Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-11, 13:15
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
M54B30 custom exhaust

Σκεφτομαι αυτη τη λυση.. http://www.e46fanatics.com/forum/sho...d.php?t=808470
Να κοπει δηλ το νεο χταποδι (αν ποτε παρουμε ) λιγο μετα το συλλεκτη, να μπουν εκει οι καταλυτες και μετα να κολληθει το υπολοιπο κομματι (που εχει τις τρυπες για τους λ μετα τους καταλυτες)..

Nick ευχαριστουμε πολυ για το χρονο και τις γνωσεις-συμβουλες σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-11, 13:28
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Για ποιό λόγο να το κάνεις αυτό; Μπορείς να βάλεις υποδοχές για τους λ σε οποιοδήποτε σημείο θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-11, 13:37
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιό λόγο να το κάνεις αυτό; Μπορείς να βάλεις υποδοχές για τους λ σε οποιοδήποτε σημείο θέλεις.
Μου κανει πιο νοικοκυρεμενο και ΟΕΜ ετσι και για να μην μπαινω στη διαδικασια να βαλω τους καταλυτες χαμηλα και να επιμηκυνω τους λ κτλ.. Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο απο θεμα αποδοσης ή αν υπαρχει καποιος αλλος λογος να ΜΗΝ το κανω ετσι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-11, 13:40
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Αυτο το οποιο εχω πει εδω και πολυ καιρο,το ολο θεμα με τους Μ54 κινητηρες,ειναι να βγαλουμε τους καταλυτες πανω απτα χταποδια....Παιρνεις λοιπον ενα catless χταποδι απο ebay...βαζεις και 2 aftermarket καταλυτες μετα (ή και τους εργοστασιακους),κρατας και το ενα μεσαιο καζανι,δεν αλλαζεις διατομες σωληνων,και εχεις ηδη βρει καποια "κλειδωμενα" αλογα...με κοστος το 1/10 απο μια "επωνυμη" εξατμιση (χταποδι+καταλυτες)...θεωρω οτι δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα μονο και μονο για 1)το ονομα και 2)+5 αλογα ακομα που μπορει να δινουν....Με ατμοσφαιρα εχουμε να κανουμε,δηλαδη αλογο και χιλιαευρο...
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-11, 13:50
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Αν βάλεις τους καταλύτες εκεί που λες, θα χαλάσεις τη λειτουργεία του Οι καταλύτες πρέπει να πάνε πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-11, 14:53
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις τους καταλύτες εκεί που λες, θα χαλάσεις τη λειτουργεία του Οι καταλύτες πρέπει να πάνε πίσω.
Οποτε το σωστο ειναι να κοπει το ΟΕΜ κομματι στην αρχη του http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ront_silencer/ και να μπουν εκει.. και το χταποδι να μην πειραχτει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-11, 15:17
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Ακριβώς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-11, 15:31
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το οποιο εχω πει εδω και πολυ καιρο,το ολο θεμα με τους Μ54 κινητηρες,ειναι να βγαλουμε τους καταλυτες πανω απτα χταποδια....Παιρνεις λοιπον ενα catless χταποδι απο ebay...βαζεις και 2 aftermarket καταλυτες μετα (ή και τους εργοστασιακους),κρατας και το ενα μεσαιο καζανι,δεν αλλαζεις διατομες σωληνων,και εχεις ηδη βρει καποια "κλειδωμενα" αλογα...με κοστος το 1/10 απο μια "επωνυμη" εξατμιση (χταποδι+καταλυτες)...θεωρω οτι δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα μονο και μονο για 1)το ονομα και 2)+5 αλογα ακομα που μπορει να δινουν....Με ατμοσφαιρα εχουμε να κανουμε,δηλαδη αλογο και χιλιαευρο...
Ξανακανω quote το δικο μου σε περιπτωση που δεν το ειδες Ζαχο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε το σωστο ειναι να κοπει το ΟΕΜ κομματι στην αρχη του http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ront_silencer/ και να μπουν εκει.. και το χταποδι να μην πειραχτει..
Θυμασαι που μου ελεγες οτι εσυ πρεπει να εχεις καταλυτες μετα το χταποδι και εγω σου ελεγα οτι δεν ειχα εγω και δεν εχω δει αλλο Μ54 να εχει???Μολις παρατηρησα οτι δινει καταλυτες για δεξιοτιμονα (οπως ο δοτης σου) και καζανι για αριστεροτιμονα (οπως ολα οσα εχω δει)...Μηπως τελικα οντως εχεις και μηπως τελικα απο εκει προερχονται και τα λιγοτερα αλογα των αγγλικων bmw??Μηπως τελικα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις,ειναι να επιβεβαιωσεις αν τελικα εχεις οντως καταλυτες ΚΑΙ μετα το χταποδι...και αν ναι,να τους βγαλεις???Να παρεις μερικα αλογα,να αλλαξει και λιγο ο ηχος και να γινει σαν ενος κoψοκωλικου που σου αρεσε???
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-11, 15:40
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Χμμμμμ περιεργα πραγματα....οσο ζεις μαθαινεις!!!

Λοιπον Ζαχο,κοιτα και εσυ τι παρατηρησα...

Εδω δειχνει το χταποδι για δεξιοτιμονα....guess what!!!!Δεν εχει καταλυτες!!!Και με λιγο περισσοτερο ψαξιμο ειναι για τα πρωτα 330 που βγηκαν 1999-2000
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...aust_manifold/

Εδω ειναι χταποδι για δεξιοτιμονο ΜΕ καταλυτες!
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...with_catalyst/

Εδω δειχνει τα χταποδια για αριστεροτιμονα....Εχουν καταλυτες επανω τους!
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...with_catalyst/


Οποτε,δες τι ακριβως φορας τελικα και πες μας να δουμε πως θα προχωρησουμε!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geo_3D : 06-10-11 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-11, 16:51
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το οποιο εχω πει εδω και πολυ καιρο,το ολο θεμα με τους Μ54 κινητηρες,ειναι να βγαλουμε τους καταλυτες πανω απτα χταποδια....Παιρνεις λοιπον ενα catless χταποδι απο ebay...βαζεις και 2 aftermarket καταλυτες μετα (ή και τους εργοστασιακους),κρατας και το ενα μεσαιο καζανι,δεν αλλαζεις διατομες σωληνων,και εχεις ηδη βρει καποια "κλειδωμενα" αλογα...με κοστος το 1/10 απο μια "επωνυμη" εξατμιση (χταποδι+καταλυτες)...θεωρω οτι δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα μονο και μονο για 1)το ονομα και 2)+5 αλογα ακομα που μπορει να δινουν....Με ατμοσφαιρα εχουμε να κανουμε,δηλαδη αλογο και χιλιαευρο...

Νομιζω οτι αμα μπεις στη διαδικασια Γιωργο, δεν αξιζει να ξαναβαλεις τους ΟΕΜ καταλυτες με catless ebay χταποδι, οποτε παιρνεις και ενα σετ 200αρηδες για να κανεις τη δουλεια οπως πρεπει..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμασαι που μου ελεγες οτι εσυ πρεπει να εχεις καταλυτες μετα το χταποδι και εγω σου ελεγα οτι δεν ειχα εγω και δεν εχω δει αλλο Μ54 να εχει???Μολις παρατηρησα οτι δινει καταλυτες για δεξιοτιμονα (οπως ο δοτης σου) και καζανι για αριστεροτιμονα (οπως ολα οσα εχω δει)...Μηπως τελικα οντως εχεις και μηπως τελικα απο εκει προερχονται και τα λιγοτερα αλογα των αγγλικων bmw??Μηπως τελικα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις,ειναι να επιβεβαιωσεις αν τελικα εχεις οντως καταλυτες ΚΑΙ μετα το χταποδι...και αν ναι,να τους βγαλεις???Να παρεις μερικα αλογα,να αλλαξει και λιγο ο ηχος και να γινει σαν ενος κoψοκωλικου που σου αρεσε???


Λοιπον, χταποδι εμενα φοραει αυτο http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...th_catalyst-2/ ειναι απο δεξιοτιμονο ΜΕ καταλυτες πανω οπως τους εχουν ΟΛΑ τα Μ54 απλα εχει μια διαφορετικη σχεδιαση σε σχεση με τα αριστεροτιμονα.. (στην αρχη μαλιστα διαβαζα οτι δεν θα εμπαινε κιολας επειδη ακριβως ειναι απο δεξιοτιμονο, αλλα μπηκε μια χαρα χωρις πατεντες και χωρις να βρισκει πουθενα).
Μετα φοραει αυτο http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ront_silencer/ αυτο που φαινεται πρωτο (το πανω) που οπως σωστα λες το δινει "exhaust pipe with catalyt.converter"...
Οποτε μαλλον το δικο μου ΕΧΕΙ κι αλλους καταλυτες να το πω..(??) δεν ξερω..
Μηπως να εβαζα ενα φτιαχτο X-PIPE εκει και να τους πετουσα απο πανω ή να παρω 2 μικρα χειροποιητα ελευθερα καζανακια και να τα βαλω εκει ή να βαλω σκετη σωληνα στη τελικη..?? Δεν ξερω τί ειναι καλυτερο..
Και τελος μεσαιο και τελικο http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...rear_silencer/ και απλα εχω αντικαταστησει το τελικο με χειροποιητο απο Μαυροειδακο και κανει οπως το ακουσες...
Ε ναι λοιπον, θελω ηχο κοψοκωλικου.. Μ3 Ε36 style..

Ευχαριστω Γιωργο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.