Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι να μπάξω πρώτα?
Πάμε για Αlpha N, carbon εισαγωγή & φουντωτικό ήχο! 9 12,86%
Τελικό Eisenmann ή Bastuk 8 11,43%
Διαφορικό 3.91 για πιο άμεσο ΜΠΑΜ 8 11,43%
Μη κάνεις τίποτα. Βάλε ζαντόνια BBS 17 24,29%
Δε μαμιέται, μπάξτα όλα ένα-ένα... 28 40,00%
Ψήφισαν: 70. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-09, 20:24
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Άλλη μία βελτίωση S54

Δυστυχώς ή ευτυχώς ακόμα δεν πήρα καλά καλά στα χέρια μου το ///Μ, το mod bug δεν με αφήνει να κοιμηθώ.

Εδώ που τα λέμε μόνο το Μ5 το είχα αφήσει στην ησυχία του, αφού το μόνο που ψηνώμουνα να κάνω τότε (αλλά τελικά το πούλησα) ήταν το turbo kit του Νορβηγού (αν θυμάμαι καλά) με 1000ΗΡ.

Μετά λοιπόν το απαραίτητο (τεράστιο) σερβις όπου το αμάξι έγινε φύλλο και φτερό, ελέγθηκε διεξοδικά και αλλάχτηκαν πολλά πραγματάκια για να γίνει σινιέ, μπήκε - μεταξύ άλλων - και καινούρια ανάρτηση ΚΟΝΙ ρυθμιζόμενη με HR και φρένα csl, νέο διαφορικό, πάμε βουρ στα μηχανικά.

Έχοντας διαβάσει λοιπόν με προσοχή αρκετά threads με θέμα τη βελτίωση στον S54 (εδώ και σε ξένα forums), αλλά και μιλήσει με τους 'γνωστούς' της πιάτσας για BMW (τους τρεις Ν...), κατανοώ ότι το συγκεκριμένο μοτόρι δύσκολα βελτιώνεται.

Θα σταθώ στο καταπληκτικό thread του Evaggelou με θέμα τη βελτίωση στον S54 που ανοίγει τα μάτια σε πολύ κόσμο με τις χρήσιμες συμβουλές του, γλυτώνει από άσκοπες σπατάλες, αλλά και επιβεβαιώνει τη δυσκολία της βελτίωσης σε αυτό το ///Μ.

ΟΜΩΣ ο Ευάγγελος αφήνει ένα μικρό παραθυράκι στη βελτίωση που λέγεται Alpha N & εισαγωγή. Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί αρκετά διότι ο ένας από τους Ν... που συζητάω, επιμένει ότι αυτή είναι η μόνη (σωστή) λύση να αντικατασταθεί η μαμά εισαγωγή στο ///Μ και να πάρει δρόμο το ΜΑF. Έχω προβληματιστεί όχι επειδή δεν πιστεύω αυτά που μου λένε ή διαβάζω, αλλά επειδή η συγκεκριμένη λύση είναι αρκετά 'τσουχτερή'. Αλλά είναι και αυτός ο ....φουντωτικός ήχος...

Δεύτερη επιλογή, ένα τελικό Eisenmann ή Bastuk. Για το δεύτερο δεν έχω καθόλου άποψη, αλλά για το πρώτο μετά από την επαφή που είχα με το αμάξι του Σπύρου, τουλάχιστον από ήχο το αμάξι ήταν απλά ...αλλού. Μακράν το καλύτερο ήχο που βγάζει Ε46 Μ3 με τελικό, μέσα και έξω από το αυτοκίνητο.

Τρίτη επιλογή, και ίσως η σωστότερη από πλευράς βελτίωσης είναι η αλλαγή διαφορικού με 3.91. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο θα αποδώσει στη πράξη τα μέγιστα, ίσως περισσότερο από τα δύο παραπάνω.

Θα ήθελα απόψεις από προσωπικές εμπειρίες, αλλά και τι θα προτείνατε ώς 1η - 2η - 3η επιλογή...

ΥΓ: Δεν έχω βρει κάποιο thread από βελτιωμένο ///Μ3 με διαφορικό ή Alpha N να διαβάσω εντυπώσεις πλυν του Ευάγγελου.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S38B38 Monsta : 07-12-09 στις 20:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-09, 20:31
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
διαφορικό - εξάτμιση...
το άλφα -ν τουλάχιστο απο ότι έχω καταλάβει εγώ και πανάκριβο είναι με την εισαγωγή και με κάνα χιλιαρικάκι ακόμα μπορείς να πάς σε πιο εξτρίμ λύσεις...
τώρα αυτοί που τα φοράνε ξέρουν καλύτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-09, 20:58
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Στα ζαντόνια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-09, 21:16
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
To m3 δεν είναι αμάξι για πειράματα και modifications, κυρίως όσον αφορά τον κινητήρα. Αλλαγές σε φρένα - ανάρτηση είναι θεμιτά. Εάν δεν το βρίσκεις ιδιαίτερα γρήγορο, που με απόλυτα κριτήρια όντως δεν είναι, τότε υπάρχει και το m5....
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-09, 21:43
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων

Τρίτη επιλογή, και ίσως η σωστότερη από πλευράς βελτίωσης είναι η αλλαγή διαφορικού με 3.91. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο θα αποδώσει στη πράξη τα μέγιστα, ίσως περισσότερο από τα δύο παραπάνω.
τι εννοεις οτι το διαφορικό θα αποδωσει πιο πολύ απο το Alpha-n? Σε τι ? Σε ευθειες, σε στροφες? Γινε λιγο πιο κατατοπιστικος.
Οσον αφορα το διαφορικό, οι γνωμες ειναι διαφορες σε αρκετα ποστ.

Για τη εξατμηση δεν νομιζω 1-2 αλογα και αν τα δινει ( που δεν νομιζω) να θεωρηται "αποδωση"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-09, 22:02
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις οτι το διαφορικό θα αποδωσει πιο πολύ απο το Alpha-n? Σε τι ? Σε ευθειες, σε στροφες? Γινε λιγο πιο κατατοπιστικος.
Οσον αφορα το διαφορικό, οι γνωμες ειναι διαφορες σε αρκετα ποστ.

Για τη εξατμηση δεν νομιζω 1-2 αλογα και αν τα δινει ( που δεν νομιζω) να θεωρηται "αποδωση"
Με το πιο κοντό διαφορικό όπως καταλαβαίνω, έχεις τη ροπή διαθέσιμη σε ένα μεγαλύτερο εύρος στροφών, δηλαδή σε στροφιλίκι & σε ρεπρίζ το αμάξι μπορεί να επιταχύνει πιο άμεσα.

Ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-09, 22:33
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το πιο κοντό διαφορικό όπως καταλαβαίνω, έχεις τη ροπή διαθέσιμη σε ένα μεγαλύτερο εύρος στροφών, δηλαδή σε στροφιλίκι & σε ρεπρίζ το αμάξι μπορεί να επιταχύνει πιο άμεσα.

Ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος.
νομιζω οτι ναι το αμαξι μπορει να επιταχυνει πιο αμεσα. Αυτο ειναι αληθεια λογο κοντυτερου βηματος.
Δεν σημαινει ομως οτι αυξανεται η ροπη ή οτι εχουμε διαθεσιμη ροπη σε μεγαλυτερο ευρος στροφών.

Ας με διορθωσει και εμένα κάποιος αν ειμαι λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-09, 22:45
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Κοιτάξτε επειδή ο συγκεκριμένος βελτιωτής έχει τοποθετήσει ήδη μερικά carbon φιλτροκούτια με αλφα ν και όσο αφορά τα νούμερα και τα αποτελέσματα δε λέει μπαρούφες, θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Βέβαια αν γράψω εδώ τα λεγόμενά του θα πέσετε όλοι να με φάτε, οπότε δεν... Απλά δε ξέρω αν κάποιος από τα παιδιά αυτά γράφει στο φόρουμ να μας πει από πρώτο χέρι.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-09, 23:12
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτάξτε επειδή ο συγκεκριμένος βελτιωτής έχει τοποθετήσει ήδη μερικά carbon φιλτροκούτια με αλφα ν και όσο αφορά τα νούμερα και τα αποτελέσματα δε λέει μπαρούφες, θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Βέβαια αν γράψω εδώ τα λεγόμενά του θα πέσετε όλοι να με φάτε, οπότε δεν... Απλά δε ξέρω αν κάποιος από τα παιδιά αυτά γράφει στο φόρουμ να μας πει από πρώτο χέρι.
θα ηταν σωστο να εγραφες τα νουμερα που υποσχεται ο βελτειωτης για να τα συγκρινουν και παιδια που εχουν ηδη τοποθετησει alpha-n.
Επισης να μας ενημερωνες ( αν σε εχει ενημερωσει και αυτος ) για τον τροπο λειτουργειας του αφου ο Evangelos το εγραψε ξεκαθαρα οτι μετα απο αυτη την μετατροπή το αμαξι δεν δουλευει σωστα στις χαμηλές στροφες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-09, 08:44
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηταν σωστο να εγραφες τα νουμερα που υποσχεται ο βελτειωτης για να τα συγκρινουν και παιδια που εχουν ηδη τοποθετησει alpha-n.
Επισης να μας ενημερωνες ( αν σε εχει ενημερωσει και αυτος ) για τον τροπο λειτουργειας του αφου ο Evangelos το εγραψε ξεκαθαρα οτι μετα απο αυτη την μετατροπή το αμαξι δεν δουλευει σωστα στις χαμηλές στροφες.
Του ανέφερα το θέμα με τις χαμηλές και ήταν κατηγορηματικός, ότι δηλαδή δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Για νούμερα είπε 20ΗΡ και σε διαφορά περίπου 3 καρότσες...τώρα είπαμε άλλοι μπορεί να γελάσουν, αλλά δέχτηκε να το δούμε και στο δρόμο με άλλο μαμά πριν και μετά και αν θέλω να το πάμε dyno.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.