Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-05-09, 21:15
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια επειδη ειναι bmw δεν σημαινει οτι ειναι οι καλυτεροι.αν δεν κανω λαθος δεν εχουν ουτε κραδασμικο ουτε ογκομετρικο.γνωμη μου κοιταξε clifford,συμβατος με can bus με ογκομετρικο,κραδασμικο,επιλογη για τηλεειδοποιηση κ πολλα αλλα,κ κατι σημαντικο οπως αμφιδρομη επικοινωνια για να βλεπεις τι γινεται σε οθονιτσα στο τηλεκοντρολ
καλυτερος συναγερμος φυσικα και δεν ειναι (της bmw που δεν ειναι bmw γιατι ειναι αυτη την εποχη med), ο οποιος δεν εχει κραδασμικο αλλα εχει ογκομετρικο με δυο ρανταρ μεσα και ειναι και can bus με ολες τις λειτουργιες απο το κλειδι.
ο εργοστασιακος συναγερμος της bmw δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι μπαινει μονο στο εργοστασιο επαναλαμβανω ισως κανω λαθος.
Πλεονεκτηματα του συναγερμου που τοποθετει η bmw οτι και να γινει δεν προκειται να σου πουν για ασυμβατοτητα και φυσικα για μη καλυψη εγγυησης αν ειναι καινουργιο το αμαξι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-09, 23:20
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patherhan Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου, τα πράγματα είναι απλά. Ξεκίνησε με μια ανανέωση της ασφάλειας σου, στην οποία θα συμπεριλάβεις την κάλυψη για θραύση κρυστάλλων. Το επιπλέον κόστος είναι πολύ μικρό. Όσες φορές και να σου τα σπάσουν, θα τα αλλάζεις χωρίς επιπλέον έξοδα.
+1.

Φίλε μου, αν θέλεις να βάλεις συναγερμό για να μην σου σπάνε τα τζάμια, μην πετάς τα λεφτά σου. Του πατέρα μου το σπάσανε πρωί (την περασμένη Κυριακή μάλιστα), με το μπλε led να βγάζει μάτια δίπλα από το τζάμι και μάλιστα για να του πάρουν μία άδεια κερματοθήκη. Ναι χτύπησε ο συναγερμός αλλά ο άλλος μέχρι να βγούμε έξω είχε ήδη πηδήξει στο μηχανάκι και ήταν 3 στενά μακριά, τι να προλάβεις να κάνεις;

Πέρα από αυτό, αν έχεις E36 μπορείς να βάλεις ότι συναγερμό θέλεις. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον SPY LC111, τον έχουμε βάλει φίλοι και γνωστοί και δεν έχει κανείς πρόβλημα ή παράπονο σε κανένα αυτοκίνητο. Είναι αυτός:

http://www.globalimport.gr/catalog/p...roducts_id/182

Που βέβαια από το ebay έχει 35€ και 40-50€ τα μεταφορικά του, απλώς εδώ μερικοί βγάζουν τα άντερά τους. 70€ μου πήγε προσωπικά και έχει αναλυτικό σχεδιάγραμμα που και αρχάριος ηλεκτρολόγος μπορεί να στον βάλει πολύ εύκολα. Εγώ τον πέρασα μόνος μου στο δικό μου και σε 3 άλλα αυτοκίνητα με λιγότερες από 3 ώρες στο καθένα, με καφέ και παρέα.

Έχει και διάφορες εξτρά λειτουργίες. Μπορείς πχ να τον βάλεις να σου κατεβάζει τις ασφάλειες όταν ξεκινήσει το αυτοκίνητο ή αν το αυτοκίνητό σου έχει comfort (αν κρατάς το κλειδί στο κλείδωμα και σου σηκώνει τα παράθυρα δηλαδή) ο ηλεκτρολόγος μπορεί πολύ εύκολα να στον κάνει να σου σηκώνει τα παράθυρα κάθε φορά που κλειδώνεις χωρίς παράλληλα εγκεφαλάκια και βλακείες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-09, 04:22
Το avatar του χρήστη Saoulos
Saoulos Ο χρήστης Saoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-11-2008
Μηνύματα: 112
Saoulos is on a distinguished road
Λοιπόν αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους τέτοια ανταπόκριση δε τη περίμενα.

Για θραύση κρυστάλλων καλύπτομαι από την ασφάλεια μου, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Επίσης γνωρίζουν πως αν ο άλλος σκοπεύει να τη κάνει τη λαλακία του δε θα αποτρέψει ένας συναγερμός, αλλά είμαι στο στάδιο αυτή τη στιγμή που λέγεται και τι μπορώ να κάνω.

Μ'αρέσει η ιδέα του GPS κυρίως και σαν gadgetακιας που είμαι(αν μπορώ να το επιτύχω και σε τιμές της τάξεως του προϊόντος που σκέφτομαι).

Αλλά στην ουσία αυτό που μου θέλω είναι ένα συναγερμό που να μην ενεργοποιείτε χωρίς λόγω. Να έχει έστω να μια τηλεειδοποίηση. Κανά παράθυρο ΚΑΙ ηλιοροφή άμα κλείνει. Και μ'αρέσει πάρα πολύ η ιδέα του να γίνεται εκκίνηση της μηχανής από απόσταση(για να αρχίζει να δροσίζει ο κλιματισμός). Τώρα αν θα μπορούσα να επιτύχω ειδοποίηση στο κινητό θα ήταν ιδιαίτερα βολικό.

Αλλά όπως είπατε και εσείς θέλει ψάξιμο το θέμα. Άποψη μου είναι πως δεν εμπιστεύομαι παραπάνω μια αντιπροσωπεία BMW από ένα καλό έμπορο-τεχνικό.
Τώρα η αλήθεια είναι πως με προβληματίσατε και όχι για άλλο λόγω αλλά γιατί λογικά έχετε δίκιο για προϊόν που ανέφερα, αλλά είμαι και άνθρωπος που πειραματίζεται.

Για ρίχτε τώρα καμιά ιδέα στο τραπέζι γιατί μπλοκάρισα και φοβάμαι να το ξαναφέρω Αθήνα αυτό το αμάξι(έδρα επαρχία), αν και θα έρθει άμεσα, νιώθω ότι το έχουνε σταμπάρει, και με το δίκιο τους το πέτυχαν δύο φορές φορτωμένο.
Απλά μη μου πείτε να μην αφήνω πράγματα στο αμάξι, ναι το εμπέδωσα.

Κανά μάγκα ηλεκτρολόγο έχουμε τελικά να πάω να συζητήσω μαζί του, να δω τι άποψη μπορεί να έχει καθώς και ένα κόστος εγκατάστασης;
Καθώς επίσης προτείνετε μου και κανά έμπορο-εγκαταστάτη συναγερμών άμα έχετε στα υπόψη.
Αν όχι δημόσια έστω σε PM.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-09, 09:19
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Τότε πήγαινε σε Clifford!!!!!!!
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-09, 11:38
Το avatar του χρήστη Saoulos
Saoulos Ο χρήστης Saoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-11-2008
Μηνύματα: 112
Saoulos is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τη πρόταση ως προς την εταιρία, αλλά αν ήσουν λίγο ποιο συγκεκριμένος. Χρησιμοποιείς εσύ κάποιο προϊόν της εταιρίας, αν ναι μπορείς να μου πεις εσύ που απευθύνθηκες;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-09, 18:10
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Saoulos, επειδή ακριβώς έχεις το 36άρι, μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, με ότι επιπλέον θέλεις. Κάνε μια βόλτα. Όλα τα καταστήματα με ηχοσυστήματα, τοποθετούν συναγερμούς. Υπάρχουν και αρκετά εξειδικευμένα. Πάρε προσφορές, σύγκρινε τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και επέλεξε αυτόν που θεωρείς καλύτερο για την περίπτωσή σου.
Για το κλείσιμο παραθύρων και οροφής, αν υπάρχει ήδη πλακέτα (κλείνουν με το συνεχόμενο πάτημα του κλειδιού), είναι πολύ απλό. Αν όχι, με μια πλακέτα που δέχονται οι περισσότεροι συναγερμοί, θα κάνεις τη δουλειά σου.
Όσο για την ευαισθησία του κραδασμικού, αυτή ρυθμίζεται σε όλα τα συστήματα. Μην σε απασχολεί αυτό... Μπορείς να το κάνεις να κτυπά με 6 μποφορ αέρα, ή να κτυπά μόνο αν πέσει κάποιος πάνω του (χτύπα ξύλο!).
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-05-09, 15:10
Το avatar του χρήστη Saoulos
Saoulos Ο χρήστης Saoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-11-2008
Μηνύματα: 112
Saoulos is on a distinguished road
Τελικά κατέφυγα σε ένα μαγαζί στα Πετράλωνα, και έβαλα ένα απλό συναγερμό με το ποιο μουράτο & πρακτικό(εργονομία τσέπης) κοντρολάκι απ'όσα είδα.
Το μόνο ουσιαστικό + επειδή άκουσα πολλά ψάχνοντας είναι ότι κλείνει και τα 4 παράθυρα και την ηλιοροφή. Ο ηλεκτρολόγος φαινόταν έξυπνος ξηγημένος ήξερε και από BMW, μέχρι και από άλγεβρα Boole ήξερε ο σκασμένος(θα του πάω και καμιά άσκηση χαχα).
250€ κομπλέ το πλήρωσα και το έχω ρυθμίσει στο αρκετά σκληρό για να μη χτυπάει χωρίς λόγω.
Αν θέλει κανείς κάτι αντίστοιχο PM me να σας πω ποιο αναλυτικά τηλέφωνο κλπ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.