Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-04-09, 09:12
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Μέχρι πόσες στροφές έφτασε η δυναμομέτρηση?

Σε δυναμόμετρα που βγαίνουν οι ρόδες και κουμπώνουν πάνω στο μοαγιέ, δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε αυτά με ράουλα, όπως το dynojet, αν δεν μπει το αυτοκίνητο σε Dyno Mode, υπάρχει περίπτωση να έχεις μετρήσει μέχρι τις 6500 σαλ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-09, 10:54
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος μου που δεν διευκρινησα στην αρχή.
Η τριτη εδειξε 223 αλογα και
η πεμπτη 267 και 32 κιλά ροπή.
Aρα ειχα δικιο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-09, 10:55
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι πόσες στροφές έφτασε η δυναμομέτρηση?

Σε δυναμόμετρα που βγαίνουν οι ρόδες και κουμπώνουν πάνω στο μοαγιέ, δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε αυτά με ράουλα, όπως το dynojet, αν δεν μπει το αυτοκίνητο σε Dyno Mode, υπάρχει περίπτωση να έχεις μετρήσει μέχρι τις 6500 σαλ.
Πολυ σωστος!
Επισης για να δεις εαν πηρε σωστα το βημα
θα πρεπει στο χαρτι της δυναμομετρησης εκει που λεει οριο στροφων ή κοφτης
να ειναι με μια μικρη αποκλιση οι στροφες που εχει κοφτη το αμαξι σου.

Παντως μην ψαρωνεται τα δυναμομετρα εγω τα θεωρω ολα για πεος. Καλα ειναι για να ρυθμισεις κατι κυριως ρευματα κτλ
αλλα και παλι η τελικη και σωστη αναλογια καυσιμου αερα βρισκεται στον δρομο με wideband κτλ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas_R : 08-04-09 στις 10:59
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-04-09, 12:40
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ σωστος!
Επισης για να δεις εαν πηρε σωστα το βημα
θα πρεπει στο χαρτι της δυναμομετρησης εκει που λεει οριο στροφων ή κοφτης
να ειναι με μια μικρη αποκλιση οι στροφες που εχει κοφτη το αμαξι σου.

Παντως μην ψαρωνεται τα δυναμομετρα εγω τα θεωρω ολα για πεος. Καλα ειναι για να ρυθμισεις κατι κυριως ρευματα κτλ
αλλα και παλι η τελικη και σωστη αναλογια καυσιμου αερα βρισκεται στον δρομο με wideband κτλ
Στο πρώτο πάτημα, μπηκε ο κοφτης στις 6500.
Οταν μετα κατι έκανε με το κουμπακι τις πιεσης ελαστικών πηγε κανονικά στον κοφτη.

Αρα, σωστη η δυναμομετριση και εγώ έχω 271 αλογα, το 9αρι που καθαρισα ευκολα υποθετω θα έχει καμια 250αρια αλογα και του φιλου μου του γιατρου το 335 που στενοχωρεσα πολύ, περιπου 220.

Η στραβος ειναι ο γιαλός ή στραβα αρμενιζουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-09, 13:09
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχουν μεγαλη.
1:1 ειναι h 5η σου
Οπως σου λεει ο Shido ειναι μετρα το με 5η.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-09, 13:26
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
343 χ 20% απώλειες περίπου = 272 ~τροχό.
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-04-09, 15:43
Το avatar του χρήστη Spyros
Spyros Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 333
Spyros is on a distinguished road
335 που στενοχωρεσα πολύ, περιπου 220.
?????????????????????????????????????????????????? ???????????????????????????????????????????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-04-09, 16:14
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros Εμφάνιση μηνυμάτων
335 που στενοχωρεσα πολύ, περιπου 220.
?????????????????????????????????????????????????? ???????????????????????????????????????????
Spyros, δεν επιασες το νοημα γιατι το ειπα αυτο.
Αμα διαβασεις τα ποστ μου απο την αρχη θα καταλαβεις.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-09, 11:49
NikosFindas Ο χρήστης NikosFindas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Μηνύματα: 29
NikosFindas is on a distinguished road
Το θέμα αυτο με απασχόλησε ιδιαίτερα στο παρελθόν καθότι κανένα Δυναμόμετρο δεν επαλήθευσε τους ισχυρισμους του κατασκευαστη και για το δικό μου αμάξι(Μ3 Ε92).Το αυτοκίνητο το δυναμομέτρησα baseline στα 320 whp και το άφησα πρόσφατα στα 352 whp.Σύμφωνα με τον κατασκευαστή αυτή η ιπποδύναμη, η περίπου αυτη ,350 χ 1,2 = 420 θα έπρεπε να υπάρχει στο αυτοκίνητο σε stock μορφή.Μετά απο έρευνα που έκανα όμως κατάλαβα που οφείλετε η διαφορά που προκείπτη.

Κατ αρχάς δεν υπάρχει κανένα Δυναμόμετρο που να μπορει να εξομοιώσει ολοκληρωτικά και αλάνθαστα συνθήκες δρόμου...καθότι κανένα fan δεν μπορει εκ των πραγμάτων να παράγει αέρα 200+ χλμ/ώρα την ώρα που ένα αυτοκίνητο θα βγάλει την δύναμη του επάνω στα Ράουλα.(κόφτης 4ης η οτιδήποτε άλλο επιλέξετε...δικό σας θέμα.) Θα χρειαστεί ενα Wind Tunnel...και κάτι τέτοιο απλά δεν υπάρχει οχι μόνο εν Ελλάδι αλλα γενικότερα σε Βελτιωτές ανα τον Κόσμο.Είναι απο Μακροοικονομικής απόψεως αδύνατο να καλυφθει η συγκεκριμένη δαπάνη ιδίως απο Μικρές η Μικρομεσαίες Εταιρίες......

Καταλήγουμε λοιπόν που???.....Χρησιμοποιούμε τα Δυναμόμετρα προκειμένου να έχουμε μια εικόνα του κατα πόσο κέρδισε ή έχασε ένα αυτοκίνητο με καποια modifications που κάναμε.Άλλωστε μην ξεχνάτε οτι οι μετρήσεις ενος αυτοκινήτου απο το ενα στο αλλο Δυναμόμετρου μπορεί να διαφέρουν απο 1 μεχρι και 40%(...ναι το έχουν δει κι αυτό τα ματάκια μου).Αυτο έιναι κατι που μπορεί να έχει κάποια ιδιαίτερη σκοπιμότητα, ειτε όχι.

Ελπίζω να μην κούρασε το write up......
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-04-09, 11:15
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosFindas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα αυτο με απασχόλησε ιδιαίτερα στο παρελθόν καθότι κανένα Δυναμόμετρο δεν επαλήθευσε τους ισχυρισμους του κατασκευαστη και για το δικό μου αμάξι(Μ3 Ε92).Το αυτοκίνητο το δυναμομέτρησα baseline στα 320 whp και το άφησα πρόσφατα στα 352 whp.Σύμφωνα με τον κατασκευαστή αυτή η ιπποδύναμη, η περίπου αυτη ,350 χ 1,2 = 420 θα έπρεπε να υπάρχει στο αυτοκίνητο σε stock μορφή.Μετά απο έρευνα που έκανα όμως κατάλαβα που οφείλετε η διαφορά που προκείπτη.

Κατ αρχάς δεν υπάρχει κανένα Δυναμόμετρο που να μπορει να εξομοιώσει ολοκληρωτικά και αλάνθαστα συνθήκες δρόμου...καθότι κανένα fan δεν μπορει εκ των πραγμάτων να παράγει αέρα 200+ χλμ/ώρα την ώρα που ένα αυτοκίνητο θα βγάλει την δύναμη του επάνω στα Ράουλα.(κόφτης 4ης η οτιδήποτε άλλο επιλέξετε...δικό σας θέμα.) Θα χρειαστεί ενα Wind Tunnel...και κάτι τέτοιο απλά δεν υπάρχει οχι μόνο εν Ελλάδι αλλα γενικότερα σε Βελτιωτές ανα τον Κόσμο.Είναι απο Μακροοικονομικής απόψεως αδύνατο να καλυφθει η συγκεκριμένη δαπάνη ιδίως απο Μικρές η Μικρομεσαίες Εταιρίες......

Καταλήγουμε λοιπόν που???.....Χρησιμοποιούμε τα Δυναμόμετρα προκειμένου να έχουμε μια εικόνα του κατα πόσο κέρδισε ή έχασε ένα αυτοκίνητο με καποια modifications που κάναμε.Άλλωστε μην ξεχνάτε οτι οι μετρήσεις ενος αυτοκινήτου απο το ενα στο αλλο Δυναμόμετρου μπορεί να διαφέρουν απο 1 μεχρι και 40%(...ναι το έχουν δει κι αυτό τα ματάκια μου).Αυτο έιναι κατι που μπορεί να έχει κάποια ιδιαίτερη σκοπιμότητα, ειτε όχι.

Ελπίζω να μην κούρασε το write up......
Τό write up δεν κουρασε καθόλου. Αντιθέτος ειναι αρκετά κατατοπιστικό.
Θα ήθελα να μου εξηγουσες τον όρο base-line δυναμομέτρηση για να το καταλάβω καλύτερα.
Αυτό που με χάλασε δεν ηταν τα νουμερα που εδειξε δυναμόμετρο αλλα τα νούμερα που εδειξε σε σύγκριση με τα νουμερα που πιάνουν αλλα μαμά Μ3 που διαβάζω, απο την στιγμή που ξέρω οτι έχω ενα καλό αμάξι απο πλευρας συντήρησης, προβλημάτων κλπ και απο πλευράς επιδόσεων στο δρόμο με αλλα αμάξια παρόμιας θεωριτικής υποδύναμης.
Και επι την ευκαιρία, να χαιρεσε το αμάξι που έχεις στο γκαράζ. Ελπίζω να είναι το επόμενο μου.
Κουκλάρα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.