Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 12-02-11, 20:31
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για roadster και μόνο για αυτά!
Και σου ξαναλέω μόνο το Boxster υπερέχει σε ποιότητα και στρίψιμο και φυσικά είναι πιο σπορ από Ζ4
Εννοείται ότι θα σου πω για τους ουρανούς μιας και ΕΣΥ μίλησες για αξιοπιστία
Μην συγχέοουμε την αξιοπιστία με το τι μας αρέσει εμφανισιακά, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
Και βεβαίως εννοείται ότι σου αναφέρω όλα τα Ζ4 μαζί με το δικό μου για να σου αποδείξω ότι ζήτημα αξιοπιστίας στο Ζ4 απλά δεν τίθεται καν μιας και έχει ήδη αποδείξει το πόσο αξιόπιστο σαν αμάξι είναι αλλά και το πόσο αξιόπιστο εσωτερικό έχει!

Υ.Γ: Επαναλαμβάνω για να γίνω κατανοητός, άλλο "μπήκα στο αμάξι και μου έδωσε μία αίσθηση" και άλλο να συμβιώνεις καθημερινά και στην πράξη να βλέπεις τι είναι το αμάξι!

stef δε με καταλαβες καθολου....δε μιλησα για αξιοπιστια ποτε..τσεκαρε το..μιλησα για την πρωτη εντυπωση....αλλο καλο φινιρισμα και καλη αξιοπιστια και αλλο μετριο φινιρισμα και τελεια αξιοπιστα.....και το auris αξιοπιστο ειναι αλλα μεσα δε βλεπετε.....ξεχωρισε τα λιγο και μετα πες οτι ειναι να πεις...και προφανως εσυ εισαι λαθος και οχι εγω.....εσυ με αυτο που λες ειναι οτι μετα απο χρονια βλεπεις αν η καλη εντυπωση που σου εδωσε ενα εσωτερικο παραμενει μετα απο χρονια...εγω μιλησα για την πρωτη εντυπωση....και προφανως επειδη μιλαμε συγκριτικα τοτε αναλαμαβανουμε να δωσουμε και μια καταταξη....γαι μενα λοιπον πρωτο το πορσε μετα το slk και μετα το ζ4 η πρωτη γενια γιατι για αυτην μιλαμε....αν δε βαλουμε και το TT τοτε μαζι με το πορσε μπαινει και το ΤΤ και μετα το ιδιο για ολα τα αλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 12-02-11, 20:40
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πατσίκας Βασίλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σε ποιοτητα εσωτερικου για μενα πασχει σε σχεση με το slk..το γραψα πιο πανω δες...
Εγώ άλλο βλέπω να γράφεις...
Για ποιότητα εσωτερικού βλέπω να γράφεις, αλλά γράφεις την άποψή σου και φυσικά και είναι δεκτή...
Από εκεί και μετά το τι ισχύει πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με τα γραφόμενά σου.
Η αντικειμενικότητα είναι πολύ σοβαρό πράγμα.
Καλό σου βράδυ
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 12-02-11 στις 20:44
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 13-02-11, 13:17
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Βασίλη το δια τάυτα που βγένει είναι ότι έχουμε ένα χρήστη-πρώην ιδιοκτήτη Slk που την πούλησε απογοητευμένος (εμένα) κι έναν χρήστη Ζ4 που είναι ευχαριστημένος, εάν και εφόσον μιλάει αντικειμενικά ο stef και δεν είναι απλά πορομένως. Δεν ξέρω για το Ζ4 αφού απλά έχω μπει μέσα άλλα το Slk που το έζησα απλά δεν λέει, χαμηλής ποιότητας πλαστικά, τριγμούς ανυπόφορους, ηλεκτρολογικά προβλήματα σε Slk φίλου μου, κοπάνημα της ανάρτησης, και δεν λέω για το δικό μου με 18άρες ζάντες άλλα και του κολητού μου με 16άρες κοπάναγε, απαράδεκτα πράγματα για merc.
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 13-02-11, 14:24
Το avatar του χρήστη themis78
themis78 Ο χρήστης themis78 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Μηνύματα: 258
themis78 is on a distinguished road
Αντικειμενικότητα σε φορουμ BMW!
__________________
There is no exception to the rule that everyone thinks they are an exception to the rule!
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 13-02-11, 14:25
Το avatar του χρήστη themis78
themis78 Ο χρήστης themis78 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Μηνύματα: 258
themis78 is on a distinguished road
Talking

Και μένα σε Ζ4 φίλου του φίλου μου είχε πρόβλημα η οροφή.
__________________
There is no exception to the rule that everyone thinks they are an exception to the rule!
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 13-02-11, 14:26
Το avatar του χρήστη themis78
themis78 Ο χρήστης themis78 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Μηνύματα: 258
themis78 is on a distinguished road
Τελικά την πούλησε και πήρε κουπέ Ζ4.
__________________
There is no exception to the rule that everyone thinks they are an exception to the rule!
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 13-02-11, 14:56
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντικειμενικότητα σε φορουμ BMW!
Αντικειμενικότητα σε 6/6 χρήστες Ζ4 όπου ΚΑΙ οι 6 δεν έχουν αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα...
Λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
Όπως λέμε ότι το Boxster είναι καλύτερο αυτοκίνητο, άλλο τόσο λέμε ότι το SLK είναι χειρότερο αυτοκίνητο!
Απλά τα πράγματα
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 14-02-11, 14:59
harrys Ο χρήστης harrys δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2008
Μηνύματα: 149
harrys has a little shameless behaviour in the past
Λοιπόν παιδιά μιας και είμαι ιδιοκτήτης Ζ4 μήνες τώρα..

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ
Z4 αρκετά ποιοτικό εσωτερικό ΑΛΛΑ κλασσικό και σοβαρό!
SLK δεν ξέρω ποιότητα αλλά είναι σαν playmobil μέσα..

Στους περισσότερους αρέσει το "διαστυμοπλοιεξ" εσωτερικό αλλά το Ζ4 έχει άλλη φιλοσοφία και είναι κλασσικό, λυτό και πολύ λειτουργικό πάνω από όλα σε όλα του τα σημεία. Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

ΒΛΑΒΕΣ
Όλα τα αμάξια βγάζουν βλάβες.. μην νομίζεται ότι τα bmw είναι τα πιο αξιόπιστα. Η bmw για μένα είναι απαράδεκτη!!! Δείχνει ότι σκόπιμα φτιάχνει ελλατωματικά ανταλακτικά για να τα κονομάει και αργότερα.
Δεν είναι δυνατών να μην υπάρχει bmw για bmw που η βαλβίδα ροπής στην εισαγωγή αέρα να μην χαλάει. Είναι απαράδεκτη γιατί κάνει μπαμ ότι το κάνει σκόπιμα.. όλα τα bmw στα 100.000χλμ βγάζουν αυτήν την βλάβη. Εντάξη 250ευρω έχει.. δεν είναι και πανάκριβο αλλά γιατί να το βγάζουν όλα; Στο Ζ3 είχε βγάλει το πρόβλημα και το άλλαξα.. στο Ζ4 φίλου δεν το πίστευα όταν μου πε ότι του βγαλε αυτήν την βλάβη πάλι.
Κατά τα άλλα είναι αρκετά αξιόπιστο το bmw αν εξαιρέσουμε ότι κάποιες βλάβες που μας έχει ετοιμάσει η bmw από μόνη της.

Όσο για την κουκούλα τα Ζ4 έχουν έναν διακοπτάκι στο πορτπαγκαζ αξίας 25ε που καταλαβαίνει πότε είναι κατεβασμένος ο χώρος κουκούλας (έτοιμος για cabrio) και πότε ανεβασμένος (για έξτρα χώρο αποσκευών).
Ε αυτό το διακοπτάκι και μένα μου χάλασε αλλά 25ε έχει τι να κάνουμε.. φυσικά η bmw φταίει για αυτήν την βλάβη αλλά τι να κάνουμε αλάνθαστος μόνο ό Θεός.

Ζ4 SLK BOXTER
Το boxter από το 2005 και μετά σαφώς και είναι καλύτερο αλλά και ακριβό. Το παλιό βέβαια.. δεν το πήρα όταν μάλιστα είχα την δυνατότητα να το πάρω στα μισά λεφτά από το Ζ4! Είναι καταρχήν ΠΑΛΙΟ.. σχεδίαση του 96! Μόνο και μόνο από αυτό πρέπει να το απορίψετε όπως έκανα και εγώ.
Τώρα SLK vs Ζ4..
SLK κάνει για γκόμενες και για λελέδες...
Ζ4 είναι απλά πιο αντρικό αυτοκίνητο... roadster με τα όλα του.. και όσοι νομίζουν ότι υπερερεί σε κάτι η μεταλική οροφή κάνουν τεράστιο λάθος... ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ!!! ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ!! Όταν στα slk από ότι έχω ακούσει όλο και κάτι μπαίνει. Το αμάξι είναι πιο αθόρυβο και από κλειστό κανονικό αυτοκίνητο. Μπήκα στο Mitsubishi ASX το τζιπ του πατέρα μου και τρελάθηκα με τους μικρό αέριδες που άκουγα χαχαχα! Και μιλάμε για αυτοκίνητο σχεδίαση και κατασκευή 2010.. εντελώς φρέσκια σχεδίαση και τεχνολογιά..! Το bmw είναι σαν σφραγισμένο..!
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 14-02-11, 17:10
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Ούτε στα Slk μπένει σταγόνα φίλε, πέρασα καταιγίδες και δεν έμπασε τίποτα, για να δούμε το μποξτερ τη θα λεεί σ'αυτόν τον τομέα.!
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 14-02-11, 19:06
Το avatar του χρήστη BMW2002tii
BMW2002tii Ο χρήστης BMW2002tii δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 478
BMW2002tii has a spectacular aura aboutBMW2002tii has a spectacular aura aboutBMW2002tii has a spectacular aura about
καλησπέρα σ ολους.
επειδη ειχα μπει κι εγω στο διλλημα το συγκεκριμενο η πιο σωστα "τριλλημα" οπως ειπε πετυχημενα καποιος νωριτερα και τελικα κατεληξα στο SLK R171 (δυετερης γενιας) να προσθεσω πως εδω κι εναμιση χρονο που το κυκλοφορω και μαλιστα με 18αρες AMG και 35αρι προφιλ δεν εχω σχεδον καθολου τριγμους. αυτα που ακουγονται για νερο τα θεωρω λιγο τραβηγμενα, η οφειλονται σε πολυ κακη η εως καθολου συντηρηση. Το εσωτερικο του δεν νομίζω πως υστερει καθολου σε ποιοτητα υλικων η σε καλαισθησια (βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο...)
Τωρα αν περασουμε σε οδηγικη συμπεριφορα και ευχαριστηση οκ πασο! ετη φωτος η διαφορα υπερ του Ζ4 και φυσικα της PORSCHE (ααααχ!!) ... ελα ομως που δεν μας αφηνουν να απολαυσουμε τα πολλα κυβικα οποτε τα 1800cc με το κομπρεσερακι και τα 163 αλογα (162,7 για την ακριβεια εδειξε το δυναμομετρο που το ανεβασα οταν το πηρα) ειναι ικανοποιητικα για "σβελτες" βολτιτσες...
η οροφη ειναι σημαντικο πλεονεκτημα ειδικα αν δεν εχεις κλειστο η εστω σκεπαστο χωρο παρκινγκ αλλα αμεσως αφαιρει τον τιτλο του καθαρου roadster...

παραθετω κ μια φωτο του εσωτερικου (δεν ειναι απο το δικο μου αλλα ειναι ακριβως ιδια με εξαιρεση τις κοκκινες ραφες)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Mercedes_Benz_SLK350_-_Interior_130421_20080911.jpg (189,5 KB, 12 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 14-02-11 στις 21:27
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.