Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #611  
Παλιά 04-03-11, 13:20
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Αυτό με τον πίσω υαλοκαθαριστήρα το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Το ότι σκαλώνει να δουλεύει.

Δυστυχώς επειδή είναι ντίζελ (έτσι μου είπαν) στο συνεργείο που πάω δε μπορεί να διαβάσει τον εγκέφαλο (ενώ την ίδια ώρα διαβάζει κανονικά την ΕCU από ένα 116), οπότε δε μπορώ να ξέρω αν το βλέπει σαν σφάλμα.

Αλλά κάποια δυσκολία ή μόνιμη μη λειτουργία του δεν έχω παρατηρήσει.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
  #612  
Παλιά 04-03-11, 14:13
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Τι είναι η αυτόματη ανακύκλωση? Έχω τέτοιο πράμα στο αμάξι και δεν το ήξερα? Για πείτε!
  #613  
Παλιά 04-03-11, 19:31
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
@oldcars...
Τι παει να πει οτι επειδη ειναι ντηζελ δε μπορουν να διαβασουν τον εγκεφαλο?!
Αλλαξε συνεργειο και πηγαινε σ ενα αλλο με διαγνωστικο που να μπορει!
Παντως ειναι ενα θεμα η ελλειψη τεχνογνωσιας στα πετρελαια. Σ ενα συνεργειο που ειχα δει ειχαν ενα ντηζελ Χ3, με λυμενο μοτερ, τουρμπινες κλπ και στο δεσιμο τα μαστορια συνεχεια διαβαζαν στον υπολογιστη οδηγιες πως θα το φτιαξουν. Και σημερα το ειδα παλι μεσα στο συνεργειο με τον ιδιοκτητη να λεει αγανακτισμενος οτι παλι ειχε προβληματα.
Ξανα στο θεμα μας ομως. Στον πισω υαλοκαθαριστηρα προσεξα και κατι ακομα. Το μπρατσο εχει αποκτησει μια ελευθερια και κινειται και ελαφρια με το χερι πανω κατω, δηλαδη δεν ειναι σφιχτο κι απλα να κανει την προκαθορισμενη του κινηση. Λες κι εχει κατι λασκαρει απο μεσα στο μηχανισμο του σα να εχουν ανοιξει δοντια απο γραναζι κι εχει ενα 'παίζο', δε μπορω να το περιγραψω καλυτερα.

@kostastnt
Η αυτοματη ανακυκλωση σε αυτοματο κλιματισμο (για χειροκινητο δε γνωριζω), ειναι μια λειτουργια που ενεργοποιειται πατωντας ενα κουμπι και οταν το αυτοκινητο κινειται σε μολυσμενο περιβαλλον απο καυσαερια, κλεινει αυτοματα τα κλαπε αερισμου και απομονωνει τον μολυσμενο αερα απ την καμπινα επιβατων. Για να λειτουργησει αυτο, αυτοματα, χωρις να πατησει ο οδηγος κανενα αλλο κουμπι υπαρχει ενας αισθητηρας αεριων μπροστα δεξια του παρ μπριζ κατω απ το καπω. Αυτος ανιχνευει διαφορες ουσιες (μου τις ειχαν πει αλλα δε θυμαμαι καλα ποιες, νομιζω CO, αιθαλη, υδροθειο κλπ, μπορει να λεω και βλακειες ομως, τελος παντων), και δινει εντολη να κλεισουν τα κλαπε κι ο αερισμος να 'ναι απο ανακυκλωση κι οχι απ εξω.
Ο αισθητηρας ειναι αυτος:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E8.../sensor_f_auc/
  #614  
Παλιά 04-03-11, 19:39
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
@oldcars...
Τι παει να πει οτι επειδη ειναι ντηζελ δε μπορουν να διαβασουν τον εγκεφαλο?!
Αλλαξε συνεργειο και πηγαινε σ ενα αλλο με διαγνωστικο που να μπορει!
Παντως ειναι ενα θεμα η ελλειψη τεχνογνωσιας στα πετρελαια. Σ ενα συνεργειο που ειχα δει ειχαν ενα ντηζελ Χ3, με λυμενο μοτερ, τουρμπινες κλπ και στο δεσιμο τα μαστορια συνεχεια διαβαζαν στον υπολογιστη οδηγιες πως θα το φτιαξουν. Και σημερα το ειδα παλι μεσα στο συνεργειο με τον ιδιοκτητη να λεει αγανακτισμενος οτι παλι ειχε προβληματα.
Ξανα στο θεμα μας ομως. Στον πισω υαλοκαθαριστηρα προσεξα και κατι ακομα. Το μπρατσο εχει αποκτησει μια ελευθερια και κινειται και ελαφρια με το χερι πανω κατω, δηλαδη δεν ειναι σφιχτο κι απλα να κανει την προκαθορισμενη του κινηση. Λες κι εχει κατι λασκαρει απο μεσα στο μηχανισμο του σα να εχουν ανοιξει δοντια απο γραναζι κι εχει ενα 'παίζο', δε μπορω να το περιγραψω καλυτερα.

@kostastnt
Η αυτοματη ανακυκλωση σε αυτοματο κλιματισμο (για χειροκινητο δε γνωριζω), ειναι μια λειτουργια που ενεργοποιειται πατωντας ενα κουμπι και οταν το αυτοκινητο κινειται σε μολυσμενο περιβαλλον απο καυσαερια, κλεινει αυτοματα τα κλαπε αερισμου και απομονωνει τον μολυσμενο αερα απ την καμπινα επιβατων. Για να λειτουργησει αυτο, αυτοματα, χωρις να πατησει ο οδηγος κανενα αλλο κουμπι υπαρχει ενας αισθητηρας αεριων μπροστα δεξια του παρ μπριζ κατω απ το καπω. Αυτος ανιχνευει διαφορες ουσιες (μου τις ειχαν πει αλλα δε θυμαμαι καλα ποιες, νομιζω CO, αιθαλη, υδροθειο κλπ, μπορει να λεω και βλακειες ομως, τελος παντων), και δινει εντολη να κλεισουν τα κλαπε κι ο αερισμος να 'ναι απο ανακυκλωση κι οχι απ εξω.
Ο αισθητηρας ειναι αυτος:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E8.../sensor_f_auc/

Γενικά με την διάγνωση εκτός αντιπροσωπείας έχω λίγο θέμα.

Και αυτό γιατί παρόλο που ο εξοπλισμός δουλεύει σε όλα τα Ε8Χ βενζίνη στο δικό μου αρνείται, και δεν είναι θέμα προβλήματος δικού μου γιατί σε επίσκεψη στην αντιπροσωπεία όλα διαβάζονται οκ.

Δε ξέρω τι να πω.

Στον χειροκίνητο κλιματισμό η ανακύκλωση είναι manual.

Αυτό που λες με το τζόγο τώρα.

Και εμένα έχει λίγο τζόγο (παραπάνω από όταν το πήρα 100%, γιατί τότε πάλευα με το βουλωμένο πιτσιλιστήρι), αλλά δε νομίζω να είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα, γιατί όταν κολλάει δεν ακούγεται ούτε καν το μοτεράκι να δουλεύει.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
  #615  
Παλιά 04-03-11, 19:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
[QUOTE=oldcarskickass;417111]Γενικά με την διάγνωση εκτός αντιπροσωπείας έχω λίγο θέμα.

Και αυτό γιατί παρόλο που ο εξοπλισμός δουλεύει σε όλα τα Ε8Χ βενζίνη στο δικό μου αρνείται, και δεν είναι θέμα προβλήματος δικού μου γιατί σε επίσκεψη στην αντιπροσωπεία όλα διαβάζονται οκ.

Δε ξέρω τι να πω.


Σε ποια περιοχη εισαι; Εχεις ψαξει για αλλο μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο μηπως και σου κανει εκει διαγνωση; Αν θες μπορω να σου προτεινω καποια που ισως και να κανεις διαγνωση εκει. Οχι αντιπροσωπειες.


Αυτό που λες με το τζόγο τώρα.
Και εμένα έχει λίγο τζόγο (παραπάνω από όταν το πήρα 100%, γιατί τότε πάλευα με το βουλωμένο πιτσιλιστήρι), αλλά δε νομίζω να είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα, γιατί όταν κολλάει δεν ακούγεται ούτε καν το μοτεράκι να δουλεύει.[/
QUOTE]

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που εχω και εγω στο δικο μου 1! Ετσι στην αρχη κι εγω παλευα με βουλωμενα πιτσιλιστηρια, δεν ειχε καθολου τζογο το μπρατσο, τωρα εχει τοσο ωστε καμια φορα δε κατεβαινει ως το κατω σημειο στο πισω τζαμι, ή κατεβαινει και ξανανεβαινει λιγακι κατα τη λειτουργια του καθαριστηρα, ενω με το χερι παει και πιο κατω και πιο πανω απ τις τερματικες θεσεις αλλα και σε ενδιαμεση θεση αμα κολλησει και προσπαθησω να το κουνησω λιγο με το χερι μπορει να κινηθει αρκετα δεξια-αριστερα χωρις αντισταση.
Επισης κι εμενα οταν κολλησει απλα δε δουλευει τιποτα και δεν ακουγεται τιποτα, ουτε μοτερακι ουτε πλυστικο. Απλα παυει να λειτουργει.

Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει; Εμενα εχουν γραψει πολυ υπερωρια οι καθαριστηρες παντως!
  #616  
Παλιά 04-03-11, 20:41
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
155.000 χλμ.

Το πήρα με 120000 πριν 1.5 χρόνο.

Πάντως τον πίσω όποτε βρέχει δουλεύει ασταμάτητα.

Στο Ε30 είχα πάθει κάτι παρόμοιο με τους μπροστά όμως.

Ο υαλοκαθαριστήρας που κρατάει το μάκτρο είναι στερεωμένος με ένα παξιμάδι σε ένα πολύσφηνα.

Στο Ε30 είχε γίνει λείο.

Εδώ λογικά (αν είναι με το ίδιο σύστημα) πρέπει να έχει μαζεψει κενά.

Για στείλε το πμ.

Αθήνα είμαι.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
  #617  
Παλιά 04-03-11, 20:52
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά με την διάγνωση εκτός αντιπροσωπείας έχω λίγο θέμα.

Και αυτό γιατί παρόλο που ο εξοπλισμός δουλεύει σε όλα τα Ε8Χ βενζίνη στο δικό μου αρνείται, και δεν είναι θέμα προβλήματος δικού μου γιατί σε επίσκεψη στην αντιπροσωπεία όλα διαβάζονται οκ.

Δε ξέρω τι να πω.

Στον χειροκίνητο κλιματισμό η ανακύκλωση είναι manual.

Αυτό που λες με το τζόγο τώρα.

Και εμένα έχει λίγο τζόγο (παραπάνω από όταν το πήρα 100%, γιατί τότε πάλευα με το βουλωμένο πιτσιλιστήρι), αλλά δε νομίζω να είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα, γιατί όταν κολλάει δεν ακούγεται ούτε καν το μοτεράκι να δουλεύει.
Εχεις πμ για συνεργεια.
Στο 30αρι τι εκανες με τους καθαριστηρες τελικα, αλλαξες το πολυσφηνο;
Εχω την εντυπωση πως εχει αρχισει και γινεται καραφλο γι αυτο εχει αυτο το παιζο. Αν πατησω λιγο ακομα το παξιμαδι που ασφαλιζει το μπρατσο λες να καλυτερεψει;..
  #618  
Παλιά 04-03-11, 20:58
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις πμ για συνεργεια.
Στο 30αρι τι εκανες με τους καθαριστηρες τελικα, αλλαξες το πολυσφηνο;
Εχω την εντυπωση πως εχει αρχισει και γινεται καραφλο γι αυτο εχει αυτο το παιζο. Αν πατησω λιγο ακομα το παξιμαδι που ασφαλιζει το μπρατσο λες να καλυτερεψει;..
Στο Ε30 άλλαξα όλο την μεταλλική βάση.

Λογικά ναι πρέπει να διορθώσει (ξαναλέω αν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο, δλδ με πολύσφηνο), δυστυχώς δεν είχα χρόνο να το λύσω να δω τι γίνεται.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
  #619  
Παλιά 05-03-11, 10:15
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Σόρρυ που θα πεταχτώ πάλι Το αυτόματο κουμπάκι πρέπει να είναι αυτός ο κύκλος με τα βέλη και ένα Α μέσα ε? Απλά για να ξέρω πως ενεργοποιείται..

Και κάτι ακόμα! Μήν γελάσετε.. Αυτό δουλέυει και σε χοιροστάσια? Επειδή περνάω συχνά ένα κομμάτι που μυρίζει όλη η περιοχή γουρουνίλα δεν θα με χάλαγε να κλείνει αυτόματα ο κλιματισμός και να καθαρίζει τον εσωτερικό αέρα!
  #620  
Παλιά 05-03-11, 12:30
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρρυ που θα πεταχτώ πάλι Το αυτόματο κουμπάκι πρέπει να είναι αυτός ο κύκλος με τα βέλη και ένα Α μέσα ε? Απλά για να ξέρω πως ενεργοποιείται..

Και κάτι ακόμα! Μήν γελάσετε.. Αυτό δουλέυει και σε χοιροστάσια? Επειδή περνάω συχνά ένα κομμάτι που μυρίζει όλη η περιοχή γουρουνίλα δεν θα με χάλαγε να κλείνει αυτόματα ο κλιματισμός και να καθαρίζει τον εσωτερικό αέρα!
Ακριβως αυτο ειναι που λες το κουμπι! Ακριβως διπλα του, ο κυκλος χωρις το Α ειναι το κουμπι της χειροκινητης ανακυκλωσης. Για μενα η καλυτερη χρηση του κλιμα ειναι το χειμωνα 18-22 βαθμους αναλογως ποσο κρυο κανει εξω, στο auto, αλλα με σβησμενο το κουμπι του συμπιεστη (αυτο με τη νιφαδα) και πατημενο το κουμπι της αυτοματης ανακυκλωσης.
Κοιτα τωρα για τετοιες οσμες δεν εχω ιδεα αν ειναι τοσο εξελιγμενο και εξυπνο αυτοματο συστημα ωστε να γυρναει αυτοματα σε ανακυκλωση και σε αυτες τις περιπτωσεις αν και δε νομιζω. Εξω απο διυληστηρια παντως δε πρεπει να το κανει. Και με χειροκινητη ανακυκλωση που βαζω τοτε και παλι βρωμαει μποχα παροτι εχει απ τα καλυτερα φιλτρα κλιματισμου που εχω συναντησει σε αυτοκινητο και γενικα κανει πολυ καλη δουλεια φιλτραρωντας σχεδον απολυτα οσμες και καυσαεριο.
Ειπαμε κλιματισμο εχουμε, οχι συστημα Ρ.Β.Χ.Π.!
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.