Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-12-05, 00:04
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makman
επειδη το εψαξα λιγο, εχει η ESS περιπου με 6200 κατι δολλαρια για 225 αλογα
Το ξέρω (223hp, 26kg ροπή με 0.6 boost) αλλά 1) το αποστέλλουν εδώ ή 2) έχουν αντιπρόσωπο ή κάποιον στην Ελλάδα να κάνει την τοποθέτηση και με πόσα ???
Φοβάμαι ότι πάλι θα πάει στο 7άρι με 8άρι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-05, 00:19
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw5argolida
φιλε ευαγγελε τυγχανει οπως ξερεις να εχουμε το ιδιο αμαξι με το ιδιο μοτερ.Εγω το εχω αναβαθμισει ατμοσφαιρικα στα 200 στον Αλέκο και δεν εχω κανένα παραπονο εδω και 150000 χλμ μεταατροπης!!!Το τουρμπο το απορριπτω γιατι δεν θα εχεις αξιοπιστία.Συμφωνα με τα λεγομενα του Αλεκου δεν κανει το τουρμπο για αυτο το μοτερ γιατι ειναι αλουμινενιο και ειναι περισσοτερο ευαισθητα τα μεταλλα.Οταν το πήραμε το αμαξι το 99 ο πατερας μου ηθελε τουρμπακι-μιας και ειχαμε 36αρι κουπε 1600 τουρμπο by Αλεκος που γαζωνε- αλλά ο Αλέκος μας εκοψε τα φτερα και μας συνεστησε ατμοσφαιρικη βελτιωση στα 200 αλογατα.Προτεινω λοιπον ατμοσφαιρα που την εχω δοκιμασει η καλυτερα αν δωσεις περισσοτερο χρημα αλλαξε μοτερ σε 3λιτρο.Στη χειροτερη κομπρεσορα για τον οποιο δεν μπορω να εκφερω αποψη.Για οτιδηποτε χρειαστεις μη διστασεις...εδω ειμαστε ολο το team
Θα πάω από Άργος να ρωτήσω (αν και κάπως όπως τα λές φαίνεται να είναι). Για την atm μετατροπή (που έκανες) έχω ήδη ρωτήσει και είναι όπως τα λές.
Το θέμα είναι ότι σε αντίθεση με άλλους ο συγκεκριμένος έχει το καρύδια να σου πεί χύμα τι γίνεται και τι όχι. Γι'αυτό είναι σωστός πάνω από όλα...

Έχω όμως την εντύπωση ότι με μικρό boost (όχι πάνω από 0.6) στην εξαγωγή μείωση της σχέσης συμπίεσης ενισχυμένα καπάκια κλπ και καλή ψύξη μπορεί να πάρεις κανά 30 με 40% ακόμα...

Την δική σου βελτίωση θα την κάνω ούτως ή άλλως , απλά αν είναι εφικτό το τούρμπισμα ίσως το προσπαθήσω (πάντα στο Άργος μιλάω...). Όταν ξεμπλέξω με τη δουλειά (ας όψεται το ΦΠΑ στις οικοδομές) και ανέβω προς Άργος θα σου στείλω pm να συναντηθούμε αν μπορέις.

Αλλαγή moter από 2 σε 3 lt ΔΕΝ ΚΑΝΩ: 1)άντε να βρείς καλό Moter 530 Ε39 με λίγα χλμ 2)άντε να δηλώσεις αύξηση κυβισμού 50% και 3)θέλει τόσες αλλαγές (από σασμάν και μετα...) που ίσως πάει πάνω από 15χιλ και
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-05, 10:42
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
Σιγουρα ενα πληρες τροπετο κοστιζει λιγοτερα και μετα πουλωντας και το δικο σου πεφτεις κατω απο τα 10 χιλ.
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-05, 16:09
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
άλλο τα 3άρια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas Christ
Σιγουρα ενα πληρες τροπετο κοστιζει λιγοτερα και μετα πουλωντας και το δικο σου πεφτεις κατω απο τα 10 χιλ.
Άντε βρές καλό τροπέτο με μοτερ 530 ή 540 Ε39 σε καλή κατάσταση και βάλτο με εργατικά κάτω από 15χιλ...
Άντε μετά βρες αλάνι να κάνει όλη τη διεκπεραίωση , να στο δηλώσει , ΚΤΕΟ κτλ και πες μου πόσο στοίχησε τελικά...
Και άμα βγεί μάπα το καινούργιο μοτέρ τράβας και τα μαλλιά σου...
Μη ξεχνάς ότι 530 ή 540 δεν είναι 3άρια Ε36 που βρίσκεις μοτέρ από μετατροπές. Ποίος θα πάρει 5άρι 3λιτρο ή 4λιτρο και θα του αλλάξει μοτέρ. Όποιος έχει τόσα παίρνει απ'ευθείας Μ5 και τελέιωνει. Συνήθως τα τροπέτα από τέτοια αυτοκίνητα είναι από χοντρά στούκα ή ΠΟΛΥ παλία.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-05, 18:30
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Αν κάνεις όλες τις μετατροπές που ανέφερες ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΑ δεν πας για +40-60% αλλά για τουλάχιστον +100%.0.6 Bar με 28 αρα ρουλεμνάτη σε 25αρι μοτέρ εξακύλινδρο σημαίνει ελάχιστα 300 άλογα...η αξιοπιοστία είναι το ζήτημα...
Πράγματι το τούρμπισμα δεν είναι καλή λύση για εξακύλινδρο BMW
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-05, 20:04
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
Αν κάνεις όλες τις μετατροπές που ανέφερες ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΑ δεν πας για +40-60% αλλά για τουλάχιστον +100%.0.6 Bar με 28 αρα ρουλεμνάτη σε 25αρι μοτέρ εξακύλινδρο σημαίνει ελάχιστα 300 άλογα...η αξιοπιοστία είναι το ζήτημα...
Πράγματι το τούρμπισμα δεν είναι καλή λύση για εξακύλινδρο BMW
Κοίτα χωρίς την atm βελτίωση για αναβάθμιση των μηχανικών μερών ΔΕΝ συζητάω υπερσυμπίεση...
ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ η υπερσυμπίεση (σε λογικά οικονομικα πλαίσια) ρυθμίζεται η υπερπίεση και στα 0.4 σταθερή που σίγουρα με αντέχει το moter και χωρίς μείωση της σχέσης συμπίεσης (compression ratio) από το 10.5:1.

Το θέμα είναι ότι ο μηχανικός υπερσυμπιεστής (με Boost 0.4-0.45 ct) που ΚΑΙ υπάρχει ΚΑΙ είναι δοκιμασμένη λύση είναι, είναι ΚΑΙ ακριβή λύση ΚΑΙ δεν σηκώνει παραπάνω από 30% - 40% αύξηση ροπών-ισχύος.

Γι'αυτό ρωτάω μήπως κάποιος τουρμπισμένος έχει κάποια άποψη επί της ουσίας...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-05, 17:36
Το avatar του χρήστη DOC
DOC Ο χρήστης DOC δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2005
Μηνύματα: 68
DOC is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS
Κοίτα χωρίς την atm βελτίωση για αναβάθμιση των μηχανικών μερών ΔΕΝ συζητάω υπερσυμπίεση...
ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ η υπερσυμπίεση (σε λογικά οικονομικα πλαίσια) ρυθμίζεται η υπερπίεση και στα 0.4 σταθερή που σίγουρα με αντέχει το moter και χωρίς μείωση της σχέσης συμπίεσης (compression ratio) από το 10.5:1.

Το θέμα είναι ότι ο μηχανικός υπερσυμπιεστής (με Boost 0.4-0.45 ct) που ΚΑΙ υπάρχει ΚΑΙ είναι δοκιμασμένη λύση είναι, είναι ΚΑΙ ακριβή λύση ΚΑΙ δεν σηκώνει παραπάνω από 30% - 40% αύξηση ροπών-ισχύος.

Γι'αυτό ρωτάω μήπως κάποιος τουρμπισμένος έχει κάποια άποψη επί της ουσίας...
Εχοντας ασχοληθει με υπερτροφοδοτηση αλλων μοτερ ( οχι BMW , για τα οποια τωρα μαθαινω ) θελω να καταθεσω μερικες προσωπικες εμπειριες.
1ον , η υπερτροφοδοτηση ειναι υπερτροφοδοτηση ο,τι μεσο κ' αν χρησιμοποιησεις.Δηλ ειτε τουρμπινα ειτε κομπρεσσορα .Μαλιστα η τουρμπινα ειναι πιο αποδοτικη - λογω θερμοδυναμικης αποδοσης.
2ον Η ζημια προερχεται απο την πιεση , ειτε αυτη ασκειται απο κομπρεσσορα ειτε απο τουρμπινα.Με αλλα λογια αν αντεχει το μοτερ 0,4 bar πιεση χωρις μετατροπες ,θα την αντεξει, ειτε με τουρμπο , ειτε με κομπρεσσορα.Βασικη προυποθεση ειναι η σωστη ρυθμιση της αναλογιας αερα καυσιμου κ' του αβανς.
3ον Μαλλον εδω μιλατε για κομπρεσσορες τυπου Eaton , που αποδιδουν απο χαμηλα , "λαχανιαζοντας" ομως ψηλα.Υπαρχουν οι κεντοφυγικοι ( τυπου VF ) οι οποιοι αποδιδουν οσο αυξανουν οι στροφες.
4ον Οποια υπερτροφοδοτηση κ' αν διαλεξεις- αναλογα με την αισθηση που επιθυμεις - , τα ματια σου θα ειναι κολλημενα πανω στα οργανα.Ξεχνα την ανεμελια της ατμοσφαιρας.
5ον Αν θες την υπερτοφοδοτηση για μπατιλικια , τοτε μαλλον καλυτερα να ψαξεις για ενα μπλοκε ( κ' πιο φτηνο κ' πιο αξιοπιστο ).

Δεν εχω ιδεα απο εγκεφαλους BMW ουτε κ' απο το κυλωμα τροφοδοσιας καυσιμου της BMW.Αλλα ειναι σιγουρο οτι οσο ευκολο ειναι να βαλεις κομπρεσσορα , αλλο τοσο ευκολο ειναι να βαλεις τουρμπινα.Μαλιστα η τουρμπινα ερχεται κ' φτηνοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-05, 17:51
Το avatar του χρήστη makman
makman Ο χρήστης makman δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Μηνύματα: 494
makman is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DOC
Εχοντας ασχοληθει με υπερτροφοδοτηση αλλων μοτερ ( οχι BMW , για τα οποια τωρα μαθαινω ) θελω να καταθεσω μερικες προσωπικες εμπειριες.
1ον , η υπερτροφοδοτηση ειναι υπερτροφοδοτηση ο,τι μεσο κ' αν χρησιμοποιησεις.Δηλ ειτε τουρμπινα ειτε κομπρεσσορα .Μαλιστα η τουρμπινα ειναι πιο αποδοτικη - λογω θερμοδυναμικης αποδοσης.
2ον Η ζημια προερχεται απο την πιεση , ειτε αυτη ασκειται απο κομπρεσσορα ειτε απο τουρμπινα.Με αλλα λογια αν αντεχει το μοτερ 0,4 bar πιεση χωρις μετατροπες ,θα την αντεξει, ειτε με τουρμπο , ειτε με κομπρεσσορα.Βασικη προυποθεση ειναι η σωστη ρυθμιση της αναλογιας αερα καυσιμου κ' του αβανς.
3ον Μαλλον εδω μιλατε για κομπρεσσορες τυπου Eaton , που αποδιδουν απο χαμηλα , "λαχανιαζοντας" ομως ψηλα.Υπαρχουν οι κεντοφυγικοι ( τυπου VF ) οι οποιοι αποδιδουν οσο αυξανουν οι στροφες.
4ον Οποια υπερτροφοδοτηση κ' αν διαλεξεις- αναλογα με την αισθηση που επιθυμεις - , τα ματια σου θα ειναι κολλημενα πανω στα οργανα.Ξεχνα την ανεμελια της ατμοσφαιρας.
5ον Αν θες την υπερτοφοδοτηση για μπατιλικια , τοτε μαλλον καλυτερα να ψαξεις για ενα μπλοκε ( κ' πιο φτηνο κ' πιο αξιοπιστο ).

Δεν εχω ιδεα απο εγκεφαλους BMW ουτε κ' απο το κυλωμα τροφοδοσιας καυσιμου της BMW.Αλλα ειναι σιγουρο οτι οσο ευκολο ειναι να βαλεις κομπρεσσορα , αλλο τοσο ευκολο ειναι να βαλεις τουρμπινα.Μαλιστα η τουρμπινα ερχεται κ' φτηνοτερα.
να πω κατι....ο κομπρεσσορας ειναι σαφως πιο "light" μετατροπη απο το τουρμπο.οτι παιρνεις,το παιρνεις χωρις ζορια και χωρις τις παραπανω θερμοκρασιες του τουρμπο,αρα πιο αξιοπιστα.δεν θελεις ολα αυτα τα παραφεναλια που συνοδευουν το καθε τουρμπο(εξτρα μπεκ-ιντερκουλερ-οργανα κ.τ.λ.).μιλανε για 50% παραπανω αποδοση.ο μηναςDASC εχει βαλει εδω και πααααρα πολλα χιλιομετρα χωρις κανενα προβλημα, και το εβαλε μονος του..μαλιστα,οτι και να παρεις (30-40-50%)το παιρνεις ΠΑΝΤΟΥ και οχι μονο ψηλα,οπως στο τουρμπο η την ατμοσφαιρα.απο εκει και μετα,ολα εξαρτιωνται απο το ποδι σου.οτι και να βαλεις εαν το σκιζεις πρωι-μεσημερι-βραδυ,θα την "ακουσει".το τουρμπο ειναι σαφως πιο δυσκολο και πιο ριψοκινδυνο.θελει...μελετη.ενω ο κομπρεσσορας, οχι.αυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makman : 17-12-05 στις 17:54
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-05, 18:45
Το avatar του χρήστη DOC
DOC Ο χρήστης DOC δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2005
Μηνύματα: 68
DOC is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makman
να πω κατι....ο κομπρεσσορας ειναι σαφως πιο "light" μετατροπη απο το τουρμπο.οτι παιρνεις,το παιρνεις χωρις ζορια και χωρις τις παραπανω θερμοκρασιες του τουρμπο,αρα πιο αξιοπιστα.δεν θελεις ολα αυτα τα παραφεναλια που συνοδευουν το καθε τουρμπο(εξτρα μπεκ-ιντερκουλερ-οργανα κ.τ.λ.).μιλανε για 50% παραπανω αποδοση.ο μηναςDASC εχει βαλει εδω και πααααρα πολλα χιλιομετρα χωρις κανενα προβλημα, και το εβαλε μονος του..μαλιστα,οτι και να παρεις (30-40-50%)το παιρνεις ΠΑΝΤΟΥ και οχι μονο ψηλα,οπως στο τουρμπο η την ατμοσφαιρα.απο εκει και μετα,ολα εξαρτιωνται απο το ποδι σου.οτι και να βαλεις εαν το σκιζεις πρωι-μεσημερι-βραδυ,θα την "ακουσει".το τουρμπο ειναι σαφως πιο δυσκολο και πιο ριψοκινδυνο.θελει...μελετη.ενω ο κομπρεσσορας, οχι.αυτα.
Tι εννοεις "πιο light" ;
Μαλλον θα εννοεις οτι σου φαινεται ετσι.
Να σε πληροφορησω μαλιστα οτι ο κομπρεσσορας ειναι ακομα πιο "επικινδυνος" για ολικη καταστροφη , διοτι ανεβαζει μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο την τουρμπινα ( αυτο οφειλεται στην καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση της τουρμπινας η οποια εκμεταλευεται την χαμενη ενεργεια του μοτερ. αντιθετα ο κομπρεσσορας για να λειτουργησει κλεβει απο το μοτερ καποια αλογα ) .
Δεν υπαρχει κομπρεσσορας που να δινει την ιδια δυναμη ΠΑΝΤΟΥ.Αυτο ειναι μυθος.
Υπαρχουν τυποι κομπρεσσορα κ' χωρητικοτητες συμπιεζομενου αερα.
Το να βαλει καποιος κομπρεσσορα χωρις οργανα κ' χωρις τα "παρανεφλαρια" που λες, ειναι το ιδιο κ' χειροτερο απο το να το κανει σε μια τουρμπινα.
Μονο στην Ελλαδα ο κομπρεσσορας ειναι πιο αξιοπιστος απο την τουρμπινα , κ' αυτο γιατι με την τουρμπινα ασχοληθηκαν οι λαθος ανθρωποι.Επιπλεον οι τουρμπινες ειναι 10 φορες περισσοτερες απο τους κομπρεσσορες , κ' αρα 10 φορες περισσοτερα κ' τα προβληματα τους.Σε αλλους τυπους αυτοκινητων που οι κομπρεσσορες ειναι πιο διαδεδομενοι , εχουν τα ιδια , για να μην πω περισσοτερα προβληματα.
Το οτι καποιος εχει κανει πολλα απροβληματιστα χιλιομετρα δεν οφειλεται στην αξιοπιστια του κομπρεσσορα , αλλα στην σωστη ρυθμιση των μιγματων , της συμπιεσης κ' του αβανς.
Το να το τοποθετησει καποιος μονος του , παλι δεν ειναι δειγμα ευκολιας η' αξιοπιστιας.Αλλωστε κ' τα δυο τοποθετουνται με βασικες γνωσεις.
Ο κομπρεσσορας θελει ενα πλακακι κ' ιμαντα , η τουρμπινα θελει μια πολλαπλη κ' μια επιστροφη λαδιου.Κ' τα δυο πρεσσαρουν αερα με δυναμη μεσα στο μοτερ , κ' τα δυο θελουν παραπανω καυσιμο , κ' τα δυο θελουν intercooler ( κ' στα δυο μπορει καποιος να μην βαλει ) , κ' τα δυο θελουν οργανα παρακολουθησης .Απλα αποδιδουν δυναμη με διαφοερτικο τροπο , κ' η τουρμπινα υπερεχει σε αποδοση.
Τα παραπανω δεν τα "νομιζω" ουτε τα "εχω ακουσει" .Ειναι αποδεδειγμενα απο βιβλιογραφια κ' απο τους νομους της φυσικης.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-12-05, 19:52
Το avatar του χρήστη makman
makman Ο χρήστης makman δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Μηνύματα: 494
makman is on a distinguished road
θα συμφωνησω μαζι σου αλλα μεχρι ενα σημειο.ο κομπρεσσορας μεχρι τα 0,5 bar δεν θελει ουτε παραπανω βενζινες,(εκτος απο ενα ρυθμιστη πιεσης βενζινης),ουτε intercooler.απο κει και επανω ναι.ουτε και εγω τα νομιζω,μια και σε δυναμομετρημενα αυτοκινητα,φαινεται ξεκαθαρα το κερδος απο τον κομπρεσσορα και απο το τουρμπο,σε ποιες περιοχες υπαρχει.ο κομπρεσσορας,δεν εχει τα θερμικα φορτια του τουρμπο,απλα γιατι δεν χρησιμοποιει τα καυσαερια."κλεβει" ισχυ απο το μοτερ,αλλα την αποδιδει παλι πισω.τα προβληματα παντα εχουν να κανουν με την μελετη,την χρηση,και την συντηρηση.οσο για την αποδοση,ο κομπρεσσορας την εχει σε μεγαλυτερο φασμα στροφων μια και δεν περιμενει να "ξυπνησει" οπως η τουρμπινα, σε καποιες 3000-4000 στροφες,αλλα πρεσαρει απο πιο "χαμηλα.

να θυμησω οτι στο ντραγκστερ (αμερικη π.χ.),αυτες οι τεραστιες ιπποδυναμεις,βγαινουν απο κομπρεσσορες,και οχι απο τουρμπο.

οσο ζω,και μεγαλωνω,συνεχιζω να μαθαινω.και μου αρεσει αυτο.ευχαριστως να δουμε τι ισχυει τελικα,μια και το κερδος και το αποτελεσμα απο αυτη την μικρη φιλικη "αντιπαραθεση"(συζητηση θα ελεγα),θα ειναι ολο δικο μας και του club.συμφωνεις ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makman : 17-12-05 στις 19:59
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.