Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 19-01-11, 21:56
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Εσύ αγόρι μου είσαι για να ανοίγεις μαγαζί
Κια έλεγα ότι έχω 2 κιβώτια με αλοιφές και γυαλιστικά-κεριά!
ΤΙΠΟΤΑ δεν ξέρω μπροστά σου!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 19-01-11, 21:57
kwstantinos Ο χρήστης kwstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Μηνύματα: 219
kwstantinos has a little shameless behaviour in the past
κοιτα δεν εχω αραχνη πολη μπορω να πω πολη λιγο οτι εχω απλα λεω απο πρακτηκερ επιδη μενω μεαρα και δεν εχουμε εδω κοντα ενα καταστημα να πρω καταλαβεσ γιατι λεω να παρω απο εκη αν ειναιν να δωσω 200 ευρο βενζηνα για να παω να παρω ειναι κριμα
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-01-11, 11:13
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Aκριβώς αυτό θα απαντούσα κι εγώ (αν το είχα δει προηγουμένως).
Πηλός δε χρειάζεται κάθε φορά, αλλά κάθε 3-6 μήνες, ανάλογα με την περιοχή και τη συχνότητα που κινείται το αυτοκίνητο (απ'όπου εξαρτάται και το πόσοι ρύποι-βρωμιές έχουν επικαθίσει στο αμάξωμα).

Άρα το λάθος που υπονόησες φίλε πολύ απλά δεν υφίσταται.
Ο πηλός άλλωστε δε χρειάζεται γιατί θα γρατζουνιέται το χρώμα όταν το κερώνεις, γιατί οι επικαθίσεις που δε βγαίνουν από το πλύσιμο δεν πρόκειται να γρατζουνίσουν αφού μένουν ακίνητες (μιας και έχουν εισχωρήσει επιφανειακά στο βερνίκι).
Ο πηλός χρειάζεται για να έχουμε μια εντελώς καθαρή επιφάνεια αμαξώματος που θα απορροφήσει ακόμα καλύτερα το κερί το οποίο έτσι θα δώσει ακόμα περισσότερη λάμψη και ίσως και λίγη μεγαλύτερη διάρκεια.

Και πάλι όμως, απαραίτητος ο πηλός δεν είναι πριν το κέρωμα, αλλά καλό είναι να γίνεται, τουλάχιστον ανα 2 κερώματα.
Και γυάλισμα καλό είναι να γίνεται κάθε 1-2 χρόνια (ανάλογα το πόσο προσεχτικά πλένουμε το αμάξι και πόση αράχνη έχει διαλέγουμε κοπτικότητα αλοιφής), αυτό όμως δε σημαίνει πως κέρωμα χωρίς γυάλισμα δε γίνεται.
Συμφωνω απολυτα αν και τωρα πλεον η τεχνολογια εχει προχωρηση τοσο πολυ σε ερευνα και σε παραγωγη προιοντων που υπαρχουν υλικα που αν πραγματοποιησουμε μια πολυ καλη και επισταμενη εργασια γυαλισματος και εφαρμοσουμε στο τελος καποιο απο αυτα τα υλικα δεν θα χρειαστει για παρα πολυ καιρο να κανουμε οτιδηποτε στο αυτ/το μας εκτος απο ενα απλο πλυσιμο.
Υ.Σ:Φιλε Driver M εχεις πολλες γνωσεις απο οτι βλεπω επανω στο συγκεκριμενο θεμα οποτε να εισαι σταντ μπαι αν χρειαστω βοηθεια στο μαγαζι!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-01-11, 13:50
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ αγόρι μου είσαι για να ανοίγεις μαγαζί
Κια έλεγα ότι έχω 2 κιβώτια με αλοιφές και γυαλιστικά-κεριά!
ΤΙΠΟΤΑ δεν ξέρω μπροστά σου!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.S Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα αν και τωρα πλεον η τεχνολογια εχει προχωρηση τοσο πολυ σε ερευνα και σε παραγωγη προιοντων που υπαρχουν υλικα που αν πραγματοποιησουμε μια πολυ καλη και επισταμενη εργασια γυαλισματος και εφαρμοσουμε στο τελος καποιο απο αυτα τα υλικα δεν θα χρειαστει για παρα πολυ καιρο να κανουμε οτιδηποτε στο αυτ/το μας εκτος απο ενα απλο πλυσιμο.
Υ.Σ:Φιλε Driver M εχεις πολλες γνωσεις απο οτι βλεπω επανω στο συγκεκριμενο θεμα οποτε να εισαι σταντ μπαι αν χρειαστω βοηθεια στο μαγαζι!!!!
Nα'στε καλά παιδιά!
Το detailing είναι από τα αγαπημένα μου hobby κι απλά έχω εντρυφήσει λίγο παραπάνω.
Ωστόσο είναι κάτι πολύ απλό στα βασικά του στάδια (πλύσιμο, κέρωμα) για όλους, αλλά και ιδιαίτερα σημαντικό αφού όπως προσέχουμε εμείς το αμάξι μας δεν πρόκειται να το προσέξουν ποτέ σε κανένα πλυντήριο των "10-15 ευρώ μέσα-έξω πλύσιμο", κι εκτός αυτού με προσεκτική δουλειά θα καταφέρουμε να διατηρήσουμε το χρώμα του αυτοκινήτου μας σε άριστη κατάσταση για πάρα πολλά χρόνια.

Γι'αυτό είναι κάτι που το συνιστώ σε όλους τους φίλους που έχουν χρόνο και χώρο να το κάνουν και για όποια απορία-δυσκολία, εδώ είμαστε!
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.