Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-01-09, 21:59
318 M-PACK Ο χρήστης 318 M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Μηνύματα: 176
318 M-PACK is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw318vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια......
οσον αφορα τα της κουκουλας.....μην τσιγκουνευτεις τα 50 ευρω παραπανω....πληρωσε μια καλη κουκουλα....αδιαβροχη,θερμοκολλημενη,γυαλιστερη για αντιηλιακη προστασια και με καλη επενδυση απο μεσα....εχω και για τα 2 αυτοκινητα μου και ειναι καλυτερες και απο κλειστο παρκινγκ...που λεει ο λογος!!
με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες θα την κρατησεις 4+ χρονια και σιγουρα θα χεις κανει και αποσβση απο την κατασταση του αυτοκινητου σου!!
ουτε υγρασια περναει ποτε...το μονο προβλημα που επισημαινω να μην την διπλωνεις ποτε βρεγμενη...εκει καταστρεφεται και λερωνεται!να την αφησεις να στεγνωνει και να την αποθηκευεις!
την τελευταια την αγορασα και ας μην θεωρηθει διαφημιση....το λεω για να μην ψαχνεις....μια πολυ καλη απο την ΑUTOPLUS 130ευρα...και ειναι κορυφη!
οτι αλλο θες στην διαθεση σου.....
α.....αν βεβαια την θες για κλειστο παρκινγκ παρε μια χωρις αντιηλιακη προστασια θερμοκολλημενη αλλα με καλη επενδυση απο μεσα!...υγρασια 0!
Βασιλη σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, το παρκινγκ μου ειναι κλειστο απο πανω και απο αριστερα,μονο λιγο απο την δεχια μερια και απο μπροστα υπαρχει κενο, απλως ανεβαινον πανω γατες και σκονιζεται με αποτελεσμα να μην μπορω να το κρατω καθαρο,ειναι και μαυρο και φαινεται ασχημα η σκονη ! πιστευω οτι με την κουκουλα θα προστατευεται απο την σκονη και δεν θα χρειαζεται να το πλενω συχνα ! αυτη που πηρα εκανε 50ευρω και νομιζω ειναι αρκετα καλη για την δικια μου δουλεια τουλαχιστον , θα κανω αυτο που ειπες για το "αραχνιασμα" καθε φορα πριν το κουκουλωσω θα περναω ενα χερι το αμαξι με ξεσκονοπανο η με κατι παρομοιο για να φυγουν τα χοντραδια της σκονης ! πιο πολυ με φοβιζει η υγρασια που μου ειπαν, αλλα θελω να πιστευω οτι ανα 5 μερες που το κινω,στην χειροτερη περιπτωση,δεν θα εχω προβλημα !

να σαι καλα !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-09, 22:10
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Είχα cabrio το κουκούλωνα πάντα γιατί δεν είχα parking. Απλά βάζεις- βγάζεις τη κουκούλα απο πίσω προς τα μπρός και το ανάποδο, για να μη τη σέρνεις - τραβάς κλπ. Αν είσαι σε χώρο υπαίθριο με αέρα τότε πρέπει να σφίγγει καλά και να μην ανεμίζει πάνω στο αυτοκίνητο, γιατί θα εμφανιστούν το λιγότερο απαίσιες αράχνες! Τώρα που το αμάξι το έχω σε κλειστό parking, επειδή μένει ακίνητο αρκετό καιρό και απο τη πόρτα ανοιξε κλείσε (μπαινοβγαίνουν και άλλοι) σκονίζεται, έχω πάρει μια κουκούλα πολύ λεπτή και ελαφριά, ίσα ίσα για τη σκόνη και το "μάτι". Βέβαια δε κάνει για βροχές - αέρα και προστασία απο γάτες γιατί θα σκιστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-09, 22:19
318 M-PACK Ο χρήστης 318 M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Μηνύματα: 176
318 M-PACK is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα cabrio το κουκούλωνα πάντα γιατί δεν είχα parking. Απλά βάζεις- βγάζεις τη κουκούλα απο πίσω προς τα μπρός και το ανάποδο, για να μη τη σέρνεις - τραβάς κλπ. Αν είσαι σε χώρο υπαίθριο με αέρα τότε πρέπει να σφίγγει καλά και να μην ανεμίζει πάνω στο αυτοκίνητο, γιατί θα εμφανιστούν το λιγότερο απαίσιες αράχνες! Τώρα που το αμάξι το έχω σε κλειστό parking, επειδή μένει ακίνητο αρκετό καιρό και απο τη πόρτα ανοιξε κλείσε (μπαινοβγαίνουν και άλλοι) σκονίζεται, έχω πάρει μια κουκούλα πολύ λεπτή και ελαφριά, ίσα ίσα για τη σκόνη και το "μάτι". Βέβαια δε κάνει για βροχές - αέρα και προστασία απο γάτες γιατί θα σκιστεί.
και εγω με αυτο τον τροπο εχω σκεφτει φιλε το βαλε-βγαλε , δεν το πιανει πολυ αερας σε εμενα, γιατι ειναι κατα το ημισυ κλειστος και κοβει πολυ, εχει ιμαντες ομως που κρατανε, δεν θα ανεμιζει δηλαδη ! θα του ριχνω και ενα χερι σκουπισμα καθε φορα πριν την βαλω και πιστευω θα ειναι κομπλε !
εσυ που την δουλευεις οπως και εγω, εισαι ευχαριστημενος ? δηλαδη το αμαξι σου διατηρειται καθαρο απο σκονη κλπ ? σου εχει μαζεψει ποτε υγρασια αναμεσα στην κουκουλα και το αμαξι ?
ευχαριστω για τις συμβουλες !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-01-09, 22:20
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κανω αυτο που ειπες για το "αραχνιασμα" καθε φορα πριν το κουκουλωσω θα περναω ενα χερι το αμαξι με ξεσκονοπανο η με κατι παρομοιο για να φυγουν τα χοντραδια της σκονης ! πιο πολυ με φοβιζει η υγρασια που μου ειπαν, αλλα θελω να πιστευω οτι ανα 5 μερες που το κινω,στην χειροτερη περιπτωση,δεν θα εχω προβλημα !

να σαι καλα !
Προσοχή στο ξεσκόνισμα, αν έχει σκόνη και τη "πάρεις" με το ξεσκονόπανο σέρνοντας μπορεί εύκολα στο μαύρο χρώμα να δείς αράχνες! (το μόνιμο άγχος μου οι αράχνες... μετά απο 2 μαύρα αυτοκίνητα).
Υγρασία τώρα. Αν είναι εκτός γκαράζ τότε πολύ εύκολα η υγρασία περνάει και απο μέσα. Απλά ξεσκεπάζεις και αφήνεις απλωμένη τη κουκούλα να στεγνώσει διπλώνοντας μισή μισή πάνω στο αμάξι για να φύγει η υγρασία. Το ίδιο και μετά τη βροχή. Αν έχει ήλιο καλύτερα, αν δεν έχει ξεσκεπάζεις και απλώνεις σε κανένα σκοινί για πιο γρήγορο στέγνωμα.
Πάντως κάποιες φορές που την άφησα πάνω στο αμάξι μετά απο βροχή για λίγες μέρες δεν έπαθε τίποτα.
Φυσικά αν βρέχει ή αν το αμάξι είναι λερωμένο - λασπωμένο, δε το σκεπάζουμε γιατί και η κουκούλα θα γίνει χάλια, οπότε πώς θα τη βάλουμε πάλι σε καθαρό! Και θα γεμίσει αράχνες γρήγορότερα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-01-09, 22:26
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
κοιταξτε και αυτο που βρηκα. χρησιμη προειδοποιηση...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-01-09, 22:32
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω με αυτο τον τροπο εχω σκεφτει φιλε το βαλε-βγαλε , δεν το πιανει πολυ αερας σε εμενα, γιατι ειναι κατα το ημισυ κλειστος και κοβει πολυ, εχει ιμαντες ομως που κρατανε, δεν θα ανεμιζει δηλαδη ! θα του ριχνω και ενα χερι σκουπισμα καθε φορα πριν την βαλω και πιστευω θα ειναι κομπλε !
εσυ που την δουλευεις οπως και εγω, εισαι ευχαριστημενος ? δηλαδη το αμαξι σου διατηρειται καθαρο απο σκονη κλπ ? σου εχει μαζεψει ποτε υγρασια αναμεσα στην κουκουλα και το αμαξι ?
ευχαριστω για τις συμβουλες !
Τώρα που τη δουλεύω στο γκαράζ το κλειστό... την έχω πάνω ακόμα και 1 μήνα! Και δεν έχει σκόνη ούτε υγρασία (έχω μια πολύ λεπτή). Το σκεπάζω μετά απο το πλύσιμο αφου έχει στεγνώσει καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-01-09, 22:34
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Αυτό με τις γάτες και τα αμάξια.. είναι τρομερό! Κυρίως αν εχεις cabrio με υφασμα επιβάλεται κουκούλα! Οι γάτες "τροχίζουν" τα νύχια τους στο πανι. Και είναι πολύ καλό μαξιλάρι για να περάσουν τη νύχτα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-01-09, 22:49
318 M-PACK Ο χρήστης 318 M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Μηνύματα: 176
318 M-PACK is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τις γάτες και τα αμάξια.. είναι τρομερό! Κυρίως αν εχεις cabrio με υφασμα επιβάλεται κουκούλα! Οι γάτες "τροχίζουν" τα νύχια τους στο πανι. Και είναι πολύ καλό μαξιλάρι για να περάσουν τη νύχτα τους.
ναι τα κοπρογατα...

με εχεις καλυψει απολυτα! ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-09, 22:51
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Σκονη & Γατες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσοι χρησιμοποιειτε κουκουλα για να αποφευγεται σκονη κλπ ?

εγω επειδη εχω το δικο μου σε υπαιθριο γκαραζ σκονιζεται συνεχεια,ανεβαινουν πανω γατες κλπ , αποφασισα να παρω μια απλη κουκουλα για να το προστατευω επειδη δεν το χρησιμοποιω καθημερινα ! ισχυουν οσα λενε οτι μαζευει υγρασια η κουκουλα,γραντζουναει κλπ ? εχει καποιος
τετοια εμπειρια ? το μεγιστο που μενει ακινητο το αμαξι ειναι 5 μερες , προκειται να εχω θεμα υγρασιας?
τα φωτα σας !
Καλησπέρα φίλε 318 Μ-PACK.
Θα μας πεις τι του κάνεις και είναι έτσι κούκλα το αμάξι σου?

Μεγάλο πρόβλημα για το ύφασμα της κουκούλας,οπτικά τουλάχιστον, και η σκόνη και οι τρίχες από Γάτες που δεν βγαίνουν με τίποτα από πανό απο το πανι όσο νερό και να ρήξεις πάρα μονο με ηλεκτρική σκούπα.

Μονο μια λύση σε σώζει για να γλυτώσεις απο σκόνη-γάτες η τουλάχιστον να αργήσει να σου λερωθεί ξανά...... Κλειστό γκαράζ. Την εχω δοκιμασμένη αυτη την λύση και ξέρω.(εχω γκαράζ)
Επίσης έχω δοκιμασμένη και την λύση του κουκουλώματος, οταν πχ είμαι στο εξοχικό η κάπου να διανυκτέρευσης εκτος σπιτιού, αν κάνεις μια βόλτα προς το αμάξι θα δεις σίγουρα μια γατα επάνω να στριγυλοκαθετε.Πως καταλαβαίνουν οι άτιμες την ζέστη που πανιού απο μακριά και τρέχουν.
Δεν λεει και πολύ το κουκούλωμα άλλα ειναι λύση ανάγκης βέβαια,τι να κάνεις? Πιο πολυ είναι το βγάλε βάλε ιδικά για κάθε μέρα.Να θες να φύγεις βιάστηκα για την δουλεια σου και να λες ..οχ τωρα ποιος ξεκουκουλώνει.Εκει στο γρήγορο μπορεί να γίνουν οι απρόσεκτος κίνησης που μπορεί να επιφέρουν τριβές και το πρόβλημα τις αράχνης.

Αυτό που έχω παρατήρηση για της περισσότερες κουκούλες του εμπορίου με κοστολόγιο γυρο στα 60-80ε οτι όσες είχαν αυτήν την επένδυση απο κάτω στην ουσία ήταν πιο σκληρές από τις φτηνές που δεν είχαν καθόλου.

Επίσης το μεγάλο πρόβλημα με κουκούλα οποιασδήποτε μάρκας ,φτηνή η ακριβή είναι οτι όπως καταλαβαίνεις δεν γίνετε να μην σου πέραση σκόνη από κάτω.Οπότε με τον αέρα αν τύχη και φυσάει μια ήμερα και εσύ λείπεις πχ ,τοτε τα σωματίδια τις σκόνης όπως καταλαβαίνεις θα <Χόρεουν από κάτω> με αποτέλεσμα να έχουμε ίσως και κάτι παραπάνω απο Αράχνη.Άλλα αμα έχεις κάνει καλο κέρωμα δεν ξέρω ισως να μην τρέχει και τίποτα

Τέλος για την οριστική λύση κατά των γατών είναι η αγορά σκυλού και τοποθέτηση σπιτακι κοντά στο αμάξι...
Προσοχή όμως, οχι πολύ κοντά γιατί μπορεί να καλομάθει και αυτος από τις γάτες κα μετά άντε να τον κατεβάσεις !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 18-01-09 στις 22:53
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-09, 22:53
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
μη φοβασαι για υγρασια....ειναι πολυ δυσκολο να περασει αν η κουκουλα αναπνεει μονο απο κατω εφοσον ειναι καλη....η υγρασια ΚΑΘΕΤΑΙ απο πανω και δεν παιζει να μπει απο κατω.....ωστοσο οπως σου ειπα και της γυναικας μου το αμαξι....χειμωνιατικα και με βροχες και υγρασιες στο δρομο κουκουλωμενο.....παντα ειναι καθαρο!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.