Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 25-07-12, 19:14
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisiliadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τώρα προχωρήσουμε στις βλάβες οι οποιες θεωρητικά μπορουν να προκληθούν απ την μακροχρόνια χρήση βενζίνης κάτω των 91 οκτανίων σε αυτές δεν περιλαμβανονται οι προαναφλέξεις, η αυξηση της θερμοκρασιας του κυλίνδρου, η προωρη φθορα του κυλίνδρου , των μπουζι και τέλος των μπεκ και των πολλαπλασιαστων ?

Ξέχασες την αντλία βενζίνης, η οποία στα μοντέλα 2002 και μετά (μαζί με το φίλτρο) κοστίζει πολλά...

(έχω ακούσει ότι βάζουν διογκωτικά στα καύσιμα τα οποία διαβρώνουν τις δεξαμενές και πηγαίνουν στα ρεζερβουάρ μας... και βέβαια κάνουν ζημιά και στα μπεκ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 25-07-12 στις 19:18
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 25-07-12, 20:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisiliadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τώρα προχωρήσουμε στις βλάβες οι οποιες θεωρητικά μπορουν να προκληθούν απ την μακροχρόνια χρήση βενζίνης κάτω των 91 οκτανίων σε αυτές δεν περιλαμβανονται οι προαναφλέξεις, η αυξηση της θερμοκρασιας του κυλίνδρου, η προωρη φθορα του κυλίνδρου , των μπουζι και τέλος των μπεκ και των πολλαπλασιαστων ?
Αν πώ μονολεκτικά όχι, θα είμαι κακός???
Γιατί κάτω απο 91 οκτάνια (κάτω απο 95 βασικά) είναι σχεδόν αδύνατο να βρείς στην Ελλάδα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-07-12, 21:58
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πώ μονολεκτικά όχι, θα είμαι κακός???
Γιατί κάτω απο 91 οκτάνια (κάτω απο 95 βασικά) είναι σχεδόν αδύνατο να βρείς στην Ελλάδα..
Μα πιο πριν έγραψες οτι τα βενζινάδικα δεν έχουν ουτε καν 91?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 26-07-12, 09:08
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
ο Ν46Β20 είναι ο μονος κινητηρας που ουτε λαμπακι βγαζει ουτε καίε ιπολλπλαισατες και γενικά είναι πολυ αξιοπιστος μάλλον εχεις δικιο τα ed εχουν θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 26-07-12, 17:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisiliadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα πιο πριν έγραψες οτι τα βενζινάδικα δεν έχουν ουτε καν 91?
Ναι, αλλά δεν το έγραψα σοβαρά..
Το έγραψα για να τονίσω το αδύνατο του να συμβαίνει..
Δε με έπιασες όμως, διότι δεν έχεις χιούμορ όπως έχω εγώ..
χι χι χι χι...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 26-07-12, 23:45
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
μας καταμπερδεψες βρε πλακατζη....
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-07-12, 05:46
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Σε συνεντευξη της στο περιοδικό Autobild μια Γερμανίδα υπεύθηνη χαρτογράφησης των κινητήρων της Mercedes
είπει πως τα αυτοκινητα ανάλογα με την χώρα για την οποία προωρίζονται βγαίνουν με δια-
φορετική χαρτογράφηση διότι η ποιότητα της βενζίνης είναι διαφορετική.
Τωρα το γεγονός ότι η βενζίνη 95 οκτανίων από την παραγωγή της μέχρι να μπεί στα αυτοκίνητα μας στο βενζινάδικο δεν νοθευεται απο κανέναν Έλληνα αλλά και ούτε αλοιώνεται οι ποιότητα της από τις άριστες συνθήκες αποθήκευσης είναι ένα γεγονός το οποίο δεν χωρά αμφιβολία. ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Takisiliadis : 27-07-12 στις 05:53
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-07-12, 10:23
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ξέρεις, η χώρα που εννοεί μπορεί να είναι Ινδια, Πακιστάν, Μαυρίκιος (έχω πάει και δεν είμαι σίγουρος ότι η πάμφθηνη βενζίνη εκεί είναι κατάλληλη για το BMW μου που εδώ δουλεύει τέλεια με 95αρα), Μεξικό, νησιά Φίτζι, απλή αμόλυβδη στις ΗΠΑ (91 και πολλά λέω ίσως)....

Έχουμε κολλήσει ότι για όλα φταίει η βενζίνη στην Ελλάδα....καλή δικαιολογία για τα συνεργεία που δεν ξέρουν πως να φτιάξουν το πρόβλημα...Η 95άρα πάντως είχε φτάσει να είναι παραπάνω σε δοκιμές που κάνανε με το ΕΜΠ και δημοσίευαν μέχρι πριν 2-3 έτη.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-07-12, 10:49
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Μην λέμε ότι θελουμε,ειναι άριστη η βενζίνη σε γενικές γραμμές.Ρουμανια που είμαι εγω στο 90% των περιπτώσεων είμαι με check engine λόγο της βενζίνης. Το οποίο γινεται και σε ένα 156 που εχω...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-07-12, 11:48
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην λέμε ότι θελουμε,ειναι άριστη η βενζίνη σε γενικές γραμμές.Ρουμανια που είμαι εγω στο 90% των περιπτώσεων είμαι με check engine λόγο της βενζίνης. Το οποίο γινεται και σε ένα 156 που εχω...
Για αυτοκίνητα με χαμηλή σχέση συμπίεσης είνα μια χαρά, τι γίνεται με αυτά που έχουν υψηλή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.