Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-08, 13:34
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
E46 Compact Valvetronic

Γεια σας παιδια. Ενδιαφερομαι για compact e46 και εχω βρει μια 318ti VALVETRONIC. Το αμαξι βγαζει 116 εργοστασιακους ιππους και εκει ειναι που ψιλοσπαζομαι. Θελω λοιπον να ρωτησω εσας τους πιο εμπειρους και ψαγμενους στο θεμα μετατροπη και πειραγμα, αν γινεται να αυξησω την ιπποδυναμη σε τετοιο κινητηρα. Σας ρωταω επειδη διαβασα σε παρομοιο θεμα αλλου μελλους που ειχε τις ιδιες αποριες για το 1.6 το compact, οτι σαφως ειναι καλυτερα να αλλαξει τον κινητηρα με εναν 25αρι απ'το να κανει την οποιαδηποτε μετατροπη. Και ερωτω λοιπον εσας, τα ιδια σ**τ* (με την καλη εννοια) ειναι και ο 1.8, ή αξιζει να το παρω? Ή ακομη καλυτερα να παρω το 325 compact? Βεβαια γνωριζω οτι η καλυτερη λυση ειναι να παρω το 25αρι αλλα ειναι ακριβο το...ατιμο. Εγω μπορω να διαθεσω το πολυ 20 χιλιαρικα.Αν βρω 325 compact σ'αυτη την τιμη θα το παρω, αλλα θα μου πειτε "τι ωρα το θες?" και δικιο θα χετε. Γι αυτο θελω να με βοηθησετε πανω στο θεμα της καλυτερης επιλογης. Αν μπορειτε απαντηστε μεσα στη βδομαδα για να το παρω πριν τις διακοπες. Ευχαριστω.

Αν γραφω καμια κουλη λεξη ειναι επειδη ειμαι συνηθισμενος στα greeklish.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-08, 15:11
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
φιλε αν επιτρεπετε το 318ti ποσο το βρηκες και με τι εξτρα ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-08, 15:25
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Από τη στιγμή που έχεις στο μυαλό σου τέτοιες ανησυχίες πριν ακόμα το οδηγήσεις θα σου έλεγα να αφήσεις το 1.6 και 1.8 (Παρεπιπτόντως και τα 2 λέγονται 316ti, 318ti λέγεται το 2.0 με 143 ps).

Τα μοτέρ αυτά της σειράς Ν42(πρώτα valvetronic 1.8-115ps και 2.0-143ps), Ν45 (το 1.6-115ps ΔΕΝ είναι Valvetronic, απλά 16βαλβιδη κεφαλή και Double Vanos), Ν46(2ης γενιάς valvetronic 1.8-115Ps και 2.0-150ps), ΔΕΝ βελτιώνονται πολύ.

Μόνο πρόγραμμα και ένα τελικό καζάνι και φίλτρο αέρα που αντικαθιστά την εργοστασιακή χάρτινη φιλτροχοάνη.
ΔΕΝ γίνεται τοποθέτηση συστήματος υπερτροφοδότησης, είτε Supercharger(kompressor) είτε Turbo (γίνεται...αλλά με δυσάρεστα αποτελέσματα).

Ψάξε κατευθείαν για 325... (ή 318ti που είναι 2.0-143 και είναι σβέλτο).

Και τα 1.6 και 1.8 μια χαρά είναι...απλά βλέπω ότι το σκέφτεσαι πολύ...και εδώ το μετανιώνουν οι μισοί που στην αρχή τους φαίνεται μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-08, 16:37
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε αν επιτρεπετε το 318ti ποσο το βρηκες και με τι εξτρα ειναι?
Φιλε εχω βρει ενα κομματι που σε παω στοιχημα οτι αν το δεις θα τρελαθεις. Ειναι μαυρο, 1.8, με ζαντες 18αρες Μ3, με δερματινο σαλονι, backet θερμενομενα καθισματα, τριακτινοτο δερματινο τιμονι M3 με χειριστηριο για το CD player, κλιμα, φιμε τζαμια και γενικα το ειδα πολυ καλο. Αμα ενδιαφερεσαι παρτο γιατι εγω το συγκεκριμενο δεν το σκεφτομαι γιατι πωλειται στη θεσσαλονικη και για δικους μου λογους ειναι λιγο δυσκολο.. 15000 το δινει. Αμα θες πες μου να σου στειλω και τη διευθυνση να μπεις να το δεις στο internet.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-08, 16:08
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
...ή 318ti που είναι 2.0-143 και είναι σβέλτο.
Φιλε πρωτα απ ολα ευχαριστω για την ενημερωση και τις συμβουλες σου, και δευτερον αφου μου ειπες αυτα, κοιταξα για διλιτρο και για 325 (μιλαμε παντα για compact) και εφαγα το internet (+ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα) κι απο 325 εχω βρει μονο ενα και θα παρω να ρωτησω τιμη. Απο αληθινο 318ti (και λεω αληθινο γιατι οι 9 στους 10 στις αγγελιες γρφουν 318ti ενω γραφουν 1.8) που οπως μου πες ειναι 2.0lt - 143hp, βρηκα δυο και το ενα απ αυτα ηταν σε πολυ καλη τιμη. Επισης βρηκα ενα που ελεγε "320ci 2200cc" και ειχε μια φωτο απο compact (υπαρχει τετοιο compact???) . Βρηκα και κατι αλλα που ελεγαν "318 compact 1800cc 143hp". Κι επειδη κατι μου λεει πως οι μισοι απ αυτους γραφουν πατατες, σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-08, 16:36
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
φιλε μου το 320ci ειναι το ε46 το κουπε κε οχι το κομπακτ και δεν ειναι βαλβετρονικ..1800 με 143 αλογα δεν υπαρχει.αν εχει 143 τοτε ειναι το 2λιτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-08, 16:38
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε πρωτα απ ολα ευχαριστω για την ενημερωση και τις συμβουλες σου, και δευτερον αφου μου ειπες αυτα, κοιταξα για διλιτρο και για 325 (μιλαμε παντα για compact) και εφαγα το internet (+ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα) κι απο 325 εχω βρει μονο ενα και θα παρω να ρωτησω τιμη. Απο αληθινο 318ti (και λεω αληθινο γιατι οι 9 στους 10 στις αγγελιες γρφουν 318ti ενω γραφουν 1.8) που οπως μου πες ειναι 2.0lt - 143hp, βρηκα δυο και το ενα απ αυτα ηταν σε πολυ καλη τιμη. Επισης βρηκα ενα που ελεγε "320ci 2200cc" και ειχε μια φωτο απο compact (υπαρχει τετοιο compact???) . Βρηκα και κατι αλλα που ελεγαν "318 compact 1800cc 143hp". Κι επειδη κατι μου λεει πως οι μισοι απ αυτους γραφουν πατατες, σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο...
320ci και να εχει φωτο compact...?? Φυσικα και δεν υπαρχει τετοιο...

Παρε και καμια χρυση ευκαιρια να δεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-08, 16:58
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwologos Εμφάνιση μηνυμάτων
..1800 με 143 αλογα δεν υπαρχει.αν εχει 143 τοτε ειναι το 2λιτρο.
αυτο σκεφτηκα κι εγω και γι αυτο λεω μην ειναι τυπογραφικο...απλα με παραξενεψε γιατι ειδα 4-5 τετοια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-08, 22:22
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε και καμια χρυση ευκαιρια να δεις...
Μαγκες δε γινονται αυτα τα πραγματα.. πρεπει να μαι πολυ γκαντεμης! Παω σημερα το απογευμα στο περιπτερο και παιρνω ενα επονυμο περιοδικο που το μεγαλυτερο μερος του το καταλαμβανουν αγγελιες αυτοκινητων, και επισης πηρα την εφημεριδα που προανεφερε το παλικαρι νωριτερα... ΤΙΠΟΤΑ! οταν λεμε τιποτα ενοουμε οτι δεν βρηκα 325 compact ουτε για δειγμα. Το μονο που βρηκα ηταν δυο compact 318ti 11ος/2003 διλιτρες "ατρακαριστες"...μπιρι μπιρι μπιρι... Και θα μου πειτε τωρα "που ειναι το κακο?", ΕΛΑ ΝΤΕ?! αφου ουτε εσεις βλεπετε κανενα κακο τοτε γιατι να κανει η μια 11.500€ και η αλλη 11.900 ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-08, 23:05
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Καλά πόσα χλμ είχαν? Το δικό μου 316 ti με πολλά extra το έδωσα 17500 πάντως (και ήταν πραγματικά ατρακάριστο και με το κερί του απο κάτω!).
Τώρα στο θέμα μας. Τα 115 άλογα είναι λίγα για τα κιλά του. Ειδικά το δικό μου που είχε και τις 17ρες.
Ανάλογα με τις απαιτήσεις σου βέβαια. Είναι σταθερό στα ταξίδια... Αλλά αν θές να κουνάει την ουρά του κλπ τότε θες... νεράκι και γλυστερό οδόστρωμα. Μετατροπές δε δέχεται και δε συμφέρει να το πειράξεις. Μόνο φιλτράκι..και αυτό δε κάνει τιποτα σπουδαίο.
Τώρα....Compact θα βρείς λίγα. Αλλά καλύτερα να πάρεις την έκδοση sport ti (που έιχα εγω, με τα spoiler, κλπ extra! τα έδινε τότε "δωρο"΄).
Επειδή ψάχνω κι εγώ κάποιο μεταχειρισμένο, είναι λίγο δύσκολο και θέλει υπομονή για να βρείς καλό αμάξι, με πραγματικά χλμ. και.. πραγματικό βιβλίο service.
Οι τιμές που έχεις βρεί τα 2 compact είναι χαμηλές, ευκαιρία θα έλεγα, ίσως γιατί θέλουν να σπρώξουν γρήγορα τα αμάξια (δε φεύγει εύκολα) και θα είναι και οι τελείως άδειες μηπως? με τα τασια...?...
Όπως και να έχει αν πας για έλεγχο σε 1 αντιπροσωπεία, θα σου βρούν αμέσως αν έχει ξαναβαφτεί (εχουν 1 μηχανηματάκι που μετράει το παχος της μπογιάς!... (Θέλω ενα, αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ), επίσης θα σου πούν τα περι...service κλπ. Οπότε μην αγχώνεσαι αρκεί να το πας σε 1 BMW!..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.