Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-04, 10:11
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Μ3 Ε46 και μέταλλα μπιελών!

Άρχισε να κυκλοφορεί εδώ και λίγες μέρες η φήμη ότι τα Μ3 θα ξανακληθούν για ελεγχθούν για το γνωστό πρόβλημα με τις βίδες μπιελών. Και πράγματι έχουν ήδη αρχίσει να καταφθάνουν τα πρώτα γράμματα στους ιδιοκτήτες. Η ανάκληση θα περιλαμβάνει όλα τα Μ3 και τα ΜΖ3 με τον S54 τον κινητήρα στα οποία θα αλλάξουν οι βίδες μπιελών και θα επαναπρογραμματιστεί ο εγκέφαλος. Τα νέα ανταλλακτικά προέρχονται από νέο προμηθευτή, ο οποίος άρχισε να προμηθεύει τη BMW από 5/2003 περίπου, οπότε θα αλλαχτούν σε όλα τα αμάξια κατασκευής μέχρι 5/2003. Το καλό είναι ότι θα εξαλειφθούν όλοι οι φόβοι αξιοπιστίας στoν S54, αλλά δυστυχώς θα πρέπει να στρώσω ξανά τον κινητήρα!! Άντε να δούμε τώρα πως θα μάθουμε αν είμαι και εγώ μέσα στην ανάκληση! Και αν ναι ελπίζω να έχω προλάβει να στρώσω το αμάξι μέχρι την εξόρμηση στις Σέρρες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-04, 10:20
Το avatar του χρήστη Z3 Fat Bastard
Z3 Fat Bastard Ο χρήστης Z3 Fat Bastard δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 161
Z3 Fat Bastard is on a distinguished road
ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ

Φιλε Strax,

Για αλλη μια φορα η BMW δειχνει την σοβαροτητα την οποια την διακρινει και παρολο το τεραστιο κοστος της επισκευης αναλαμβανει την αλλαγη των συγκεκριμενων τμηματων του κινητηρα σε ΟΛΑ ΤΑ Μ3.....

Οσο για το στρωσιμο , εγω απο τις 6 και μετα ειμαι ελευθερος οποτε αν θες γυρναω με το αμαξι σου για να κανει κανα χλμ. Θα κανω την καρδια μου πετρα και θα οδηγησω κλειστο αμαξι , ΑΝΤΕ .....
__________________
HELLO , My name is NicK, I am unemployed and I live with my parents ......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-04, 10:42
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Talking

Oταν τελειώνει ο Z3 μπορώ να το αναλαμβάνω κι εγώ αν θέλεις strax.
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-04, 10:57
BMWER Ο χρήστης BMWER δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-07-2004
Μηνύματα: 21
BMWER is on a distinguished road
Φίλε Strax εγώ λέω να κάνουμε μια λοταρία για το ποιός να σου το στρώσει.......... 50-50 τα κέρδη χα χα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-04, 11:37
Το avatar του χρήστη Brown
Brown Ο χρήστης Brown δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2004
Μηνύματα: 122
Brown is on a distinguished road
Εννοείται ότι προσφέρομαι και εγώ. :d
__________________
Σπύρος
Vanos και ξερό ψωμί
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-04, 12:24
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Έτσι που το πάτε ρε παιδιά μου δώσατε ιδέα! Να άλλο ένα προνόμιο για τα Supporting members. Να στρώνουν το αμάξι μου. Αλλά όλοι εδώ βλέπω είστε supporting members. Άντε να στρωθούμε στη δουλειά!! Μπράβο άξιοι! Με συγκινείτε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-04, 16:28
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z3 Fat Bastard
Φιλε Strax,

Για αλλη μια φορα η BMW δειχνει την σοβαροτητα την οποια την διακρινει και παρολο το τεραστιο κοστος της επισκευης αναλαμβανει την αλλαγη των συγκεκριμενων τμηματων του κινητηρα σε ΟΛΑ ΤΑ Μ3.....

Ναι αλλά όχι χωρίς αντίτημο.

Ως μέλος πολλών ξένων BMW forum, γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι η Εταιρεία ταλαιπώρησε πολλούς ιδιοκτήτες Ε46 Μ3, σε σημείο οι τελευταίοι να αναγκαστούν να στραφούν προς τη νομική οδό. Μάλιστα πολλές Αμερικάνικες αντιπροσωπείες προσπάθησαν να κατηγορήσουν το πελάτη για τη σοβαρότατη βλάβη, λέγοντας ότι προερχόταν από over rev, και μάλιστα σε αυτοκίνητα με SMG που είναι αδύνατον να κάνεις over rev! Τελικά και οι ίδιοι έφταναν να διαπιστώνουν αργότερα (μετά από έλεγχο στον εγκέφαλο) ότι το αυτοκίνητο δεν είχε υπερβεί τις στροφές λειτουργίας που ορίζει και επιτρέπει ο κατασκευαστής και ότι πρόκειται για μηχανική αστοχία.

Σκεφτείτε τώρα ότι στην Αμερική βλέπεις 325/330 όσο συχνά βλέπεις στην Ελλάδα 316 και Μ3 όσο βλέπεις εδώ 318 και φανταστείτε πόσο 'μπάχαλο' ήταν όλες οι αντιπροσωπείες ΒΜW USA όταν έφταναν σπασμένα Ε46 Μ3 το ένα πίσω από το άλλο...
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-04, 14:27
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Καλή πληροφορία - ευχαριστώ

Δηλαδή..... σα να λέμε,,,, εγώ που έχω Ε46 Μ3 κατασκευασμένο τον 11ο/02 πρέπει να φοβάμαι μη λασκάρουν οι βίδες από τις μπιέλες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-04, 14:33
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
DoctorAbo αυτό είναι ένα γνωστό πρόβλημα στα Μ3 Ε46 καί έχει γίνει ανάκληση σε αρκετά και απλά ξαναήρθε μόλις τώρα στην επιφάνεια και δείχνει να αφορά ΣΧΕΔΟΝ όλα τα Μ3! Περισσότερες πληροφορίες για το αρχικό πρόβλημα μπορείς να βρείς εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MPOWER : 01-09-04 στις 10:18
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-04, 15:09
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Δεν λασκάρουν οι βίδες. Το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει 2 διαστάσεις. Αρχικά αφορούσε αμάξια που είχαν κατασκευαστεί γύρω από τον 11/01. Εκεί είχαν πρόβλημα με σκουπιδάκια κατά τη διαδικασία παραγωγής. Η μπιέλα και τα μέταλλά της στο σημείο που δένουν με τον στρόφαλο περιβάλλονται από ένα λεπτό φιλμ λαδιού που δημιουργείται από την πίεση με την οποία κυκλοφορεί το λάδι η τρόμπα λαδιού. Αυτό το φιλμ είναι απαραίτητο! Λόγω των ακαθαρσιών το αποτέλεσμα ήταν να μπλοκάρεται το λάδι και να μην δημιουργείται το φιλμ λαδιού με αποτέλεσμα να ανάβουν οι μπιέλες και οι βίδες της, να σπάνε, και το μοτέρ κυριολεκτικά να διαλύεται. Αυτό δυσκόλεψε πολύ και τη διάγνωση με αποτέλεσμα να αργήσει πολύ η λύση. Τα αμάξια που είχαν παραχθεί μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα αποδεκατίστηκαν. Τελικά το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε με άλλα μέταλλα μπιελών που άφηναν μεγαλύτερο κενό παράλληλα με μια ισχυρότερη τρόμπα λάδιου για να μπορεί να δημιουργήσει πάλι φιλμ λαδιού στο μεγαλύτερο, πλέον κενό.
Μετά από τη λύση που αφορούσε πρόβλημα παραγωγής σε συγκεκριμένη παρτίδα παραγωγής εξακολούθησαν κάποια προβλήματα στο ίδιο σημείο, αλλά σε πολύ μικρότερη έκταση, που θα μπορούσε κανείς να δικαιολογήσει και σαν φυσιολογική φθορά σε ένα μοτέρ υψηλών επιδόσεων. Αυτό ήταν πρόβλημα κατασκευής των μετάλλων μπιελών από εξωτερικό προμηθευτή, με αποτέλεσμα σε παρατεταμένη οδήγηση σε υψηλές στροφές να υπερθερμαίνονται τα μέταλλα και να οδηγούν στη γνωστή ολοκληρωτική καταστροφή. Το πρόβλημα λύνεται μόνο με μέταλλα αυτή τη φορά και ότι άλλο χρειάζεται για την τοποθέτησή τους. Λέγεται ότι το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή προμηθευτή και χρησιμοποιήθηκαν για πρώτη φορά με την παρουσίαση της Csl. Για αυτό και αφορούν αμάξια μέχρι 05/2003. Αυτά προς το παρόν! Εγώ περιμένω απάντηση από 2 εξουσιοδοτημένα για το αν πρέπει να κάνω αυτή την επισκευή αλλά εδώ και μια εβδομάδα δεν έχω καμμία απάντηση.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strax : 31-08-04 στις 23:24
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.