Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 30-12-10, 02:22
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Συμφωνώ με κάποια πράγματα.
α) ένας ελαφρύς τόνος ειρωνείας υπάρχει ομολογώ. Γιατί οι περισσότεροι έχουν θεοποιήσει την απόδοση του συγκεκριμένου μοτέρ που έχει διάρκεια ζωής το 1/10 ενός ατμοσφαιρικού μοτέρ
β-γ) Το προηγούμενο mondeo φαντάζομαι έχεις (το καλό σε οδική συμπεριφορά). Ε έχει διαφορά μάλλον για να μην φτάνεις τα 140ps Tsi με τίποτα. (και το Mondeo από ότι θυμάμαι έκαιγε κάμποσο στις δοκιμές των περιοδικών)
δ) Εγώ θα προτιμούσα 1000 φορές το 2.0 ατμοσφαιρικό (ακόμα και χωρίς την ουσιαστική προυπόθεση ότι τα τέλη-κλπ πάγια θα ήταν πιο λογικά και όχι 3πλάσια από 1.9 σε 2.0). Επίσης καλύτερο θα ήταν για αυτόν που κάνει τη μισή χρήση σε χιλιόμετρα.

Το thread έχει προκαλέσει μεγάλο ενδιαφέρον πάντως

Edit:
Υ.Γ. Δεν το παίρνω προσωπικά για όσους δεν κατάλαβαν. Μετά από βαθύτερη σκέψη (καθώς και εγώ μερικές φορές μπήκα σε πειρασμό να αναζητήσω μεγαλύτερη ισχύ) κατέληξα στο ότι αυτό ικανοποιεί (ίσως αν είχα 2.5 να ήταν τέλειο) τις ανάγκες μου. Παρόμοιας ισχύος τουρμπο μόνο προβληματισμό θα μου έφερναν στη δική μου χρήση του αυτοκινήτου. Απλά το θέμα είναι που οδηγήθηκε με εξαναγκασμό η αυτοκίνηση (στο μυαλό μου).

Υ.Γ.2 Έχω και downsized turbo (Clio 1.2TCe) και πολύ αμφιβάλλω ότι είναι οικονομικότερο και ταχύτερο από ένα ίδιο με το μοτέρ 1.6-110ps (που θα είχε και παραπλήσια τιμή τελικά)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 30-12-10 στις 02:27
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 30-12-10, 03:07
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παιδιά αυτό που κάνει η AUDI στην ουσία είναι να προσπαθεί να βγάλει απο τη μύγα ξύγκι!! Παλιά όταν ήμουν πιο μικρός η AUDI με εντυπωσίαζε με τις επιδόσεις της, αλλά όταν κατάλαβα 5 πράγματα και μπήκα σε μερικά παραπάνω αυτοκίνητα η φιλοσοφία μου άλλαξε. Το λεον το 20ντ ακόμα μου αρέσει κάποτε ήθελα να το πάρω.

Η AUDI προσπαθεί χρησιμοποιώντας την τεχνολογία να φτιάξει απο σκουπίδια κοσμήματα! Χρησιμοποιεί στα μοτερ της ΑΝΑΚΥΚΛΩΜΕΝΑ μέταλλα και τα τουρμπίζει. Το ανακυκλωμένο μέταλλο έχει χασει πολλές απο τις μηχανικές του ιδιότητες. Ακόμα τα μοτερ της δεν τα φτιάχνει στην Γερμανία.

Οταν λέμε τουρμπο νς ατμόσφαιρα ας μην στεκόμαστε στα 1.2 και 1.4. Για εμένα αυτά τα μοτερ όσο και για σπορ να τα πλασάρουν είναι απλά "σβέλτα" μεταφορικά μέσα. Ούτε καταπονήσεις πολλές μπορούν να δεχτούν ούτε μακροζωία έχουν. Αν πάμε στα τουρμπάτα 2λ τότε μπορούμε να το συζητήσουμε ότι είναι μοτερ για οδηγική ευχαρίστηση!

Πάντως σε οτι VAG και να έχω μπει ποτέ δεν με τρέλανε το μοτέρ τους(εκτός του 20ντ).
Το παλιό 1.8Τ πύρωνε την τουρμπίνα σε λιγότερο απο 10 λεπτά τερμα γκάζι στην εθνική στην Κρήτη(που έχει στροφές) νυχτιάτικα. Και όταν λέμε πύρωνε εννοούμε οτι στο επόμενο χλμ θα ήταν σε κομμάτια.
Το δε TT quattro πήρε 40 άλογα και στράβωσε μπιέλες, αν θέλετε τις έχω και φωτο.

1ον)Αναρωτηθείτε πόσο κοστίζει στην audi να φτιάξει μοτερ με 140-160 άλογα και πόσο στην BMW και θα καταλάβετε γιατι αυτή η εμμονή.

2ον) Στο εξωτερικό το μικτότερο BMW που κυκλοφορεί συνήθως είναι το 120d. 316 δεν υπάρχουν.

3ον) Ελπίζω τα μικρά τουρμπάτα των άλλων εταιριών να είναι πιο οδηγοκεντρικά και λιγότερο ταξιντζήδικα.

4ον) Όντως ένας μέσος οδηγός που δεν μπορει να παει το αμάξι του τερμα, μπορεί να πάει πιο γρήγορα με δαυτα ειδικά αν είναι και DSG.
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 30-12-10, 03:47
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Και 5ον) Ο μέσος όρος ζωής των αυτοκινήτων μέσα σε πολύ λίγα χρόνια έχει υποδιπλασιαστεί ή και υποτριπλασιαστεί. Οι εταιρίες έχουν πολύ μεγαλύτερο κέρδος να φτιάξουν πολλές μικρές βλακίες παρά ένα και σοβαρό αυτοκίνητο.

Σκεφτείτε δύο πράγματα:
-Παλιά όποιος αγόραζε ακριβό αυτοκίνητο ήταν σαν να αγόραζε διαμέρισμα και δεν είχαν και όλοι την δυνατότητα να πάρουν.Τώρα βγάζουμε όλοι δίπλωμα και παίρνουμε ένα, κάθε οικογένεια έχει και 3-4 αυτοκίνητα. Μετά τι θα πουλήσουν αν δεν πάνε για πέταμα?
- σκεφτείτε κάθε πόσα χρόνια έβγαινε καινούργια 3άρα παλιά, καμια 10ρια? Τώρα?
Στο τέλος θα βγουν οφ τα Ε90 και τα Ε30 ακόμα θα πηγαίνουν.

Σμίκρυνση λοιπόν στα κοστολόγια και στην ποιότητα κατασκευής και σε 5 χρόνια παμε για καινούργια.
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 30-12-10, 05:47
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τα πράγματα είναι απλά..
Εχουμε ένα μοτέρ 2000 cc ατμόσφαιρα, και έχει 100 άλογα και καίει 10 λίτρα στα 100.
Προχωρήσουμε σε υπερσυμπίεση παραμένοντας στα 100 άλογα.. καίει 5 λίτρα στα 100..
Τέλος..
Καλημέρα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 30-12-10, 09:16
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα είναι απλά..
Εχουμε ένα μοτέρ 2000 cc ατμόσφαιρα, και έχει 100 άλογα και καίει 10 λίτρα στα 100.
Προχωρήσουμε σε υπερσυμπίεση παραμένοντας στα 100 άλογα.. καίει 5 λίτρα στα 100..
Τέλος..
Καλημέρα..
να το τουρμπισω και γω να παω απο τα 14 στα 7....?

η δικια μου προταση για οποιον δεν θελει να πληρωνει τσαμπα λεφτα σε τελη ειναι ενα ντιζελακι 1700 κυβικα τουλαχιστον που πραγματικα δεν καιει τιποτα και ειναι και σκυλι

τα βενζινοκινητα μικρα τουρμπο ειναι καθαρα θεμα μαρκετιγκ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agrotis328 : 30-12-10 στις 09:28
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 30-12-10, 09:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα είναι απλά..
Εχουμε ένα μοτέρ 2000 cc ατμόσφαιρα, και έχει 100 άλογα και καίει 10 λίτρα στα 100.
Προχωρήσουμε σε υπερσυμπίεση παραμένοντας στα 100 άλογα.. καίει 5 λίτρα στα 100..
Τέλος..
Καλημέρα..
Παναγιώτη, κάτι άλλο θα εννοούσες προφανώς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά σε πληροφορώ οτι επέστρεψα απο τα Γιάννενα στη Θεσσαλονίκη με το 320 του αδερφού μου πριν μια εβδομάδα, με 140 χιλιόμετρα την ώρα ακατέβατα..
Και έκαψε 1/4 ρεζερβουάρ, 6,4 μέση κατανάλωση..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει ακόμα μεγάλο περιθώριο βελτίωσης...
(Με συνετή οδήγηση και αρκετή προσοχή στο πάτημα του γκαζιού καταναλώσεις
του 4,6-4,7 εκτός πόλης, και 7,9-8,1 εντός πόλης είναι εφικτές..)
Δηλαδή ένα 1.4 Τ 140-150ps (όπως ανέφερα παραδείγματα σε προηγούμενο ποστ, Lancia Delta 1.4T-150, Astra 1.4T-140 κλπ) καίει έτσι στην πραγματική οδήγηση?

Εγώ θα αναφέρω για το οικονομικό μου (της γυναίκας μου), οικολογικό clio 1.2TCe (100ps, 1150kg) που έχει κατανάλωση 5.9lt/100km και CO2 139g/km σε αντίθεση με το παρωχημένο, ρυπογόνο E46 318 (150ps,1450kg)... με 7.5lt/100km και 175g/km

Σε χαλαρή οικονομική οδήγηση και τα 2 καίνε λίγο. περίπου 6.5-8.0 lt/100km
Σε μικτή ελεύθερη οδήγηση καίει περίπου 9.5-10.0 (όπως και το BMW περίπου βέβαια, γιατί αυτό αρκείται σε 8.5-9.5).
Στην πίεση το Clio καίει άνετα 12+ ενώ η BMW δυσκολεύεται να ξεπεράσει τα 11...

Που είναι η οικονομία/οικολογία?

Τα ίδια βλέπω στα περιοδικά βλέποντας τις καταναλώσεις στην πράξη των οικονομικών downsized turbo...
(Υπάρχουν εξαιρέσεις...και μάλλον τα 1.2-105 TFsi τα πάνε λίγο καλύτερα σε αυτόν τον τομέα, αλλά όχι όπως δείχνουν τα θεωρητικά νούμερα).
Θα ψάξω να βρώ το συγκριτικό Yeti 1.2T-Qasqai για πιο ακριβή νούμερα.


Δεν διαφωνώ ότι με την υπερσυμπίεση έχεις μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης στον ίδιο κυλινδρισμό. Το θέμα είναι κατά πόσον στην πράξη, πετυχαίνει να αποδώσει την οικονομία(οικολογία) που Ευαγγελίζονται οι εταιρείες.

Υ.Γ. Το θέμα μας δεν είναι το πως πάνε τα μαμά-stage2 δίλιτρα...Πιο ωραία πάνε τα 3-3.5λιτρα ατμοσφαιρικά.

Υ.Γ. Σίγουρα θα βγάλει η BMW τα 3-4 cylinder 1.3-1.6-1.8-2.0 (έχουν διαρρεύσει κατά καιρούς πληροφορίες) με τα οποία θα ...χαζέψουμε από την απόδοση και την κατανάλωση.


Πίστευα ότι αν δεν είχαν κολλήσει οι εταιρείες στον τυποποιημένο κύκλο (που βολεύει τα μικρά τουρμπο στο εργαστήριο, γιατί όντως η θεωρία και η φυσική υποδυκνείει την υπεροχή του τούρμπο στην απόδοση άρα και στην κατανάλωση), θα μπορούσαμε να έχουμε στην πραγματικότητα πολύ πιο οικονομικά μοτέρ που πάνε καλά αλλά από ατμοσφαιρικά μοτέρ που δεν έχουν μεγάλη απόκλιση στην πραγματική οδήγηση από τη θεωρία.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 30-12-10, 09:44
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά αυτό που κάνει η AUDI στην ουσία είναι να προσπαθεί να βγάλει απο τη μύγα ξύγκι!! Παλιά όταν ήμουν πιο μικρός η AUDI με εντυπωσίαζε με τις επιδόσεις της, αλλά όταν κατάλαβα 5 πράγματα και μπήκα σε μερικά παραπάνω αυτοκίνητα η φιλοσοφία μου άλλαξε. Το λεον το 20ντ ακόμα μου αρέσει κάποτε ήθελα να το πάρω.

Η AUDI προσπαθεί χρησιμοποιώντας την τεχνολογία να φτιάξει απο σκουπίδια κοσμήματα! Χρησιμοποιεί στα μοτερ της ΑΝΑΚΥΚΛΩΜΕΝΑ μέταλλα και τα τουρμπίζει. Το ανακυκλωμένο μέταλλο έχει χασει πολλές απο τις μηχανικές του ιδιότητες. Ακόμα τα μοτερ της δεν τα φτιάχνει στην Γερμανία.

Οταν λέμε τουρμπο νς ατμόσφαιρα ας μην στεκόμαστε στα 1.2 και 1.4. Για εμένα αυτά τα μοτερ όσο και για σπορ να τα πλασάρουν είναι απλά "σβέλτα" μεταφορικά μέσα. Ούτε καταπονήσεις πολλές μπορούν να δεχτούν ούτε μακροζωία έχουν. Αν πάμε στα τουρμπάτα 2λ τότε μπορούμε να το συζητήσουμε ότι είναι μοτερ για οδηγική ευχαρίστηση!

Πάντως σε οτι VAG και να έχω μπει ποτέ δεν με τρέλανε το μοτέρ τους(εκτός του 20ντ).
Το παλιό 1.8Τ πύρωνε την τουρμπίνα σε λιγότερο απο 10 λεπτά τερμα γκάζι στην εθνική στην Κρήτη(που έχει στροφές) νυχτιάτικα. Και όταν λέμε πύρωνε εννοούμε οτι στο επόμενο χλμ θα ήταν σε κομμάτια.
Το δε TT quattro πήρε 40 άλογα και στράβωσε μπιέλες, αν θέλετε τις έχω και φωτο.

1ον)Αναρωτηθείτε πόσο κοστίζει στην audi να φτιάξει μοτερ με 140-160 άλογα και πόσο στην BMW και θα καταλάβετε γιατι αυτή η εμμονή.

2ον) Στο εξωτερικό το μικτότερο BMW που κυκλοφορεί συνήθως είναι το 120d. 316 δεν υπάρχουν.

3ον) Ελπίζω τα μικρά τουρμπάτα των άλλων εταιριών να είναι πιο οδηγοκεντρικά και λιγότερο ταξιντζήδικα.

4ον) Όντως ένας μέσος οδηγός που δεν μπορει να παει το αμάξι του τερμα, μπορεί να πάει πιο γρήγορα με δαυτα ειδικά αν είναι και DSG.
εμενα προσωπικα το 20vt μου μοτερ ουτε εσπασε ουτε χαλασε τουρμπινα ουτε λαδια δεν τσιμπαει...και το δουλευω 1.3-1.4bar χωρις σφυρηλατα εδω και 60χιλ χιλιομετρα....οσο για πυρωμα ενοειται αμαξι με προγραμμα θα πυρωσει την φτερωτη....και δεν παθαινει και τιποτα...εχω κανει εγω ταξιδια μεχρι γιαννενα τερμα (συνεχεια προσπερασεις..συνεχεια over-boost δηλαδη) και το αμαξι μια φορα μονο μου πεταξε το κολλαρο του intercooler και αυτο διοτι δεν το ειχαν σφιξει καλα στο καλο μου συνεργειο!!!!!

το συγκεκριμενο μοτερ πιστεψε με δεν παθαινει τιποτα...και ας το εχουν βανδαλισει παρα πολλοι...φερε μου στην εποχη του 2000 μοτερ οποιασδηποτε εταιριας στα 1.8 λτ (για τα τελη) που να αποδιδει 200-280 hp (με μαμα τουρμπινα) και να μην παθαινει τιποτα...επισης το ξερεις οτι καλο 20vt παταει ρεπριζατα 4g 63 (κινητηρας evo!!) απο 3ες (για να βρει προσφυση)!!!

με ξερεις οτι ειμαι bmwdakias κολλημενος αλλα..να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους...και ναι τα tsi εχουν θεματα και πολλα μαλιστα αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 30-12-10, 09:55
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
νικ200
το 20vt που εχουμε στην οικογενεια ειναι μαμα με 200.000 χιλ εχει ραγισμενη τουρμπινα καιει λαδια με το κιλο και ειναι με τα 150 με το ζορι φυσαει 0,5
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 30-12-10, 10:02
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
νικ200
το 20vt που εχουμε στην οικογενεια ειναι μαμα με 200.000 χιλ εχει ραγισμενη τουρμπινα καιει λαδια με το κιλο και ειναι με τα 150 με το ζορι φυσαει 0,5
μα και εμενα 150αρι ηταν..και δουλευει 1.3-1.4 συνεχεια...απο τις 40.000 μεχρι τις 102.000 που εχω τωρα!
του πατερα μου το Α4 που δεν εχει ιδεα εχει 130.000χιλ και τωρα αρχισε να τσιμπαει λαδια διοτι πολυ απλα θελει αλλαγμα η τουρμπινα...
οι τουρμπινες συμφωνα με κατασκευαστες θελουν καθε 100-120χιλ χιλιομετρα αλλαγη!οταν περνουμε turbo αμαξι πρεπει να ξερουμε οτι δεν ειναι life long η τουρμπινα του...μια k03s κανει 1050 ευρω...και αυτη ειναι η φυσικη φθορα ενος τουρμπατου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 30-12-10, 11:12
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
του πατερα μου το Α4 που δεν εχει ιδεα εχει 130.000χιλ και τωρα αρχισε να τσιμπαει λαδια διοτι πολυ απλα θελει αλλαγμα η τουρμπινα...
οι τουρμπινες συμφωνα με κατασκευαστες θελουν καθε 100-120χιλ χιλιομετρα αλλαγη!οταν περνουμε turbo αμαξι πρεπει να ξερουμε οτι δεν ειναι life long η τουρμπινα του...μια k03s κανει 1050 ευρω...και αυτη ειναι η φυσικη φθορα ενος τουρμπατου!
Συμφωνώ, περί της φυσικής φθοράς... αλλά είναι λίγο ασύμφορη φυσική φθορά όταν σου βγεί (σε σχέση ας πούμε με άλλες φυσικές φθορές όπως έιναι λάστιχα, τακάκια κλπ).

Είχαμε κι εμείς ένα σμάρτ στην οικογένεια το οποίο είχαμε πάρει μεταχειρισμένο με περίπου 40.000 χλμ. Στις εκατό και κάτι ψιλά η τουρμπίνα τα έπαιξε. Κόστος επισκευής κάνα 1500-άρι αν θυμάμαι καλά. Όσο και να πείς σε τσούζει!

Δε συμφέρει αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα. Εγώ μέχρι πρόσφατα στην 518 έβαζα 1500χλμ το μήνα. Με αυτά τα νούμερα αν είχα τούρμπο σε 5 με 5,5 χρόνια θα ήθελα τουρμπίνα που σημαίνει 1500 με 2 χιλιάρικα κόστος. Είναι ασύμφορο στις εποχές που ζούμε. Δε λέω, ωραία βέβαια τα άλογα και οι ροπές (ποιός τυφλός δε θέλει το φώς του; ) αλλά αν συνυπολογίσουμε και την απαξίωση που υφίστανται τα οχήματα σήμερα, συμφέρει να δίνεις αυτό το ποσό κάθε 5-6 χρόνια; Εκτός αν στα 2-3 χρόνια αλλάζεις αμάξι (οπότε την "τρώει" ο επόμενος τη φθορά).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.