Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #381  
Παλιά 18-04-12, 01:54
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Αξίζει τον κόπο πάντως.Εύγε!
ΥΓ.Τι γέλιο που έχουν οι υαλοκαθαριστήρες στα φώτα...
  #382  
Παλιά 20-04-12, 11:51
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile .....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξίζει τον κόπο πάντως.Εύγε!
ΥΓ.Τι γέλιο που έχουν οι υαλοκαθαριστήρες στα φώτα...
Έχω ψύχωση με αυτά,η BMW πιστή στην παράδοση τα διαθέτει σαν έξτρα σε όλα της τα άμαξια από τότε.Αλλο ενα πραγμα που μου αρεσει παρα πολυ σε αυτη την εταιρεια....πιστη και αφοσιωση στην παραδοση και στο παρελθον.

Λοιπον τα πραγματα για την μαυρουλα ξεκαθαριζουνε σιγα-σιγα.

Χθες το απογευμα ενας φιλος και μελος μας απο το Κιατο (αν θελει θα συστηθει και ο ιδιος) μου προσφερε πληροφοριες για το παρελθον του αμαξιου μου και για τον τοτε ιδιοκτητη του.Τον ευχαριστω δημοσια παρα-παρα πολυ!

Λοιπον,η μαυρουλα εχει καποιες εξελιξεις την προηγουμενη και αυτη την εβδομαδα.Εκατσα και ασχοληθηκα μαζι της αρκετα και θα γινουνε καποιες αλλαγες που αποφασισα προς το καλυτερο κατα την ταπεινη μου γνωμη.

Μπαινουνε διπλοι υαλοκαθαριστηρες,μπαινει ο φακος ο εργοστασιακος στη θεση του,πιθανοτατα αν τα καταφερω θα αλλαξω τα 2 πισω ελατηρια με H+R για να ψηλωσει 2 ποντους

Ο βραχιονας δεν ειναι τοσο δυσκολο να μπει τελικα και θα τον βαλω και αυτον αν και μου λειπουνε καποια εργαλεια.Χαλαρωμα θελουνε και οι 2 αντιστρεπτικες μιας και η μπροστα ειναι τερμα (τριτη θεση) και η πισω στην δευτερη θεση.

Προσεχως αν δεν μου αρεσει οδηγικα με την αλλαγη των πισω ελατηριων παμε κατευθειαν για ολοκαινουργια αναρτηση BMW αμορτισερ+ελατηρια εργοστασιακα και πωληση της ΒILSTEIN/EIBACH και των 2 H+R που θα μεινουνε μιας και ειναι ολοκαινουργια.

Στοχος,να γινει το αμαξι με ελαχιστες εξαιρεσεις ακριβως οπως εβγαινε απο το εργοστασιο (ζωνες,μπουζοπιπες,εξατμιση,μπαρες κτλ μενουνε φυσικα).

Επιπλεον,βλεποντας οτι τα πραγματα που εχω απο ///Μ3 Ε30 έχουνε ζήτηση σε EBAY αποφάσισα να τα αποχωριστώ σε αγγελιες σε Ελλαδα και σε εξωτερικο μιας και δεν γινεται και λογω εποχης να χρηματοδοτω ολο το project απο την τσεπη μου και επιθυμω διακαως να το προχωρησω στο επομενο σταδιο στην ανακατασκευη του σασι εμπρος-απο κατω και γενικο βαψιμο.

Εχουμε μεχρι τελος του χρονου και αλλα πραγματακια ενδιαφεροντα (οχι αυτοκινητιστικα).

Φώτος την επόμενη εβδομάδα.
__________________
  #383  
Παλιά 23-04-12, 21:54
Το avatar του χρήστη beck m power
beck m power Ο χρήστης beck m power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-04-2012
Μηνύματα: 71
beck m power is on a distinguished road
Γιαννη καλησπερα! τι ηθελα και την ειδα την μαυρουλα σου? αρρωστησα!! θελω και εγω ε30 μ3!!!!
Αλλα απο'τι βλεπω μαλλον θα κανω πολυ υπομονη για το ε30 μ3 project!!! γιατι τρεχουν αλλες προτεραιοτητες...... καταλαβες πιστευω!!! Παντως πολυ μου αρεσε!! μπραβο σου φιλε καλο ταξιδο να ειναι!!!
Αντε τελειωσε το να τα βγαλουμε καμια Κυριακη πρωι βολτα.
αν θυμηθεις στειλε μου το link στο e bay για το αυτοκολλητο!!
__________________
S50 B32
  #384  
Παλιά 23-04-12, 22:56
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Thumbs up .....

Αντωνη σε χιλιο-ευαχαριστω για ολη σου την βοηθεια και τις πληροφοριες οπως και τον Γιαννη.Σας χρωσταω πολλα και κερναω καφε μολις ετοιμαστει η μαυρουλα.

Ευχομαι μολις ετοιμαστεις απο τα υπολοιπα,να βαλεις πλωρη για ενα τετοιο.Πραγματικα το εννοω αυτο που λεω βλεποντας το αμαξι σου σε τι κατασταση ειναι.

Παιδια,οχι για να τον παινεψω αλλα αν δειτε το ///Μ του Αντωνη δεν θα πιστευετε στα ματια σας.Ηξερα οτι ειναι πολυ καλο αλλα πλεον ειναι σε αλλο επιπεδο το αμαξι.

Χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους με μερακι,γνωση,γουστο (βασικο πολυ).

Θα εχεις το λινκ με το αυτοκολλητο αυριο-μεθαυριο το πολυ.
__________________
  #385  
Παλιά 06-05-12, 22:20
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
.......

Λιγα πραγματακια που γινανε στην ///Μ3 Ε30 μου μετα απο καιρο απραξιας λογω υποχρεωσεων.

Αφαιρεθηκε ο μονος καθαριστηρας και τοποθετηθηκε ο διπλος ο κανονικος και το αυτοκινητο πηρε εξωτερικα την τελικη του σχεδον μορφη που ειναι και η πιο ομορφη....νορμαλ εξωτερικα με επιλεγμενες παρεμβασεις.

Εδω και πολυ καιρο ειχα αγορασει την ενισχυση του κατω μερους του σασι (ενωνει τα δυο μερη του τουνελ δεξια και αριστερα).Οι βιδες υπαρχουνε και οι υποδοχες στην πλαστικοποιηση αλλα απο την δεξια μερια απαιτειται λιγο ξυσιμο της πλαστικοποιησης για να βρεθει η τρυπα κατω απο την πλαστικοποιηση μαις και ειναι εκει απλα δεν φαινεται.

Θεωρω οτι η ενισχυση αυτη κανει παρα πολυ καλη δουλεια και ειναι μια πολυ καλη ενισχυση στο ζελεδιαρικο σασι του Ε30.Πραγματικα το αμαξι μου εχει μεταμορφωθει απο την ωρα που το πηρα με την προσθηκη της πισω μπαρας θολων και αυτης της ενισχυσης ενω τα δυο τελευαια κομματια δεσιματος που μου εχουνε μεινει ειναι το x-brace της MASON ENGINEERING και η πισω μπαρα ενισχυσης και δεσιματος της πισω γεφυρας που δεν αφηνει την γεφυρα να ανοιξει και τους τροχους να παρουνε την χαρακτηριστικη θεση που βλεπουμε σε πολλα Ζ3,αυτη ειναι της super-strut η οποια την προμηθευει στην TURNER MOTORSPORT αν δεν κανω λαθος απο οτι θυμαμαι.

Τελος φτιαχτηκε και η πλεξουδα του εγκεφαλου για να κλεινει σωστα το ντουλαπακι με τον φακο του Ε30,λεπτομερεια θα μου πειτε αλλα ολα πρεπει να ειναι οπως σχεδιαστηκε να ειναι απο την πρωτη ημερα κυκλοφοριας του αυτοκινητου.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Picture 009.jpg (272,4 KB, 109 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Picture 011.jpg (289,7 KB, 100 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Picture 012.jpg (293,4 KB, 112 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Picture 013.jpg (290,6 KB, 99 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Picture 014.jpg (273,7 KB, 92 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Picture 015.jpg (207,6 KB, 87 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Picture 016.jpg (275,8 KB, 94 εμφανίσεις)
__________________
  #386  
Παλιά 18-05-12, 12:26
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile ....

Η εξελιξη συνεχιζεται με πιο αργους ρυθμους (τον λογο θα τον εξηγησω εν καιρω,αν εχουμε τελικα χαρουμενη καταληξη με κατι που παλευω απο τον Δεκεμβριο και θα ξερω γυρω στον 1-1,5 μηνα απο τωρα).

Κερδισα σε δημοπρασια ολοκαινουργια μπροστινα ελατηρια γνησια Μ3 Ε30 αφορετα εντελως με τα αυτοκολλητα τους επανω σε τιμη (-60 με 70 περιπου) πιο κατω απο την αντιπροσωπεια μαζι με τα ταχυδρομικα που νομιζω ειναι πολυ καλη ευκαιρια.Απομενουνε τα πισινα τωρα που ειναι και πιο ακριβα μιας και τα φοραει μονο η Μ3 Ε30 απο ολη την σειρα των Ε30 ενω τα μπροστινα τα M-TECHNIK ταιριαζουνε μερικα οχι ολα και απο αλλα Ε30.

Επιπελεον,βρηκα και maual γνησιο Μ3 Ε30-oxι φωτοτυπια που πουλαει η ΒΜW και ειχα αγορασει και εγω μεχρι τωρα-για να κλεισει και αυτο το θεμα.Φωτο προσεχως απο τα 2 αυτα προιοντα.
__________________
  #387  
Παλιά 18-05-12, 12:31
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Σε ανακυρίσω βασιλιά του ΜΠΑΞ σε ότι αφορά το Ε30!!!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
  #388  
Παλιά 30-05-12, 16:45
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
......

Aποφασισα να πειραματιστω με την αναρτηση μου και αγορασα εργοστασιακη αναρτηση μεταχειρισμενη απο την Γερμανια απο Μ3 Ε30.Το ποσο ητανε εξευτελιστικο και ο πωλητης εγγυηθηκε για την κατασταση της,αξιζε τον κοπο τοσο φθηνα που την εδινε και με καλο feedback απο ολες τις πωλησεις του.

Αυτη την εβδομαδα ηρθανε τα ελατηρια τα μπροστινα ΟΕΜ ΒMW απο EBAY σε τιμη σχεδον 80 ευρω κατω μαζι με το τιμολογιο αγορας απο Γερμανια και απομενει να βρω μονο τα πισω και ειναι και δυσευρετα.

Ηρθε και το cd με τα σχεδιαγραμματα για επισκευες σε Μ3 Ε30 μαζι με της ανακλησεις και τις οδηγιες που ειχανε δωθει απο την BMW εκεινα τα χρονια στους μηχανικους των συνεργειων.Πολυ φθηνο και χρησιμο αν και αναφερεται κυριως σε Μ3 Ε30 us edition models πολλα ειναι κοινα με τα ευρωπαικα μοντελα.

Περιμενω μονο το γνησιο manual της εποχης του.Αυτη την εβδομαδα παρουσιαστηκε μια δυσλειτουργια στο radio-cd BLAUPUNKT το οποιο επισκευαστηκε με 50 ευρω μονο ευτυχως.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg oem springs.jpg (40,6 KB, 39 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg oem shock absorbers.jpg (43,3 KB, 46 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg oem manual.jpg (37,1 KB, 40 εμφανίσεις)
__________________
  #389  
Παλιά 30-05-12, 20:44
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Μας έχεις τρελλάνει αγόρι μου
Να σαι καλά να χαίρεσαι την μαυρούκα σου και ότι άλλο ετοιμάζεις..
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
  #390  
Παλιά 13-07-12, 09:20
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile .....

Στασιμοτητα και αναμονη στο project μιας και το μεγαλο προβλημα φαινεται να ειναι η ευρεση των εργοστασιακων ελατηριων πισω τα οποια ειναι M3 E30 specific μιας και τα φοραει μονο η Μ3 Ε30 τα συγκεκριμενα για να δουλεψει σωστα η αναρτηση.

Τα αμορτισερ ειναι γνησια Μ3 Ε30,τα μπροστινα ελατηρια ειναι γνησια ολοκαινουργια Μ3 Ε30 αλλα αυτο που λειπει ειναι τα πισω ΟΕΜ ελατηρια για τα οποια η BMW ζηταει σχεδον 350 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι αγοραπωλησιες ανταλλακτικων προχωρησανε αυτον τον μηνα και ενα κοκκινο Μ3 Ε30 απο την Κερκυρα χαιρεται καποια πραγματακια που του πουλησα.

Αν καποιος ακουσει κατι για τετοια ελατηρια ας το εχει υποψη του,πρεπει να εχουνε κατι πινελιες χρωματος πανω τους κοκκινες-ασπρες.

Δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω αυτο το ποσο για 2 πισω ελατηρια,δεν τρελαθηκα ακομα.

Επιπλεον αγορασα και εργοστασιακο ενισχυτη εποχης BLAUPUNKT BMW που τοποθετειται πισω αριστερα εσωτερικα στον θολο στο πορτ-μπαγκαζ απο την μερια του οδηγου μεσα απο την πλαινη μοκετα.Αυτο που λειπει πλεον ειναι τα εργοστασιακα ηχεια πισω στην εταζερα απο τα οποια θα παρω μονο τα καπακια τους με την επιγραφη BMW SOUND SYSTEM και εσωτερικα θα βαλω καποια λεπτα συγχρονα και αποδοτικα οπως και στα μπροστινα ηχεια και στα tweeter.

Φωτο προσεχως απο τις 2 αγορες οι οποιες για ακομη μια φορα ητανε αρκετα φθηνες και συμφερουσες λογω ebay για να συμβαδιζουμε και με το πνευμα της εποχης.
__________________
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.