Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-06-11, 15:50
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Το εψαξα λιγο το θεμα...και αυτο που λενε ολοι ειναι οτι χανει χαμηλα...γεγονος που πιστευω οτι δεν ταιριαζει στο δικο μου στυλ οδηγησης καθως ναι μεν ανεβαζω στροφες μεχρι 6000rpm αλλα ειμαι συνεχεια στα μπαντιλικια κ σπανια κανω κανενα ανοιγμα για πλακα...αρα θελω το αμαξι να εχει δυναμη χαμηλα ωστε να πεταει κωλο με 2αρα...αλλιως τι να το κανω αν παρω 10 αλογα στα κοκκινα; το θεμα λυνεται με αλλες προσθηκες αλλα το κοστος ανεβαινει μετα...μονο για την εισαγωγη θ χρειαστω 150 ευρω η εισαγωγη 200 ευρω το κιτ τποθετησης και εργατικα για 4 ωρες περιπου...τι λετε αξιζει για ενα ε39 που ειναι βαρυ αμαξι;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-11, 15:52
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
δεν εχεις προβλημα φιλε μου.αμα διαβασεις προσεκτικα το λινκ τα γραφει ολα αναλυτικα.εαν το μοτερ το 2800 που εχεις ειναι μεχρι 99 μοντελο κανεις δουλεια.η εισαγωγη που χρειαζεσαι ειναι η' απο 325 ε36 92-95 η' απο μ3 95 το 3λιτρο.(οχι μ3 3.2 γιατι εχει την ιδια με σενα αφου ειναι μ52).αυτα τα γραφει μεσα το λινκ ολα.τωρα η εισαγωγη μ50 θελει πατεντα δεν μπαινει κουτι στα μ52 μοτερ.οι περισσοτεροι κανουν την πατεντα με τα λαμακια.οσοι το εκαναν ετσι ανεφεραν οτι χαμηλα κρεμαει λιγο(χανεις λιγακι απτην ροπη) και ψηλα ξυριζει.ο μηχανικος μου παρειγειλε αυτο το κιτ απο αμερικη σαν πιο σωστη τοποθετηση και ασφαλη και καλα με τα λαμακια μην τυχον ειχα προβλημα μετα και κουνιοτανε κ.λ.π.κοστος:κιτ μετατροπης 350ε μαζι με τελωνεια κ.λ.π.+150ε εισαγωγη μεταχειρ.+100ε εργασια=600ε χοντρικα.(εχει διαδικασια για να μπει δεν ειναι 1 ωρα δουλεια).
εντυπωσεις:χαμηλα δεν μου κρεμαει καθολου.δηλαδη την παραπανω δυναμη(περιπου 10-12 αλογα) μου την βγαζει σχεδον γραμμικα λογω οτι αναπνεει καλυτερα.χαμηλα δεν μου κρεμαει καθολου και απο τις 3500 και πανω ειναι πυραυλακι.(δεν φοραω προγραμμα καθολου αλλα θα βαλω αργοτερα).με προγραμμα ομως τα οφελη της μ50 εισαγωγης ειναι καλυτερα.φαντασου οτι με προγραμμα και εισαγωγη μ50 φτανεις τα 220 αλογα.αυτος που σου εβαλε το προγραμμα στην σουπερτσιπς θα ξερει η' θα σε στειλει αλλου να στο φτιαξουν.τωρα αμα δεν βαλεις το κιτ που φοραω εγω δεν ξερω αν θα χασει ροπη χαμηλα η' οχι.οσοι εβαλαν λαμακια παντως αυτο λενε.εισαγωγη μπορεις να βρεις στο car.gr.εχει 2-3.
σημειωση:εαν θα βαλεις μ50 εισαγωγη μην αλλαξεις τιποτε αλλο!ουτε πεταλουδα(η δικια σου ειναι πιο συγχρονη απο του 325) ουτε μπεκ(τα δικα σου ειναι πιο μεγαλα απο του 325).
ελπιζω να βοηθησα.αμα την βαλεις πες μας εντυπωσεις(εγω εμεινα ευχαριστημενος και διαφορα στην καταναλωση δεν εχω δει μεχρι στιγμης με το κιτ αυτο.οσο αφορα την λειτουργια δουλευει οπως πριν.στο δρομο ομως αξιζει και δεις διαφορα.το συνιστω αφοβα).
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-11, 15:58
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω αυτο ακριβως σκεφτομουν δλδ να βαλω εισαγωγη απο καποιο αλλο μοτερ...μπορει να εχω θεματα αξιοπιστιας; το αμαξι ειναι μετατροπη απο 2λιτρο σε 2.8 κ ξεχασα να πω οτι φοραω προγραμμα της superchips που λεει οτι βγαζει 206 αλογα...
το προγραμμα της σουπερτσιπς επειδη ειχα ρωτησει τον υπευθυνο δινει στο 2800 το πολυ 10 αλογα οχι παραπανω.εφοσον το φορας πανω απο 202-203 δεν εχεις.παντα να υπολογιζεις 4 αλογα λιγοτερο απο αυτο που υποσχονται για να εισαι μεσα.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-11, 16:20
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εψαξα λιγο το θεμα...και αυτο που λενε ολοι ειναι οτι χανει χαμηλα...γεγονος που πιστευω οτι δεν ταιριαζει στο δικο μου στυλ οδηγησης καθως ναι μεν ανεβαζω στροφες μεχρι 6000rpm αλλα ειμαι συνεχεια στα μπαντιλικια κ σπανια κανω κανενα ανοιγμα για πλακα...αρα θελω το αμαξι να εχει δυναμη χαμηλα ωστε να πεταει κωλο με 2αρα...αλλιως τι να το κανω αν παρω 10 αλογα στα κοκκινα; το θεμα λυνεται με αλλες προσθηκες αλλα το κοστος ανεβαινει μετα...μονο για την εισαγωγη θ χρειαστω 150 ευρω η εισαγωγη 200 ευρω το κιτ τποθετησης και εργατικα για 4 ωρες περιπου...τι λετε αξιζει για ενα ε39 που ειναι βαρυ αμαξι;
με αυτο το κιτ δεν θα χασεις χαμηλα.αυτο ειδα εγω.καμια διαφορα με πριν στα χαμηλα.βεβαια βοηθαει και το πιο κοντο διαφορικο απο μ3 τριλιτρο που φοραω.ξερουν τι κανουν οι αμερικανοι και βγαζουν αυτο το κιτ ειδικα για αυτην την μετρατοπη.ειναι ετη φωτος μπροστα απο εμας.εκανες πληρη μετατροπη η' μονο μοτερ αλλαξες?αμα εκανες ολοκληρη μετατροπη βαλε διαφορικο μεταχειρ. απο μ3 τριλιτρο η' 325 ε36 μπλοκε αφου σε ενδιαφερουν περισσοτερο τα μπαντιλικια απο τα ανοιγματα.θα το ευχαριστηθεις παραπανω.(εχει αλλο βημα πιο κοντο 3.15 και φορτωνει πιο γρηγορα απο το 2.93 βημα του 328) και ειναι και μπλοκε(του μ3).του 325 πρεπει να το πετυχεις απτο εργοστασιο μπλοκε που εβγαινε κατοπιν παραγγελιας.στο κοστος δεν εχει μεγαλη διαφορα απο την εισαγωγη με το κιτ.400ε εχει περιπου ενα μετχειρ. μπλοκε διαφορικο απο μ3 3λιτρο+κανα 100ε η τοποθετηση.μικρες διαφορες δηλαδη.εσενα σου χρειαζονται περισσοτερο αυτα γιατι εισαι πιο βαρυς απο μενα.
να ξερεις οι ατμοσφαιρικες μετατροπες που αξιζουν την 400-500αρα δεν την γλιτωνεις.ειναι ταριφα.εγω μαλλον με το προγραμμα θα μεινω εκει.δεν θα παω παραπερα.220 αλογα ειναι μια χαρα για τους δρομους της ελλαδας.δεν χρειαζεται παραπανω.(δεν ειμαι κοντρακιας ηθελα λιγο δυναμη παραπανω.τις τελικες τι να τις κανεις εχει γεμισει ο κοσμος ρανταρ)....
υ.γ. οτι ειπα ειναι δοκισμενα πανω στο αμαξι μου και οχι ραδιοαρβυλα.ραδιοαρβυλες δεν λεω.αμα δεν ξερω δεν μιλαω για να μην παρω κανεναν στο λαιμο μου.αμα μπορω να βοηθησω σε κατι και ξερω εδω ειμαι.σκεψου καλα πριν κανεις κατι.εσυ αποφασιζεις αδερφε.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-11, 16:48
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
με αυτο το κιτ δεν θα χασεις χαμηλα.αυτο ειδα εγω.καμια διαφορα με πριν στα χαμηλα.βεβαια βοηθαει και το πιο κοντο διαφορικο απο μ3 τριλιτρο που φοραω.ξερουν τι κανουν οι αμερικανοι και βγαζουν αυτο το κιτ ειδικα για αυτην την μετρατοπη.ειναι ετη φωτος μπροστα απο εμας.εκανες πληρη μετατροπη η' μονο μοτερ αλλαξες?αμα εκανες ολοκληρη μετατροπη βαλε διαφορικο μεταχειρ. απο μ3 τριλιτρο η' 325 ε36 μπλοκε αφου σε ενδιαφερουν περισσοτερο τα μπαντιλικια απο τα ανοιγματα.θα το ευχαριστηθεις παραπανω.(εχει αλλο βημα πιο κοντο 3.15 και φορτωνει πιο γρηγορα απο το 2.93 βημα του 328) και ειναι και μπλοκε(του μ3).του 325 πρεπει να το πετυχεις απτο εργοστασιο μπλοκε που εβγαινε κατοπιν παραγγελιας.στο κοστος δεν εχει μεγαλη διαφορα απο την εισαγωγη με το κιτ.400ε εχει περιπου ενα μετχειρ. μπλοκε διαφορικο απο μ3 3λιτρο+κανα 100ε η τοποθετηση.μικρες διαφορες δηλαδη.εσενα σου χρειαζονται περισσοτερο αυτα γιατι εισαι πιο βαρυς απο μενα.
να ξερεις οι ατμοσφαιρικες μετατροπες που αξιζουν την 400-500αρα δεν την γλιτωνεις.ειναι ταριφα.εγω μαλλον με το προγραμμα θα μεινω εκει.δεν θα παω παραπερα.220 αλογα ειναι μια χαρα για τους δρομους της ελλαδας.δεν χρειαζεται παραπανω.(δεν ειμαι κοντρακιας ηθελα λιγο δυναμη παραπανω.τις τελικες τι να τις κανεις εχει γεμισει ο κοσμος ρανταρ)....
υ.γ. οτι ειπα ειναι δοκισμενα πανω στο αμαξι μου και οχι ραδιοαρβυλα.ραδιοαρβυλες δεν λεω.αμα δεν ξερω δεν μιλαω για να μην παρω κανεναν στο λαιμο μου.αμα μπορω να βοηθησω σε κατι και ξερω εδω ειμαι.σκεψου καλα πριν κανεις κατι.εσυ αποφασιζεις αδερφε.
ενταξει εννοειται αν τυχει στο δρομο ανοιγω με κανεναν αλλα δεν ειμαι ο τυπος που συχναζω σε στεκια με κοντρακιδες...αν ηταν θα επαιρνα ενα cupra και θα τελειωνα...τι εννοεις ολοκληρη μετατροπη? η μετατροπη εγινε οταν το αμαξι το ειχε ο πατερας μου...αλλαχτηκε μονο το μοτερ και νομιζω και το διαφορικο επειδη μετα απο λιγο εσπασε...να φανταστεις οτι για το προγραμμα εκανα ειδικη παραγγελια ωστε να μου δωσουν προγραμμα για μοτερ 2.8 αλλα τα δοντακια του να ταιριαζουν σε 520 εγκεφαλο...εισαι σιγουρος οτι το μπλοκε απο μ3 ταιριαζει σε εμενα? η πλακα ειναι οτι πριν απο το ε39 ο πατερας μου ειχε ενα ε36 μ3 και εκανε τη βλακεια και το εδωσε...και τωρα εγω ψαχνομαι για μετατροπες...χαχα...το δικο μου ειναι μονοβανο οποτε δουλευει αυτο με την εισαγωγη απο Μ50...το βημα απο μ3 ποσο να υπολογιζω οτι θα κοψει απο τελικη? γιατι εγω εχω κρατησει τις σχεσεις του 520 οποτε ειμαι ηδη κοντος...τωρα που σε βρηκα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-11, 17:13
Το avatar του χρήστη pigasos6
pigasos6 Ο χρήστης pigasos6 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Μηνύματα: 147
pigasos6 is on a distinguished road
για 520 υπαρχει καμια εισαγωγη για να παει καλυτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-11, 19:42
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Οι λυσεις ειναι, εισαγωγη απο Μ50, κοντυτερο βημα διαφορικο και βαλε 17αρες style 32 (που ειναι τουμπανο στο 39αρι) να δεις τι διαφορά θα εχει.. Αν θελεις βαζεις και ενα προγραμμα στο τελος.. Αν και πιστευω οτι (μαλλον) θα εισαι οκ αφου ειπες οτι φορας ηδη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-11, 19:51
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει εννοειται αν τυχει στο δρομο ανοιγω με κανεναν αλλα δεν ειμαι ο τυπος που συχναζω σε στεκια με κοντρακιδες...αν ηταν θα επαιρνα ενα cupra και θα τελειωνα...τι εννοεις ολοκληρη μετατροπη? η μετατροπη εγινε οταν το αμαξι το ειχε ο πατερας μου...αλλαχτηκε μονο το μοτερ και νομιζω και το διαφορικο επειδη μετα απο λιγο εσπασε...να φανταστεις οτι για το προγραμμα εκανα ειδικη παραγγελια ωστε να μου δωσουν προγραμμα για μοτερ 2.8 αλλα τα δοντακια του να ταιριαζουν σε 520 εγκεφαλο...εισαι σιγουρος οτι το μπλοκε απο μ3 ταιριαζει σε εμενα? η πλακα ειναι οτι πριν απο το ε39 ο πατερας μου ειχε ενα ε36 μ3 και εκανε τη βλακεια και το εδωσε...και τωρα εγω ψαχνομαι για μετατροπες...χαχα...το δικο μου ειναι μονοβανο οποτε δουλευει αυτο με την εισαγωγη απο Μ50...το βημα απο μ3 ποσο να υπολογιζω οτι θα κοψει απο τελικη? γιατι εγω εχω κρατησει τις σχεσεις του 520 οποτε ειμαι ηδη κοντος...τωρα που σε βρηκα...
ωπα αδερφε μου μπορει να εχεις και δικιο.μπερδευτηκα.του μ3 το διαφορικο μπορει και να μην μπαινει σε σενα.δεν ξερω το μεγεθος του διαφορικου(τι καβουκι φορας δηλαδη) του ε39.πηρα φορα.τεσπα ρωτα και τον μηχανικο σου και θα ρωτησω και γω.εσυ μαλλον θες απο μ5.ενθουσιαστηκα και εκανα μαλλο λαθος.χαχαχα.οσον αφορα την τελικη μικρες διαφορες στο δικο μου.απο 240-250 τελικη που πιανει το 2,93 βημα περιπου αντε να πεσα 230.σαμπως θα πιασουμε ποτε τετοιες ταχυτητες?αμα πιασουμε θα μας πιασει κανα ρανταρ και θα ξαναοδηγησουμε του αγιου ανημεραχαχαχ.!ρωταω αυριο πιο διαφορικο σου ταιριαζει και σου λεω......
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-06-11, 00:01
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Για να μπει διαφορικο απο μ5 θελει πολλες πατεντες...υπαρχει ετοιμο μπλοκε που μπαινει κουτι αλλα κανει 3000 ευρω που ειναι παααρα πολλα...μμμ εγω οποτε παω θεσσαλονικη λαρισα μετα τα τεμπη συνηθως θα το τελικιασω μια φορα...χαχα...ο μηχανικος μου μου ειχε πει οτι μπορουμε να το κανουμε 6ταχυτο με πατεντα αλλα δεν μου φανηκε να υπαρχει λογος...τωρα μου κανει πλακα να του βαλω αεριο...χαχα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-06-11, 00:07
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι λυσεις ειναι, εισαγωγη απο Μ50, κοντυτερο βημα διαφορικο και βαλε 17αρες style 32 (που ειναι τουμπανο στο 39αρι) να δεις τι διαφορά θα εχει.. Αν θελεις βαζεις και ενα προγραμμα στο τελος.. Αν και πιστευω οτι (μαλλον) θα εισαι οκ αφου ειπες οτι φορας ηδη..
Εχω καλυτερη λυση...το πουλαω και παιρνω ενα s2000...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.