Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-09-09, 18:31
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανάρτηση είναι η ακριβή η schnitzer με τα στενά ελατήρια ή η απλή ?
Άν είναι η απλή θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με εργοστασιακή ανάρτηση CSL.
Εγώ δεν έχω δει σε άλλο αυτοκίνητο πιο σφιχτή εργοστασιακή ανάρτηση από του CSL (άν εξαιρέσεις gallardo superleggera). Το αυτοκίνητο πραγματικά είναι σαν αγωνιστικό, γι'αυτό μου έκανε εντύπωση όταν είπες ότι είναι μαλακό σε πίστα.
Παίζουν ρόλο τα 150 κιλά διαφορά όμως στην λειτουργία της ανάρτησης αυτής.

Φίλος μου με τέρμα ξηλωμένη Mercedes 190E έχει 4 απλά bilstein sport αλλά με 1200 κιλά το πολύ στο αμάξι, φαίνονται υπέρ αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-09-09, 18:37
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίζουν ρόλο τα 150 κιλά διαφορά όμως στην λειτουργία της ανάρτησης αυτής.

Φίλος μου με τέρμα ξηλωμένη Mercedes 190E έχει 4 απλά bilstein sport αλλά με 1200 κιλά το πολύ στο αμάξι, φαίνονται υπέρ αρκετά.
Μιλάς σωστά. Φυσικά και παίζουν.
Ο Μάνος πάντως έχει όλα σχεδόν τα csl-πράγματα (φαντάζομαι όμως ότι έχει την φουλ καλωδίωση αμαξώματος του Μ3) οπότε πάνω κάτω στα ίδια κιλά είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-09-09, 18:45
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάς σωστά. Φυσικά και παίζουν.
Ο Μάνος πάντως έχει όλα σχεδόν τα csl-πράγματα (φαντάζομαι όμως ότι έχει την φουλ καλωδίωση αμαξώματος του Μ3) οπότε πάνω κάτω στα ίδια κιλά είναι.
Σωστος Αλεξ!
Το μετρησα 1425 κιλα με 1/4 καυσιμα , κλιματισμος και ραδιο-cd-ηχεια-σιντιερα-navi πανω..
Οποτε ολα ΟΚ!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-09-09, 19:02
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Αν θελετε να ακουσετε την αποψη μου...θα σας προτεινα να μην ειστε τοσο απολυτοι με νουμερα!
Δηλαδη, αν θελουμε να στησουμε ενα αμαξι για πιστα οπως ο Μανος θα πρεπει να καταληξουμε στην αναρτηση πρωτα.Μετα στα ελαστικα.Αφου στανταρουμε αυτους τους δυο παραγοντες παμε να παιξουμε και με την γεωμετρια.(Δεν πιστευω οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε πατρον γωνιες!Δηλαδη δεν ειναι δυνατον να εχει ιδιο στησιμο ο Αλεξ και ο Μανος εφοσον εχουν διαφορετικα λαστιχα-αναρτησεις.)Ρυθμιζουμε λοιπον τις γωνιες μας με βαση αυτα που δινει το εργοστασιο.(φροντιζουμε να παμε σε καποιο καλο μηχανημα με ακριβεια ανα λεπτο και οχι ανα 5 λεπτα της μοιρας.Η Hunter ειναι απο τις καλυτερες στον χωρο αυτο).Αν το αυτοκινητο ειναι χαμηλομενο μερικα λογισμικα εχουν εξτρα ρυθμιση και για αυτο.
Αφου λοιπον εχου εργοστασιακες ρυθμισεις ,μετα απο γυρους παρατηρουμε την φθορα των ελαστικων μας.Αν ειναι φθαρμενα αρκετα απο την εξω πλευρα σημαινει οτι πηγαμε υπεροχα.Η εξωτερικη φθορα εφοσον ειναι εργοστασιακες οι ρυθμισεις ειναι απο ελειψη camber, γιατι αλλιως θα μπορουσε να ηταν και εσφαλμενη συγκλιση.Η ανομοιομορφη αυτη φθορα οφειλεται στην μετατοπιση του βαρους του αυτοκινητου ,στην συσπειρωση της αναρτησης, στην προσφυση αλλα και στην ελαστικη παραμορφωση του σκελετου των ελαστικων κατα την πιεση! Αντικειμενικος μας σκοπος ειναι να κανουμε με διαδοχικες ρυθμισεις τη φθορα αυτη ομοιομορφη.Αυτο σημαινει οτι στην πλειοψηφια του χρονομετρημενου μας παταμε σε οσο το δυνατον περισσοτερο πελμα.Το πελμα φορτιζεται με τον μεγιστο δυνατο τροπο απο την αναρτηση ,ετσι εχουμε την μεγιστη αντιδραση απο τον ασφαλτοταπητα αρα μεγιστη τριβη! Αυτο ενδεικνυται μονο για πιστα μιας και στον δρομο δεν μπορουμε να το πιεζουμε παντα ,αρα θα τρωμε το εσωτερικο των ελαστικων.
ναι αλλα αμα το παρακανουμε μπορει να χασουμε σε πατημα στην ευθεια ,με τραγικες επιπτωσεις στα φρενα, που ολοι ξερουμε ποσο σημαντικο ρολο παιζουν οταν κυνηγας το χρονομετρο!
Αρα λοιπον θελει ψαξιμο ισορροπια και οχι υπερβολες!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-09-09, 19:11
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Σπυρο θα συμφωνησω μαζι σου!

Το φωναζω απο τη αρχη οτι η γεωμετρια δεν θα μας δοσει αμμεσα θετικα αποτελεσματα.
Ειδικα στη πιστα αντε να δεις διαφορα χιλιοστα.

Πιο πολυ με ένοιαζε να ρυθμιζω τη καμπερ για να τρωγονται ομοιομορφα τα λαστιχα!

Καταστρεψα 2 σετ cup πολυ γρηγορα απλα επειδη δεν εδωσα σημασια και δεν ηξερα..
Τωρα τα R888 στη πιστα με περισσοτερο αρνητικη καμπερ (-2.2) εχουν φθαρει ομοιομορφα..θελει ομως ακομα λιγο..κοντα στις 3.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-09-09, 19:18
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα χρειαζεσαι τηλεμετρια.Δεν θυμαμαι αν το gadgetaki που εχεις μπορει να κανει αυτη την δουλεια.
Δηλαδη να μετρα χρονο στροφης ,και χρονο ευθεια-χρονο φρεναρισματος ξεχωριστα.Ωστε να υπολογιζεις καθε φορα με καθε επεμβαση σου να βγαινεις κερδισμενος κατι εκατοστα του δευτερολεπτου.''Γιατι αμα δεις διαφορα δευτερολεπτων πρεπει να βελτιωσεις τα χερια σου ''χαχαχαχα!!!
Να μπορεις δηλαδη να βγαινεις στο συνολο κερδισμενος ειτε αυτο το κερδος προερχεται απο φρενα-επιταχυνση ειτε απο κρατημα!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-09-09, 21:13
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Νομίζω οτι ο Μάνος στο σημείο που οδηγάει θα έπρεπε να πειραματιστεί με μια custom ανάρτηση και να κάνει αρκετούς γύρους πριν βρεί τις κατάλληλες ρυθμήσεις. Η τηλεμετριά που χρησιμοποιεί νομίζω οτι θα τον καλήψει.

Ερώτηση: Έστω οτι στο 335 βάζω semi-slick για δικούς μου λόγους. Π΄ρεπει να δώσω και εγώ τέρμα camber? Χρήση κυρίως σε δρόμο και πολύ λίγο πίστα...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-09-09, 21:58
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
m-power > όλες οι μετρήσεις μου είναι εντός εργοστασιακών τιμών, ρυθμισμένο με BMW KDS II (beissbarth-έχει πάρα πολύ καλή ακρίβεια).
Νομίζω ότι το κυρίως θέμα στην προκειμένη είναι η κάμπερ για ομοιόμορφη φθορά ελαστικών όταν οδηγείς γρήγορα το αυτοκίνητο.
Οι τιμές που ανέφερα για -2.5 και -3.5 είναι από φίλους με CSL με εργοστασιακή ανάρτηση, ίδιες ζάντες και ελαστικά με εμένα και αυτές ήταν οι διαπιστώσεις τους μετά από αρκετά σετ ελαστικών (ίδιας μάρκας / τύπου).

Έχω παρατηρήσει φθορά των ελαστικών μου στο έξω τμήμα, με την επίσκεψη στο Ring.
Στο δρόμο δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα // γι'αυτό και θέλησα να ανταλλάξω απόψεις.

manos > τα κιλά ακούγονται πολύ σωστά. Το δικό μου πιστεύω ότι είναι στα 1410 κιλά.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-09-09, 21:59
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση: Έστω οτι στο 335 βάζω semi-slick για δικούς μου λόγους. Π΄ρεπει να δώσω και εγώ τέρμα camber? Χρήση κυρίως σε δρόμο και πολύ λίγο πίστα...
Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι αλλαγή.
Βέβαια πρέπει να σκεφτείς για ποιο λόγο θέλεις να βάλεις ημι-σλικ.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-09-09, 22:13
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
m-power > όλες οι μετρήσεις μου είναι εντός εργοστασιακών τιμών, ρυθμισμένο με BMW KDS II (beissbarth-έχει πάρα πολύ καλή ακρίβεια).
Νομίζω ότι το κυρίως θέμα στην προκειμένη είναι η κάμπερ για ομοιόμορφη φθορά ελαστικών όταν οδηγείς γρήγορα το αυτοκίνητο.
Οι τιμές που ανέφερα για -2.5 και -3.5 είναι από φίλους με CSL με εργοστασιακή ανάρτηση, ίδιες ζάντες και ελαστικά με εμένα και αυτές ήταν οι διαπιστώσεις τους μετά από αρκετά σετ ελαστικών (ίδιας μάρκας / τύπου).

Έχω παρατηρήσει φθορά των ελαστικών μου στο έξω τμήμα, με την επίσκεψη στο Ring.
Στο δρόμο δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα // γι'αυτό και θέλησα να ανταλλάξω απόψεις.
Πολυ καλο μηχανημα επισης...Αλλα το γεγονος οτι μου ειχαν παρει πριν 4 χρονια 32ευρω για ελεγχο ευθυγραμμισης χωρις να πειραξουν ουτε μια βιδα μονο κοιταξαν!!!! Αλλα και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι προθυμοι να ρυθμιζουν ξανα και ξανα ...στην BMW.Για αυτο ανεφερα το hunter (αυτο που εχει ακριβεια λεπτου στοιχιζει 28000 χωρις το αναβατοριο) οποιος το εχει παρει πρεπει να το κατεχει λογικα το αθλημα ...για να εχει τετοιες απαιτησεις απο τον εξοπλισμο του!
Οσο για τις γωνιες που ανεφερες δεν εχω λογο να διαφωνησω...εγω απλα εθεσα τις προυποθεσεις κατω απο τις οποιες μπορουμε να μιλαμε για αυτο το θεμα χωρις παρεξηγησεις!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.