Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-08, 15:03
kill_bill79 Ο χρήστης kill_bill79 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 8
kill_bill79 is on a distinguished road
άργος-καρράς

Έχετε ακουστά για συνεργείο στο Άργος - Καρράς που βελτιώνει bmw?
Mου αρέσει πολύ μια μπέμπα 2001,1600cc coupe σε άριστη κατάσταση με 65000km πραγματικά,book service, η οποία λέει ο τύπος ότι είναι φτιαγμένη στο εν λόγω συνεργείο 180 άλογα!Υπάρχει περίπτωση να'ναι αλήθεια?
και αν ναι ο κινητήρας αλλά και το αμάξωμα την παλεύουν με τέτοια μετατροπή?
Μου τη δίνει 20.000 αλλά αποκλείεται να του δώσω παραπάνω από 18000 έτσι κι αλλιώς.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-08, 15:06
kill_bill79 Ο χρήστης kill_bill79 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 30-04-2008
Μηνύματα: 8
kill_bill79 is on a distinguished road
να προσθέσω ότι έχει δερμάτινο σαλόνι,ζάντες 17 bbs, και γενικά είναι Μ3 ίδια.κούκλα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-08, 15:15
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Ο συγκεκριμένος μηχανικός (Αλέκος Καρράς), φημίζεται εδώ και αρκετά χρόνια για τα τουρμπίσματα σε 4-κίλυνδρα BMW.
Η φήμη λέει οτι οι "δουλειές" του είναι πολύ ψαγμένες και προσεγμένες και οτι τα μοτέρ που "βάζει το χέρι" του, δεν σπάνε (αρκεί να τ'άφήσεις όπως τα ρύθμισε).

Δεν έχω προσωπική εμπερία αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.
Επειδή και εγώ ψαχνώμουν όταν ήμουν 4-κύλινδρος, οφείλω να παραδεχτώ οτι κακή κουβέντα δεν άκουσα πουθενά όσο και αν το έψαξα.

Αυτό που γνωρίζω είναι οτι τα μοτέρ 1.8 (8-βάλβιδα), με τούρμπισμα, τους "έγβαζε" γύρω στα 170 με 180 άλογα με πίεση 0,5 - 0,6 bar.
Εχω ακούσει οτι έχει τόση εμπιστοσύνη στην "δουλειά" του που προκαλεί τους πελάτες του αν μπορούν (χωρίς να "σκαλίσουν" τίποτα) να τα "σπάσουν"...

Τίποτα δεν είναι τυχαίο, άρα ούτε και τόσα χρόνια φήμης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-08, 15:22
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε ακουστά για συνεργείο στο Άργος - Καρράς που βελτιώνει bmw?
Mου αρέσει πολύ μια μπέμπα 2001,1600cc coupe σε άριστη κατάσταση με 65000km πραγματικά,book service, η οποία λέει ο τύπος ότι είναι φτιαγμένη στο εν λόγω συνεργείο 180 άλογα!Υπάρχει περίπτωση να'ναι αλήθεια?
και αν ναι ο κινητήρας αλλά και το αμάξωμα την παλεύουν με τέτοια μετατροπή?
Μου τη δίνει 20.000 αλλά αποκλείεται να του δώσω παραπάνω από 18000 έτσι κι αλλιώς.
Το αμάξωμα αυτό έβγαινε και με 363 άλογα οπότε δε νομίζω να ζοριστεί με τα 180.

Για τον Καρρά δυστυχώς θα ακούσεις τόσα καλά που ίσως σε πιάσει από την ανάποδη και ότι τα κάναμε πλακάκια, αλλά έτσι είναι! (δλδ ΠΟΛΥ καλός στη δουλειά του)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-08, 15:41
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Φίλος και administrator του BMW-Motorsport.gr οδηγεί 518 E34 Turbo από τον Αλέκο από το 1993 αν δεν κάνω λάθος και μέχρι σήμερα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο νομίζω είναι γύρω στα 200 άλογα.

Αν όντως το έχει φτιάξει ο Αλέκος και δεν το έχουν πειράξει μετά, εγώ δεν θα είχα τη παραμικρή ανησυχία για το μοτέρ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-08, 15:47
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpikounis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλος και administrator του BMW-Motorsport.gr οδηγεί 518 E34 Turbo από τον Αλέκο από το 1993 αν δεν κάνω λάθος και μέχρι σήμερα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο νομίζω είναι γύρω στα 200 άλογα.
...
Αν θυμάμαι σωστά, και κάποιος άλλος administrator είχε Ζ3 1.8 τουρμπισμένο στον Αλέκο.
Παλιά...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-08, 15:52
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpikounis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλος και administrator του BMW-Motorsport.gr οδηγεί 518 E34 Turbo από τον Αλέκο από το 1993 αν δεν κάνω λάθος και μέχρι σήμερα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο νομίζω είναι γύρω στα 200 άλογα.
...
Επίσης αν θυμάμαι σωστά, στο συγκεκριμένο Ε34, ο ιδιοκτήτης είχε ζητήσει -με δική του ευθύνη- το ανέβασμα της πίεσης στα 1,1 bar και είχε ως αποτέλεσμα τα 200 άλογα.
Το μοτέρ δεν είχε κανένα πρόβλημα (τότε στην δυναμομέτρηση στην Option Press) αλλά η τουρμπίνα είχε ραγίσει.
Καλά θυμάμαι ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-08, 19:41
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Προφανως προκειται για τον κινητηρα Μ43 που εχει τουρμπιστει στον Καρρα.
Ο συγκεκριμενος μηχανικός ειναι εγγυηση.
Αλλα τα 65000 χλμ απο 2001 μου φαινονται σαν λιγα.....
Επισης κοιταξε αν εχει βαλει μεγαλυτερα φρενα. Αυτο ειναι το μονο που χρειαζεται μετα το τουρμπισμα, με τη προυπόθεση οτι ΚΑΝΕΙΣ μετα τον Καρρα δεν σκαλισε το μοτερ (όπως αυξηση πιεσης πανω από 0.5 για παραπανω αλογα).
Τελος κανε ενα ελεγχο συμπιεσης στους κυλινδρους......
Καλη τυχη και προσπαθησε να κατεβασει τη τιμη γυρω στα 17.000.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-08, 21:29
Το avatar του χρήστη kostase28
kostase28 Ο χρήστης kostase28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2007
Μηνύματα: 417
kostase28 is on a distinguished road
ο Αλεκος ειναι εγγυηση σε οτι κανει,τα ξερει πολυ καλα τα bmw πολλοι φιλοι μου ειναι υπεροικανοποιημενοι απο την δουλεια του..Μιλαω και σαν πελατης του μιας και μενω Τριπολη και κατεβαινω Αργος λογω κοντυνης αποστασης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-08, 09:21
Το avatar του χρήστη BladeGT
BladeGT Ο χρήστης BladeGT δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Μηνύματα: 198
BladeGT is on a distinguished road
εγω μολις αγορασα ενα 318is turbo φτιαγμενο στον καρρα πριν 4-6 χρονια καπου εκει(ο προηγουμενος ιδιοκτητης λεει 2004 αλλα μαθαινω οτι ηταν 2002...τεσπα!) και το αμαξι ακομα βγαζει δυναμη..απροβλιματιστα ...το εχω 2 μηνες και τα μονα προβληματα που μαζεψα ηταν κατι φρεο στο a/c και τετοια ψιλολοιδια ...μοτερικα μονο φλατζες πολαπλης εξαγωγης αλλαξα τις οποιες μου τις εβγαλε ενα βραδυ υστερα απο ανοιγμα με ενα αμαξι στη παραλιακη(πιστευω λογικη φθορα μετα απο τοσα χρονια)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
καρράς, άργος


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.