Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-02-16, 19:34
Το avatar του χρήστη rebel
rebel Ο χρήστης rebel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-12-2009
Μηνύματα: 38
rebel is on a distinguished road
Βουητο!!

Καλησπερα παιδια! ειμαι κατοχος bmw e46 2003 facelift 316 με κινιτηρα n40b16a ,εδω και και τρεις εβδομαδες ξεκινησε να ακουγετε ενα βουητο απο την πισω δεξια μερια το οποιο ξεκινα στα 40 χλμ και απο τα 80χλμ και μετα παυει να ακουγετε η βασικα ακουγετε πολυ πολυ λιγο μεχρι που στα 120 και μετα δεν ακουγετε καθολου! πηγα σε δυο συνεργεια και μου ειπανε βαλανε και ακουστικα για να δουν αν ειναι ρουλεμαν και ο θορυβος που βγαινει και απο τους δυο πισω τροχους ειναι ο ιδιος και μαλλον δεν ειναι ρουλεμαν αλλα για σιγουρα πρεπει να λυσουνε την δεξια μερια απο εκει οπου ακουγεται ο θορυβος για να δουνε αν ειναι ρουλεμαν η οχι.Αυτο το βουητο ειναι σταθερο απο τα 40 μεχρι τα 80 δεν αυξανει και βασικα ισως σαν γουργουητο θα μπορουσα να πω.Το αμαξι εχει 230000χλμ αυτη τη στιγμη,τι να πω μου ειπαε να το αφησω ετσι και αν χειροτερεψει να το παω ξανα που μαλλον θα ειναι ρουλεμαν τροχου.Βαλβολινες στο διαφορικο δεν εχω αλαξει ποτε μεχρι στιγμης αλλα πριν τρεις εβδομαδες ο μαστορας μου εκανε ενα συμπληρωμα γιατι τον ειπα να τις ελενξουμε ,ειδε οτι δεν ειχε ταπα για να βγουνε και ειχε μονο ταπα για να συμπληρωσεις και μου ειπε οτι δεν αλαζονται ποτε μονο συμπληρωνεις αμα χρειαστει οποτε με συμπληρωσε 75w-90 συνθετικη βαλβολινη καμια 100 γραμμαρια πηρε.Θα μπορουσε να προερχεται απο το διαφορικο αυτο το βουητο η απλα ειναι τυχαια συμπτωση γιατι απο εκεινη την ημερα το βραδυ ξεκινησε να ακουγετε το βουητο αυτο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-16, 07:14
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rebel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια! ειμαι κατοχος bmw e46 2003 facelift 316 με κινιτηρα n40b16a ,εδω και και τρεις εβδομαδες ξεκινησε να ακουγετε ενα βουητο απο την πισω δεξια μερια το οποιο ξεκινα στα 40 χλμ και απο τα 80χλμ και μετα παυει να ακουγετε η βασικα ακουγετε πολυ πολυ λιγο μεχρι που στα 120 και μετα δεν ακουγετε καθολου! πηγα σε δυο συνεργεια και μου ειπανε βαλανε και ακουστικα για να δουν αν ειναι ρουλεμαν και ο θορυβος που βγαινει και απο τους δυο πισω τροχους ειναι ο ιδιος και μαλλον δεν ειναι ρουλεμαν αλλα για σιγουρα πρεπει να λυσουνε την δεξια μερια απο εκει οπου ακουγεται ο θορυβος για να δουνε αν ειναι ρουλεμαν η οχι.Αυτο το βουητο ειναι σταθερο απο τα 40 μεχρι τα 80 δεν αυξανει και βασικα ισως σαν γουργουητο θα μπορουσα να πω.Το αμαξι εχει 230000χλμ αυτη τη στιγμη,τι να πω μου ειπαε να το αφησω ετσι και αν χειροτερεψει να το παω ξανα που μαλλον θα ειναι ρουλεμαν τροχου.Βαλβολινες στο διαφορικο δεν εχω αλαξει ποτε μεχρι στιγμης αλλα πριν τρεις εβδομαδες ο μαστορας μου εκανε ενα συμπληρωμα γιατι τον ειπα να τις ελενξουμε ,ειδε οτι δεν ειχε ταπα για να βγουνε και ειχε μονο ταπα για να συμπληρωσεις και μου ειπε οτι δεν αλαζονται ποτε μονο συμπληρωνεις αμα χρειαστει οποτε με συμπληρωσε 75w-90 συνθετικη βαλβολινη καμια 100 γραμμαρια πηρε.Θα μπορουσε να προερχεται απο το διαφορικο αυτο το βουητο η απλα ειναι τυχαια συμπτωση γιατι απο εκεινη την ημερα το βραδυ ξεκινησε να ακουγετε το βουητο αυτο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Oi βαλβολίνες αλλάζονται,Κανένα λιπαντικό δε διαρκεί για πάντα.Έπρεπε να τις είχες αλλάξει 2 φορές μέχρι τώρα τουλάχιστον.Το βουητό φυσικά μπορεί να προέρχεται από το διαφορικό...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-16, 18:40
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το πιο πιθανό είναι να χρειαστείς σύντομα διαφορικο.
Δεν ξέρει ο μηχανικός σου ότι το lifetime που αναφέρει η BMW είναι 100.000km.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-16, 12:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Το βουητό με ακουστικό στον πίσω άξονα...
Εκεί που ο ήχος ο απο δεξιά μεταφέρεται αριστερά μέσω διαφορικού.....
Μιλάμε για το έτος 2016...
Ηχος που δεν είναι αυξανόμενος ή σταθερός, και χάνεται με τα πολλά χιλιόμετρα
είναι ύποπτος γενικότερα...
Μέχρι και απο βαρίδιο ζυγοστάθμισης παίζει να είναι...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-16, 19:17
Το avatar του χρήστη rebel
rebel Ο χρήστης rebel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-12-2009
Μηνύματα: 38
rebel is on a distinguished road
Καλησπερα παιδια! Τελικα μετα απο ψαξιμο σε τρια συνεργεια που πηγα ειναι τα ρουλεμαν και των δυο πισω τροχων απλα το δεξι ειναι λιγο σε πιο χαλια κατασταση και βγαζει θορυβο απο εκεινη την πλευρα.Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-16, 08:06
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Καλημέρα,

Τυχερός είσαι
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-16, 18:34
Το avatar του χρήστη rebel
rebel Ο χρήστης rebel δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-12-2009
Μηνύματα: 38
rebel is on a distinguished road
Kαλησπερα! ευτυχως δεν ητανε κατι αλλο, εννοειται αλαζω και βαλβολινες επιτελους στο διαφορικο και θα δω και για το σασμαν!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-16, 10:24
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Άλλαξε και του σασμάν. Πόσο κάνουν νομίζεις. Θα δεις διαφορά !!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.