Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Τεχνικά Άρθρα

Τεχνικά Άρθρα Άρθρα δημοσιευμένα σε περιοδικά ή σε ιστοσελίδες. Αναφέρετε πάντα την πηγή.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-11, 23:43
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
ποιά βενζίνη κ σε τι αυτοκίνητο!!!

Είναι γνωστό τι είναι τα οκτάνια μιας βενζίνης!Απλά ελάχιστοι γνωρίζουν περί αριθμών ron-mon σε μία βενζίνη
είται 95 είτε 100 οκτανίων!Επίσης ελάχιστοι γνωρίζουν ότι το ίδιο π.χ α καύσιμο μπορεί να αποδίδει σε ένα
αυτοκίνητο καλύτερα απο ένα άλλο β καύσιμο αλλα το ίδιο α καύσιμο σε διαφορετικό αυτοκίνητο να είναι χειρότερο
σε απόδοση απο το β!!!Εχουν λοιπόν τα καυσιμα διαφορετική απόδοση σε ατμοσφαιρικές και σε τουρμπο καταστασεις....
επισυνάπτω προς το παρών ενα αρχείο απο το power ώπου φαίνονται δοκιμές βενζινών 100 οκτανίων της bp,shell,eko,cuclon k ελινό οπου και συμμετέχει και μία bmw 130.....
θα διαπιστώσετε αυτά που λέω....
έπεται και συνέχεια.......με λεπτομέρειες.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 13-02-11 στις 16:19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-11, 00:47
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
μου έκανε εντύπωση που ένας φίλος μου (45άρης στην ηλικία) και μεγάλος ξερόλας, την ώρα που του έλεγα περι βενζινών αυτός μου απήντησε χαρακτηριστικά...ΟΛΕΣ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ.(ενοούσε οτι είτε είναι bp είτε shell είτε avin κλπ κλπ...) ΕΝΑ διηλιστήριο έχουμε στην ελλάδα και απ αυτό προμηθευονται όλα τα βενζινάδικα... άρα είναι όλες ίδιες...απο κεί κ πέρα το άν τις νοθέυει ο κάθε επαγγελματίας είναι δικό του θέμα...είναι αλήθεια οτι όλες οι βενζίνες είναι ίδιες? Makos πές μου σε παρακαλώ... θέλω να τον αποστομώσω.....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-11, 02:03
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Να του απαντήσεις Θάνο, ότι έχουμε 2 διυλιστήρια έξω από την Αθήνα (τη MOTOR OIL των Αγ. Θεοδώρων και την παλιά PETROLA της Ελευσίνας -πλέον ΕΛΠΕ) και ένα στη Θεσσαλονίκη (ΕΚΟ Θεσσαλονίκης -δηλ. ΕΛΠΕ). Άρα έχουμε τουλάχιστον 3.
Πέρα από αυτό πριν πωληθούν τα εμπορικά σήματα των SHELL & BP στις MOTOR OIL & ΕΛΠΕ αντίστοιχα, οι βενζίνες 100Ron αυτών των 2 εταιρειών διαφημίζονταν ως εισαγώμενες από τα διυλιστήρια τους σε Βέλγιο και Γαλλία αντίστοιχα. Τώρα που "Ελληνοποιήθηκαν" δεν ξέρω αν συνεχίζει το καθεστώς αυτό.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-11, 02:08
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που "Ελληνοποιήθηκαν" δεν ξέρω αν συνεχίζει το καθεστώς αυτό.
C U out there
Δε συνεχιζει Νικο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-11, 02:45
merbeind Ο χρήστης merbeind δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Μηνύματα: 131
merbeind is on a distinguished road
Aρα οπως τα λεει η καλυτερη λυση ειναι bp για τους ατμοσφαιρικους.Εχω μια αλλη απορια.Στο αμαξι μου βαζω κυριως την απλη 95αρα με τοσο που εφτασε η 100αρα.Ειναι κακο για το μοτερ στο θεμα επιδοσεων-αξιοπιστια-συντηρηση?
(100αρα βαζω 1 στα 4 γεμισματα πλεον)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-11, 11:22
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merbeind Εμφάνιση μηνυμάτων
Aρα οπως τα λεει η καλυτερη λυση ειναι bp για τους ατμοσφαιρικους.Εχω μια αλλη απορια.Στο αμαξι μου βαζω κυριως την απλη 95αρα με τοσο που εφτασε η 100αρα.Ειναι κακο για το μοτερ στο θεμα επιδοσεων-αξιοπιστια-συντηρηση?
(100αρα βαζω 1 στα 4 γεμισματα πλεον)
νομίζω πως έτσι είναι και το σωστό...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-11, 12:47
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
Παράθεση:
σε σοβαρες χωρες(και δεν εννοω τη δικια μας) η ποιοτητα της βενζινης ειναι εξασφαλισμενη.
τα οκτανια ειναι η ποιοτητα της βενζινης.καλυτεη ποιοτητα βενζινης δε σημαινει οτι το αυτοκινητο ξαφνικα παιρνει 20 αλογα,αλλ οτι γινονται σωστες καυσεις.σωστη καυση παραγει το "ιδανικα"καυσαερια,χωρις μεσα σε αυτα να περιεχονται και βενζινες που δεν εχουν καει(οι λεγομενες ακαυστες)
εφοσον καιγεται ολη η ποσοτητα της βενζινης παραλληλα επιτυγχανεται και οικονομια βενζινης αου απο πχ0.0012γραμμαρια βενζινης που καιει η 95ρα,η 98 ρα σαν ποιο ποιοτικη χρειαζεται τα 0.009.
αν μιλησουμε για τα αγωνιστικα προσθετα οπως η v power racing αυτα ειναι προσθετα που μπαινουν σε 100ρα βενζινη με σκοπο παλι την καλυτερη καυση.
το κακο ομως ποιο ειναι??οτι στην ελλαδα και το λεω υπεθυνα σπανια θα βρεις ανοθευτες βενζινες.
ειδικα σε 100....ευθυνη εχουν οι βενζινοπωλες,που προσπαθουν να βγαλουν απο οπου μπορουν.
αν καποιος απο εσας εχει οδηγησει το αυτοκινητο του με ανοθευτη px v power racing θα καταλαβει οχι μονο διαφορα,αλλα θα ενθουσιαστει.
μια φορα εχω πεσει σε τετοια περιπτωση και πιστεψτε με....εχει διαφορα.
απο τοτε βεβαια ουτε και απο το ιδιο πρατηριο εχω πετυχει την ιδια ποιοτητα.
τι βενζινη πρεπει να βαζουμε???
ελα ντε????
φίλε Γιώργο ... η ενότητα "Σημαντικά αρχεία" αφορά ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία ...

το ποστς σου όπως και όλα τα παραπάνω ΔΕΝ περιέχουν κανένα επίσημο αρχείο- στοιχείο ... αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι και τεχνικά σωστά ...

συνεπως μεταφέρω όλο το θρεντ στα Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Φιλικά ,

Ευάγγελος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 27-01-11 στις 13:11
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-11, 14:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εγώ θα σχολιάσω, μόνο όταν παραθέσει ο φίλος, τις συνθήκες δοκιμών..
Μέχρι τότε, επειδή είμαι υποψιασμένος, όχι με τον makos, αλλά με το έντυπο,
απορρίπτω κάθε τέτοιου είδους "έρευνα" σαν αναξιόπιστη.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-11, 16:21
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Αγαπητοί συμφορουμίτες το θέμα είναι λίγο πολυδιάστατο!Δε σημαίνει ότι επειδή η bp στη συγκεκριμένη δοκιμή πήγε καλά στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα...θα βάζουμε bp σε όλα τα ατμοσφαιρικά!Υπάρχουν κ άλλες δοκιμές καυσίμων(95+100 οκτάνια σε διάφορα αυτοκίνητα) τις οποίες δεν μπορώ να δημοσιεύσω προς το παρών επειδή δεν μπορώ να επισυνάψω για άγνωστο λόγο!Θα τα στείλω στο mail κάποιου γ να δοκιμάσει αυτός!
Πάντως για να δει κάποιος αποτελέσματα σε δυναμόμετρο κ δρόμο με αλλαγή καυσίμου π.χ απο 95 σε 100 οκτάνια ή απο αλλαγή μάρκας πρέπει να αδειάσει το τεπόζιτο με τη μία βενζίνη να γεμίσει με άλλου τύπου κ μετά απο καμια 300ρια δυανυθέντα χιλιόμετρα να κάνει μετρήσεις!
Με γεμίσματα 1 των 100 οκτανίων κ 4 95 οκτανίων δεν υπάρχει βελτίωση!Κακό δεν προκαλείται αλλα ούτε κ καλό αν αναλογιστούμε το κόστος!Φυσικά εξαρτάται κ απο τις απαιτήσεις του μοτερ σε οκτάνια(π.χ βελτίωση κ τι είδους)!Η αξιοπιστία με χρήση 100σταρας ειναι κατι το οποιο δεν μπορει να μετρηθει!!Σίγουρα επιτυγχανεται καλυτερη καυση αλλα εξαρταται γ το μοτερ κ τι αναγκες εχει.Π.χ χρηση 100ρας σε 80 άλογα αυτοκίνητο 20ετίας είναι σαν να φορά κάποιος λάστιχα με δείκτη ταχύτητας w ενώ το αυτοκίνητο έχει τελική 170!!Τα αδικεί εν ολίγοις αλλά πρωτίστως τη τσέπη του!
Μείνετε συντονισμένοι.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-11, 16:31
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Επίσης η κατανάλωση καυσίμου σε ενα αυτοκινητο είναι πολύ δύσκολο να πραγματοποιηθεί με επαναληψιμότητα σε πραγματικές συνθήκες δρόμου!Οι κατασκευαστες τα δοκιμάζουν τα αυτοκινητα σε πίστα,χωρις κινηση τα αυτοκινητα με πολύ φυλαγμένη επιτάχυνση... Να μην αναφέρουμε επίσης ότι ενώ φουλάρουμε σε λίτρα η μάζα καυσίμου δεν είναι πάντα η ίδια αφού κάθε καυσιμο εχει διαφορετική πυκνοτητα!άρα ποιος μας λεει οτι η καταναλωση δεν εξαρταται κ απο τη μαζα??Γιαυτο δε βγαινει ευκολα συμπερασμα!ούτε συμπερασματα οτι νιωθω(με το αυτι,ή ίσως με υποψίες!!!) πως με το που εβαλα 100ρα το αμαξι πεταει....η ψυχολογία σε κάνει στη πλειοψηφία να το νιώθεις!Σίγουρα υπάρχει βελτίωση αλλα όταν μιλάμε γ διαφορές max 0,5 sec δεν νομίζω να το καταλαβαίνεις χωρίς μετρητικό εξοπλισμό κ μάλιστα σε δυνατά αυτοκίνητα που έτσι κ αλλιώς πάνε καλά.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.