Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-18, 21:09
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΒΑΦΗΣ ΑΠΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΚΛΕΙΔΙΟΥ

Καλησπέρα,

Με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα σήμερα, μετά από πολύμηνη διαμονή μου στο εξωτερικό, ότι στο κλειστό υπόγειο γκαράζ που είχα το το αυτοκίνητό μου (ένα Ζ4Μ) κάποιος έχει πάει και το έχει ξύσει παντού σε όλα τα μέρη με κλειδί.

Ομόλογώ ότι με έπιασε η καρδία μου όταν ο είδα καθώς το έχω σε άριστη κατάσταση και δεν ξέρω τι να κάνω...

Το ξύσιμο είναι βαθύ και φαίνεται το μέταλο... Αύριο το πρωί θα βγάλω και φωτογραφίες σχετικά που θα είναι μέρα και θα φαίνονται καλύτερα.
Θα ήθελα την συμβουλή σας εάν αυτό το διορθώνεται κάπως? Πως μπορώ να αποφύγω να χάσει μεταπωλητική αξία το αυτοκίνητο είναι κάτι που επίσης δεν γνωρίζω αφού πλέον πρέπει να διορθωθούν όλα τα μέρη εκτός από ένα φτερό.

Επίσης καλοδεχούμενες ιδέες για το πως θα βρώ το μ@#νι που μου το έκανε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-18, 09:00
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
το οχημα δεν την γλυτωνει.το μονο που μπορεις να κανεις ,ειναι φωτογραφιες πριν,για να εξασφαλιστεις.αν φανηκε μεταλο,πρεπει να γινει κανονικη δουλεια....οσο για το τσογλ@νι,δεν πιστευω να ξαναπλησιασει.αυτο που ηθελε,το εκανε.τι νομιζεις ?θα ερθει για να σενιαρει και το φτερο?
πως μπηκε στο κλειστο υπογειο?αυτο πρεπει να σε ενδιαφερει πλεον.αν λειπεις συχνα για καιρο,την επομενη φορα,μπορει να μην βρεις ουτε το οχημα,αν ειναι τοσο ευκολη η προσβαση.και φαντασου να νομιζεις οτι το οχημα ειναι στην θεση του,και καποιος,για μηνα και βαλε να παρανομει με το οχημα σου.....οτι κανει,μεχρι να ενημερωσεις την κλοπη,θα το χρεωθεις εσυ.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-18, 11:43
alex46 Ο χρήστης alex46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-05-2017
Μηνύματα: 60
alex46 is on a distinguished road
μην το λες.αμα το δει παλι σενιο μπορει να το ξανακανει παλι.η λυση ειναι καμερα με καταγραφικη σε σκληρο και αναλογως την χωριτικοτητα ,πως θα καταγραφει,κτλ.αλλα αμα λειπεις;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-18, 14:17
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Για αρχή άλλαξε γκαράζ.δεν έχει νόημα να ξαναφτιαξεις αν
υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνει
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-18, 22:15
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Έχετε δίκιο. Το αμάξι σήμερα πήγε σε δύο βαφεία και μου είπαν ότι το αμάξι θέλει βάψιμο ολοκληρωτικό. Ότι πρέπει να αλλάξω γκαράζ το θεωρώ δεδομένο καθώς όντως δεν έχει νόημα να πληρώσω όλα αυτά τα λεφτά και να γίνει ξανά. Δυστυχώς η ασφάλεια που έχω δεν με καλύπτει οπότε θα πρέπει να τα πληρώσω όλα εγώ.

Μερικές ερωτήσεις:
1) Έχει νόημα να βάψω μόνο τα μέρη που έχει γίνει ζημιά καθώς δεν έχει γίνει σε προφυλακτήρες καθώς και ένα φτερό καθώς το πορτμπαγκαζ?
2) Τι πρέπει να προσέξω στο φανοποίο που θα πάω το αυτοκίνητο?
3) Ποίο είναι λογικό κόστος για την ολοκληρωτική βαφή? Οι τιμές που πήρα ήταν από 1800 μέχρι 2500 ευρώ χωρίς ΦΠΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-18, 23:33
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Επειδή έχεις ένα ιδιαίτερο αυτοκίνητο και για μένα πλέον σπάνιο,
προτείνω να κάνεις μια ολοκληρωτική βαφή για να έρθει το χρώμα σε μια πλήρη αρμονία, χωρίς διχρωμίες κτλ.
Για μένα ο Λαμπρινός στις Αχαρνές έχω δει από κοντά δουλειές αψεγάδιαστες και με πέντε χρόνια εγγύηση(ψαξτον και στο fb) πέρνα να πάρεις και από εκεί μια προσφορά
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-18, 00:31
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimimav Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχεις ένα ιδιαίτερο αυτοκίνητο και για μένα πλέον σπάνιο,
προτείνω να κάνεις μια ολοκληρωτική βαφή για να έρθει το χρώμα σε μια πλήρη αρμονία, χωρίς διχρωμίες κτλ.
Για μένα ο Λαμπρινός στις Αχαρνές έχω δει από κοντά δουλειές αψεγάδιαστες και με πέντε χρόνια εγγύηση(ψαξτον και στο fb) πέρνα να πάρεις και από εκεί μια προσφορά
Φίλε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και εγώ έτσι πιστεύω και για αυτό το διατηρούσα σε αυτή την κατάσταση. Θα ήθελα να συνεχίσω να το διατηρώ παρόλο την κακία του καθενός και τα κομπλεξικά του και για αυτό και θέλω να το ψάξω μην γίνει κάποιο λάθός.

Πολύ καλή σύσταση ο Λαμπρινός όπως είδα στο FB, σε ευχαριστώ. Θα περάσω από εκεί να ρίξω μια ματία από εβδομάδα μόλις βρω χρόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-18, 00:39
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Εδώ είναι μερικές φώτογραφίες που έβγαλα σήμερα







Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 16-02-18 στις 09:05 Αιτία: Μετά από δίκαιη απαίτηση χρήστη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-18, 00:56
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
Ημαρτον!!!!!
Αν τον εβρισκα επ αυτοφώρω θα τον σκοτωνα...!!

Προσοχη στο αυτοκινητο αυτο μην του κανουν χειρότερα οι κομπλεξικοι που κυκλοφορουν...!!
__________________
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία._Ισοκράτης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-18, 01:34
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Με κατι τετοια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι . Πραγματικα κριμα .
Στα συνεργεια που πας να τους ρωτησεις τι μαρκα ασταρι - χρωμα - βερνικι χρησιμοποιουν . Τα καλα υλικα ( Sikkens , spies hecker , dupont ) κοστιζουν αρκετα για βαφη ενος οχηματος .
Θα μπορουσε να γινει με αερογραφο τοπικα αλλα λογω δυσκολιας μπορει να βγει πιο ακριβα απο ολικο βαψιμο .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.