Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 28-02-18, 08:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ακου φίλε..
Είμαστε σε καλό δρόμο..
έχεις αλλάξει 2 αισθητήρες εξαγωγής (εξάρτημα το οποίο δεν γνωρίζω ποιό είναι, υποθέτω εννοείς αισθητήρα θέσης βαλβίδων εξαγωγής στο βάνος)
επειδή είχες απροσδιόριστο κωδικό βλάβης στο συγκεκριμένο σημείο...
Και μάλιστα όχι μόνιμη βλάβη, αλλά σποραδική, μιας και το διαγνωστικό την έκανε ρεσέτ..
Που τελικά δεν είναι καν βλάβη αισθητήρα, αλλά φτωχά μείγματα και απώλειες υποπίεσης.
Έχεις πληρώσει δύο κατοστάρικα σε αισθητήρες, επειδή δεν είχες κλείσει καλά το δείκτη λαδιού και σου τραβούσε αέρα απο εκεί, ή επειδή δεν είχε καθαρίσει ποτέ κανένας το o-ring απο το δείκτη...
Στο λέω για να ξέρεις τι έχεις πληρώσει...
Πρώην μηχανικός δηλώνεις.. Ακόμα αντιπαραβολή τα καυσαέρια σου δεν τα έχεις κάνει, και αν κατάλαβα καλά δεν τα έχεις μετρήσει...
Θα καταλήξεις με βουλωμένο καταλύτη όπως το κόβω και θα γελάμε όλοι...
ταχύτητες κυλίνδρων..
Και καυσαέρια στην εξάτμιση για να συνεχίσουμε.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 28-02-18, 08:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου συγνώμη αλλά αφού δεν σου είπε κανένας τίποτα θα σου πω εγώ τότε για να σου εχει πει κάποιος κάτι για να εχεις να το λες... Σε ενημερώνω λοιπόν πως εχεις μαύρα μεσάνυχτα απο μηχανολογία και θα σε παρακαλέσω πολύ να μην ξαναδώσεις συμβουλή σε κανένα περί μηχανολογίας γιατι του τρως χρόνο απο την ζωή του μόνο που κάθεται να σκεφτεί την κάθε βλακεία που του λες...
Δεν θα σου ξανα απαντήσω σε τιποτα άλλο οτι και αν πεις, και σε συμβουλεύω να ενημερωθείς για αυτα που δηλώνεις εδώ. Ειναι δημόσια τα βλέπουν ολοι...
Να μείνουν τα πόστ όπως είναι. Παρακαλώ τους admin και τους Mod να μην αλλάξουν ή σβήσουν κάτι..
Μια εξαίρεση για εμένα.. Μια και μόνη φορα...

SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 1
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 2
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 3
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 4
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 5
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 6
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 7
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 8
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 9
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 10
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 11
SMOOTH RUNNING VALUE ENGINE 12
Range: __________________________________________________ ____ not available
These numerical values indicate the combustion quality of individual cylinders. Values are
obtained by evaluating the rate of crankshaft acceleration measured by the crankshaft position
(CKP) sensor. An individual cylinder with poor combustion displays a higher value than cylinders
with more normal combustion. Engine speed is measured at the incremental wheel on the
crankshaft by a Hall effect sensor.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 28-02-18, 10:17
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω την εντύπωση πως ολοι εδώ μέσα διαβάζεται την τελευταία παράγραφο πάνω σε ενα θέμα και ταυτόχρονα απαντάτε για μαστόρους τεχνικούς κ τύπου... πσσς ξέρεις ποιος ειναι αυτος που μιλάς π.χ. Ο Θεός κτλ. Αυτες τις παιδικές μαλακιες εγω τα έργα αυτα τα εχω ξαναδεί προπολού. Εγω προσωπικά ζήτησα κάποια ιδέα κάποια γνώμη εδώ να λύσω το πρόβλημα μου προσωπικά μόνος με τις λίγες γνώσεις που εχω σαν μηχανολόγος και σαν παλιός πείραματιστης μηχανολογίας που ήμουν. Εσείς εδώ μέσα υποστηρίζεται ακόμη την γνώμη ένας ανθρώπου που μου λέει οτι πετάει ο γάιδαρος και εγω θα πρέπει τώρα να συμφωνήσω οτι πετάει ο γάιδαρος με κάποιον άνθρωπο που θεωρεί οτι πετάει ο γάιδαρος.
Κουλαρετε λίγο παιδιά δεν ειναι ετσι τα πράγματα. Τα πράγματα ειναι σαφέστατα και πολύ Απλα. Αν ξέρεις και εχεις γνώσεις και θέλεις να μοιραστείς, τις μοιράζεσαι. Αν δεν ξέρεις ομως και μιλάς τότε τι είσαι ;
Λίγο πολύ έχετε μπερδέψει την φιλιά με την μηχανολογία. Νόμιζα οτι βρίσκομαι σε ενα forum που εχει να κάνει με θέματα της BMW και οχι σε ενα forum τα φιλαράκια.
Πείτε μου τώρα ετσι απο περιέργεια με ποιον θεό μιλούσα και δεν το ήξερα.
Εγω σίγουρα δεν ξέρω ποιον μιλούσα αλλά σίγουρα δεν ξέρετε και εσείς με ποιον μιλάτε πάνω στο θέμα μηχανολογίας. Αυτα τα ολιγα απο εμένα προς εσάς.
Νίκο, γράφτηκες πριν μια εβδομάδα στο φόρουμ.
Ζητάς πληροφορίες, για να λύσεις μόνος σου ένα πρόβλημα.
Παίρνεις πληροφορίες και σαν μηχανικός δεν ξέρεις τα αυτονόητα.
Ήθελα από χθες να γράψω για τις στροφές....το άφησα για να δώ που θα πάει...
Εγώ που δεν είμαι μηχανικός...
Ειρωνεύεσαι τον rapid που αν κάτσεις να ψάξεις τα χιλιάδες ποστ του και τι έχει προσφέρει με τις δικές του μηχανολογικές γνώσεις θα μετανιώσεις για αυτά που έγραψες.

Κάθησε και σκέψου και ίσως βρείς τη λύση με τις πληροφορίες που ΉΔΗ πήρες...

Ο rapid ξέροντας τι γράφει, δεν δίνει τη λύση στον άσχετο σε εμένα δηλαδή. Αλλά δίνει πληροφορίες που θα κάνουν τον μηχανολόγο να σκεφτεί και να βρεί...
Εγώ ο ΟΧΙ-μηχανολόγος σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Γιατί τόσα χρόνια στο forum έχουμε ξαναδεί και εμείς τα ανάποδα έργα από αυτά που γράφεις...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 28-02-18, 14:25
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Λοιπόν. Θα απαντήσω σε ολους μαζί με με ενα θέμα εδώ. Στο θέμα για τον αισθητήρα που δεν ξέρει ο παραπάνω θα του το γράψω ακριβως. Αισθητήρας θέσης εκκεντροφόρου εξαγωγής... στο θέμα γνώσεων θα σας ρωτήσω ξανα ολους μαζί.
Άλλες στροφές φέρνει ο κύλινδρος στον πρώτο και άλλες στροφές φαιρνει στο πέμπτο ; Άλλες στροφές φέρνει ο στρόφαλος στον πρώτο και άλλες στον πέμπτο ; Η ερώτηση ειναι σαφέστατη. Ευθέως Ναι άλλες ; Η οχι ;
Δεν μιλάμε για ανάφλεξη κτλ. Μιλάμε καθαρά για στροφές στα μέταλλα.
Σας είπα διαβάστε τι γράφω ποιο πριν στα προηγούμενα σχόλια.
Σας είπα εγω ποτε οτι εχω τρέμουλο στο ρελαντί ; Σας είπα εγω ποτε οτι εχω αρρυθμία στο μοτερ ;
Σας είπα οτι αραιά και που βγάζει τον P0171 και P0174. όταν έλεγα αραιά και που εννοώ μια φορά το μήνα και αν. Όταν βγάλε τον αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρο εξαγωγής (αντικαταστάθηκε πριν δυο χρονικά) και αποκλείστηκε ο κωδικός. Αυτος ο αισθητήρας βέβαια ξανα έβγαλε αυτην την βλάβη παλι πριν δυο βδομάδες. (Επίσης αντικαταστάθηκε τώρα)
Φίλε μου με κόβεις για τόσο βλάκα να πληρώσω 2 αισθητήρες 200 ευρώ ;
Τον αισθητήρα MAF παράδειγμα που αγόρασα καινούργιο τον πήρα 17 ευρώ με εφόρου ζωής εγγύηση. Οι αισθητήρες θέσης... οκ έχουν 2 χρόνια εγγύηση.
Το οτι ειμαι καινούργιος εδώ δεν σημαίνει οτι δεν εχω γνώσεις. Το οτι ειμαι καινούργιος εδώ δεν σημαίνει οτι δεν παρακολουθούσα το forum χωρις να εχω εγγραφή. (Για κάποιο λογο περίεργο δεν δέχονταν την εγγραφη μου) το οτι πήρα το αυτοκίνητο καινούργιο 10/2002 απο γερμανια δεν σημαίνει οτι ειμαι καινούργιος στην bmw.
Το οτι πήγα στην αντιπροσωπια τη ελληνική να αλλάξω λάδια μια φορά πριν πολλά χρόνια και στις 7 χιλιαδες χιλιόμετρα άναψε λαμπάκι κόκκινο δεν σημαίνει οτι ήθελε επισκευή (που αυτο πρότειναν) το οτι όλα τα φανάρια μου ειναι Bosch και κάποια στιγμη έχασα ενα φλας απο μπροστά πάνω σε μεγάλο ταξίδι και αγόρασα ενα γνήσιο απο αντιπροσωπία δεν σημαίνει οτι ηταν και γνήσιο, (όταν το κατάλαβα μετά απο ενα μήνα δεν το αναγνώριζαν και μου έλεγαν πως τους λέω ψέμματα και πως το αντικατέστησα εγω με κάποιο άλλο.
Δεν σημαίνει οτι ειναι βλάκας κάποιος οτι πάνε να τον κοροϊδέψουν. Σημαίνει οτι αυτος ο άνθρωπος εχει πολλά στο κεφάλι του και δεν πολυασχολειται με αυτα τα θέματα.
Λοιπόν για να μην στα πολυλογώ. Φαντάζομαι εσείς αλλάζετε τα λάδια κάθε 10.000 χιλιαδες χιλιόμετρα σε long life κινητήρα. Εγω προσωπικά κράτησα την γραμμή απο την γερμανική αντιπροσωπια. Aral 0-40w κάθε 25 χιλιαδες χιλιόμετρα και εχω ήδη 300.000. Ισως απίθανο για εσάς και τα ελληνικά δεδομένα.
Αααα και να μην ξεχάσω. Η ελληνική αντιπροσωπία λέει οτι το Vanos δεν λύνει και οτι ειναι Φιξ άρα κατάεπεκταση δεν επισκευάζεται ενώ στην Γερμανία το επισκευάζουν.
Προσπαθώ να σας πω οτι έχετε μάθει το τυποποιημένο.
Το πρόβλημα που εχω εγω φίλοι μου με το καύσιμο δεν ήρθε απο την μια μερα στην άλλη. Ήρθε σιγά σιγά όλο και αυξανόταν χωρις να το καταλάβω. Ως που μια μερα κάθησα και σκέφτηκα οτι πολύ συχνά παω βενζινάδικο τον τελευταίο καιρό και άρχισα να κάνω μετρήσεις όταν ολοι οι υπόλοιποι λέγανε μια χαρά ειναι το αυτοκίνητο και δεν εχει τιποτα. Αυτο το πρόβλημα προσπάθησα να λύσω οπως εχω και ακόμη ενα και θα το λύσω αφού τελειώσω με το θέμα καυσίμου. Το δεύτερο πρόβλημα ετσι για τα πρακτικά όταν έβαλα την ρεζέρβα κάποια στιγμη μπροστά όταν ήμουν σε πορεία επιτάχυνε μόνο του η κρατούσε ανεβασμένες στροφές, σε βαθμό που έφτανε τις 5.000 χιλιαδες στροφές με κυνισμό να πατάς φρένο για να μην κοπανήσεις πίσω απο κάποιον. Τα διαγνωστικά δεν βγάζουν καμία απολύτως βλάβη. Οι εξειδικευμένοι λένε αδυνάτων να συμβαίνει αυτο. (Το διευκρινίζω πως αυτο συμβαίνει μόνο όταν βάζω ρεζέρβα μπροστά δεξιά).
Όσο για τον αέρα που λέτε οτι τραβάει : το τεστ καπνού δεν φάνηκε να βγάζει απο πουθενά διαρροή καπνού.
Ο P0171 και P0174 πιθανών προερχόταν απο την τάπα πίσω στην πολλαπλή που ποτε έφραζε και πότε δεν έφραζε και ισως έβγαζε απο εκει τους κωδικούς πράγμα που (διορθώθηκε) αλλά το πρόβλημα της κατανάλωσης συνεχίσει... και ευχαριστώ όποιον μου έδωσε την ιδέα για την τάπα ουι υπάρχει εκει λογο που δεν την είχα δει.
Αν νομίζετε οτι έχετε κάποια ιδέα ή άποψη για τα θέματα ευχαρίστως να την ακούσω, δεν μου αρέσουν ομως άσκοπες ιδέες επιστημονικής φαντασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 28-02-18, 16:07
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έχω κάνει αυτά όλα. Καθάρισα βαλβίδα ρελαντί, o-rings στα Μπεκ, καθαρά μπεκ και σωστό ψεκασμό.
Εγω παιδιά για να σας δόσω να κατάλαβετε ψάχνω κάποια βλάβη έξω απο τα συνηθισμένα, δεν μπορώ να την εντοπίσω. Όλα τα παραπάνω που αναφέρετε και πολλά παραπάνω ακόμη τα εχω κάνει. Μόνο vanos δεν επισκεύασα ακόμη. Δεν με νομίζουν οι επιδώσεις ομως. Εχω 100€ βενζίνη με 700χιλ κατανάλωση με αυτόματο πιλότο στα 95 με 100. Σε πορεία. Μέσα στην πόλη με 25€ κάνω 70-80χιλ το πολύ και με πολύ προσοχή. Αν το πλακώσω ειναι ανεξέλεγκτο στο καύσιμο.
Το γνήσιο διαγνωστικό βγάζει μια παρατήρηση - βλάβη και λέει : απροσδιόριστη βλάβη στον αισθητήρα θέσης εκεντροφόρου εξαγωγής
Αυτες ειναι οι καταναλώσεις που εχεις ;
O M54 ειναι 2.2 ; 2.5 ; 3.0;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs : 28-02-18 στις 16:10
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 28-02-18, 17:46
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Χαιρομαι που βοηθησα και βρηκες την ταπα που ειχε θεμα.. εγω τα ειχα αλλαξει ολα με καινουργια (οτι σωληνακι υπηρχε, αισθητηρες κτλ κτλ)
Το μαφ που πηρες ειναι γνησιο BMW? Το εχεις καμια φωτο?
Πολλες φορες παντως για μειωμενη αποδοση εφταιγαν οι αισθητηρες εκκεντροφορων και το διαγνωστικο δεν εδειχνε κατι ουτε check engine αναβε (σε οχι γνησιο διαγνωστικο).
Ειχα 330 και νομιζα οτι οδηγουσα 320.. μετα την αλλαγη ολα καλα..
Επισης οτι αισθητηρα αλλαξα (περα απο τους λ που ειχα παρει Bosch), ειχα παρει γνησιο απο BMW..
Για τις αλλαγες λαδιων και τα χλμ, δεν θα πω κατι.. ο καθενας συντηρει το αυτοκινητο του οπως εκεινος νομιζει..
Εγω σε κανενα αμαξι της οικογενειας δεν τα κραταω πανω απο 7.000χλμ ή ενα χρονο..
Ακομα και τα 15.000χλμ για λαδια μου φαινονται τρελο νουμερο και ας λεει η αντιπροσωπεια οτι θελει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 28-02-18, 19:11
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρομαι που βοηθησα και βρηκες την ταπα που ειχε θεμα.. εγω τα ειχα αλλαξει ολα με καινουργια (οτι σωληνακι υπηρχε, αισθητηρες κτλ κτλ)
Το μαφ που πηρες ειναι γνησιο BMW? Το εχεις καμια φωτο?
Πολλες φορες παντως για μειωμενη αποδοση εφταιγαν οι αισθητηρες εκκεντροφορων και το διαγνωστικο δεν εδειχνε κατι ουτε check engine αναβε (σε οχι γνησιο διαγνωστικο).
Ειχα 330 και νομιζα οτι οδηγουσα 320.. μετα την αλλαγη ολα καλα..
Επισης οτι αισθητηρα αλλαξα (περα απο τους λ που ειχα παρει Bosch), ειχα παρει γνησιο απο BMW..
Για τις αλλαγες λαδιων και τα χλμ, δεν θα πω κατι.. ο καθενας συντηρει το αυτοκινητο του οπως εκεινος νομιζει..
Εγω σε κανενα αμαξι της οικογενειας δεν τα κραταω πανω απο 7.000χλμ ή ενα χρονο..
Ακομα και τα 15.000χλμ για λαδια μου φαινονται τρελο νουμερο και ας λεει η αντιπροσωπεια οτι θελει..
Οχι δεν το εχω φωτογραφία., δεν ειναι γνήσιο. Ειναι ομως ακριβως σας το γνήσιο αντιγραφή και στο παραμικρό με διαφορά οτι δεν εχει γράμματα η νούμερα. Ανα 25.000 τα αλλάζω. Οχι ανα 15. Ουτε τον 1 χρόνο πιστεύω στις αλλαγές λαδιού και αυτο κάποιους λαδάδες που το λένε για να κάνουν πωλήσεις τους το απέδειξα με την απλή θεωρία των 10 χιλιομέτρων την μερα. (Σε αυτο βέβαια δεν ισχύει για φθαρμένους κινητήρες που παιρναει καύσιμο απο τα ελατήρια πιστονιού όταν ειναι σε στάση κτλ κτλ. )
Σε μια εταιρία φορτηγών που εχω βάζω λαδια για 40.000 χιλιόμετρα. Οποίο φορτηγό
Δεν συμπληρώσει τα 35.000 δεν τα αλλάζουμε στο χρόνο σε καμία περίπτωση. Σκεφτείτε τώρα με την κρίση να αλλάζουμε λαδια κάθε χρόνο χωρις να έχουν συμπληρώσει τα χιλιόμετρα. Χαχαχα. Το κάθε φορτηγό παίρνει 32 λίτρα λάδι. Το ίδιο λάδι οι κατασκευαστές το δίνουν για 150.000 για όσα φορτηγά έχουν ενσωματωμένο διυλιστήρια μέσα στην μηχανή. Αλλάζοντας μόνο φίλτρα ανα 40.000. (Να γνωρίζεται πως τα περισσότερα ειναι μάρκετινγκ.)
330ci με Φούλ Φούλ εξοπλισμό m-pack original. Επιλογή μου ηταν να μην βάλω οθόνη και οροφή για τελωνειακούς λόγους τότε. Αλλά μπήκαν αλλά πράγματα που δεν φαινόταν οπως π.χ. Ζάντες κουρτινακι ηχοσύστημα πιλότος Μ καθρέφτες κτλ. 60.000€ καινούργιο + επιπλέον 6.000€ οι ζάντες.
Επίσης είχε πολλά επιπλέον πράγματα ήδη επάνω λογο που ηταν εκθεσιακό κομμάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 28-02-18, 21:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν. Θα απαντήσω σε ολους μαζί με με ενα θέμα εδώ. Στο θέμα για τον αισθητήρα που δεν ξέρει ο παραπάνω θα του το γράψω ακριβως. Αισθητήρας θέσης εκκεντροφόρου εξαγωγής... στο θέμα γνώσεων θα σας ρωτήσω ξανα ολους μαζί.
Άλλες στροφές φέρνει ο κύλινδρος στον πρώτο και άλλες στροφές φαιρνει στο πέμπτο ; Άλλες στροφές φέρνει ο στρόφαλος στον πρώτο και άλλες στον πέμπτο ; Η ερώτηση ειναι σαφέστατη. Ευθέως Ναι άλλες ; Η οχι ;
Δεν μιλάμε για ανάφλεξη κτλ. Μιλάμε καθαρά για στροφές στα μέταλλα.
Σας είπα διαβάστε τι γράφω ποιο πριν στα προηγούμενα σχόλια.
Σας είπα εγω ποτε οτι εχω τρέμουλο στο ρελαντί ; Σας είπα εγω ποτε οτι εχω αρρυθμία στο μοτερ ;
Σας είπα οτι αραιά και που βγάζει τον P0171 και P0174. όταν έλεγα αραιά και που εννοώ μια φορά το μήνα και αν. Όταν βγάλε τον αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρο εξαγωγής (αντικαταστάθηκε πριν δυο χρονικά) και αποκλείστηκε ο κωδικός. Αυτος ο αισθητήρας βέβαια ξανα έβγαλε αυτην την βλάβη παλι πριν δυο βδομάδες. (Επίσης αντικαταστάθηκε τώρα)
Φίλε μου με κόβεις για τόσο βλάκα να πληρώσω 2 αισθητήρες 200 ευρώ ;
Τον αισθητήρα MAF παράδειγμα που αγόρασα καινούργιο τον πήρα 17 ευρώ με εφόρου ζωής εγγύηση. Οι αισθητήρες θέσης... οκ έχουν 2 χρόνια εγγύηση.
Το οτι ειμαι καινούργιος εδώ δεν σημαίνει οτι δεν εχω γνώσεις. Το οτι ειμαι καινούργιος εδώ δεν σημαίνει οτι δεν παρακολουθούσα το forum χωρις να εχω εγγραφή. (Για κάποιο λογο περίεργο δεν δέχονταν την εγγραφη μου) το οτι πήρα το αυτοκίνητο καινούργιο 10/2002 απο γερμανια δεν σημαίνει οτι ειμαι καινούργιος στην bmw.
Το οτι πήγα στην αντιπροσωπια τη ελληνική να αλλάξω λάδια μια φορά πριν πολλά χρόνια και στις 7 χιλιαδες χιλιόμετρα άναψε λαμπάκι κόκκινο δεν σημαίνει οτι ήθελε επισκευή (που αυτο πρότειναν) το οτι όλα τα φανάρια μου ειναι Bosch και κάποια στιγμη έχασα ενα φλας απο μπροστά πάνω σε μεγάλο ταξίδι και αγόρασα ενα γνήσιο απο αντιπροσωπία δεν σημαίνει οτι ηταν και γνήσιο, (όταν το κατάλαβα μετά απο ενα μήνα δεν το αναγνώριζαν και μου έλεγαν πως τους λέω ψέμματα και πως το αντικατέστησα εγω με κάποιο άλλο.
Δεν σημαίνει οτι ειναι βλάκας κάποιος οτι πάνε να τον κοροϊδέψουν. Σημαίνει οτι αυτος ο άνθρωπος εχει πολλά στο κεφάλι του και δεν πολυασχολειται με αυτα τα θέματα.
Λοιπόν για να μην στα πολυλογώ. Φαντάζομαι εσείς αλλάζετε τα λάδια κάθε 10.000 χιλιαδες χιλιόμετρα σε long life κινητήρα. Εγω προσωπικά κράτησα την γραμμή απο την γερμανική αντιπροσωπια. Aral 0-40w κάθε 25 χιλιαδες χιλιόμετρα και εχω ήδη 300.000. Ισως απίθανο για εσάς και τα ελληνικά δεδομένα.
Αααα και να μην ξεχάσω. Η ελληνική αντιπροσωπία λέει οτι το Vanos δεν λύνει και οτι ειναι Φιξ άρα κατάεπεκταση δεν επισκευάζεται ενώ στην Γερμανία το επισκευάζουν.
Προσπαθώ να σας πω οτι έχετε μάθει το τυποποιημένο.
Το πρόβλημα που εχω εγω φίλοι μου με το καύσιμο δεν ήρθε απο την μια μερα στην άλλη. Ήρθε σιγά σιγά όλο και αυξανόταν χωρις να το καταλάβω. Ως που μια μερα κάθησα και σκέφτηκα οτι πολύ συχνά παω βενζινάδικο τον τελευταίο καιρό και άρχισα να κάνω μετρήσεις όταν ολοι οι υπόλοιποι λέγανε μια χαρά ειναι το αυτοκίνητο και δεν εχει τιποτα. Αυτο το πρόβλημα προσπάθησα να λύσω οπως εχω και ακόμη ενα και θα το λύσω αφού τελειώσω με το θέμα καυσίμου. Το δεύτερο πρόβλημα ετσι για τα πρακτικά όταν έβαλα την ρεζέρβα κάποια στιγμη μπροστά όταν ήμουν σε πορεία επιτάχυνε μόνο του η κρατούσε ανεβασμένες στροφές, σε βαθμό που έφτανε τις 5.000 χιλιαδες στροφές με κυνισμό να πατάς φρένο για να μην κοπανήσεις πίσω απο κάποιον. Τα διαγνωστικά δεν βγάζουν καμία απολύτως βλάβη. Οι εξειδικευμένοι λένε αδυνάτων να συμβαίνει αυτο. (Το διευκρινίζω πως αυτο συμβαίνει μόνο όταν βάζω ρεζέρβα μπροστά δεξιά).
Όσο για τον αέρα που λέτε οτι τραβάει : το τεστ καπνού δεν φάνηκε να βγάζει απο πουθενά διαρροή καπνού.
Ο P0171 και P0174 πιθανών προερχόταν απο την τάπα πίσω στην πολλαπλή που ποτε έφραζε και πότε δεν έφραζε και ισως έβγαζε απο εκει τους κωδικούς πράγμα που (διορθώθηκε) αλλά το πρόβλημα της κατανάλωσης συνεχίσει... και ευχαριστώ όποιον μου έδωσε την ιδέα για την τάπα ουι υπάρχει εκει λογο που δεν την είχα δει.
Αν νομίζετε οτι έχετε κάποια ιδέα ή άποψη για τα θέματα ευχαρίστως να την ακούσω, δεν μου αρέσουν ομως άσκοπες ιδέες επιστημονικής φαντασίας.
Αφήνεις τους άλλους συμφορουμίτες εκτός των ερωτήσεων..
Ναι κάθε κύλινδρος φέρνει διαφορετικές στροφές..
Απλά δεν θέλεις να το δεχτείς..
Αν ο κινητήρας λειτουργήσει με τον κύλινδρο ένα μόνο, και τους υπόλοιπους 5 χωρίς ανάφλεξη, θα φέρει 800 στροφές το λεπτό..
Αν ο κινητήρας λειτουργήσει με τον κύλινδρο δύο μόνο και τους υπόλοιπους 5 χωρίς ανάφλεξη θα φέρει 1100 στροφές..
Αν ο κινητήρας λειτουργήσει με τον κύλινδρο τρία μόνο και τους υπόλοιπους 5 χωρίς ανάφλεξη θα φέρει 600 στροφές...
Αν λειτουργήσει με τον κύλινδρο τέσσερα μόνο και τους υπόλοιπους 5 χωρίς ανάφλεξη θα φέρει 930 στροφές..
Αν λειτουργήσει με τον κύλινδρο πέντε μόνο και τους υπόλοιπους 5 χωρίς ανάφλεξη θα φέρει 980 στροφές..
Αν λειτουργήσει με τον κύλινδρο 6 μόνο και τους υπόλοιπους 5 χωρίς ανάφλεξη θα φέρει 1235 στροφές..
Αν λειτουργήσει και με τους 6 κυλίνδρους θα φέρει 941 στροφές...
Επειδή λοιπόν ο εγκέφαλος, που είναι υπαρκτός στο αυτοκίνητο, μετράει αυτό ακριβώς, όταν η διαφορά ξεπεράσει μεταξύ 2 οποιονδήποτε κυλίνδρων το 25% προσπαθεί να το διορθώσει με διαφορετικό μείγμα στον κάθε κύλινδρο..
Αν δεν τα καταφέρει, αναβοσβήνει λαμπάκι... το οποίο μετά από 20 κύκλους ανάφλεξης μένει αναμμένο μόνιμα..
Οπότε η απάντηση έρχεται ευθέως.. ΝΑΙ.
Στροφές στα μέταλλα και άλλα παραμύθια, κράτησε τα για αλλού..
Εδώ σε αυτό το φόρουμ δεν περνάνε..
Το ότι ο οποιοσδήποτε βλέπει στο αυτοκίνητο του τον μέσο όρο ταχύτητας στροφάλου στη βελόνα του δεν σημαίνει ότι αυτή είναι και η στιγμιαία ταχύτητα του στροφάλου, αλλά αυτή που προκύπτει μετά από 360/720 μοίρες περιστροφής.
Αν αυτή στο πρώτο έκτο του στροφάλου είναι 800 στο δεύτερο 1100 στο τρίτο 600 στο τέταρτο 930 στο πέμπτο 980 στο έκτο 1235, εσύ στο στροφόμετρο βλέπεις 940,8
Το ανεβοκατέβασμα και το εάν είναι σταθερό το ρελαντί σου, δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τα νούμερα αυτά που δίνει ο κάθε κύλινδρος, αλλά με την ικανότητα των κυλίνδρων να δίνουν αυτές τις στροφές ΣΤΑΘΕΡΑ σε κάθε κύκλο που κάνει ο στρόφαλος..
Εάν δεν μπορούν σημαίνει οτι οι κύλινδροι δεν έχουν σταθερή απόδοση σε κάθε κύκλο..
ΜΟΝΟ τότε βλέπεις και καταλαβαίνεις ασταθές ρελαντί..
Κανένα ανθρώπινο ον δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί την αλλαγή της ταχύτητας στον στρόφαλο, στο ρελαντί παρά μόνο εάν αφήσει το όχημα να τσουλήσει με πρώτη σε μια ευθεία..
Για να καταλάβεις για ποιο λόγο δεν αποδίδει σωστά ο κινητήρας, μετράς τα καυσαέρια.
Ένας κινητήρας που δεν έχει σωστά καυσαέρια, είναι αδύνατον να αποδώσει σωστά..
Δεν με νοιάζει τι σου πρότειναν οι υπόλοιποι..
Διάβασα τι λες για την κατανάλωση σου, και ξέρω ακριβώς για ποιο λόγο υποφέρει το αυτοκίνητο σου.. Όπως και οι περισσότεροι μέσα στο φόρουμ..
Απο εμένα, καλή επιτυχία...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 01-03-18, 01:26
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Rapid νομιζω πως θες να πεις οτι η αποδοση καθε κυλινδρου ειναι διαφορετικη ...η ταχυτητα του συνολου των 6 ειναι η ιδια...η αποδοση ειναι αυτη που διαφερει, γι αυτο το λογο ο καθενας ξεχωρα αν λειτουργουσε μονος του θα εφερε διαφορετικες στροφες...η διαφορα στην αποδοση ειναι αυτη που αν ξεπερασει το 25% αλλαζει το μειγμα ανα κυλινδρο ωστε να προσαρμοστει εξισου.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 01-03-18, 08:47
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Rapid νομιζω πως θες να πεις οτι η αποδοση καθε κυλινδρου ειναι διαφορετικη ...η ταχυτητα του συνολου των 6 ειναι η ιδια...η αποδοση ειναι αυτη που διαφερει, γι αυτο το λογο ο καθενας ξεχωρα αν λειτουργουσε μονος του θα εφερε διαφορετικες στροφες...η διαφορα στην αποδοση ειναι αυτη που αν ξεπερασει το 25% αλλαζει το μειγμα ανα κυλινδρο ωστε να προσαρμοστει εξισου.
Η απόδοση κάθε κυλίνδρου είναι διαφορετική. Σωστά..
Η ταχύτητα του συνόλου των 6 είναι ο μέσος όρος και είναι η ίδια ναι..
Η μέτρηση κάθε κυλίνδρου χωριστά στην φάση της εκτόνωσης δίνει την ταχύτητα που δύναται ο καθένας να περιστραφεί. (Ταυτόχρονα συμπαρασύρει τους άλλους)
Η διαφορά στην απόδοση αν ξεπεράσει το 25% παρά τις διορθώσεις του εγκεφάλου δίνει βλάβη..
Το έχεις συλλάβει σωστά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.