Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-03-11, 13:22
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
235/40/17 σε ζάντες Μ3. Recommended by BMW
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-11, 14:52
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
235/40/17 σε ζάντες Μ3. Recommended by BMW
σεβομαι τν αποψη σου,εξαλλου πολυ ειναι αυτοι που βαζουν 235..
αν κοιταξεις ομως το ταμπελακι στν πορτα του οδηγου..τις δινει σαν διαστασεις..225-45-17 κ 245-40-17..εξαλλου γιατι να χαλασεις το βημα,εστω κ για 1 νουμερο?!το 235 σε 8.5 αρα ζαντα τραβαει μεσα το προφιλ κανοντας ^ ..ενω το 245 ειναι οπως πρεπει!σε 40αρι προφιλ μιλαω!
καποιος αλλος ενδεχεται να εχει διαφορετικη αποψη!
εγω απλα παραθετω τν δικη μου!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-11, 14:59
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
To δικό μου ταμπελάκι στην πόρτα γράφει 235/40/17 με την ένδειξη μοντέλων 318is/320is/325.
Δεν είναι 8,5άρες όλες οι ζάντες στο Μ3 Ε36 φίλε μου. Οι δικές μου Μ Double Spoke DS-1 17'' είναι 7,5άρες. Κάνε ότι θέλεις εγώ έχω πάντως τις καλύτερες εντυπώσεις αυτή τη στιγμή με αυτό το νούμερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-11, 15:25
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
To δικό μου ταμπελάκι στην πόρτα γράφει 235/40/17 με την ένδειξη μοντέλων 318is/320is/325.
Δεν είναι 8,5άρες όλες οι ζάντες στο Μ3 Ε36 φίλε μου. Οι δικές μου Μ Double Spoke DS-1 17'' είναι 7,5άρες. Κάνε ότι θέλεις εγώ έχω πάντως τις καλύτερες εντυπώσεις αυτή τη στιγμή με αυτό το νούμερο.
το γνωριζω οτι δν ειναι ολες 8.5 αρες..κ ομως πολυ ειναι αυτοι που τις πουλουσαν 4αδα αλλα ολες 7.5αρες..δλδ 4αδα μπροστινες..αντι για 2*7.5 2*8.5..κ καλο ειναι να μν αναφερθουμε σε ονοματα εμπορων που το εκαναν...εγω τν αποψη μ τν ειπα παραπανω..εσυ ομως απ τν στιγμη που φορας 4αδα 7.5αρες μαλλον δν μπορεις να εχεις αποψη για τις 8.5αρες..οπως εγω που τις φοραω..σιγουρα ο καθενας κανει τις επιλογες του..κ μιλαει με γνωμωνα αυτων..αλλοι θα συμφωνησουν με σενα,αλλοι με μενα,ετσι ειναι!
γι αυτο γραφουμε αλλωστε..ο καθενας τις αποψεις του κ τις εμπειριες του..δν γινεται να συμφωνουμε η' να διαφωνουμε ολοι..κ δν ειμαστε εδω για να αρπαζομαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-11, 16:34
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/wheel_and_tyre_sets/summer_tyres/, θα βρείτε όλες τις διατάσεις που έχει επιλέξει το εργοστάσιο για την Ε36 (ο πίνακας είναι κοινός για όλα τα μοντέλα).
Όπως θα δείτε, προτείνει μάλιστα και συγκεκριμμένα ελαστικά (φίρμα - τύπος).
Όπου η ποσότητα των ελαστικών είναι 2 (στα 245/40 R 17 δηλαδή), εννοεί προφανώς πως τα άλλα δύο θα είναι 225/45 R 17, τα οποία (225) όμως, μπορούν να τοποθετηθούν και στους 4 τροχούς (γι' αυτό η ποσότητα που αναφέρει στα ελαστικά αυτά είναι 4). Αυτή τη λύση συγκεκριμμένα έχω επιλέξει προσωπικά, για να μην "κόψει" περισσότερο με τα 245.

Επισημαίνω πως ο πίνακας της BMW είναι σύγχρονος (φαίνεται άλλωστε από τα συγκεκριμμένα ελαστικά που περιλαμβάνει). Μ' αυτή την έννοια, είναι πιο επίκαιρος και υπερισχύει των πληροφοριών στο πινακιδάκι της κολώνας ή στο user's manual. To 199X κυκλοφορούσαν διαστάσεις που σήμερα είναι δυσεύρετες, σπάνιες (βλ. 235/40 R 17) ή και καταργημένες. Από την άλλη, σήμερα επικρατούν άλλες διαστάσεις (π.χ. 225/45 R 17), που, μέχρι τα μέσα περίπου της δεκαετίας του '90, δεν υπήρχαν ή δεν είχαν ακόμα διαδοθεί.
Στο πινακιδάκι το δικό μου (μοντέλλο 09/1995), αναφέρει ως επιλογή τη διάσταση 235/40 R 17. Ήταν η διάσταση που φορούσε τότε από το εργοστάσιο η Μ3 - και στους 4 τροχούς. Όταν αργότερα κυκλοφόρησε η Μ3 Evo, η BMW αντικατέστησε τα 235/40 R 17, με 225/45 R 17 εμπρός - 245/40 R 17 πίσω. Στο πινακιδάκι μου, που είναι προγενέστερο, δεν αναφέρονται καθόλου ως επιλογή τα 225/45 R 17, ούτε φυσικά τα 245/40 R 17.

Το καθ' ένα από τα παραπάνω, εννοείται πως πρέπει να φοριέται στην κατάλληλη από πλευράς πλάτους και offset ζάντας, όπως πολύ σωστά γράψατε προηγουμένως.

Εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...browse/wheels/ θα βρείτε τις προτεινόμενες για την Ε36 εργοστασιακές ζάντες, με τις διαστάσεις και τα offset τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-11, 16:57
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-load Εμφάνιση μηνυμάτων
το γνωριζω οτι δν ειναι ολες 8.5 αρες..κ ομως πολυ ειναι αυτοι που τις πουλουσαν 4αδα αλλα ολες 7.5αρες..δλδ 4αδα μπροστινες..αντι για 2*7.5 2*8.5..κ καλο ειναι να μν αναφερθουμε σε ονοματα εμπορων που το εκαναν...εγω τν αποψη μ τν ειπα παραπανω..εσυ ομως απ τν στιγμη που φορας 4αδα 7.5αρες μαλλον δν μπορεις να εχεις αποψη για τις 8.5αρες..οπως εγω που τις φοραω..σιγουρα ο καθενας κανει τις επιλογες του..κ μιλαει με γνωμωνα αυτων..αλλοι θα συμφωνησουν με σενα,αλλοι με μενα,ετσι ειναι!
γι αυτο γραφουμε αλλωστε..ο καθενας τις αποψεις του κ τις εμπειριες του..δν γινεται να συμφωνουμε η' να διαφωνουμε ολοι..κ δν ειμαστε εδω για να αρπαζομαστε!
Αρχηγέ μου αν αρπαζόμουν για μία διάσταση 17άρας και ένα νούμερο ελαστικού....
Ο καθένας λέει την άποψη του ακούει τις άλλες και πράττει όπως εκείνος νομίζει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-03-11, 17:59
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/wheel_and_tyre_sets/summer_tyres/, θα βρείτε όλες τις διατάσεις που έχει επιλέξει το εργοστάσιο για την Ε36 (ο πίνακας είναι κοινός για όλα τα μοντέλα).
Όπως θα δείτε, προτείνει μάλιστα και συγκεκριμμένα ελαστικά (φίρμα - τύπος).
Όπου η ποσότητα των ελαστικών είναι 2 (στα 245/40 R 17 δηλαδή), εννοεί προφανώς πως τα άλλα δύο θα είναι 225/45 R 17, τα οποία (225) όμως, μπορούν να τοποθετηθούν και στους 4 τροχούς (γι' αυτό η ποσότητα που αναφέρει στα ελαστικά αυτά είναι 4). Αυτή τη λύση συγκεκριμμένα έχω επιλέξει προσωπικά, για να μην "κόψει" περισσότερο με τα 245.

Επισημαίνω πως ο πίνακας της BMW είναι σύγχρονος (φαίνεται άλλωστε από τα συγκεκριμμένα ελαστικά που περιλαμβάνει). Μ' αυτή την έννοια, είναι πιο επίκαιρος και υπερισχύει των πληροφοριών στο πινακιδάκι της κολώνας ή στο user's manual. To 199X κυκλοφορούσαν διαστάσεις που σήμερα είναι δυσεύρετες, σπάνιες (βλ. 235/40 R 17) ή και καταργημένες. Από την άλλη, σήμερα επικρατούν άλλες διαστάσεις (π.χ. 225/45 R 17), που, μέχρι τα μέσα περίπου της δεκαετίας του '90, δεν υπήρχαν ή δεν είχαν ακόμα διαδοθεί.
Στο πινακιδάκι το δικό μου (μοντέλλο 09/1995), αναφέρει ως επιλογή τη διάσταση 235/40 R 17. Ήταν η διάσταση που φορούσε τότε από το εργοστάσιο η Μ3 - και στους 4 τροχούς. Όταν αργότερα κυκλοφόρησε η Μ3 Evo, η BMW αντικατέστησε τα 235/40 R 17, με 225/45 R 17 εμπρός - 245/40 R 17 πίσω. Στο πινακιδάκι μου, που είναι προγενέστερο, δεν αναφέρονται καθόλου ως επιλογή τα 225/45 R 17, ούτε φυσικά τα 245/40 R 17.

Το καθ' ένα από τα παραπάνω, εννοείται πως πρέπει να φοριέται στην κατάλληλη από πλευράς πλάτους και offset ζάντας, όπως πολύ σωστά γράψατε προηγουμένως.

Εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...browse/wheels/ θα βρείτε τις προτεινόμενες για την Ε36 εργοστασιακές ζάντες, με τις διαστάσεις και τα offset τους.
Αντώνη, δεν είναι τα προτεινόμενα λάστιχα και διαστάσεις, είναι απλά όσα μπορείς να αγοράσεις σαν BMW parts (και φυσικά από τους εργοστασιακούς προμηθευτές ελαστικών της ΒΜW).
Eίναι άλλο πράγμα το ένα και άλλο το άλλο.
Για εμένα ας πούμε και έχοντας δοκιμάσει όλες αυτές τις εναλλακτικές διαστάσεις (σε 17άρα και 18άρα ζάντα) όλα αυτά τα χρόνια διαστάσεις βρίσκω την 235/40/17 ιδανική για τα 6κύλινδρα Ε36 (πλην ///Μ) και την 215/45/17 για τα 4κύλινδρα.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-03-11, 18:21
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη, δεν είναι τα προτεινόμενα λάστιχα και διαστάσεις, είναι απλά όσα μπορείς να αγοράσεις σαν BMW parts (και φυσικά από τους εργοστασιακούς προμηθευτές ελαστικών της ΒΜW).
Eίναι άλλο πράγμα το ένα και άλλο το άλλο.
Νίκο, για μένα δεν υπάρχει διαφορά. Είναι τα προτεινόμενα τα οποία έχει φροντίσει να τα διαθέτει και ως parts.
Οι ίδιοι εργοστασιακοί προμηθευτές διαθέτουν πληθώρα τύπων και διαστάσεων που δυνητικά ταιριάζουν επίσης. Γιατί η BMW επέλεξε τα συγκεκριμμένα και όχι (και) κάποια άλλα;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εμένα ας πούμε και έχοντας δοκιμάσει όλες αυτές τις εναλλακτικές διαστάσεις (σε 17άρα και 18άρα ζάντα) όλα αυτά τα χρόνια διαστάσεις βρίσκω την 235/40/17 ιδανική για τα 6κύλινδρα Ε36 (πλην ///Μ) και την 215/45/17 για τα 4κύλινδρα.
C U out there
Από 'κει και πέρα, το ότι είναι προτεινόμενα (προβλεπόμενα, καλύτερα), δεν σημαίνει πως είναι και υποχρεωτικά. Εσύ έχεις κάνει τις δικές σου επιλογές, που βρίσκονται μάλιστα μέσα (ή πάρα πολύ κοντά) στα πλαίσια των προβλεπομένων. Άλλοι πηγαίνουν μακρύτερα (π.χ. 18άρια... και βάλε!)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-03-11, 01:02
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/wheel_and_tyre_sets/summer_tyres/, θα βρείτε όλες τις διατάσεις που έχει επιλέξει το εργοστάσιο για την Ε36 (ο πίνακας είναι κοινός για όλα τα μοντέλα).
Όπως θα δείτε, προτείνει μάλιστα και συγκεκριμμένα ελαστικά (φίρμα - τύπος).
Όπου η ποσότητα των ελαστικών είναι 2 (στα 245/40 R 17 δηλαδή), εννοεί προφανώς πως τα άλλα δύο θα είναι 225/45 R 17, τα οποία (225) όμως, μπορούν να τοποθετηθούν και στους 4 τροχούς (γι' αυτό η ποσότητα που αναφέρει στα ελαστικά αυτά είναι 4). Αυτή τη λύση συγκεκριμμένα έχω επιλέξει προσωπικά, για να μην "κόψει" περισσότερο με τα 245.

Επισημαίνω πως ο πίνακας της BMW είναι σύγχρονος (φαίνεται άλλωστε από τα συγκεκριμμένα ελαστικά που περιλαμβάνει). Μ' αυτή την έννοια, είναι πιο επίκαιρος και υπερισχύει των πληροφοριών στο πινακιδάκι της κολώνας ή στο user's manual. To 199X κυκλοφορούσαν διαστάσεις που σήμερα είναι δυσεύρετες, σπάνιες (βλ. 235/40 R 17) ή και καταργημένες. Από την άλλη, σήμερα επικρατούν άλλες διαστάσεις (π.χ. 225/45 R 17), που, μέχρι τα μέσα περίπου της δεκαετίας του '90, δεν υπήρχαν ή δεν είχαν ακόμα διαδοθεί.
Στο πινακιδάκι το δικό μου (μοντέλλο 09/1995), αναφέρει ως επιλογή τη διάσταση 235/40 R 17. Ήταν η διάσταση που φορούσε τότε από το εργοστάσιο η Μ3 - και στους 4 τροχούς. Όταν αργότερα κυκλοφόρησε η Μ3 Evo, η BMW αντικατέστησε τα 235/40 R 17, με 225/45 R 17 εμπρός - 245/40 R 17 πίσω. Στο πινακιδάκι μου, που είναι προγενέστερο, δεν αναφέρονται καθόλου ως επιλογή τα 225/45 R 17, ούτε φυσικά τα 245/40 R 17.

Το καθ' ένα από τα παραπάνω, εννοείται πως πρέπει να φοριέται στην κατάλληλη από πλευράς πλάτους και offset ζάντας, όπως πολύ σωστά γράψατε προηγουμένως.

Εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...browse/wheels/ θα βρείτε τις προτεινόμενες για την Ε36 εργοστασιακές ζάντες, με τις διαστάσεις και τα offset τους.
..εμενα ειναι τελη 97..κ το ταμπελακι τα γραφει ξεκαθαρα..225-45-17,245-40-17..αναγραφοντας κ τις αναλογες πιεσεις με βαση το φορτιο..κ ετσι πηρα τις ζαντες απ το Μ3 το ΕVO οπως πολυ σωστα αναφερεις..κ αφησα αυτη τη διασταση..τα υπολοιπα τα ειχα γραψει παραπανω..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-03-11, 11:13
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-load Εμφάνιση μηνυμάτων
..εμενα ειναι τελη 97..κ το ταμπελακι τα γραφει ξεκαθαρα..225-45-17,245-40-17..αναγραφοντας κ τις αναλογες πιεσεις με βαση το φορτιο...
Φίλε R-load, μπορείς να γράψεις ποιές άλλες διαστάσεις ελαστικών περιλαμβάνει το πινακιδάκι σου και ποιές είναι οι προβλεπόμενες πιέσεις για την κάθε περίπτωση;

Να φανταστείς, επειδή το δικό μου πινακιδάκι (όπως άλλωστε και το user's manual) δεν αναφέρει την 225/45 R 17 (και επειδή είμαι και... ψείρας!), έψαξα αυτό εδώ το ανταλλακτικό -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...tire_pressure/ (το 2ο, για διαστάσεις 17''). Δυστυχώς, έχει καταργηθεί. Τελικά είχα βρει την άκρη στο site της Michelin (bar 2.0 / 2.2εμπρός, 2.3 / 2.7 πίσω - για ελάχιστο και πλήρες φορτίο αντίστοιχα - ίδιες πιέσεις δηλαδή με αυτές που προβλέπονται από την BMW για την αρχική διάσταση 205/60 R 15), μια και τότε φορούσα Michelin Pilot Sport 2.

Πρόσφατα έβαλα Dunlop Sport Maxx TT και η Dunlop υποδεικνύει για το συγκεκριμμένο ελαστικό 2.0 εμπρός, 2.5 πίσω - και μάλιστα χωρίς να προβλέπει διαφοροποίηση μεταξύ ελάχιστου και πλήρους φορτίου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.