Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-10, 22:33
Mickey Ο χρήστης Mickey δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-06-2009
Μηνύματα: 17
Mickey is on a distinguished road
Thumbs down Φρένα m3 e92, 20" & ABS...

Παρακαλώ τον moderator, εάν πιστεύει, να μεταφέρει το συγκεκριμένο post στη σωστή ενότητα "τεχνικά θέματα" διότι εδώ το πόσταρα κατά λάθος..
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής γιατί το αυτοκίνητο μου έχει μια ιδιόρρυθμη συμπεριφορά στο φρενάρισμα... Με ταχύτητα ιδιαίτερα χαμηλή 20χλμ σε στενό το μπροστινό αυτοκίνητο σταμάτησε απότομα σε STOP. Πατάω και εγώ φρένο απότομα και μπήκε το ABS (το κατάλαβα γιατί έτρεμε το πεντάλ και ήταν σαν να φρενάρω επάνω σε χαλίκια κλπ) και το αυτοκίνητο σύρθηκε για 3 μέτρα περίπου , απόσταση που συγκριτικά με την ταχύτητα είναι ιδιαίτερα μεγάλη και την θεωρώ ανεπίτρεπτη.
Μερικά στοιχεία: τα ελαστικά είμαι τα Michelin PS2 με 7.000χλμ και το πέλμα τους είναι ΟΚ, τακάκια επίσης ΟΚ, δεν είχε βρέξει και ο δρόμος δεν ήταν γυαλί. Δεν ήταν βέβαια φρέσκια η άσφαλτος αλλά όχι και γυαλί - μια normal κατάσταση.
Αφού λοιπόν πήγα να την πάθω, δοκίμασα το ίδιο και σε άλλο δρόμο, με την ίδια ταχύτητα με τεχνικό της BMW μέσα και το αυτοκίνητο είχε αυτήν ακριβώς την συμπεριφορά. Βέβαια έαν φρενάρω προοδευτικά, όπως συνήθως δεν υπάρχει θέμα. Ή εάν φρενάρω στην αρχή στιγμιάια προδευτικά και μετά πατήσω το πεντάλ πολύ δυνατά πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Στο φρενάρισμα πανικού υπάρχει πρόβλημα που όμως εκεί δεν μπορείς να ρυθμίσεις πώς και πόσο θα πατήσεις το φρένο... Μέχρι και ο τεχνικός απόρησε αλλά μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι και αυτό γιατί:
1) Τα ελαστικά στο αυτοκίνητο μου (εμπρός 245/30/20 πίσω 295/25/20) έχουν ιδιαίτερα χαμηλό προφίλ και ως εκ τούτο σε ένα απότομο φρενάρισμα με λίγα χιλιόμετρα δεν έχουν buffer με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται αμέσως το ABS (είναι δηλαδή πιό ευαίσθητο στις χαμηλές ταχύτητες)
2) Η ευαισθησία του ABS και γενικά οι παράμετροι του δεν ρυθμίζονται στο αυτοκίνητο μου.
Ρε παιδία είναι δυνατόν; Στα πιό πολλά χιλιόμετρα το αμάξι φρενάρει τέλεια αλλά είναι εξίσου σημαντικό να φρενάρει ΟΚ και στα λίγα χιλιόμετρα, μέσα στην πόλη κινούμαι, κάποιος/κάτι να πεταχτεί μπροστά μου τί γίνεται; Φαντάστείτε να έχει βρέξει κιόλας, έ ρε γλέντια..
Που έχω καταλήξει: να εμπιστεύομαι να οδηγώ το αυτοκίνητο με 270χλμ κλπ και να ξέρω ότι θα φρενάρει και να μην ξέρω που και πως θα φρενάρει όταν ...πηγαίνω με 20χλμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mickey : 20-03-10 στις 22:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.