Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-14, 01:58
BATMAN Ο χρήστης BATMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-11-2013
Μηνύματα: 2
BATMAN is on a distinguished road
Βελτίωση σε Bmw Ε46 1.9

Γεια σας παιδιά ειμαι καινούργιος στην ομάδα!!!
Εχω ενα bmw 318i e46 το 4πορτο και με το μοτέρ το 1.9
Τι βελτίωση μου προτείνεται να κανω όχι αλλαγή μοτέρ όμως ώστε να δω λίγη περισσότερη δύναμη στα χαμηλά;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-14, 12:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Καλώς ήρθες..
Λύση στον προβληματισμό σου δεν νομίζω να υπάρχει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-14, 00:34
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Καλώς ήρθες φίλε. Έχουμε το ίδιο μοτέρ. Η μόνη είναι τούρμπισμα σε 0.5 ατμόσφαιρα με περίπου 180 άλογα. Το θέμα, όμως, είναι σε τι κατάσταση είναι ο κινητήρας σου. Μην πετάξεις λεφτά σε άλλες χαζές βελτιώσεις. Δε θα καταφέρεις τίποτα. Άντε να κερδίσεις 3-5 άλογα που ποτέ δεν θα καταλάβεις στο δρόμο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-14, 22:51
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Γεια σου. Επειδή έχω ψάξει το θέμα και είμαι γνώστης του θέματος και έχω κάνει τις αναβαθμίσεις χωρίς ψηλό κόστος σου προτείνω τα εξής: Θα κερδίσεις τουλάχιστον 15 άλογα.

1. Air filter K&N 33-2231 (πλένεται κάθε μεγάλο service και δεν αλλάζεται ποτέ, πρέπει να αγοράσεις και τα συντηρητηκά).
2. Bosch Spark plugs platinum +4 part number: 4417 (κάθε 100,000km αλλαγή, και όχι κάθε 20,000 που είναι τα υφιστάμενα) (Bosch FGR7DQP)
3. Λάδι συνθετικό LL01 5W40

Κάνετα και δεν θα το μετανιώσεις. Εγώ έχω το αυτόματο και έχει γίνει "πύραυλος" συγκριτικά πάντα με το πως ήταν αλλά αυξήθηκε και η κατανάλωση. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον έλεγχο MOT. Η αστυνομία δεν θα βρει αλλαγές εάν σε σταματήσουν και όλα επιτρέπονται. Δεν είναι μετατροπή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-14, 23:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Κέρδος από φίλτρο, μηδέν. (ως συντηρητικά εννοείς....τα καθαριστικά και το λάδι συγκράτησης σκόνης φαντάζομαι)
Κέρδος από μπουζί, μηδέν.
Κέρδος από λάδι.....ΜΗΔΕΝ.

Εκτός αν εννοείς ότι σε σχέση με ένα αυτοκίνητο με βουλωμένο από τη βρώμα φίλτρο αέρος (100.000χλμ χωρίς αλλαγή), και κατεστραμμένα μπουζί και τα ίδια λάδια για 30-40.000χλμ, που έχει χάσει 15 άλογα, τα έχεις ξαναπάρει....οκ....

Απορώ ειλικρινά, εν έτει 2014, αν γράφει ο κόσμος στο ίντερνετ σε forum, πράγματα που έλεγαν στα καφενεία πριν 30 χρόνια....

Φίλε με το Μ43....αν ψάξεις στο φόρουμ, θα δείς ότι το μοτέρ σου είναι ήδη στο φόρτε του στα χαμηλά και μεσαία. Παραπάνω δύναμη δεν πρόκειται να πάρεις με τίποτα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-14, 23:09
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
αν δεν ανοιξεις μοτερ, να φτιαξεις συμπιεση , να αλλαξεις εκκεντροφορο και τουλαχιστον πολλαπλη εξαγωγης και επαναπρογραμματισμο...ατμοσφαιρικα , δεν θα δεις καμια βελτιωση..
το κοστος βεβαια ειναι δυσαναλογο για τα 10-15 αλογα που μπορεις να κερδισεις ετσι...
αλλιως με παρομοιο κοστος τουρμπιζεις και πας με μαμα μοτερ στα 170-180 αλογα.
τα παραπανω σχολια για φλτρο, λαδια , ξυδια και 15 αλογα...ασχολιαστα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-14, 23:50
Το avatar του χρήστη leonidaskal
leonidaskal Ο χρήστης leonidaskal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2012
Μηνύματα: 393
leonidaskal is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BATMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδιά ειμαι καινούργιος στην ομάδα!!!
Εχω ενα bmw 318i e46 το 4πορτο και με το μοτέρ το 1.9
Τι βελτίωση μου προτείνεται να κανω όχι αλλαγή μοτέρ όμως ώστε να δω λίγη περισσότερη δύναμη στα χαμηλά;
Ευχαριστώ
ωραια τα ιδια τα δικα μου τραβας και συ δισμοιρε με το μ43
μην ψαχνεις και πολυ τα παιδια εδω εχουν δικιο και ξερουν τι λενε.
Ακου και δεν θα χασεις!!!!εκτος απο τα λαδια και φιλτρα παραπανω που σαν συμβουλη μοιαζουν με το ιστορικο '' ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ¨
ΑΡΧ....ΔΙΑ μπορει να παρεις αντε και κανα μουλαρι γιατι για αλογα .........
σαν συμπασχων εγω παω σε μ44 και τελος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-14, 23:52
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου. Επειδή έχω ψάξει το θέμα και είμαι γνώστης του θέματος και έχω κάνει τις αναβαθμίσεις χωρίς ψηλό κόστος σου προτείνω τα εξής: Θα κερδίσεις τουλάχιστον 15 άλογα.

1. Air filter K&N 33-2231 (πλένεται κάθε μεγάλο service και δεν αλλάζεται ποτέ, πρέπει να αγοράσεις και τα συντηρητηκά).
2. Bosch Spark plugs platinum +4 part number: 4417 (κάθε 100,000km αλλαγή, και όχι κάθε 20,000 που είναι τα υφιστάμενα) (Bosch FGR7DQP)
3. Λάδι συνθετικό LL01 5W40

Κάνετα και δεν θα το μετανιώσεις. Εγώ έχω το αυτόματο και έχει γίνει "πύραυλος" συγκριτικά πάντα με το πως ήταν αλλά αυξήθηκε και η κατανάλωση. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον έλεγχο MOT. Η αστυνομία δεν θα βρει αλλαγές εάν σε σταματήσουν και όλα επιτρέπονται. Δεν είναι μετατροπή.
Εσυ ειτε κανεις πλακα,ειτε πεταχτηκες με μηχανη του χρονου απο το 1980,οπου οι γνωσεις του Ελληνα για την αυτοκινηση ηταν στο ναδιρ.........Και οι δικιες σου φυσικα.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-14, 23:55
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BATMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδιά ειμαι καινούργιος στην ομάδα!!!
Εχω ενα bmw 318i e46 το 4πορτο και με το μοτέρ το 1.9
Τι βελτίωση μου προτείνεται να κανω όχι αλλαγή μοτέρ όμως ώστε να δω λίγη περισσότερη δύναμη στα χαμηλά;
Ευχαριστώ
Κι οσον αφορα το ερωτημα σου,μην κανεις τιποτα...Ασε τη δυναμη να υπαρχει στην...τσεπη σου!!!Για να δεις διαφορες σ'αυτο το μοτερ,ειτε πρεπει να ριξεις δυσαναλογο,για την αποδοση,χρημα,ειτε ν'αλλαξεις μοτερ.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-14, 23:57
violantos Ο χρήστης violantos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Μηνύματα: 48
violantos is on a distinguished road
Θα δώσω και τον αντίλογο όχι πως θα πείσω συγκεκριμένα άτομα που πολύ το αμφιβάλλω, αλλά ένεκα "επίθεσης" θα σχολιάσω περεταίρω.

Κ & Ν φίλτρο αέρα : Περισσότερο οξυγόνο συνεπάγεται περισσότερα καύσιμα άρα περισσότερη υποδύναμη
Bosch Platinum +4: Τα κανονικά spark plugs λόγο σχεδιασμού ανάβουν 7 στις 8 φορές. Αυτό το spark plug λόγο καινοτόμου σχεδιασμού και χρήση πλατίνας, ανάβει 8 στις 8 φορές.

Με απλά μαθηματικά για το spark plug
118 bhp 7/8
x---------8/8

x=135 bhp



Αλλιώς εάν δεν χρησιμοποιήσεις όλη την υποδύναμη έχεις καλύτερη κατανάλωση στα καύσιμα αφού τα κανονικά spark plugs δεν ανοίγουν 1/8 φορές άρα πάει χαμένη η βεζίνη.

Air filter 5 bhp

Σύνολο 140 bhp

Για το λάδι δεν θα κάνω σχόλια απλά βοηθά την μηχανή. Δεν είπα πουθενά ότι θα αλλάζουμε λάδι κάθε 30,000 χλμ. Εννοείτε ότι κάθε 10,000 θα γίνεται η αλλαγή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violantos : 20-02-14 στις 00:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.