Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-09-09, 15:03
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εργοστασιακά έχουν κάτι ζελατίνες-αισθητήρες στο εσωτερικό τους. Τι γίνεται με αυτό;
Για τους αερόσακους->
Αισθητήρας κατάληψης υπάρχει μόνο στο κάθισμα του συνοδηγου....Και το πρόβλημα παρακάμπτεται βάζοντας κάτι σαν canceler στην καλωδίωση του συνοδηγού σαν αυτό http://cgi.ebay.de/BMW-E36-E46-E39-A...d=p3286.c0.m14

Για τους προεντατήρες->
στις ζώνες δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που βάλει ο φίλος άλλες ζώνες πολλαπλών σημείων και δεν χρησιμοποιήσει τις μαμα...


Aλήθεια φίλε μου πόσο σου κόστισαν?Καλοφόρετα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-09, 15:16
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Άρα γειώνεις την επαφή του συνοδηγού και βλέπει ο εγκέφαλος ότι κάθεται άτομο στη θέση μονίμως.

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ...
Ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-09, 15:18
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
βλέπει ο εγκέφαλος ότι κάθεται άτομο στη θέση μονίμως.

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ...
Ενδιαφέρον.
Aκριβώς έτσι...Πιο συγκεκριμένα είναι μια αντίσταση που ισούται με την αντίσταση του αισθητήρα κατάληψης...

Aλλά σε περίπτωση τρακαρίσματος θα ανοίξουν και 3 αερόσακοι στη μεριά του συνοδηγού κάθεται δεν κάθεται κάποιος...Οπότε δεν ξέρω κατα πόσο συμφέρει να μην υπάρχει στην πραγματικότητα αισθητήρας κατάληψης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-09, 15:21
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aκριβώς έτσι...Πιο συγκεκριμένα είναι μια αντίσταση που ισούται με την αντίσταση του αισθητήρα κατάληψης...

Aλλά σε περίπτωση τρακαρίσματος θα ανοίξουν και 3 αερόσακοι στη μεριά του συνοδηγού κάθεται δεν κάθεται κάποιος...Οπότε δεν ξέρω κατα πόσο συμφέρει να μην υπάρχει στην πραγματικότητα αισθητήρας κατάληψης
Δεν ανοίγουν και οι τρείς πιστεύω.

Το ποιος αερόσακος θα ανοίξει είναι νομίζω θέμα εγκεφάλου που βρίσκεται σε άλλη θέση και συνεργάζεται με αισθητήρες στα διάφορα σημεία του σασί.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-09, 15:29
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Δεν ξέρω αν ο εγκέφαλος που διαχειρίζεται τους αερόσακους (και βρίσκεται στο Ε46 στο κέντρο λίγο πιο πίσω απο τον επιλογέα ταχυτήτων κάτω απο τη μοκέτα) μπορεί να επιλέγει βάσει αισθητήρων...Μου φαίνεται λίγο δύσκολο,χωρίς να το αποκλείω όμως...

Και στο συνεργείο μου που το συζήταγα με το μηχανικό μου και αυτός το ίδιο είπε.Οτι σε περίπτωση πρόσκρουσης ανοίγουν όλοι.
Άλλωστε γι'αυτό υπάρχει αισθητήρας κατάληψης αλλιώς δεν θα είχε νόημα ύπαρξης...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-09, 15:36
patli Ο χρήστης patli δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Μηνύματα: 120
patli is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ανοίγουν και οι τρείς πιστεύω.

Το ποιος αερόσακος θα ανοίξει είναι νομίζω θέμα εγκεφάλου που βρίσκεται σε άλλη θέση και συνεργάζεται με αισθητήρες στα διάφορα σημεία του σασί.
Εμενα ανοιξαν ολοι οι αεροσακοι σε ατυχημα παρολο που δεν ειχα συνοδηγο.Ηταν κομμενη η ζελατινα και δεν ειχα προλαβει να την αλλαξω.. Για κομπακτ μιλαω ομως
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-09, 15:36
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε γι'αυτό υπάρχει αισθητήρας κατάληψης αλλιώς δεν θα είχε νόημα ύπαρξης...
Αν τρακάρεις πλευρικά με όχι μεγάλη ταχύτητα, θα ανοίξει μόνο τους 2 πλευρικούς και όχι του τιμονιού.

Αυτός είναι ο ρόλος του συστήματος που επιλέγει ανάλογα τις δυνάμεις επιβράδυνσης, τους αερόσακους που χρειάζεται να ανοίξουν. Δεν ξέρω αν είναι ένα G-meter ή είναι διάφοροι αισθητήρες στο χώρο του σασί(νομίζω έχω δει κάτι αισθητήρες πάντως στο σασί-μυάζουν με λαμάκια).

Η ζελατίνα στο κάθισμα του συνοδηγού το μόνο που κάνει είναι να δίνει εντολή για το αν υπάρχει άτομο στο διπλανό κάθισμα ούτως ώστε να ανοίγουν και οι δικοί του αερόσακοι.
Δεν πιστεύω ότι παίζει ρόλο και στην επιλογή σχετικά με το ποιος αερόσακος(πλευρικός ή μπροστά) στη θέση του συνοδηγού χρειάζεται να ανοίξει.


Ίσως κάποιοι άλλοι με περισσότερες γνώσεις στο θέμα μπορούν να μας βοηθήσουν.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patli Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα ανοιξαν ολοι οι αεροσακοι σε ατυχημα παρολο που δεν ειχα συνοδηγο.Ηταν κομμενη η ζελατινα και δεν ειχα προλαβει να την αλλαξω.. Για κομπακτ μιλαω ομως
Σου άναβε η ένδειξη στο ταμπλώ για τον συνοδηγό ακόμα και αν καθόταν κάποιος;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-09, 15:41
patli Ο χρήστης patli δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Μηνύματα: 120
patli is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τρακάρεις πλευρικά με όχι μεγάλη ταχύτητα, θα ανοίξει μόνο τους 2 πλευρικούς και όχι του τιμονιού.

Αυτός είναι ο ρόλος του συστήματος που επιλέγει ανάλογα τις δυνάμεις επιβράδυνσης, τους αερόσακους που χρειάζεται να ανοίξουν. Δεν ξέρω αν είναι ένα G-meter ή είναι διάφοροι αισθητήρες στο χώρο του σασί(νομίζω έχω δει κάτι αισθητήρες πάντως στο σασί-μυάζουν με λαμάκια).

Η ζελατίνα στο κάθισμα του συνοδηγού το μόνο που κάνει είναι να δίνει εντολή για το αν υπάρχει άτομο στο διπλανό κάθισμα ούτως ώστε να ανοίγουν και οι δικοί του αερόσακοι.
Δεν πιστεύω ότι παίζει ρόλο και στην επιλογή σχετικά με το ποιος αερόσακος(πλευρικός ή μπροστά) στη θέση του συνοδηγού χρειάζεται να ανοίξει.


Ίσως κάποιοι άλλοι με περισσότερες γνώσεις στο θέμα μπορούν να μας βοηθήσουν.




Σου άναβε η ένδειξη στο ταμπλώ για τον συνοδηγό ακόμα και αν καθόταν κάποιος;
Ναι μου αναβε το λαμπακι το αεροσακου καθοταν- δεν καθοταν καποιος.Ηταν η 3 η φορα που ειχε κοπει η ζελατινα και δεν ειχα προλαβει να παω να την αλλαξω. Τωρα θα τα αλλαξω ολα μια και καλη να βαλω μυαλο..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-09, 15:47
patli Ο χρήστης patli δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Μηνύματα: 120
patli is on a distinguished road
Δηλαδη σωστος με λιγα λογια ο Bill. Τσεκαρισμενο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-09-09, 15:50
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
καλοφορετα φιλε μου.απιστευτα καθισματα ΠΑΝΑΛΑΦΡΑ....!
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.