Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-11, 12:00
Το avatar του χρήστη kostasdc
kostasdc Ο χρήστης kostasdc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Μηνύματα: 240
kostasdc is on a distinguished road
Arrow Υγραεριο σε e36

Συζητουσα με ενα φιλο για την καταναλωση του αυτοκινητου μου και μου λεει γιατι δεν το κανεις υγραεριο;
Η απαντηση μου κατευθειαν ήταν ...υγραέριο σε bmw? Δεν ειναι ιεροσυλία?

Γυρνοντας ομως σπιτι και κανοντας ενα γρηγορο search στο φορουμ ειδα οτι αρκετοι απο εσας εχουν κάνει τη κίνηση αυτη!

Χρησιμοποιώ το αυτόκινητο ώς καθημερινό και η αλήθεια ειναι οτι με έχει παει......@$...η μέση καταναλωση του (14ΛΤ/100) σε συνδιασμό με την βενζίνη (1,62ε/λτ).
Το μόνο καλό ειναι οτι κάνω λίγες διαδρομες και μου βγαινει γυρω στα 150-180ευρω το μήνα. Δεν σας κρυβω ομως πως πολλες φορες θελω να παω καπου και δεν μπορω ή καλυτερα δεν μπορει η τσέπη μου!

Εσεις τι λετε για μια τετοια μετατροπη;
Θυμίζω το αυτοκινητο μου ειναι e36 318is του '92.

__________________
... the angel eyes of a devil...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-11, 12:37
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Από τα σημερινά Νέα:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artid=4625864

Παράθεση:
Νέες επιβαρύνσεις έρχονται για τα νοικοκυρά και στο φυσικό αέριο. Και αυτό, τόσο λόγω της συνεχούς αύξησης της τιµής του πετρελαίου – µε την οποία είναι συνδεδεµένη η τιµή του αερίου – όσο και εξαιτίας των κυβερνητικών σεναρίων για την επιβολή Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης (ΕΦΚ) στο αέριο παράλληλα, µε την εξίσωση φόρου του πετρελαίου θέρµανσης µε το κίνησης εφόσον αυτή προχωρήσει τον ερχόµενο Οκτώβριο.

Το φυσικό αέριο εξακολουθείνα είναι ανταγωνιστικόσε σχέση µε το πετρέλαιο θέρµανσης, ήδη όµως έχει ανατιµηθεί σηµαντικά. Από την έναρξη της περιόδου θέρµανσης, το φθινόπωρο του 2010, µέχρι σήµερα η τιµή του φυσικού αερίου έχει αυξηθεί 28% και σεαπόλυτα µεγέθη από 0,04677 σε 0,05995ευρώ ανά κιλοβατώρα.

ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ φυσικού αερίου πρέπει να υπολογίζουν και νέες σηµαντικές αυξήσεις στην τιµή του εφόσον η κυβέρνηση, υπό την πίεση της ανάγκης για αύξηση των δηµοσίων εσόδων, προχωρήσει στην εξίσωση του ΕΦΚ του πετρελαίου θέρµανσης µε τον ΕΦΚ τουπετρελαίου κίνησης.

Σήµερα η διαφορά των ΕΦΚ έχει ως αποτέλεσµα το πετρέλαιο θέρµανσης να πωλείται 0,895ευρώ το λίτρο, έναντι 1,499 ευρώ που πωλείται το πετρέλαιο κίνησης. Αν υπάρξει εξίσωση των φόρων στο πετρέλαιο, εξετάζεται να επιβληθεί ΕΦΚ και στο φυσικό αέριο προκειµένου να παραµείνει σταίδια επίπεδα η σχέση της τιµής τους. Σηµειώνεται ότι το φυσικό αέριο πωλείται σε σταθερή βάση φθηνότερα 18% από το πετρέλαιο, ανεξάρτητα από τις διακυµάνσεις της τιµής του τελευταίου. Επισηµαίνεται ότι σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες επιβάλλεται ΕΦΚ στο φυσικό αέριο, που φθάνει µέχρι και 3% για οικιακούς χρήστες και 1,5% για µεγάλους βιοµηχανικούς και εµπορικούς πελάτες.

Χθες ο διευθύνωνσύµβουλος της ΕΠΑ Αττικής Χρήστος Μπαλάσκας είπε ότι τόσο τοµέτρο της εξίσωσης στο πετρέλαιο όσο και αυτό της επιβολής ΕΦΚ στο φυσικό αέριο θα υποχρεώσει την εταιρεία να προσαρµόσει ανάλογα και την τιµολογιακή πολιτική της. Σε κάθε περίπτωση, είπε, η τιµή τουφυσικού αερίου θα συνεχίσει να είναι ανταγωνιστική µε αυτήν του πετρελαίου θέρµανσης, ενδεχοµένως και πλέον του 18% που είναι σήµερα.

Σύµφωνα µε τον επικεφαλήςτης ΕΠΑ Αττικής, ηοικονοµική κρίση είχε επιπτώσεις και στις δραστηριότητες της επιχείρησης καθώς δεν είναι λίγοι οι µεγάλοιπελάτες της (εµπορικές και βιοµηχανικές επιχειρήσεις) οι οποίοι είτε έβαλανλουκέτο στις δραστηριότητές τουςείτε µείωσαν δραστικά την παραγωγική δραστηριότητά τους και, κατά συνέπεια, την κατανάλωσηφυσικού αερίου.

Με µικρή κερδοφορία 2,9 εκατ. ευρώ έκλεισε για την ΕΠΑ Αττικής το 2010, ενώ ο κύκλος εργασιών της ανήλθε σε 140 εκατ. ευρώ, έναντι 119 εκατ. ευρώ το 2009. Για το 2011 η εταιρεία προσβλέπει σε κύκλο εργασιών 190 εκατ. και κέρδη 10 εκατ. ευρώ.
Μυρίστηκε η κυβέρνηση ότι όλο και περισσότερος κόσμος το γυρνάει στο αέριο (είτε για θέρμανση σε σπίτια είτε για κίνηση σε οχήματα) και τσούπ... να'σου ο ΕΦΚ.

Και ερωτώ εγώ: Τώρα -ενδεχομένως- συμφέρει (δεν έχω τσεκάρει τελευταία την τιμή LPG /λίτρο ας ενημερώσουν οι συνάδελφοι). Σε 1-2-3 μήνες;

Ηθικό δίδαγμα: Για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε αυτή τη χώρα που μπλέξαμε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-11, 12:51
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
υπαρχει νομος για το lpg δε μπορει να γινει η αυξηση αυτη μεχρι το 2018 .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-11, 13:03
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει νομος για το lpg δε μπορει να γινει η αυξηση αυτη μεχρι το 2018 .
Δηλαδή ο νόμος δεν μπορεί να αλλάξει?

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-11, 14:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει νομος για το lpg δε μπορει να γινει η αυξηση αυτη μεχρι το 2018 .
Δείξε μου το νόμο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-11, 15:18
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει νομος για το lpg δε μπορει να γινει η αυξηση αυτη μεχρι το 2018 .
το υγραέριο μπορεί να μήν αλλάξει τιμή αλλα φόρους δέν είπαν οτι δε θα βάλουν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-11, 16:26
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
ισως ειναι και πολυ παλιο τεχνολογικα πια το e36 ,για να μπει και να δουλεψει καλα το αεριο,οχι οτι δεν θα δουλεψει αλλα ,δεν θα σου αρεσει καθολου μετα...
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-11, 00:12
Το avatar του χρήστη laantonios
laantonios Ο χρήστης laantonios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Μηνύματα: 129
laantonios is on a distinguished road
ένα μήνα μετά

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27591

σου λέω κάντο

είναι τέλειο το 36αρι για αέριο. Βενζίνη έχω να βάλω ένα μήνα και απόσβεση θα κάνω ως το τέλος του έτους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-11, 00:34
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Μυρίστηκε η κυβέρνηση ότι όλο και περισσότερος κόσμος το γυρνάει στο αέριο (είτε για θέρμανση σε σπίτια είτε για κίνηση σε οχήματα) και τσούπ... να'σου ο ΕΦΚ.

Και ερωτώ εγώ: Τώρα -ενδεχομένως- συμφέρει (δεν έχω τσεκάρει τελευταία την τιμή LPG /λίτρο ας ενημερώσουν οι συνάδελφοι). Σε 1-2-3 μήνες;

Ηθικό δίδαγμα: Για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε αυτή τη χώρα που μπλέξαμε...
Αυτό αφορά το φυσικό αέριο (CNG) και όχι το υγραέριο (LPG), το οποίο το καπελώνουν γιατί μετά την εξίσωση του φόρου κατανάλωσης του πετρελαίου θέρμανσης με του πετρελαίου κίνησης "έπρεπε" να ανέβει και το φυσικό αέριο απότομα, αλλιώς θα σύμφερε ΠΑΡΑ πολύ.

Το LPG έχει κλειδωμένη την τιμή του στο 50% της τιμής της βενζίνης βάσει οδηγίας της Ε.Ε. και ευνοϊκότατες ρυθμίσεις όσον αφορά την φορολογία του (Directive 2003/96/EC). Η μόνη χώρα της Ε.Ε. που αυτή την στιγμή έχει ακριβό LPG (1.15€/λ περίπου) είναι η Δανία, στην οποία η χρήση του σε οχήματα δεν έχει νομοθετηθεί και συνεπώς είναι παράνομη. Σε όλη την άλλη Ευρώπη, διαδεδομένο ή μη, η τιμή του είναι περί τα 0.8€ το λίτρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 11-04-11 στις 00:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.