Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-09, 11:27
Το avatar του χρήστη Saoulos
Saoulos Ο χρήστης Saoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-11-2008
Μηνύματα: 112
Saoulos is on a distinguished road
Επιλογή-Εγκατάσταση συναγερμού. Δε γίνεται άλλο χωρίς.

Λοιπόν επειδή δε πάει άλλο δεύτερη φορά που μου έσπασαν το παράθυρο, ήρθε η ώρα να βάλω συναγερμό.
Λοιπόν θέλω να βάλω κάτι καλό και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω κάτι με GPS σαν και αυτό:
http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=471&cybe=

Σε πρώτη φάση θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτόν ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο.

Από εκεί και πέρα τίθεται ένα πολύ σημαντικό ζήτημα. Ποιος θα τον εγκαταστήσει, το παραπάνω κατάστημα δεν αναλαμβάνει εγκαταστάσεις(αν κατάλαβα καλά).
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ηλεκτρολογείο, ηλεκτρολόγος δεν το αναλαμβάνει; Αυτό που με νοιάζει επίσης είναι να ξέρει λίγα πράγματα για τα 36άρια και να μη ψάχνει εκείνη τη στιγμή για το που είναι κρυμμένη η κάθε βίδα στο ταμπλό.
Καλλιθέα μένω αλλά το που θα είναι ο άνθρωπος είναι το τελευταίο που με νοιάζει.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-09, 11:39
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
φιλε μου το παραθυρο μπορει να στο ξανασπασουν με η χωρις συναγερμο,ενας καλος συναγερμος αποτρεπει τα κλεφτρονια και οχι τους επαγγελματιες ωστοσο δεν παυει να εχει μεγαλη χρησιμοτητα.
η προσωπικη μου γνωμη ειναι τον συναγερμο που θα διαλεξεις να τον αγορασεις και να τον τοποθετησεις απο το ιδιο μερος για να εχουν και την ευθυνη της καλης λειτουργιας του τουλαχιστο οσο καλυπτεται απο την εγγυηση. Γιατι ετσι και σου βγαλει προβληματα ασε που θα σε πηγαινουν απο τον αννα στον καιφα θα επωμιστεις και τα εξοδα(αποσυναρμολογηση - συναρμολογηση).
Καλη αγορα!! βαλε ομως και στο πισω μερος του μυαλου σου το ενδεχομενο μιας ασφαλειας κλοπης(ολικη μερικη-θραυση υαλων), πιστεψε με θα κοιμασαι πιο ησυχα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-09, 11:42
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Απο οτι φαινεται πραγματι δεν αναλαμβανει εγκαταστασεις, μονο πωλήσεις το καταστημα αυτο.
Επίσης δεν αναφερει πουθενα τη μαρκα του συναγερμου, ακόμη και στο pdf file εχει καλυψει τη μαρκα με τα δικά του λογότυπα. Αυτό δεν ακουγεται καλά.

Γιατί δεν πας σε δοκιμασμένες λύσεις (εχουν αναφερθεί παλιοτερα σε προηγουμενα threads) και σε καταστημα που να τοποθετεί κι ολας ωστε αν κατι δεν κατσει καλά να μη ψαχνεσαι?

Κανε το κοπο και ψαξε λίγο στα παλια threads θα βρεις πολυ πληροφορια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-09, 12:11
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Θα συμφωνήσω με τον konas και τον nino. Φαίνεται λίγο "κινέζικο" (αν κρίνω από τις φωτό και από το manual). Από την άλλη η τιμή είναι αρκετά ελκυστική. Η προσωπική μου άποψη είναι να πάς σε κάτι επώνυμο. Ο συναγερμός πρέπει να είναι κάτι καλό και ποιοτικό. Κρίμα δεν είναι να "μένεις" στον δρόμο από ηλεκτρονικά? Να ξέρεις ότι επώνυμοι συναγερμοί χρησιμοποιούν (τις περισσότερες φορές) ποιοτικότερα ηλεκτρονικά κυκλώματα (με μεγαλύτερες αντοχές), τα οποία έχουν δοκιμαστεί και δεν αρχίζουν να παραμιλάνε σε υψηλές θερμοκρασίες ή στην υγρασία. Ψάξου λίγο καλύτερα ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-09, 16:24
Το avatar του χρήστη laantonios
laantonios Ο χρήστης laantonios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Μηνύματα: 129
laantonios is on a distinguished road
απο τον συγκεκριμμένο είχα αγοράσει πέρυσι extra κλειδί - ήθελα πτυσσόμενο κλειδάκι για το άλλο μου τουτου.
Το πήρα σχετικά φθηνά (κανα 20αρικο) το immobilizer το έβαλα εγώ αλλά μετά απο 1 χρόνο το κλειδάκι 'χαλάρωσε' πράγμα που με απογοήτευσε... συνεπώς προτείνω και εγώ συναγερμό επώνυμο...

στο 1ο μου είχα βάλει Gemini 7000 το 2005 με τηλεειδοποίηση και ακόμη πάει πολύ καλά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη laantonios : 13-05-09 στις 16:33
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-09, 17:05
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Βάλε ένα συναγερμό στην ίδια την BMW.

Εγώ δεν γουστάρω να δίνω τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου σε κανέναν, ούτε σε παρκαδόρους όυτε σε καταστήματα συνεγερμών.
ποιός μου λέει οτι δεν αντιγράφουν τους κωδικούς και δεν τα σηκώνουν οι ίδιοι μετά?

έναν πολύ απλό συναγερμό λοιπόν σε εξουσιοδοτημένο BMW για να αποφύγεις τα μιρκοκλεφτρόνια και για να είσαι πραγματικά καλυμένος μια καλή ασφάλεια κλοπής μερική-ολική.
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-09, 18:16
Το avatar του χρήστη john
john Ο χρήστης john δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 235
john is on a distinguished road
παιδια επειδη ειναι bmw δεν σημαινει οτι ειναι οι καλυτεροι.αν δεν κανω λαθος δεν εχουν ουτε κραδασμικο ουτε ογκομετρικο.γνωμη μου κοιταξε clifford,συμβατος με can bus με ογκομετρικο,κραδασμικο,επιλογη για τηλεειδοποιηση κ πολλα αλλα,κ κατι σημαντικο οπως αμφιδρομη επικοινωνια για να βλεπεις τι γινεται σε οθονιτσα στο τηλεκοντρολ
__________________
πηγαινω αργα κ αριστερα. σιγουρα ειμαι καλος οδηγος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-09, 18:31
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω. Πείτε με κυνικό ή οπως αλλιως θέλετε, αλλά... Αν κάποιος θέλει να σου ανοίξει το αυτοκίνητο, απλά θα το κανει..Οτι και να εχεις βάλει πάνω...Όπως σωστά είπε κ ενας, δεν θα αποτρέψει κανένα σπάσιμο τζαμιού.
Επιπλέον , αν δεν κάνω λάθος και με βάση όσα μου είχε πει ενας φιλος, και να εχει GPS ο συναγερμός και να σου το κλεψουν, πρέπει να πάρεις ειδική αδεια από την αστυνομία προκειμένου να ψάξουν για το στίγμα. [αυτο τονίζω οτι το λέω με επιφύλαξη γιατί ποτε δεν το έψαξα περαιτέρω, δεν με αφορούσε...]
Γνωμη μου είναι απλά να βάλεις ενα απλό συναγερμό. Αν καποιος σπάσει κανένα τζάμι και μπει μέσα να σκούξει. Απλά και μόνο να σε προειδοποιήσει για τις απλές περιπτώσεις. Για τις πλέον σύνθετες, δηλαδή οταν ο άλλος θέλει να σου το πάρει, οτι κ να βάλεις... Δυστυχώς το μόνο που θα κερδίσεις είναι να του κάνεις δώρο το αυτοκίνητο με ακριβό συναγερμό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-09, 18:37
Το avatar του χρήστη Konstantinos335i coupe
Konstantinos335i coupe Ο χρήστης Konstantinos335i coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Μηνύματα: 20
Konstantinos335i coupe is an unknown quantity at this point
εψαχνα για τον avantguard 5.5 alla μαλλον δεν μπαινει σε ε92 ποιοι εχουν can bus aπο clifford kai oλα τα παρελκομενα που ανεφερεσ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-09, 19:02
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Φίλε μου, τα πράγματα είναι απλά. Ξεκίνησε με μια ανανέωση της ασφάλειας σου, στην οποία θα συμπεριλάβεις την κάλυψη για θραύση κρυστάλλων. Το επιπλέον κόστος είναι πολύ μικρό. Όσες φορές και να σου τα σπάσουν, θα τα αλλάζεις χωρίς επιπλέον έξοδα.
Από κει και πέρα, καλό θα είναι να απευθυνθείς σε ένα κατάστημα που τοποθετεί συναγερμούς, ώστε να έχεις την σιγουριά αν σου χαλάσει, σου μπλοκάρει κλπ, ότι θα επιλυθεί άμεσα το πρόβλημα. Πολλά καταστήματα, παρέχουν και 24ωρη εξυπηρέτηση, αν πάθει κάτι το σύστημα και δεν αφοπλίζεται.
Με 250 - 300 ευρώ σαν βάση, έχεις σειρήνα, αντικραδασμικό, ογκομετρικό και πιθανόν χειρισμό από το κλειδί του αυτοκινήτου. Από εκεί και πέρα, μπορεί να βάλεις ότι άλλο θέλεις, αναλόγως του ποσού που προτίθεσαι να διαθέσεις. Από σήκωμα παραθύρων, μέχρι και εντοπισμό εξ' αποστάσεως.
Το θέμα του συναγερμού είναι πολύ περίπλοκο, για να πει κάποιος ότι το τοποθετεί μόνος του. Ακόμη και αν έχει τις γνώσεις... Τοποθετώντας σύστημα σε κάποιο κατάστημα, εξασφαλίζεις το after sales που δεν παρέχεται σε καμία άλλη περίπτωση.
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.