αστοχιες των παραπανω υλικων.
Να σημειωσω δε , οτι σκανε πλεον και σε συναδελφους μου τα παραπανω, και με face lift μοντελλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppiccasso : 08-08-11 στις 22:41
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 11-08-11, 20:23
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ppiccasso Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σας

Χρηστης 316 του 2008 με τον efficient dynamics κινητήρα.
Τουλαχιστον τρεις φορες τον χρονο, ( δεν σημειωνω Κμ ), βρισκομαι εντος αντιπροσωπειας για αλλαγη του γνωστου σετ πολλαπλασιαστές μπουζί, και ότι αλλο προλάβει να σκάσει λ sensors nox sensors κτλ σε ολους τους πιθανους συνδυασμους και σε διαφορες καταστασεις, σε 2.000 rpm, σε 6.000 rpm, κρυο , ζεστο, και οτι αλλο φανταστειτε.
Ξεκινα με μικροδιακοπες στο ρελαντι και στην επιταχυνση, καποιο αναμμα λυχνιας μηχανης (σε 300-400Κμ) και λειτουργια τρικυλινδρη η οποια συνηθως επανερχεται σε τετρακυλινδρη με σβησιμο-αναμμα και μετα απο 100-200 Kμ, οριστικο αναμμα λυχνιας, τρικυλινδρο και αντιπροσωπεια. Εχω γινει πλεον ειδικος.....
Το καλο ειναι οτι προκειται για εταιρικο αυτοκινητο και εχω οδηγησει τα παντα σε αυτοκινητα αντικαταστασης, βοηθωντας με να διαλεξω και το επομενο αυτοκινητο ( μαλλον Α4 ) .
Αν και θα μου λειψει το στησιμο του αυτοκινητου , η αισθηση του τιμονιου και του σασι σε στροφες , ευθειες και στις τελικες του, δεν θα μου λειψει η αδυναμια του και η ελλειψη εμπιστοσυνης απο τις συνεχεις αστοχιες των παραπανω υλικων.
Να σημειωσω δε , οτι σκανε πλεον και σε συναδελφους μου τα παραπανω, και με face lift μοντελλα.
Ισως το λαθος είναι ότι βρίσκεσαι εντός αντιπροσωπείας.την επόμενη φορά δοκίμασε να το πας κάπου αλλού.Εκ του αποτελέσματος εντός δεν μπορόυν να στο φτιαξουν.
Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως αυτό το αυτοκίνητο στην ελλάδα δουλεύει μόνο με 100αρα βενζίνη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.