Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-03-14, 23:15
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
με πορδές δε βάφεις αυγά που λένε και στο χωριό μου.Θέλει δουλειά και λεφτά για να κάνεις μια ολοκληρωμένη μετατροπή και να μη γίνεις κολλητός του μάστορα...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-03-14, 06:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis 318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και παλι και τα νεα ηρθανε...
Σημερα πηρα το αμαξι μετα απο αλαγη τσιμουχακια και τα πραγματα καλυτερεψανε ΑΛΛΑ ηρθανε κι αλλα...και τα αλλα ειναι πως ολλα καλα σταματισανε τα λευκα ντουμανια και αρχισαν η μαυριλες.Με λιγα λογια το αμαξι ηθελε τσιμουχακια.Τωρα μπορειτε να μου πειτε γνωμες για τον μαυρο καπνο...ο μαστορας ειπε οτι θα τσεκαρι την εισαγωγη με τα μπεκ,και μετα τον εγεφαλο λογο προγραματος και τελευταιο το λουφτ. Αντε να δω τι αλο θα αντιμετωπισω
Εγώ είμαι κακός άνθρωπος, το ξέρουν όλοι εδώ μέσα..
Δεν γίνεται να έφυγε ο άσπρος καπνος και να ήρθε ο μαυρος καπνός..
Εκτός αν έχασε ο μάστορας το χρονισμό..
Εκτός αν είχες και πριν μαυρο καπνό..
Και ο άσπρος καπνός, δεν είναι λάδι, αλλά ο μπλέ..
γενικώς, ένας οποιοσδήποτε μηχανικός, δεν λέει οτι θα τσεκάρει εισαγωγές εξαγωγές και φρούτα, αλλά μετράει καυσαέρια και ξέρει απο πού είναι το πρόβλημα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-03-14, 09:17
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι κακός άνθρωπος, το ξέρουν όλοι εδώ μέσα..
Δεν γίνεται να έφυγε ο άσπρος καπνος και να ήρθε ο μαυρος καπνός..
Εκτός αν έχασε ο μάστορας το χρονισμό..
Εκτός αν είχες και πριν μαυρο καπνό..
Και ο άσπρος καπνός, δεν είναι λάδι, αλλά ο μπλέ..
γενικώς, ένας οποιοσδήποτε μηχανικός, δεν λέει οτι θα τσεκάρει εισαγωγές εξαγωγές και φρούτα, αλλά μετράει καυσαέρια και ξέρει απο πού είναι το πρόβλημα..
Κατα 99% ,αν δεν υπηρχε και πριν μαυρος καπνος και δυσλειτουργια,ο μαστορας του,χαλασε τον χρονισμο.....Προφανως θα μετρησει καυσαερια για να δει τι παιζει,αλλιως τι θα κανει??Θα το ψαχνει με το ματι να βρει την βλαβη???Δεν νομιζω....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-03-14, 10:21
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλιως τι θα κανει??Θα το ψαχνει με το ματι να βρει την βλαβη???Δεν νομιζω....
Αν ισχύουν όλα αυτά που έχει γράψει, μόνο αυτό μπορεί να κάνει
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-03-14, 18:38
mixalis 318is Ο χρήστης mixalis 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2013
Μηνύματα: 33
mixalis 318is is on a distinguished road
Λοιπον οσο ανοφορα το θεμα με τα μαστορια που βαλανε επανο το μοτερ ναι ειναι μαστορια στο να βαλουνε επανο το μοτερ και τα μιχανικα μερη ολλα καλα μεχρι εδω?αλλα οσο αναφορα το τι εχει το μοτερ κανενασ δεν ειναι μεσα και το ξερουμε ολοι μα εδω.και οταν λεο μαστορια ενο μαστορια στο να κανουνε μια μετατροπη απο το ενα αμαξξι στο αλο ( λυσε δεσε) μεχρι εκει. στο να ανιξουνε μοτερ να κανουνε επισκευη κτλ δεν το κανουνε γιατι δεν ασχολουντε με αυτο...Τωρα θα ερθω στα λογια του φιλου μας του rapid_fast... Εχεις απολιτο δικιο πως ενασ μαστορας μπορει να μετρηση τα καυσαερια για να δει τι γεινετε,,και ναι οντοσ αυτος που μου αλαξε τα τσιμουχακια μετρησε τα καυσαερια πριν και μετα τιν αλαγη τους και μου ειπε μιχαλη αυτο δεν ειναι λαδια ειναι ακαυτη βενζινη που μπορει να φτεει και το προγραμα που φοραει.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-03-14, 18:42
mixalis 318is Ο χρήστης mixalis 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2013
Μηνύματα: 33
mixalis 318is is on a distinguished road
Θελω να πω κατι ακομα οτι σημερα βγαλαμε τιν εισαγωγη και ηταν μεσα στο λαδι...λετε να φτεει η βαλβιδα αναθυμιασεων??
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-03-14, 18:47
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Δουλειές που έπρεπε να γίνουν πριν την τοποθέτηση, γίνονται μετά.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-03-14, 19:26
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
την μια ηταν τα τσιμουχακια και σταματησε, αλλα μετα εβγαζε μαυρους καπνους.
μετα μετρησε καυσαερια και δεν ηταν λαδια αλλα ακαυτες βενζινες .........
μετα μπορει να ειναι βαλβιδα αναθυμιασεων........... για να εχει τοσα λαδια στην εισαγωγη, εχει πολλες αναθυμιασεις, αρα, μαλλον περναει συμπιεση απο τα ελατηρια στο καρτερ........... αρα ή θελει ελατηρια, ή ειναι κολλημενα απο την ακινησια...........

φιλε ετσι δεν γινεται δουλεια..... ετσι δεν γινονται μετατροπες..... μηχανικος που δεν ειναι η δουλεια του να ανοιξει μοτερ να κανει επισκευη, δεν ειναι μηχανικος αλλα βιδολογος...... και η δουλεια του ειναι να αλλαζει λαδια και τακακια. ΤΙΠΟΤΑ παραπανω γιατι ειναι επικινδυνος............

το αυτοκινητο θελει ψαξιμο απο χρονισμους και λαμβδα μεχρι ηλεκτρικα σχεδια και ολα τα κολαρα του αερα συν διαγνωστικο. (αληθεια, τα ρελε για τα βεντιλατερ τα εχετε συνδεσει σωστα απο το τετρακυλινδρο στο εξακυλινδρο μεσα στην ασφαλειοθηκη?)
οι φυσες ειναι πανω στους δυο αισθητηρες θερμοκρασιων ?
ο καταλυτης, ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι λιωμενος ή βουλομενος ?
το VANOS δουλευει ή εχει κλειδωσει ?

και αφου φταιει το προγραμμα και βγαζει ακαυτες βενζινες (μαυριλες δηλαδη) γιατι δεν τις εβγαζε και πριν που εβγαζε ασπρο (μπλε) καπνο ?
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SUPERCHARGER : 22-03-14 στις 19:32
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-03-14, 20:21
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis 318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον οσο ανοφορα το θεμα με τα μαστορια που βαλανε επανο το μοτερ ναι ειναι μαστορια στο να βαλουνε επανο το μοτερ και τα μιχανικα μερη ολλα καλα μεχρι εδω?αλλα οσο αναφορα το τι εχει το μοτερ κανενασ δεν ειναι μεσα και το ξερουμε ολοι μα εδω.και οταν λεο μαστορια ενο μαστορια στο να κανουνε μια μετατροπη απο το ενα αμαξξι στο αλο ( λυσε δεσε) μεχρι εκει. στο να ανιξουνε μοτερ να κανουνε επισκευη κτλ δεν το κανουνε γιατι δεν ασχολουντε με αυτο...Τωρα θα ερθω στα λογια του φιλου μας του rapid_fast... Εχεις απολιτο δικιο πως ενασ μαστορας μπορει να μετρηση τα καυσαερια για να δει τι γεινετε,,και ναι οντοσ αυτος που μου αλαξε τα τσιμουχακια μετρησε τα καυσαερια πριν και μετα τιν αλαγη τους και μου ειπε μιχαλη αυτο δεν ειναι λαδια ειναι ακαυτη βενζινη που μπορει να φτεει και το προγραμα που φοραει.
Μιχαλη, τα υπολοιπα παιδια εδω μεσα που κραζουνε τον μηχανικο σου, δυστυχως εχουν δικιο. Ενας σωστος μηχανικος θα επαιρνε το μοτερ αυτο οσο ηταν κατω και θα το ελεγχε ΠΡΙΝ το αγορασεις..Επρεπε ν'ανοιχτει,να τσεκαριστει σε ολα του και μετα να μπει πανω με επιπλεον κοστος για σενα φυσικα.Εκτος αν του το πηγες με τσαμπουκα και του'πες βαλτο πανω τζαμπα μαστορα!!Εκει καλα σου'κανε!!
Δυστυχως ξεκινησες να γραφεις μ'εναν αερα,οτι εκανες μια μετατροπη σε 328 με μολις 200 ευρω και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ολα οσα στραβωνουν σε τετοιες καταστασεις τα πληρωνεις εσυ τωρα....Αυτη ειναι και η δικη μου γνωμη...
Με βαση τα παραπανω γεγονοτα λοιπον,ο συγκεκριμενος μηχανικος,ΔΕΝ εχει τη δυνατοτητα να σε βοηθησει φιλε,μαλλον για μπλεξιμο παραπανω σε βλεπω.....Κι ουτε ολοι οι χρηστες εδω μεσα μπορουν να σε βοηθησουν με θεωριες και μαντεψιες μεσω πληκτρολογιου,οση εμπειρια και να'χουν....Τ'αμαξι πρεπει να παει σε γνώστη και εξειδικευμενο πανω σε τετοια μοτερ κι οχι εναν μονταδορο που παει ψαχνοντας...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-03-14, 21:04
mixalis 318is Ο χρήστης mixalis 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-03-2013
Μηνύματα: 33
mixalis 318is is on a distinguished road
Εχω καταλαβει τι λαλακια που εκανα γιαυτο και τωρα το αμαξι το ελεγχει εξουσιοδοτημενο συνεργειο τις Bmw...το προτο πραμα που εκανε στο αμαξι αλαξε τα τσιμουχακια.Μετρισε τα καυσαερια πριν και μετα τιν αλαγη τους και εδειξε οτι εχει προβλημα και πεταει ακαυτη μου ειπε...το αμαξι το πηρα τιν παρασκευη και θα το παω παλι τιν δευτερα να το αφησω για να τσεκαρι και αλλα οσο αφορα τιν ακαυτη..εγω σημερα ομως δεν κρατηθηκα και ειπα να ασχοληθώ λιγο μιας και ειχε ωραια μερα...ξεκινησα και ελυσα εισαγωγη και ηταν τιγκα στο λαδι..τιν καθαρισα καλα με βενζινι και τιν ξανα κουμποσα οπως ηταν και περιμενω τιν δευτερα να το δει το συνεργειο τισ bmw και να τον ενειμεροσο το τι ειδα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.