Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-06-09, 03:41
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
φιλε Στρατο τα ευσημα και απο μενα.Πληρως τεκμηριωμενο αρθρο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-09, 09:12
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
+1 και απο μενα..ωραιος
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-09, 10:00
jmicro Ο χρήστης jmicro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Μηνύματα: 50
jmicro is on a distinguished road
Intercooler είναι ο εναλλακτης θερμότητας αερα/αερα που χρησιμοποιείται στα περισσότερα αυτοκίνητα. ο συμπιεσμένος αέρας περνά μέσα από τον εναλλακτη και ψύχεται με τη βοήθεια της ροής του ατμοσφαιρικού αέρα που δημιουργείται κατά την κίνηση.
Charge-cooler είναι εναλλακτης θερμότητας αερα/νερου. Εδώ γύρω από τις σωληνώσεις του συμπιεσμένου αέρα περνά νερό το οποίο βοηθά στην απαγωγή θερμότητας. Θεωρητικά η απόδοση του είναι μεγαλύτερη από το intercooler.
Αυτή νομίζω είναι η βασική λειτουργία των δυο συστημάτων. Ο stratos μπορεί να διορθώσει ή να επιβεβαιώσει.
By the way ωραίο thread. Καλή αρχή και ελπίζω να συνεχίσει έτσι!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-06-09, 10:20
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Στρατή συγχαρητήρια και από εμένα για την απαρχή του εξαιρετικού σου thread.

Όταν ράγισε η τουρμπίνα στο δικό μου αμάξι, είχε εμφανή απώλεια απόδοσης ο κινητήρας καθώς και έντονο σφύριγμα. Κατά την αντικατάσταση της, μαζί με την πολλαπλή, ο μηχανικός μου συνέστησε στρώσιμο και ομαλή οδήγηση για 1.000-1.200 Km τα οποία και τήρησα ευλαβικά. Ωστόσο, έκανα χρήση απλής βενζίνης με αποτέλεσμα να χτυπούν τα πυράκια που αναφέρεις. Έτσι, αντικατέστησα το κάυσιμο με 100 οκτανίων.

Η παρατήρηση μου είναι ότι το αμάξι κάποιες φορές σε όλες τις αλλαγές και κυρίως από 2ρα και πάνω, κάνει ένα κόμπιασμα σαν να αρνείται να ανεβάσει στροφές. (τα μπουζί είναι τα σωστά και σε καλή κατάσταση).

Ο μηχανικός έκανε κάποιες ρυθμίσεις σε ένα κυλινδρικό κουτάκι όπου περνούν δύο σωληνάκια, μάλλον καυσίμου. Το φαινόμενο διορθώθηκε παροδικά αλλά μετά από κάποια χλμ. επανεμφανίστηκε.

Από ότι μου είπε (ο μηχανικός) αυτό το κυλινδρικό κουτάκι (βαλβίδα; ) χρήζει αντικατάστασης. Ακόμα δε το έχω πάει, θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν ξέρουμε τί ακριβώς είναι και αν πράγματι μπορεί το φαινόμενο του κομπιάσματος να οφέιλεται σε αυτό.
__________________
«Επειδή, εγώ γνωρίζω τις βουλές που βουλεύομαι για σας, βουλές ειρήνης, και όχι κακού, για να σας δώσω το προσδοκώμενο τέλος» (Ιερεμίας 29:11).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-09, 11:30
Το avatar του χρήστη tassos
tassos Ο χρήστης tassos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 480
tassos will become famous soon enough
Παρα πολυ καλο!! Αλλααξαν οι καιροι, σε φορουμ BMW thread turbo!! Εδω που δυο χρονια πριν ακουγαμε wastegate και φτυναμε τον κορφο μας

Εξαιρετικο ποστ Στρατο, καλη συνεχεια στη δουλεια σου!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-09, 12:41
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι μεγαλος!!!!!!!!
Εγω να ρωτησω κατι? (κι οποιος θελει απανταει..) Γιατι καποιοι κινητηρες δεν μπορουν να παρουν turbo? Ειναι θεμα τοποθετισης ή μη σωστης λειτουργιας?

Δεν υπάρχει κινητήρας που με τις κατάλληλες τροποιποιήσεις (εντόσθια, management κτλ) να μην μπορεί να υπερτροφοδοτηθεί.

Σε όλες τις παραπάνω παραμέτρους βάλε και ότι αν έχει κάποιο εξεζητημένο μοτέρ, το κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα, οπότε...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατή συγχαρητήρια και από εμένα για την απαρχή του εξαιρετικού σου thread.

Όταν ράγισε η τουρμπίνα στο δικό μου αμάξι, είχε εμφανή απώλεια απόδοσης ο κινητήρας καθώς και έντονο σφύριγμα. Κατά την αντικατάσταση της, μαζί με την πολλαπλή, ο μηχανικός μου συνέστησε στρώσιμο και ομαλή οδήγηση για 1.000-1.200 Km τα οποία και τήρησα ευλαβικά. Ωστόσο, έκανα χρήση απλής βενζίνης με αποτέλεσμα να χτυπούν τα πυράκια που αναφέρεις. Έτσι, αντικατέστησα το κάυσιμο με 100 οκτανίων.

Η παρατήρηση μου είναι ότι το αμάξι κάποιες φορές σε όλες τις αλλαγές και κυρίως από 2ρα και πάνω, κάνει ένα κόμπιασμα σαν να αρνείται να ανεβάσει στροφές. (τα μπουζί είναι τα σωστά και σε καλή κατάσταση).

Ο μηχανικός έκανε κάποιες ρυθμίσεις σε ένα κυλινδρικό κουτάκι όπου περνούν δύο σωληνάκια, μάλλον καυσίμου. Το φαινόμενο διορθώθηκε παροδικά αλλά μετά από κάποια χλμ. επανεμφανίστηκε.

Από ότι μου είπε (ο μηχανικός) αυτό το κυλινδρικό κουτάκι (βαλβίδα; ) χρήζει αντικατάστασης. Ακόμα δε το έχω πάει, θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν ξέρουμε τί ακριβώς είναι και αν πράγματι μπορεί το φαινόμενο του κομπιάσματος να οφέιλεται σε αυτό.
Αν κατάλαβα καλά μάλλον είναι καιρός να ψάχνεις για ρυθμιστή πίεσης.

Τα σωληνάκια δεν μεταφέρουν καύσιμο αλλά αέρα (υποπίεση), κατά 99%.

Αν βγάλεις μια φωτό από το κουτάκι που λες θα είναι ακόμα καλύτερα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-09, 14:22
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά μάλλον είναι καιρός να ψάχνεις για ρυθμιστή πίεσης.
Τα σωληνάκια δεν μεταφέρουν καύσιμο αλλά αέρα (υποπίεση), κατά 99%.

Αν βγάλεις μια φωτό από το κουτάκι που λες θα είναι ακόμα καλύτερα.
Νομίζω ότι είσαι 99,9% σωστός (στο ότι μεταφέρουν αέρα). Θα κοιτάξω να βάλω το βράδυ μια φωτό. Ευχαριστώ!

Μήπως γνωρίζουμε τιμή για το εξάρτημα αυτό και αν το αφήσω για λίγο καιρό τί ζημιά μπορεί να προκληθεί? Επειδή σχεδιάζω ταξίδι στο εξωτερικό ο μηχανικός μου είπε να μη το αμελήσω - αλλά δε μου είπε τις συνέπειες.
__________________
«Επειδή, εγώ γνωρίζω τις βουλές που βουλεύομαι για σας, βουλές ειρήνης, και όχι κακού, για να σας δώσω το προσδοκώμενο τέλος» (Ιερεμίας 29:11).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-09, 18:32
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είσαι 99,9% σωστός (στο ότι μεταφέρουν αέρα). Θα κοιτάξω να βάλω το βράδυ μια φωτό. Ευχαριστώ!

Μήπως γνωρίζουμε τιμή για το εξάρτημα αυτό και αν το αφήσω για λίγο καιρό τί ζημιά μπορεί να προκληθεί? Επειδή σχεδιάζω ταξίδι στο εξωτερικό ο μηχανικός μου είπε να μη το αμελήσω - αλλά δε μου είπε τις συνέπειες.
Για τιμή δεν έχω ιδέα(δε χρειάστηκα ποτέ), αλλά πάνω από 100€ με τίποτα.

Αν σχεδιάζεις με το αμάξι καλό είναι να πάρεις ένα καινούριο.

Κάνει αυτό που λέει ρυθμίζει την πίεση στη μπεκιέρα και κατά συνέπεια στα μπεκ.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-09, 19:26
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο εξαιρετικο αρθρο!

ΥΓ: Στο θεμα αυτο επισης θα ηταν πολυ χρησιμο πιστευω να αναφερουμε το κοστος του καθε ανταλλακτικου (η το ευρος κοστους) ωστε να βγει στο τελος μια σοβαρη σουμα που να πουμε οτι ΝΑ τελικα ΤΟΣΟ κοστιζει και να μη λεμε κατα καιρους μαζεψα 1000ευρω παω για τουρμπο... (το λεγα κι εγω αυτο οταν πιστευα οτι απλα κουμπωνεις την τουρμπινα στο χταποδι και την ενωνεις με την εισαγωγη και απλα λειτουργει )
Φίλε Dimzan μόλις έκανες την δυσκολότερη ερώτηση που θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Αρχικά το να τα κουμπώσεις όλα πάνω είναι εύκολο για μερικά EVO και Impreza, αλλά για πήγαινε να βάλεις την/τις τουρμπίνα/ες στο Μ5. Ο άλλος τις έβαλε στο πορτμπαγκάζ αλλά φωτογραφίες σύντομα σε επόμενο topic για το lag και διάφορα άλλα.

Δυστηχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω. Θα χρειαστώ άπειρες ώρες για να αναλήσω όλες τις παραμέτρους, κάτι το οποίο θα συνεχήσει αργότερα. Αναφορικά, το μεγαλήτερο ρόλο τον παίζει η διαχείρηση με το εγκέφαλο, δηλαδή ρύθμηση αβάνς, χρόνο ψεκασμού, ποσότητα ψεκασμού, πότε θα γήνει ο ψεκασμός, ενώ το δεύτερο αφορά το ίδιο το μοτέρ όπως σχήμα κυληνδροκεφαλής (εδώ είναι τα άλογα λέμε....) και τα μέταλα που υπάρχουν ωστε να αντέχουν τις θερμικές και μηχανηκές καταπονήσεις.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jmicro Εμφάνιση μηνυμάτων
Intercooler είναι ο εναλλακτης θερμότητας αερα/αερα που χρησιμοποιείται στα περισσότερα αυτοκίνητα. ο συμπιεσμένος αέρας περνά μέσα από τον εναλλακτη και ψύχεται με τη βοήθεια της ροής του ατμοσφαιρικού αέρα που δημιουργείται κατά την κίνηση.
Charge-cooler είναι εναλλακτης θερμότητας αερα/νερου. Εδώ γύρω από τις σωληνώσεις του συμπιεσμένου αέρα περνά νερό το οποίο βοηθά στην απαγωγή θερμότητας. Θεωρητικά η απόδοση του είναι μεγαλύτερη από το intercooler.
Αυτή νομίζω είναι η βασική λειτουργία των δυο συστημάτων. Ο stratos μπορεί να διορθώσει ή να επιβεβαιώσει.
By the way ωραίο thread. Καλή αρχή και ελπίζω να συνεχίσει έτσι!!
Ακριβώς αυτό συμβαίνει. Αν και υπάρχουν μερικές εφαρμογές chargecooler (αέρας.νερό) για δρόμο, δεν θα την συνέστηνα σε κανέναν εκτός αν: 1) δεν υπάρχει χώρος για το κλασικό intercooler και τις σωληνώσεις ή δεν θέλουμε να βγάλουμε τον προφυλακτήρα (τούρμπισμα και να μην θές να βγάλεις τον προφυλακτήρα?????) 2) Είναι έτοιμο το κιτάκι αλλά αυτό συμβαίνει με τους κομπρέσορες όπως το κιτάκι για Honda S2000 3) δεν θες να προκαλείς γιατί δεν φαίνεται τίποτα.

Για μένα δεν έχει νόημα να μπεί chargecooler σε εφαρμογή δρόμου γιατι απαιτήται και δεύτερο ψυγείο νερού με δοχεία, κυκλοφορητή κτλ κτλ. Είναι μόνο χρήσιμο σε dragster εφαρμογές όπου τουμπανιάζουν το chargecooler με παγάκια αντί για νερό, οπότε ψύχεται αποτελεσματικά για τον λίγο χρόνο που θα διαρκέσει το πέρασμα. Επίσης, λόγω λιγότερων σωληνώσεων μειώνεται ανεπάισθητα το lag, κάτι που δεν πολυενδιαφέρει εμάς γιατί τα κέρδη είναι μικρά.
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-06-09, 19:32
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Εχω την εντύπωση πως το "κεφάλι"των εμβόλων στους υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες έχουν μεγαλύτερο πάχος απ΄ότι στους ατμοσφαιρικούς. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που το γνωρίζει, για να μη γράφονται ανακρίβειες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.