Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-12-06, 07:51
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παιδια ποιές καιρικές συνθήκες?
Αυτό είναι μυθος και δικαιολογία των συνεργείων εδω.(που έχουν εντρυφήσει και στη συνείδηση του κόσμου)
Ούτε τρομερό κρύο έχουμε (-20 και πιο χαμηλά που φτανει ΟΛΟ το χειμώνα στις χώρες της κεντρικής Ευρώπης, ούτε τίποτα περισσότερο σε ζέστη ή υγρασία από άλλες χώρες της Μεσογείου.)
Όσο για το μποτιλιάρισμα στους δρόμους των πόλεων, τα ίδια(και χειρότερα) υπάρχουν και σε άλλες μεγαλουπόλεις της Ευρώπης.
Όσο για τις ΑΛΛΕΣ ρυθμίσεις....Έζησα 4 χρόνια στην Βουδαπέστη.
Είχε για 2 μήνες -25 το βράδυ μέχρι -8 το μεσημέρι. Ο χειμώνας κράταγε 5 μήνες (δηλαδή με θερμοκρασίες κοντά στο 0 κάποιες ώρες της ημέρας)
Είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΥΓΡΑΣΙΑ!!!
Το καλοκαίρι είχε 35 βαθμούς++ και με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ υγρασία...
Δηλαδή εκεί αλλάζουν τις ρυθμίσεις για ΣΟΥΗΔΙΑ το χειμώνα και ΕΛΛΑΔΑ το καλοκαίρι?
Και είχε ΚΑΙ μποτιλιάρισμα....
Επρεπε να αλλάζουν λάδια μια φορα τη βδομαδα εκει???Οχι βεβαια!!
Ελεος!!
Οι εταιρείες ξέρουν κάθε ποτε χρειάζεται σερβις, λαδια κλπ...Τώρα το τι λένε τα συνεργεία.....Χμμμ γιατί αραγε?
Φυσικά καλό είναι να αλλάζουμε πιο συχνά λάδια, να κάνουμε σερβις...ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΝ οι συνθήκες στην Ελλάδα, ή θα φθαρεί το αυτοκίνητο περισσότερο!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-12-06, 09:42
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια ποιές καιρικές συνθήκες?
Αυτό είναι μυθος και δικαιολογία των συνεργείων εδω.(που έχουν εντρυφήσει και στη συνείδηση του κόσμου)
Ούτε τρομερό κρύο έχουμε (-20 και πιο χαμηλά που φτανει ΟΛΟ το χειμώνα στις χώρες της κεντρικής Ευρώπης, ούτε τίποτα περισσότερο σε ζέστη ή υγρασία από άλλες χώρες της Μεσογείου.)
Όσο για το μποτιλιάρισμα στους δρόμους των πόλεων, τα ίδια(και χειρότερα) υπάρχουν και σε άλλες μεγαλουπόλεις της Ευρώπης.
Όσο για τις ΑΛΛΕΣ ρυθμίσεις....Έζησα 4 χρόνια στην Βουδαπέστη.
Είχε για 2 μήνες -25 το βράδυ μέχρι -8 το μεσημέρι. Ο χειμώνας κράταγε 5 μήνες (δηλαδή με θερμοκρασίες κοντά στο 0 κάποιες ώρες της ημέρας)
Είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΥΓΡΑΣΙΑ!!!
Το καλοκαίρι είχε 35 βαθμούς++ και με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ υγρασία...
Δηλαδή εκεί αλλάζουν τις ρυθμίσεις για ΣΟΥΗΔΙΑ το χειμώνα και ΕΛΛΑΔΑ το καλοκαίρι?
Και είχε ΚΑΙ μποτιλιάρισμα....
Επρεπε να αλλάζουν λάδια μια φορα τη βδομαδα εκει???Οχι βεβαια!!
Ελεος!!
Οι εταιρείες ξέρουν κάθε ποτε χρειάζεται σερβις, λαδια κλπ...Τώρα το τι λένε τα συνεργεία.....Χμμμ γιατί αραγε?
Φυσικά καλό είναι να αλλάζουμε πιο συχνά λάδια, να κάνουμε σερβις...ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΝ οι συνθήκες στην Ελλάδα, ή θα φθαρεί το αυτοκίνητο περισσότερο!

ετσι, πεστα!
βασικα πρεπει να αποδεχτουμε οτι :
1ον τα καινουργια αμαξια ειναι μακραν μπροστα απο θεμα συντηρησης απο τα αμαξια του '70...αλλα ακομα και εκεινα σημερα με τα λαδια που κυκλοφορουν εχουν ξανανιωσει...
2ον το ψωμι του συνεργειου ειναι η αλλαγη λαδιων...οταν το πας για κατιτι παραπανω τους ΧΑΛΑΣ! απλα πραγματα...και ειναι λογικο να σουρθει ο παλαβος πρωινιατικο να κατεβασεις μοτερ... και να σου αρχισει το παζαρι κιολα...ο οποιοσδηποτε θα χαλιοταν...
3ον σαν τεχνικος γνωριζω πως οι καθηγητες μηχανικοι που διδασκουν, οι μαθητες τους (συχνα το 90% δουλευει,οκ; ) Κι ακουνε τις περισσοτερες φορες σχεδον τα μισα στο μαθημα...(αν πατε σε καμια τεχνικη σχολη θα καταλαβετε) οποτε τι εφαρμοζεις ;το πιο ευκολο...μαλιστα σε μαθημα που ετυχε να παρευρισκομαι,μεχρι και ο καθηγητης λεει λαθος πραγματα που φυσικα δε τα γνωριζει καλα (ηλεκτρονικα λογου χαρη)και ΟΥΤΕ ΚΑΝ μπαινει σε κοπο να ρωτησει τι ακριβως να πει,ε,φανταστειτε ποσο λαθος πληροφορηση λαμβανουν οι μαθητες,οι αυριανοι μαστοροι και ποσο τα εφαρμοζουν ολα αυτα...
4ον δυστυχως η κουτοπονηρια και το ευκολο κερδος του ελληνα μαστορα ειναι κατεστημενο χρονια...ετσι εμαθε,ετσι δειχνει,ετσι θα συνεχισει...τα μεγαλα θα σε γδυνουν,τα μικρα θα σε δουλευουν...οποτε τι μας μενει; ενα αμαξι που εχει μακρυα διαστηματα συντηρησης να μας βλεπουν οσο το δυνατον λιγωτερο...
5ον το πιο εκνευριστικο ειναι να σου λεει ο μαστρο ταδε διαφορα για τον κατασκευαστη με υφος τετοιο λες και του τα'δειξε αυτος...
6ον για να μην πουμε για τους "καλους πελατες"...ολα τα λαμογια που θελουν τζαμπα τα παντα,"να φτιαξουμε και κεινο μαστορα" (οταν ακουω πληθυντικο αρρωσταινω...λες και θα το κανουν μαζυ...)ολα τα κομπλεξικα παλληκαρακια που απο το nintendo βρεθηκαν στο τιμονι του 2002 και το λιωνουν αναισθητως...με μηδενικη οδηγικη παιδεια,αμαξια χρεπια η "χεσμενα"στο χαμηλωμα "και καλα" γληγοροι,πουλανε μουρη μεχρι τη πρωτη τους "αγορα οικοπεδου"....και ειναι κριμα γιατι αναμεσα μας βρισκονται μερικοι πραγματικοι χεραδες, ταλεντα που χαραμιζονται σε κοντρες και "ψιλες"τυπου λιμανακια
τι να πρωτοαλλαξει και τι να πρωτοπιασει κανεις...
και χιλια συγγνωμη που το πλατιασα το θεμα,αλλα ειναι πολλα...ειναι χρονια ο καημος...
υγ κι αν στα αμαξια ειναι ετσι η λαδο-κατασταση φανταστειτε τι γινεται με τις μηχανες.....

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑΧΟΥΜΕ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 23-12-06 στις 09:46
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-12-06, 11:13
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Η αλήθεια είναι οτί η BMW στα τελευταία μοντέλα διαθέτει και κινητήρες με χαμηλότερη συμπίεση(δεν νομίζω να το έχουν τα δικά μας). Ο λόγος η χαμηλής ποιότητας καύσιμα είναι ή τροπικά κλιματα. Αυτό φαίνεται στο realeom.com, όποιος το ψάχνει θα το έχει πάρει το μάτι του. Να και το link:
http://www.realoem.com/bmw/showparts...71&hg=11&fg=05
Τώρα, όσον αφορά την συντήρηση εγώ κάνω οτί λέει η BMW, δηλ. ότι λέει το καντράν μου, εκτός από τα λάδια που βάζω συνθετικά και τα αλλάζω κάθε 7500, μαζί με φίλτρο πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-07-07, 15:41
dimkyr Ο χρήστης dimkyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Μηνύματα: 23
dimkyr is on a distinguished road
Καλησπερα παιδια,

επαναφερω αυτο το τοπικ στην επιφανεια για μια απορια σχετικα με την αλλαγη λαδιων της 116.

Το ΟBC του αυτοκινητου βγαζει ενδειξη για αλλαγη λαδιων σε 1000 χλμ.
Εχω κανει 26000 και εχω ηδη αλλαξει 2 φορες τα λαδια του. Οι υπολοιπες αλλαγες (μπουζια, τακακια κτλ. αργουν).

Μιλησα με μηχανικο σε εξουσιοδοτημενο και μου ειπε οτι αφενος δεν χρειαζοταν να αλλαξω λαδια/φιλτρο απο μονος μου, αφετερου οτι δεν κανουν reset το ΟBC στις μη προγραμματισμενες αλλαγες λαδιων "για να μην μπερδευτει ο εγκεφαλος".
Φιλος μου με το ιδιο αυτοκινητο, αλλαξε και αυτος λαδια με δικη του πρωτοβουλια, και εκει που του απεμεναν 5000 για αλλαγη λαδιων, η ενδειξη ξαναπηγε στα 28000.

Αρα, 2 πραγματα παιζουν. ή το ΟBC μου δεν δουλευει σωστα ή απο συνεργειο σε συνεργειο κανουν οτι να ναι...Απο τη στιγμη που αλλαξα λαδια δεν θα επρεπε ο εγκεφαλος να καταλαβει οτι εχει μπει καινουριο λαδι και να επαναπρογραματιστει? Εκτος και αν το ΟBC ειναι προγραμματισμενο να σου βγαζει ενδειξη για αλλαγη μετα απο ενα προκαθορισμενο χρονικο διαστημα, χωρις να καταγραφει δυναμικα τα χαρακτηριστικα του λαδιου.

Τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-07-07, 16:19
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Έχω την εντύπωση ότι με το χέρι ρυθμίζεται το πότε θέλει τα επόμενα λάδια, το ορίζει ο μηχανικός όταν τα αλλάζει (και βάζει πχ επόμενη αλλαγή "τότε"). Δυναμικά μετράει την ποσότητα λαδιού και αν δεν του αρκεί εκεί προφανώς θα φωνάξει. Αλλά ο αντίστροφος μετρητή χρόνου μπορεί να ρυθμιστεί με το χέρι και δεν νομίζω ότι λειτουργεί "έξυπνα" (μπορείς να το κάνεις και εσύ, κρατάς πατημένο το "enter" για λίγη ώρα και σου επιτρέπει να ορίζεις ημερομηνίες).
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-07-07, 19:17
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliashan Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την εντύπωση ότι με το χέρι ρυθμίζεται το πότε θέλει τα επόμενα λάδια, το ορίζει ο μηχανικός όταν τα αλλάζει (και βάζει πχ επόμενη αλλαγή "τότε"). Δυναμικά μετράει την ποσότητα λαδιού και αν δεν του αρκεί εκεί προφανώς θα φωνάξει. Αλλά ο αντίστροφος μετρητή χρόνου μπορεί να ρυθμιστεί με το χέρι και δεν νομίζω ότι λειτουργεί "έξυπνα" (μπορείς να το κάνεις και εσύ, κρατάς πατημένο το "enter" για λίγη ώρα και σου επιτρέπει να ορίζεις ημερομηνίες).
Πράγματι με το χέρι αλλαζει, αρκεί να μπεις στο κρυφό menu (πατημένος ο μηδενιστής χιλιομέτρων+enter).
Πάντως εγώ τα άλλαξα στα 11.000, γιατί μου είχε μειωθεί η στάθμη λαδιού παρόλο που το ΒC έδειχνε αλλαγή στα 19.000.
Επίσης δεν ξέρω αν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ακούω χαμηλότερο θόρυβο από τον κινητήρα.
Πιστεύω πως οι συχνότερες αλλαγές μόνο κακό δεν κάνουν.
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-07-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkyr Εμφάνιση μηνυμάτων

Αρα, 2 πραγματα παιζουν. ή το ΟBC μου δεν δουλευει σωστα ή απο συνεργειο σε συνεργειο κανουν οτι να ναι...
το εξής ένα: απο συνεργειο σε συνεργειο κανουν οτι να ναι...Αυτό ακριβώς ισχύει. Σε εμένα που κάνω πιο συχνά αλλαγες η ένδειξη αλλαγης λαδιών επαναφέρεται σε 25000+

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη στιγμη που αλλαξα λαδια δεν θα επρεπε ο εγκεφαλος να καταλαβει οτι εχει μπει καινουριο λαδι και να επαναπρογραματιστει?
Κανονικά αν είναι όπως μας τα λέγανε, ότι δηλαδή ο εγκέφαλος καταλαβαίνει τα χαρακτηριστικά του λαδιού, τότε θα έπρεπε αυτόματα η ένδειξη μετά από μία αλλαγή να μεγάλωνε. Αλλά μάλλον δεν ισχύει τελικά. Πιθανώς θα έχουν βρει κάποιον αλγόριθμο με διάφορες παραμέτρους, όπως χρονικό διάστημα λειτουργίας, μέση ταχύτητα, θερμοκρασία περιβάλλοντος, μέσες στροφές κινητηρα/λεπτό κ.α , οπότε και να χρειάζεται χειροκίνητα να γίνεται reset ώστε να ξαναρχίσουν όλες οι μετρήσεις από την αρχή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος και αν το ΟBC ειναι προγραμματισμενο να σου βγαζει ενδειξη για αλλαγη μετα απο ενα προκαθορισμενο χρονικο διαστημα, χωρις να καταγραφει δυναμικα τα χαρακτηριστικα του λαδιου.
Δεν νομίζω. Για ποιό λόγο να μην γίνεται από την αρχή εφόσον θα υπάρχει η δυνατότητα? οπότε μάλλον δεν υπάρχει δυνατότητα.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-03-12, 12:24
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
τι λαδια αλλαγμα στα 12κ-15κ ρε παιδια στην 116 ?

Αφου το manual, η ιδια η ΒΜW και o ekgefalos λενε στα 25Κ....και 40Κ αντεχουν.

Μην σας πιανουνε κοτσο!!. ΕΛΕΟΣ

Εγω το εχω 5 χρονια το αμαξι με 20Κ χιλιομετρα και τα λαδια του ειναι σαν καινουργια !



.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 02-03-12 στις 12:27
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-03-12, 12:36
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ναι οκ, αλλάζετε του εσείς κάθε 25 χιλιάδες. Κυκλοφορεί κι ένα παλιό θρέντ εδώ η στο διπλανό φόρουμ, του τι είχε πάθει το λάδι άν αλλάζεται τότε που λέει η BMW.

Λάδια κάθε 10 με 12 χιλιάδες χιλιόμετρα. Αυστηρά !

Και τα λάδια στο 116ι που προτείνονται είναι 2. 0-40 ή 5-30 LL04. Οτιδήποτε άλλο είναι εκτός προδιαγραφών.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-03-12, 13:10
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Οκ . Η ΒΜW δεν ξερει....

5-30 Longlife or approved similar, δεν ειπα να του βαλεις μουρουνελεο.. .

εγω θα του αλλαξω στα 25Κ.

Εσεις αλλαξτε οποτε γουσταρετε....

Το peugeot μου που ειναι 6 χρονια παλιοτερο θελει αλλαγη καθε 10Κ, και αλλαζω καθε 10. (αλλα 10 λεει και το manual, και φυσικα παιρνει χειροτερα λαδια)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 02-03-12 στις 13:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.